Jump to content



Xbox One Controller for Windows vs xbox 360


psyber

Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Έχω το wireless controller του xbox 360 για το pc. Σκέφτομαι να αναβαθμίσω στο πακετάκι του controller του xbox one μαζί με το wireless adapter v2. Αξίζει τον κόπο λέτε ή να μείνω όπως είμαι; Και κάτι άλλο: λειτουργεί ικανοποιητικά η bluetooth σύνδεση; ρωτάω γιατί δεν ξερω...

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεσαι το ανταπτορακι αν το κανεις. Τα χειριστηρια του xbox one s παιζουν με ενα οποιοδηποτε απλο blutooth dongle . Εγω με ενα των 4 ευρω το χρησιμοποιω. Για συγκριση με του 360 δεν μπορω να σε βοηθησω μιας και δεν το ειχα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκανα αυτη την μεταβαση πριν 1.5 χρονο περιπου και αρχικα εμεινα απολυτα ευχαριστημενος αφου το xbox one controller το ενιωθα πιο καλα στα χερια μου και με καλυτερους αναλογικους μοχλους. Στον ενα μηνα επανω ακουστηκε ενα κρακ απο τον αριστερο αναλογικο. Ειχε σπασει ενα μικρο πλαστικο κομματακι και δεν λειτουργουσε σωστα πλεον.

Επικοινωνια με microsoft support μεσω chat, εγινε αμεση αντικατασταση, και επειδη μου εστειλαν controller χωρις bluetooth, εστειλαν μαζι και το wireless adapter. Ωραια λεω, τωρα θα παιζω και ασυρματα. Αλλα δεν....αρκετα συχνα εχανε την συνδεση. Σε καποια φαση αρχισε να μην δουλευει και το L1 , οποτε παλι επικοινωνια με microsoft, παλι αντικατασταση.

Το 3ο controller ηταν με bluetooth αφου το ζητησα να ειναι ιδιο με το αρχικο που ειχα αγορασει. Δουλευε και σωστα το ασυρματο οποτε απλα το προηγουμενο ειχε θεμα.

Μετα απο μερικους μηνες παλι κρακ, παλι εσπασε ο αριστερος αναλογικος στο ιδιο σημειο. Παλι αντικατασταση...

Το 4ο controller εκανε παλι το κρακ πριν 2 μερες. Πλεον ειμαι εκτος του 1ου ετους που καλυπτει η microsoft με απευθειας support και πρεπει να παω στον retailer για το 2ο ετος της εγγυησης. Σκεφτομαι απλα να το φτιαξω μονος μου αφου το 1ο χαλασμενο controller δεν μου το ζητησαν πισω, οποτε το ανοιξα και ειδα το ακριβες προβλημα, παρηγγειλα ανταλακτικα, αλλα λογω ενος δικου μου λαθους στην διαδικασια της κολησης, το χαλασα τελειως. Τωρα ομως ξερω λιγο καλυτερα και ελπιζω να το κανω σωστα.

Μετα απο 4 χαλασμενα controller, τα 3 στο ιδιο σημειο, θα σκεφτεσαι οτι ισως τα κακομεταχειριζομαι και δικαιολογημενα, και εγω το ιδιο σκεφτηκα, μηπως κανω κατι λαθος?

Αλλα 3 χειριστηρια του xbox360 εχω και ακομα δουλευουν αριστα...Οπως και τα ps3/ps4 controllers. 

Οπως καταλαβαινεις δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος απο την ποιοτητα των xbox one controllers.

Παντως εργονομικα ειναι το καλυτερο απο ολα τα χειριστηρια που εχω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/10/2018 at 9:34 ΜΜ, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Δεν χρειαζεσαι το ανταπτορακι αν το κανεις. Τα χειριστηρια του xbox one s παιζουν με ενα οποιοδηποτε απλο blutooth dongle . Εγω με ενα των 4 ευρω το χρησιμοποιω. Για συγκριση με του 360 δεν μπορω να σε βοηθησω μιας και δεν το ειχα....

η δική σου εμπειρία σχετικά με τη σταθερότητα της σύνδεσης;

 

 

Link to comment
Share on other sites

@wiznick  ευχαριστώ πολύ για την εμπεριστατωμένη απάντηση. και προβληματίζομαι γι ανα ειμαι ειλικρινής γιατί είμαι ακόμα με ένα controller συλλεκτικό που αγόρασα το 2007 και παιζει ακόμα σαν καινούριο.

Link to comment
Share on other sites

On 11/10/2018 at 9:50 ΜΜ, το μέλος wiznick έγραψε:

Εκανα αυτη την μεταβαση πριν 1.5 χρονο περιπου και αρχικα εμεινα απολυτα ευχαριστημενος αφου το xbox one controller το ενιωθα πιο καλα στα χερια μου και με καλυτερους αναλογικους μοχλους. Στον ενα μηνα επανω ακουστηκε ενα κρακ απο τον αριστερο αναλογικο. Ειχε σπασει ενα μικρο πλαστικο κομματακι και δεν λειτουργουσε σωστα πλεον.

Επικοινωνια με microsoft support μεσω chat, εγινε αμεση αντικατασταση, και επειδη μου εστειλαν controller χωρις bluetooth, εστειλαν μαζι και το wireless adapter. Ωραια λεω, τωρα θα παιζω και ασυρματα. Αλλα δεν....αρκετα συχνα εχανε την συνδεση. Σε καποια φαση αρχισε να μην δουλευει και το L1 , οποτε παλι επικοινωνια με microsoft, παλι αντικατασταση.

 

αρα το adapter δεν ειναι bluetooth dongle. ε;

Link to comment
Share on other sites

Το αυθεντικο microsoft adapter που μου εστειλαν, οχι δεν ειναι bluetooth. Παντως απ'οσο γνωριζω μια χαρα παιζουν με bluetooth, αρκει να ειναι BT4.0+ η εκδοση του adapter. Εγω ειχα ενα παλιο 2.1 και δεν επαιζε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2018 at 8:34 PM, giorgos2187 said:

Δεν χρειαζεσαι το ανταπτορακι αν το κανεις. Τα χειριστηρια του xbox one s παιζουν με ενα οποιοδηποτε απλο blutooth dongle . Εγω με ενα των 4 ευρω το χρησιμοποιω. Για συγκριση με του 360 δεν μπορω να σε βοηθησω μιας και δεν το ειχα....

 

Και εγώ μια από τα ίδια. Έχω το "καινούργιο" (2016 Edition) και το δουλεύω με BT (ένα απλό dongle που είχα πάρει πριν χρόνια και στο λάπτοπ το on-board).

 

Το έχω κάνα 6μηνο τώρα και έχει καμιά 200-300 ώρες πάνω του. Δεν έχει χαλάσει τίποτα ακόμα και δείχνει σαν καινούργιο.

 

 

Έχω πάρει και μια βάση, με επαναφορτιζόμενες μπαταρίες για 2 κοντρόλερς στα 15€ που ήταν σε προσφορά. Η συγκεκριμένη παίρνει ρεύμα από usb άρα δεν θέλει και έξτρα καλώδια (για εμένα ήταν σημαντικό αυτό) και οι μπαταρίες κρατάνε τουλάχιστον 8 ώρες (μπορεί και 20, δεν ξέρω, δεν τις έχω αδειάσει ποτέ και έχω παίξει μέχρι 8 ώρες χωρίς φόρτιση/διάλειμμα) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το πήρα σήμερα. Ωραίο φαίνεται. Μου φαίνεται ότι γεμίζει λίγοτερο τα χέρια από αυτό του 360, πράγμα που φαντάζομαι ότι θα συνηθισω. Σαν κατασκευή μου φαίνεται λιγότερο στιβαρό αλλά παίζει να με έχετε προκαταλάβει εσείς! βλέπουμε και κάνουμε. Πήρα την έκδοση μαζί με τον adapter για τα windows.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 14/10/2018 at 11:42 ΜΜ, το μέλος wiznick έγραψε:

Το αυθεντικο microsoft adapter που μου εστειλαν, οχι δεν ειναι bluetooth. Παντως απ'οσο γνωριζω μια χαρα παιζουν με bluetooth, αρκει να ειναι BT4.0+ η εκδοση του adapter. Εγω ειχα ενα παλιο 2.1 και δεν επαιζε.

Ερώτηση.

Αν πάρω κάποιο wireless, με το bluetooth της μητρικής μου, θα δουλεύει; Υποτίθεται ότι είναι 4.2. 

Παράδειγμα

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, tommybertsen said:

Ερώτηση.

Αν πάρω κάποιο wireless, με το bluetooth της μητρικής μου, θα δουλεύει; Υποτίθεται ότι είναι 4.2. 

Παράδειγμα

Σχεδόν σίγουρα ναι. Δεν έχω δει τον συγκεκριμένο συνδυασμό, αλλά δεν αναμένεται θέμα συμβατότητας...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Το ελπίζω γιατί λογικά θα αγοράσω το παραπάνω controller κάποια στιγμή soon.

Ευχαριστώ!

 

 

Με το ενσωματομενο BT της μητρικης μου , εχω συνδεσει το controller απροβληματιστα . 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το αγόρασα το κοντρόλλερ, αυτό του link πιο πάνω. Συνδέθηκε με τη μία. Χωρίς διακοπές μετά από περίπου 1+ ώρα με bluetooth. Κανονικά όλα και με το καλώδιο (αυτό έλλειπε). 

Αρκετά πιο βολικό από ένα logitech που είχα (το οποίο δεν το αναγνώριζε από πολλά παιχνίδια και κυρίως από το Fifa).

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, tommybertsen said:

Το αγόρασα το κοντρόλλερ, αυτό του link πιο πάνω. Συνδέθηκε με τη μία. Χωρίς διακοπές μετά από περίπου 1+ ώρα με bluetooth. Κανονικά όλα και με το καλώδιο (αυτό έλλειπε). 

Αρκετά πιο βολικό από ένα logitech που είχα (το οποίο δεν το αναγνώριζε από πολλά παιχνίδια και κυρίως από το Fifa).

Μεγειά και καλοδούλευτο! Πέτυχες καμιά προσφορά?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στα 43.50 από το you.gr. Δεν το λες much of an offer, αλλά από την περασμένη βδομάδα που το κοιτούσα, είναι 5€ πιο κάτω (48 έκανε τότε). 52 έκανε το "2018 edition", αλλά δεν ξέρω πόσες διαφορές θα έβλεπα. Λίγο ξύλο με την @Olianna ( Injustice 2, MK XL, Soulcalibour VI etc) θα παίζουμε, και κάνα διπλό Fifa με φιλαράκια, υπεραρκετό μου φαίνεται. :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν είχα θέμα όπου και αν το δοκίμασα (και σε 2 ακόμη racing της πλάκας, αναγνωρίστηκε μία χαρά ). Ποιοτικά δεν φαίνεται κάτι τρελό, δεν θα το πετάξω (ελπίζω) στον τοίχο όμως ? 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.