Jump to content




tommybertsen

Recommended Posts

πριν 9 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αυτό ήταν αστείο ή σοβαρό; Μπερδεύτηκα. Τι είναι το σκυλί, πατάτες για να το αγοράσω; Δεν "αγοράζω" σκυλιά. Υιοθετώ αδέσποτα. Το επόμενο, το ίδιο. 

Το σκυλί μου είναι φοβικό γιατί έτσι ήταν η μάνα του. Το κυνηγόσκυλο μπορεί επίσης να βγει φοβικό και είναι ο βασικότερος λόγος που οι κυνηγοί τα παρατάνε.

 

Στο "παρασύνθημα", δεν απαντήθηκε το ερώτημα γιατί να συνεχίζεται αυτό το ηλίθιο έθιμο το οποίο έχει εκτός από τραυματίες, παράπλευρες απώλειες. Ανθρώπινες και όχι μόνο (άνθρωποι με καρδιακά προβλήματα και άλλα θέματα, ζώα αδέσποτα και όχι μόνο ). 

 

Προφανώς και ήταν αστείο, και εμένα κάποτε ένα σκυλί που είχα φοβόταν με δυναμιτάκια κτλ. Απ' όσο ξέρω τα κυνηγόσκυλα αγοράζονται. Peace. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Lakisss έγραψε:

Προφανώς και ήταν αστείο, και εμένα κάποτε ένα σκυλί που είχα φοβόταν με δυναμιτάκια κτλ. Απ' όσο ξέρω τα κυνηγόσκυλα αγοράζονται. Peace. 

Αγοράζονται, ναι. Ωστόσο αυτό που λέω ισχύει. Ότι το αν είναι φοβικό, δεν το γνωρίζεις. 

Πολλοί κυνηγοί, έχουν σκυλιά που "δεν τους κάνουν", έτσι τα παρατάνε στο δρόμο. 

Προσωπικά ,προτιμώ να υιοθετήσω κάποιο ζώο που στάθηκε άτυχο παρά να αγοράσω κάποιας ράτσας :)

Peace (αφού είμαι και περιστέρι :p

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αγοράζονται, ναι. Ωστόσο αυτό που λέω ισχύει. Ότι το αν είναι φοβικό, δεν το γνωρίζεις. 

Πολλοί κυνηγοί, έχουν σκυλιά που "δεν τους κάνουν", έτσι τα παρατάνε στο δρόμο. 

Προσωπικά ,προτιμώ να υιοθετήσω κάποιο ζώο που στάθηκε άτυχο παρά να αγοράσω κάποιας ράτσας :)

Peace (αφού είμαι και περιστέρι :p

 

Η κροτοφοβία δεν είναι ανίατη αναπηρία όπως η δυσπλασία. Τα κροτοφοβικά τα διώχνουν οι ηλίθιοι γιατί χρειάζονται περισσότερη εκπαίδευση όχι γιατί είναι ανίατη η κροτοφοβία. Απλά χρειάζεται εκπαίδευση με υπομονή

Αν δεν έχεις φράγκα για εκπαιδευτή να ξέρεις ότι χρειάζεσαι τεράστια υπομονή και επιμονή σε πολύ μεγάλο βάθος χρόνου

 

Φοβίες του Σκύλου (κροτοφοβία)

 

Παράθεση

 

Για τα κουτάβια κοινωνικοποίηση και ένταξη στην καθημερινότητα χωρίς υπερβολές και να θυμόσαστε ότι κάθε κουτάβι ανάλογα με τον χαρακτήρα και την φυλή αντιδρά διαφορετικά σε όλα τα ερεθίσματα.

Ενας τρόπος να ξεπεράσει  τον φόβο ή να βελτιωθεί ένα κροτοφοβικό σκυλί είναι να πάρετε από ένα παιχνιδομάγαζο ένα παιδικό πιστολάκι με καψούλια και να ακολουθήσετε την εξής διαδικασία: Κρατήστε τον σκύλο σας με το λουρί του και βάλτε κάποιον να πυροβολήσει με το πιστολάκι 2-3 φορές σε μία απόσταση 6-7 μ. Προτιμήστε ανοιχτό χώρο ώστε να χάνετε κάπως ο ήχος και φροντίστε ο σκύλος να βλέπει αυτόν που πυροβολεί  ώστε να γνωρίζει την πηγή του κρότου. Αμέσως μετά πρέπει να ακολουθήσει κάτι ευχάριστο για τον σκύλο, λίγα χάδια ή λίγο παιχνίδι ή μια μικρή βόλτα  ή όλη αυτή η διαδικασία να προηγείται του ταΐσματος του. Αυτό πρέπει να επαναλαμβάνεται καθημερινά και μετά από 4-5 ημέρες πλησιάζουμε λίγο προς τον σκύλο και επαναλαμβάνουμε την διαδικασία. Σκοπός μας είναι να πετύχουμε να πυροβολάμε δίπλα στον σκύλο μας και αυτός να χαίρεται γιατί θα ακολουθήσει κάτι ευχάριστο. Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε αντί για πιστολάκι μπαλόνια που σκάνε ή κατσαρόλια ή και τον συνδυασμό όλων αυτών. Αν δεν έχετε κάποιον να σας βοηθήσει πυροβολήστε οι ίδιοι αρκεί να έχετε δέσει κάπου σταθερά τον σκύλο σας, να μην είναι η πρώτη φορά που τον δένετε, ο χώρος  να του είναι γνώριμος και να μην είναι κοντά το σπιτάκι του έτσι ώστε να του δοθεί η ευκαιρία να κρυφτεί. Τα πιο πάνω αν τα εφαρμόσετε, σαν άσκηση, σε ένα κουτάβι μη κροτοφοβικό προλαβαίνετε το πρόβλημα με την διαφορά ότι αν είσαστε μόνος χρησιμοποιήστε κλουβί και όχι δέσιμο.

Μην χαϊδεύετε τον σκύλο σας και τον παίρνετε αγκαλιά την ώρα  που τρέμει (εκτός αν είναι η πρώτη φορά που το παρουσιάζει), ούτε να χωθείτε μαζί του και να κρυφτείτε κάτω από τις κουβέρτες, επιβραβεύετε τον φόβο του και τον μαθαίνετε να βολεύεται στο πρόβλημα του. Αν είσαστε σπίτι αποσπάστε του την προσοχή με ότι τον ευχαριστεί παιχνίδι ή λιχουδιά με σκοπό μετά από λίγο καιρό να κινείστε ουδέτερα σαν να μην συμβαίνει τίποτα.

Πλησιάζει η Ανάσταση και τα βεγγαλικά έχουν την τιμητική τους. Αν αφήσετε τον σκύλο σας το βράδυ μόνο του στο σπίτι προετοιμάστε την κατάσταση που θα τον αφήσετε, ιδιαίτερα αν είναι νεαρός σκύλος, το σπίτι σας είναι ψηλά ή αν έχετε κοντά σας εκκλησία. Βάλτε τον σκύλο σας μέσα στο σπίτι, αφήστε να παίζει μουσική ή ανοικτή την τηλεόραση για να καλύψει τους κρότους, αφήστε το φως αναμμένο και κλείστε τα παντζούρια για να μην τρομάξει με τις λάμψεις.

Εναλλακτικές λύσεις με βότανα ή με ηρεμιστικά χάπια δεν λύνουν το πρόβλημα, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις βοηθάνε, πριν κάνετε οτιδήποτε συμβουλευτείτε τον κτηνίατρό σας.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Η κροτοφοβία δεν είναι ανίατη αναπηρία όπως η δυσπλασία. Τα κροτοφοβικά τα διώχνουν οι ηλίθιοι γιατί χρειάζονται περισσότερη εκπαίδευση όχι γιατί είναι ανίατη η κροτοφοβία. Απλά χρειάζεται εκπαίδευση με υπομονή

Αν δεν έχεις φράγκα για εκπαιδευτή να ξέρεις ότι χρειάζεσαι τεράστια υπομονή και επιμονή σε πολύ μεγάλο βάθος χρόνου

 

Φοβίες του Σκύλου (κροτοφοβία)

 

Σημείωσε κάτι από αυτό που παραθέτεις:

"ή να βελτιωθεί". Btw έχω διαβάσει τα πάντα :) 

Spoiler

Δεν φεύγει η κροτοφοβία, υποβόσκει, που λέμε.

Το σκυλί το πήραμε 4 μηνών και ανακαλύψαμε ότι είναι κροτοφοβικό λίγο καιρό αργότερα. Δεν έδειχνε κάτι στην αρχή, ήρεμο σκυλί ,αλλά δεν είχε τα ερεθίσματα που το έκαναν να φοβάται. Αρχικά, αυτά ήταν ΠΑΙΔΙΑ. Αυτό έγινε χειρότερο περνώντας από ένα σχολείο, ημέρες καρναβαλιού, ρίχνανε διάφορα. Το σκυλί κόντεψε να μας μείνει. Αμέσως μετά κάναμε ότι είναι ανθρωπίνως δυνατό, το σκυλί έχει βελτιωθεί σε μεγάλο βαθμό, ΔΕΝ φοβάται παιδιά πλέον, δεν την ενδιαφέρει να περνάει έξω από σχολείο γεμάτο παιδιά (είναι μεγάλο άλμα αυτό για μας και για αυτή).

Ωστόσο το βεγγαλικό δεν μπορείς να το ελέγξεις ούτε μπορείς εντός σπιτιού να πεις στο σκύλο να μην έχει σημείο που αισθάνεται πιο ασφαλές (στο μπάνιο εμάς). Έχω προσπαθήσει όλους τους πιθανούς ήχους, κατσαρόλες κλπ κλπ, ό,τι κάνει "κρότο". Η βελτίωση είναι μικρή έως ανύπαρκτη, σε σχέση με τα βεγγαλικά. Το μόνο που είδαμε σε θέμα βελτίωσης, είναι ο χρόνος που της παίρνει να ηρεμήσει. Άλλοτε , θα έκανε και 2 μέρες. Τώρα κάνει 1 ώρα το πολύ. 

Φταίει και το σπίτι, τα κουφώματα από την πίσω πλευρά που δεν μονώνουν καλά. Στο άλλο σπίτι δεν ήταν έτσι τα πράγματα, αλλά είχαμε τριγύρω πολυκατοικίες, εδώ είναι πολύ ανοιχτά. Παίζουν όλα ρόλο. :) 

Btw η Νεφέλη έχει μέσα Pointer, δηλαδή κυνηγόσκυλο. Είχε πεταχτεί σε χωματερή μαζί με τα αδέρφια της. Είναι η μόνη που επέζησε, καθώς μάθαμε ότι τη μάνα της την σκότωσαν (δεν ξέρω γιατί), το ίδιο και τα 2 αδερφάκια της. 

Ρώτησε την @karmen1983 για την Νεφέλη, την ξέρει :p 

 

ΥΓ: Ταιριάζουν όλα αυτά και στο νήμα με τα ζώα, νομίζω! 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες


-----------------------------

πριν 14 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Δεν είναι αστείο, γιατί έχω το σκυλί που τρέμει με αυτά, όπως και πέρυσι το Πάσχα. 

 

πριν 11 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Στο "παρασύνθημα", δεν απαντήθηκε το ερώτημα γιατί να συνεχίζεται αυτό το ηλίθιο έθιμο το οποίο έχει εκτός από τραυματίες, παράπλευρες απώλειες. Ανθρώπινες και όχι μόνο (άνθρωποι με καρδιακά προβλήματα και άλλα θέματα, ζώα αδέσποτα και όχι μόνο ). 

 

Το ξέρω ότι δεν είναι αστείο, αλλά υπάρχουν και χειρότερα.
Σκυλιά είχα κι έχω και ξέρω πως είναι η κατάσταση με τα βεγγαλικά - κροτίδες - καλάσνικοφ κλπ κλπ.

Το θέμα δεν είναι μόνο τα σκυλιά είναι και τα μωρά, πιτσιρίκια που οι ίδιοι οι ούγκα ούγκα - λαλακες γονείς τους
δεν μπορούν να κάνουν την χρήση του μυαλού τους και να σκεφτούν.

Έχω στην γειτονιά μου κάτι μαργαριτάρια που σε γιορτές κτλ. με την πρώτη ευκαιρία θα ρίξουν την γουρούνα τους, την πιστολιά τους...
έτσι για την λαλακία, αααα και τις ρίχνουν στον χώρο μπροστά από το σπίτι μου (τελευταία 1-2 χρόνια ρίχνουν παραδίπλα επειδή τους πήρε και τους σήκωσε,
αλλά η λαλακία δεν θεραπεύετε).

Και δεν είναι μόνο στην γειτονιά μου, αλλά σε όλη την περιοχή και στις γύρω περιοχές είναι χειρότερα τα πράγματα  με τα βεγγαλικα, κροτίδες

Όταν έχεις όλους αυτούς σε συνδυασμό με τους γύφτους........
είμαι σε απόσταση περίπου 1χλμ από το παρακάτω βιντεο

 

zeftyri-astynomiki-epixeirisi-2021-12-17
WWW.IEFIMERIDA.GR

Σε εξέλιξη βρίσκεται μεγάλη αστυνομική επιχείρηση στο Ζεφύρι, μετά και τα βίντεο με τους πυροβολισμούς που είδαν χθες το φως της...

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 3
  • Sad 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

Καλημέρες


-----------------------------

 

Το ξέρω ότι δεν είναι αστείο, αλλά υπάρχουν και χειρότερα.
Σκυλιά είχα κι έχω και ξέρω πως είναι η κατάσταση με τα βεγγαλικά - κροτίδες - καλάσνικοφ κλπ κλπ.

Το θέμα δεν είναι μόνο τα σκυλιά είναι και τα μωρά, πιτσιρίκια που οι ίδιοι οι ούγκα ούγκα - λαλακες γονείς τους
δεν μπορούν να κάνουν την χρήση του μυαλού τους και να σκεφτούν.

Έχω στην γειτονιά μου κάτι μαργαριτάρια που σε γιορτές κτλ. με την πρώτη ευκαιρία θα ρίξουν την γουρούνα τους, την πιστολιά τους...
έτσι για την λαλακία, αααα και τις ρίχνουν στον χώρο μπροστά από το σπίτι μου (τελευταία 1-2 χρόνια ρίχνουν παραδίπλα επειδή τους πήρε και τους σήκωσε,
αλλά η λαλακία δεν θεραπεύετε).

Και δεν είναι μόνο στην γειτονιά μου, αλλά σε όλη την περιοχή και στις γύρω περιοχές είναι χειρότερα τα πράγματα  με τα βεγγαλικα, κροτίδες

Όταν έχεις όλους αυτούς σε συνδυασμό με τους γύφτους........
είμαι σε απόσταση περίπου 1χλμ από το παρακάτω βιντεο

 

zeftyri-astynomiki-epixeirisi-2021-12-17
WWW.IEFIMERIDA.GR

Σε εξέλιξη βρίσκεται μεγάλη αστυνομική επιχείρηση στο Ζεφύρι, μετά και τα βίντεο με τους πυροβολισμούς που είδαν χθες το φως της...

 

Σε εμένα είναι ένας απέναντι και δεξιά από το πίσω μπαλκόνι, ακριβώς, ο οποίος ανεβαίνει ταράτσα με καραμπίνα. Στα ~200μ αριστερά, άλλος με βεγγαλικά (πυροτεχνήματα και τέτοια).

Πέρυσι το Πάσχα ο ένας με άκουσε που ούρλιαζα σαν υστερικός, καθώς βρίσκεται απέναντι. 

Το παραπάνω είναι "επίδειξη" ; Δεν γνωρίζω τι συμβαίνει στο κεφάλι τους. Προφανώς τίποτα, δεν έχουν και κάτι μέσα...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eσυ παλι Τομμυ ενω ξερεις τι θα γινει Χριστουγεννα και Ανασταση εκει.. ο σκυλος στο σπιτι, δεν λεω να κανεις πρωτοχρονια στα βουνα αλλα μπορεις

να βαλεις τον σκυλο σε καποιο ησυχο καταφυγιο για μερικες μερες η π.χ. να τον δωσεις σε καποιο γνωστο - φιλο κτλ που ειναι περιξ της πολης.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και να μπορούσα, δεν υπήρχε περίπτωση γιατί εκτός του ότι δεν υπάρχει κανείς, τι σε κάνει να πιστεύεις πως ο σκύλος θα νιώσει περισσότερη ασφάλεια σε "καταφύγιο" (μακρυά από αυτά) ή σε φίλους;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Proteas έγραψε:

Το οτι δεν θα ειναι μεσα στην πολη να ακουει την φασαρια, αμα ειναι να υποφερει το ζωο καλυτερα στην εξοχη η σε καποιο ησυχο χωρο.

 

Στην εξοχή των Αθηνών ; :p 

Τα hotels σκύλων τα αποφεύγουμε όπως ο διάολος το λιβάνι :) Έχουμε αφήσει ΜΙΑ φορά το σκυλί, σε pet sitter. Είχε πάει καλά, αλλά ήταν ένα άτομο με εμπειρία ;) 

Στην Αλεξανδρούπολη που είναι χωριό, τα ίδια είχαμε, απλά μετριασμένα γιατί υπήρχε πιο πολύς κόσμος around αυτές τις ημέρες και είχε και παρέα άλλο σκυλί.

Από τη στιγμή που πέφτουν παντού βεγγαλικά, δεν υπάρχει πραγματικά ήσυχος χώρος. Για να μην πω πως στα χωριά είναι χειρότερα. 

* εκτός κι αν είχαμε το μικρό σπίτι στο λιβάδι :hehe: 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος honda22 έγραψε:

Ευχαριστώ το TheLab.gr για το μεγάλο δώρο που μου έστειλε.

 

  Hide contents

Be Quiet Season 2 GIF by Martin

 

No Way Commando GIF by 20th Century Fox Home Entertainment

Καλημέρα, λουλούδια μου. Καλή εβδομάδα.

  • Like 7
  • Wow 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος honda22 έγραψε:

Ευχαριστώ το TheLab.gr για το μεγάλο δώρο που μου έστειλε.


 

Spoiler

Πάλι κάλτσες πήρες για δώρο;

 

Couple-sitting-on-sofa-holding-toaster-and-socks.jpg.97c09fa774b69bf9a1b4a6d135915bcd.jpg

 

Του χρόνου θα σου κάνουνε παντόφλες. :hehe:


 

Καλημέρα.

  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.