Jump to content



ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΣ MOUSEPAD


DEADLAZARUS

Recommended Posts

Όχι, δεν σκοπεύω να γίνω νοικοκυρά.

Ωστόσο, προς δυσάρεστή μου έκπληξη, χθες το βράδυ, είδα δύο white spots πάνω στο mousepad (qck steelseries surface xxl). Το ένα μικρότερο (εκεί που ακουμπάει ο καρπός για τον χειρισμό του πληκτρολογίου), το άλλο μεγαλύτερο (εκεί που ακουμπάει ο καρπός για τον χειρισμό του mouse).

Με το χέρι δεν φεύγουν. Κάπου θυμάμαι ότι είχα οδηγίες καθαρισμού του mousepad, αλλά δεν τις βρίσκω (μπορεί και να μην θυμάμαι καλά βέβαια και να μην υπήρχαν οδηγίες).

Η συσκευασία, στο εξωτερικό της, δεν αναφέρει το παραμικρό.

Οπότε, having said all the above, τι κάνω;

Σαπουνάκι, ζεστό νεράκι και τρίψιμο; Πλύσιμο στο πλυντήριο; Άλλη, πιο εξωτική, λύση;

Υ.Γ. Δεν θέλω να σκέφτομαι ότι χάλασε το mousepad. 1,5 χρόνο το έχω, ήπια χρήση κάνω, δεν κάθομαι 8ώρα στο pc, δεν το ταλαιπωρώ, γι' αυτό έγραψα ότι είδα τα σημάδια και ξαφνιάστηκα δυσάρεστα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

Steelseries εχω και γω , οποτε καθαριζω το Pc ..... το βουταω στο νερο με λιγο σαπουνι , το τιναζω και το αφηνω να στεγνωσει , πραμα που κανει γρηγορα . 

Το νερό είναι ζεστό/χλιαρό/δεν παίζει ρόλο;

Έχεις ξαναδεί white spots;

Έφυγαν με το πλύσιμο;

Είναι λογική η εμφάνιση τέτοιων σημαδιών μετά από 1,5 χρόνο ήπιας χρήσης;

Πολλές ερωτήσεις, be kind:hehe:.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει ζεστο , θα φαει ζεστο . Αν δεν εχει ζεστο , θα φαει κρυο . Σαμπουαν , αφρολουτρο , οτι πιασει το χερι  ?

Τα white spots που λες , μου ξαναβγαινουν και η ομορφια παραμενει για οσο το mousepad ειναι υγρο . 

Υφασμα ειναι .... ξεθωριαζει 

Link to comment
Share on other sites

Μπανιερα, ζεστο νερο, σαμπουαν (σαπουνι με τιποτα γιατι τα white spots θα κανουν παρτυ) και βουρτσακι.

7 χρονια καθε 6 μηνες πλυσιμο και δεν εχει παθει τιποτα Razer Goliathus.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Ευχαριστώ και τον Νικηφόρο( @Dr_Nikiforos), ο οποίος έχει το ίδιο mousepad με μένα και με καθοδήγησε για το πώς πρέπει να γίνει η δουλειά. Μόλις ξυπνήσω την νοικοκυρά μέσα μου, θα το καθαρίσω και θα δούμε πώς θα πάει το πράγμα.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος sstav έγραψε:

+5κιλλς από καθαρό mousepad

Άσε, χθες κόντεψα να σπάσω το πισί. Έγινα Ηλίας κι έκανα rage quit.

Δεν είναι βρώμικο. Απλά, έχει αυτά τα 2 white spots και θέλω να τα καθαρίσω (μετά θα καθαρίσω και τους οχτρούς). 

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου qck τα καθαρίζω ως εξής: Τα απλώνω στο νιπτήρα και τα βρέχω. Στη συνέχεια Soflan (ή άλλο απορρυπαντικό για μάλλινα και ευαίσθητα) και μαλακό βουρτσάκι. Τρίψιμο και ξέβγαλμα. Εάν υπάρχει αρκετή βρώμα επαναλαμβάνω. Δεδομένου ότι μιλάμε για υπολογιστή γραφείου με χρήση 8 ώρες την ημέρα τουλάχιστον σε χώρο καπνιστή κλπ κλπ καθαρίζει αρκετά καλά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου qck τα καθαρίζω ως εξής: Τα απλώνω στο νιπτήρα και τα βρέχω. Στη συνέχεια Soflan (ή άλλο απορρυπαντικό για μάλλινα και ευαίσθητα) και μαλακό βουρτσάκι. Τρίψιμο και ξέβγαλμα. Εάν υπάρχει αρκετή βρώμα επαναλαμβάνω. Δεδομένου ότι μιλάμε για υπολογιστή γραφείου με χρήση 8 ώρες την ημέρα τουλάχιστον σε χώρο καπνιστή κλπ κλπ καθαρίζει αρκετά καλά.
Τα ίδια με τη διαφορά ότι βάζω σαμπουάν.
@sstav πιστεύεις αν το περάσω με ένα σαμπουάν για τα μούσια να πάρω κάνα kill παραπάνω?
  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος sstav έγραψε:

σαμπουάν παιδικό; μπύρας; για λιπαρά μαλιά;, όχι πια δάκρυα;  το πράσινο σαπούνι κάνει; ?

Προσωπικά, θα βάλω παιδικό (που δεν έχει παραφίνες και άλλα τέτοια διαβόλια και τριβόλια). Το χρησιμοποιούμε στο καθημερινό μπάνιο της μικρούλας μας, ε, ας πάει και το παλιάμπελο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.