Jump to content



Διαδικασία αδράνειας συστήματος και χρήση cpu


fonzi

Recommended Posts

Βάζω το σύστημα σε αναμονή και ξεκουράζεται...

Συνήθως η θερμοκρασία του επεξεργαστή μου είναι μεταξύ 29 και 39 κελσίου.

Όταν όμως το επαναφέρω απο την αναμονή χτυπάει 55!!!

Κοιτάζω την χρήση της cpu και βλέπω να την απασχολεί 98% η "Διαδικασία αδράνειας συστήματος" στις "Διεργασίες".

Δεν μπορώ μάλιστα να την τερματίσω απο την Διαχείριση εργασιών".

Ξέρετε τι πάει στραβά;

Link to comment
Share on other sites

Ε, δεν νομίζω να πρόκειται για κάτι περίεργο...Στη Διαχείριση Εργασιών δείχνει τι μέρος από την παρούσα χρήση του επεξεργαστή χρησιμοποιείται από κάθε εφαρμογή. Εφόσον δεν τρέχεις κάποια εφαρμογή που απαιτεί τη χρήση του επεξεργαστή είναι φυσιολογικό να απασχολείται ο τελυταίος από τη διαδικασία αδράνειας του συστήματος(99 ή 98). Κάτω όμως σου δέιχνει και τη χρήση του επεξεργαστή γίνεται αυτήν τη στιγμή (π.χ. 2 με 4 %). Από αυτό το 2 ή το 4 %, το 98 με 99% ασχολείται με την διαδικασία αδράνειας...Νομίζω είναι εξαιρετικά απλό, σε σημείο......μή άξιου αναφοράς.

Από την άλλη, οι δε υψηλές θερμοκρασίες όντως αποτελούν σημείο προβληματισμού.

Link to comment
Share on other sites

μηπως απενεργοποιειται ο ανεμιστηρας της cpu οταν βρισκεται σε κατασταση αδρανειας,ενω ο επεξεργαστης εξακολουθει να εχει,εστω και μικρη,καταναλωση?

Το ειχα παρατηρησει παλαιοτερα και εγω

Link to comment
Share on other sites

Aγαπητε fonzi αυτο ειναι ενα σχετικα συνηθισμενο προβλημα αλλα ιδιαιτερα παραμελημενο. Μου συμβανει καποιες φορες οταν αφηνω το πισι να κατεβαζει τα βραδια αλλα και σε αλλες περιπτωσεις. Ειναι καποιο bug των ΧΠ και δε ξερω πως αντιμετωπιζεται αλλα ειναι ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ενοχλητικο γιατι κανει το πισι να σερνεται και η επαναφορα ειναι αναποφευκτη...οποιος ξερει την λυση ας την πει (καιει και ΠΑΡΑ πολυ ρευμα το ατιμο οταν ο επεξεργαστης ειναι στο 99%)

Link to comment
Share on other sites

"Διαδικασία αδράνειας συστήματος" = Idle = Free resources

Είναι πόσο ελεύθερος είναι ο επεξεργαστής σας.

Αν τρέξετε Prime, το "Prime.exe" θα πάει 99% και η "Διαδικασία αδράνειας συστήματος" θα πάει στο 0% (cpu σε χρήση).

Αν σταματήσετε το prime, το "Prime.exe" θα έχει 0% και η "Διαδικασία αδράνειας συστήματος" θα είναι πάλι στο 99% (ελεύθερος ο cpu).

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα φταιει ο ανεμηστηρας, στο BIOS θα βρεις καποια ρυθμισει 100%

:wassat:

Εξαλου η "δουλεια" του "idle process" ειναι να κλεινει καποια πραγματα του CPU, οταν δεν χρειαζονται, ωστε να κανει οικονομια ρευματος και να ΜΗΝ ανεβαζει θερμοκρασια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.