Jump to content



VDSL ΚΑΙ ΤΑΧΥΤΗΤΑ


Recommended Posts

πριν 28 λεπτά, το μέλος panoc έγραψε:

Αφου περασε ενας μηνας και βαλε, γυρισε τις γραμμες σε OTE, αποτελεσμα? σταθεροτατες 35/5 γραμμες με νορμαλ fec και crc και μαλλιστα με το σαπιο speedport, πως και γιατι δε ξερουμε αλλα δε μας απασχολει κιολας....

Πάνο, εννοείς ότι γύρισε στον ΟΤΕ; Έχω συμβόλαιο μέχρι τον Σεπτέμβριο του 2019, αλλά το σκέφτομαι πολύ σοβαρά, γιατί έχω πια βαρεθεί να ταλαιπωρούμαι στα καλά καθούμενα.

Αν είναι θέμα vectoring, πώς λύνεται; Τι μπορεί να πήγε στραβά δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Πάνο, εννοείς ότι γύρισε στον ΟΤΕ; Έχω συμβόλαιο μέχρι τον Σεπτέμβριο του 2019, αλλά το σκέφτομαι πολύ σοβαρά, γιατί έχω πια βαρεθεί να ταλαιπωρούμαι στα καλά καθούμενα.

Ναι αλλαξε παροχο σε ΟΤΕ, πληρωσε το προστιμο αποχωρησης αλλα βρηκε την ηρεμια του, καθοτι η μια γραμμη ειναι για το γραφειο του (επαγγέλλεται λογιστης και χωρις ιντερνετ απλα δε γινεται να δουλεψεις λογιστης σημερα).

 

πριν 30 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Αν είναι θέμα vectoring, πώς λύνεται; Τι μπορεί να πήγε στραβά δηλαδή; 

Λαθος ρυθμισεις στις πορτες ? Λαθος προφιλ ? λαθος firmware στα ρουτερακια? , τα παντα μπορει να πανε στραβα.

Υπο ιδανικες συνθηκες θα πρεπει σε μια καμπινα που λειτουργει το vectoring, ολες οι γραμμες να τερματιζουν σε σωστα σεταρισμενα ρουτερ.
Εστω και ενας συνδρομητης να βαλει καποιο ρουτερ που δεν υποστηριζεται πληρως απο τη καμπινα. ή να εχει ρουτερ που δεν υποστηριζει vectoring  (και  ειναι πολυ τετοιοι, παρα πολοι) ειναι αρκετος για να μαμησει ολους τους αλλους που ειναι πανω στο ιδιο καλωδιο...

Έγινε επεξεργασία από panoc
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Μέχρι που είχα την 24άρα, δεν είχα ποτέ θέμα. Αν, λοιπόν, υπάρχει τέτοιο πρόβλημα, διορθώνεται από την εταιρεία; Δεν θα έπρεπε να έρθουν από τη νόβα και να ελέγξουν την καμπίνα ή, έστω, να ενημερώσουν τον ΟΤΕ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Μάλιστα. Μέχρι που είχα την 24άρα, δεν είχα ποτέ θέμα. Αν, λοιπόν, υπάρχει τέτοιο πρόβλημα, διορθώνεται από την εταιρεία; Δεν θα έπρεπε να έρθουν από τη νόβα και να ελέγξουν την καμπίνα ή, έστω, να ενημερώσουν τον ΟΤΕ;

Στο γαμπρο μου τουλαχιστο, ηρθαν 2 φορες απο τη nova, οπως ηταν ανεμομενο, η γραμμη κλειδωνε χωρις αποσυνδεσεις στα 35/5 αλλα φορτωνε λαθη, του εφεραν νεα ρουτερ τα ιδια, περασαμε νεα καλωδιωση χωρις να αλλαξουν στατιστικα και ηρθε 3η φορα ο ταχνικος και τα βρηκε ολα κομπλε.
Την επομενη εκανε αιτηση στον ΟΤΕ...

Να κανουν τι απο τη nova? νομιζεις ξερεις τι τους γινεται ;

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω τα στατιστικά της γραμμής μέχρι το πατροπαράδοτο restart:

Showtime: 16h-46min-36s

Actual rate:4999/44796

Attainable rate:17165/52720

Noise Margin:23.8/8.3

Line Attenuation:1.9/10.9

Output power:8.4/11.9

Fastpath

Interleave Delay:0/0

Profile:17a 

Link:6993.2_Annex_K_PTM

Crc errors:20/5380

Fec errors:74/60254

Hec errors:0/0

Όποιος ξέρει, ας μου εξηγήσει τι σημαίνουν όλα αυτά. 

 

Link to comment
Share on other sites

οταν αρχιζει και σερνεται παρακολουθα αυτα τα 2

Crc errors:20/5380

Fec errors:74/60254

 

Showtime: 16h-46min-36s -> το uptime της συνδεσης

Actual rate:4999/44796  -> ξ ταχυτητα συνδεσης

Attainable rate:17165/52720 - η μεγιστη ταχυτητα συνδεση υπο ιδανικεσ συνθηκες

Noise Margin:23.8/8.3 -> ο λογος σηματος προς θορυβο της γραμμης

Line Attenuation:1.9/10.9 -> η εξασθενιση του σηματος (εξαρταται απο την αποσταση)

Output power:8.4/11.9 -> η δυναμη του σηματος

Fastpath -> το Mode συνδεσης

Interleave Delay:0/0 -> εαν ειχες interleave θα εδειχνε καποια νουμερα σε ms

Profile:17a -> το προφιλ της vdsl σου

Link:6993.2_Annex_K_PTM -> οτι ειναι vdsl

Crc errors:20/5380 -> λαθη σε πακετα τα οποια δε διορθωνονται

Fec errors:74/60254 -> λαθη τα οποια το ρουτερ καταφερε να διορθωσει

Hec errors:0/0

 

με attenutation 10 θα επρεπε να πιανεις καμπανα 50αρα, το πιο πιθανο ειναι να εχεις χαλια καλωδιωση στο σπιτι.

 

Έγινε επεξεργασία από panoc
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για τις χρηστικές επεξηγήσεις, αλλά άλλο πράγμα εννοούσα: εάν μπορεί κάποιος, βλέποντας τα στατιστικά της γραμμής, να εντοπίσει πιθανά προβλήματα. Φαίνεται να υπάρχει θέμα ή οι αριθμοί δείχνουν ότι η γραμμη είναι εξαιρετική;

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, DEADLAZARUS said:

Σ' ευχαριστώ για τις χρηστικές επεξηγήσεις, αλλά άλλο πράγμα εννοούσα: εάν μπορεί κάποιος, βλέποντας τα στατιστικά της γραμμής, να εντοπίσει πιθανά προβλήματα. Φαίνεται να υπάρχει θέμα ή οι αριθμοί δείχνουν ότι η γραμμη είναι εξαιρετική;

Εξαιρετική δεν είναι, μέτρια θα την έλεγες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος minast έγραψε:

Εξαιρετική δεν είναι, μέτρια θα την έλεγες.

Για βοήθα, βρε Μηνά. Πού εντοπίζεις το πρόβλημα;

Προφανώς και με την 24άρα δεν έπιανα 24 (με 1.6 κατέβαζα, αν θυμάμαι καλά). Η γραμμή, όμως, ήταν σταθερή. Ποτέ δεν είχα αποσυνδέσεις ή μηδενική ταχύτητα.

Στο ίδιο σπίτι μένω, οπότε δεν μπορώ να φανταστώ ποιο είναι το πρόβλημα μετά την αλλαγή σε 50άρα.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Για βοήθα, βρε Μηνά. Πού εντοπίζεις το πρόβλημα;

Προφανώς και με την 24άρα δεν έπιανα 24 (με 1.6 κατέβαζα, αν θυμάμαι καλά). Η γραμμή, όμως, ήταν σταθερή. Ποτέ δεν είχα αποσυνδέσεις ή μηδενική ταχύτητα.

Στο ίδιο σπίτι μένω, οπότε δεν μπορώ να φανταστώ ποιο είναι το πρόβλημα μετά την αλλαγή σε 50άρα.

Δεν ξεχωρίζει κάποιο τρανταχτό πρόβλημα. Τα σφάλματα είναι αρκετά, αλλά όχι πάρα πολλά για το χρονικό διάστημα της σύνδεσης.

Επίσης το attainable rate (που σχετίζεται με το attenuation και το signal-to-noise ratio) είναι μέτριο, στην ουσία είσαι "τελευταίος στην πόλη"... στο κάτω όριο του VDSL. Δεν είναι δόκιμη η σύγκριση με το ADSL, γιατί το VDSL είναι πολύ πιο ευαίσθητο σε προβλήματα, αλλά κι επειδή κατά πάσα πιθανότητα τώρα τερματίζεις σε καμπίνα, ενώ πριν στο Αστικό Κέντρο.

 

Κανονικά, η διάγνωση και επίλυση του προβλήματος πρέπει να γίνει από τον πάροχο. Αυτό που περνάει από το χέρι σου είναι να εξασφαλίσεις ότι η εσωτερική σου καλωδίωση είναι εντάξει. Σωστά θυμάμαι ότι είχες κάνει αλλαγές στην καλωδίωσή σου; Έχεις απομονώσει όλες τις τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού εκτός την πρώτη, στην οποία έχεις συνδέσει το modem;

Επίσης εάν μπορείς να το γυρίσεις σε interleaved (έστω για δοκιμή) κάνε το. Οι δοκιμές που κάνεις είναι μόνο με ασύρματο δίκτυο, ή και από ethernet; Αν είναι μόνο από ασύρματο, έχεις τσεκάρει ότι η κατάσταση του WiFi στο χώρο σου είναι καλή; Πιθανόν να έχεις ήδη απαντήσει κάποια από αυτά, αλλά δεν προλαβαίνω να κοιτάξω πίσω αυτή τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Δεν ξεχωρίζει κάποιο τρανταχτό πρόβλημα. Τα σφάλματα είναι αρκετά, αλλά όχι πάρα πολλά για το χρονικό διάστημα της σύνδεσης.

Επίσης το attainable rate (που σχετίζεται με το attenuation και το signal-to-noise ratio) είναι μέτριο, στην ουσία είσαι "τελευταίος στην πόλη"... στο κάτω όριο του VDSL. Δεν είναι δόκιμη η σύγκριση με το ADSL, γιατί το VDSL είναι πολύ πιο ευαίσθητο σε προβλήματα, αλλά κι επειδή κατά πάσα πιθανότητα τώρα τερματίζεις σε καμπίνα, ενώ πριν στο Αστικό Κέντρο.

 

Κανονικά, η διάγνωση και επίλυση του προβλήματος πρέπει να γίνει από τον πάροχο. Αυτό που περνάει από το χέρι σου είναι να εξασφαλίσεις ότι η εσωτερική σου καλωδίωση είναι εντάξει. Σωστά θυμάμαι ότι είχες κάνει αλλαγές στην καλωδίωσή σου; Έχεις απομονώσει όλες τις τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού εκτός την πρώτη, στην οποία έχεις συνδέσει το modem;

Επίσης εάν μπορείς να το γυρίσεις σε interleaved (έστω για δοκιμή) κάνε το. Οι δοκιμές που κάνεις είναι μόνο με ασύρματο δίκτυο, ή και από ethernet; Αν είναι μόνο από ασύρματο, έχεις τσεκάρει ότι η κατάσταση του WiFi στο χώρο σου είναι καλή; Πιθανόν να έχεις ήδη απαντήσει κάποια από αυτά, αλλά δεν προλαβαίνω να κοιτάξω πίσω αυτή τη στιγμή.

Αλλαγές όχι. Όταν ήρθε ο τεχνικός μέτρησε την ταχύτητα στο εξωτερικό κουτί και τη βρήκε στα 50. Μέσα στο σπίτι ερχόταν στα 47-48. Έλεγξε πρίζα, καλώδια, splitter και τα βρήκε εντάξει. Μία τηλεφωνική πρίζα έχω στο σπίτι. Η άλλη, που βρίσκεται σε έτερο δωμάτιο, δεν χρησιμοποιείται.

Παραθέτω τη συνδεσμολογία: Στην είσοδο έχω δύο πρίζες, τη μία δίπλα στην άλλη. Στην ''κανονική'' πρίζα, έχω βάλει πολύπριζο, πάνω στο οποίο βρίσκονται ο μετασχηματιστής του ρούτερ και το καλώδιο του ασύρματου τηλεφώνου. 

Στην τηλεφωνική πρίζα, η άκρη του καλωδίου είναι πάνω σε vdsl splitter.

Στη μία έξοδο του splitter, έχω βάλει το καλώδιο που καταλήγει στην είσοδο με την ένδειξη ''dsl'' του ρούτερ και στην άλλη έτερο splitter, από το οποίο ξεκινούν δυο καλώδια, ένα για το ασύρματο και ένα για το σταθερό τηλέφωνο. 

Θέμα δεν έχω με την ταχύτητα, όταν λειτουργεί το ρούτερ. Με ασύρματο και καλώδιο έχω κάνει δοκιμές, ναι. Ανάλογα, έχω δει από 36-46. Ας πούμε έναν μ.ο. στα 40.

Το θέμα μου είναι για ποιον λόγο ανάβει η ένδειξη του internet, αλλά δεν έχω ταχύτητα πολλές φορές. Αναγκάζομαι να το κάνω restart (κάποιες φορές και 2-3 restart). Πριν, δεν είχα τέτοια θέματα και μένω στο ίδιο σπίτι. Ξαφνικά, δηλαδή, χειροτέρεψε η καλωδίωση; Εκτός εάν, όπως γράφεις, το vdsl είναι ευαίσθητο και, επομένως, παίζει ρόλο η μέτρια/κακή καλωδίωση.

Το πρόβλημα, κατά τον τεχνικό, ήταν ότι κάποια καλώδια εξωτερικά δεν είχαν καλή γείωση. Έτσι μου είπε. Αφορούσε τον ΟΤΕ. Αυτό διορθώθηκε, αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Δεν μπορώ να σκεφτώ τι μπορεί να φταίει. Ήδη, από την Κυριακή, μ' έχουν αλλάξει συχνότητα και πρωτόκολλο και αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Οι πρίζες ρεύματος δεν μας απασχολούν καθόλου, δεν χρειάζεται να ασχολείσαι με αυτές.

Για την πρίζα του τηλεφώνου, έχει σημασία εάν η αχρησιμοποίητη παραμένει συνδεδεμένη. Εάν βάλεις τηλεφωνική συσκευή επάνω της, βγάζει γραμμή? Εάν ναι (και εφόσον η πρίζα που χρησιμοποιείς είναι αυτή στην οποία φτάνει πρώτα το εξωτερικό καλώδιο) τότε αποσυνδέοντας την αχρησιμοποίητη θα βελτιώσεις τα χαρακτηριστικά του VDSL.

Όμως αυτό δεν είναι το βασικό σου πρόβλημα.

 

Η διάγνωση που πρέπει να κάνεις είναι η εξής. Όταν παρατηρήσεις ότι έχεις πρόβλημα, δοκίμασε από ethernet να κάνεις δοκιμές με speedtest.net/fast.com και να δεις τί ταχύτητες παίρνεις. Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις και ping σε κάποια υπηρεσία που απαντάει, πχ google.com για να δεις εάν χάνεις πακέτα.

Εάν κατά τις δοκιμές σου δεν χάνεις πακέτα και η ταχύτητα είναι καλή, σημαίνει ότι το πρόβλημα που παρατηρείς δεν οφείλεται σε σφάλμα της γραμμής. Μπορεί πχ να είναι θέμα δρομολόγησης με τα sites ή υπηρεσίες που χρησιμοποιείς, ή να έχει επιδεινωθεί η ποιότητα του ασύρματου δικτύου σου, λόγω παρεμβολών ή αλλαγής μόντεμ.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Η διάγνωση που πρέπει να κάνεις είναι η εξής. Όταν παρατηρήσεις ότι έχεις πρόβλημα, δοκίμασε από ethernet να κάνεις δοκιμές με speedtest.net/fast.com και να δεις τί ταχύτητες παίρνεις. Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις και ping σε κάποια υπηρεσία που απαντάει, πχ google.com για να δεις εάν χάνεις πακέτα.

Εάν κατά τις δοκιμές σου δεν χάνεις πακέτα και η ταχύτητα είναι καλή, σημαίνει ότι το πρόβλημα που παρατηρείς δεν οφείλεται σε σφάλμα της γραμμής. Μπορεί πχ να είναι θέμα δρομολόγησης με τα sites ή υπηρεσίες που χρησιμοποιείς, ή να έχει επιδεινωθεί η ποιότητα του ασύρματου δικτύου σου, λόγω παρεμβολών ή αλλαγής μόντεμ.

Οτι ειπε το παιδι + οτι σου ειπα εγω, την ωρα που εχεις προβλημα να κοιταξεις να εαν ανεβανουν τα λαθη στο ρουτερ.

 

Επισης με Line Attenuation:1.9/10.9  θα επρεπε να εχεις ακαταβατα 50mbps, και εφοσον μεχρι το κουτι του οτε πιανεις τοσο εχεις θεμα με την εσωτερικη καλωδιωση.
Το vdsl ειναι πολυ ευαισθητο στις διακλαδωσεις, βασικα δε θελει διακλαδωσεις. Οποτε σε πρωτη φαση βρες απο που ερχονται τα καλωσια της 2ης πριζας τηλεφωνου που δε χρησιμοποιεις και αποσυνδεσε τα απο τη διακλαδωση.

 

Τα περι γειωσης τα αφηνω ασχολειαστα :p

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το ελέγξω αυτό με την πρίζα. Νομίζω ότι είναι εκτός λειτουργίας, αλλά θα το κοιτάξω για σιγουριά.

Πάνο,  ο τεχνικός μου είπε ότι ακόμη κι η μικρή απώλεια των 2-3 mbps (από 50 σε 47) δεν δικαιολογείται, οπότε έχεις δίκιο. Ας είχα, βέβαια, και 42, αρκεί να ήταν σταθερή η γραμμή.

@minast Μηνά, να εξηγήσω κάτι: όταν ανοίγω το wifi του κινητού μου, βλέπω αν έχω internet. Αν δεν μπορώ να συνδεθώ, ξέρω ότι πρέπει να κάνω restart. Έχει τύχει να είμαι με καλώδιο στο pc και να έχω αποσύνδεση/ανύπαρκτη ταχύτητα. Έχω χάσει σύνδεση στο battlefield, ας πούμε. Οπότε τι ακριβώς να μετρήσω; Αφού το speedtest θα δείξει 0 (το έχω κάνει το test κατά τη στιγμή που χάνω τη σύνδεση, έχω δε μετρήσει και μέσω κινητού, με speedtest, την ταχύτητα και έχω δει κάτι 0.008). Αν εννοείς να ελέγξω τα στατιστικά της γραμμής κατά την απώλεια της σύνδεσης, αυτό δεν το έχω κάνει.

Να φταίει το σάπιο ρούτερ που δίνει η νόβα;

Θα πάω ξανά στη nova και θα ζητήσω να έρθει τεχνικός.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ας κάνω ένα update: ελέγχοντας, κατά τη στιγμή της αποσύνδεσης, τα στατιστικά της γραμμής, είδα ότι όλα ήταν καλά. Δηλαδή,  δεν είχα errors ούτε κάποια ανησυχητική ένδειξη (υπόψιν, ήμουν συνδεδεμένος για 15-16 ώρες περίπου, οπότε θεωρώ ότι μπορεί να εξαχθεί αξιόπιστο συμπέρασμα). Αυτό με παραξένεψε και με προβλημάτισε, γιατί η γραμμή φαίνεται ok.

Μιλώντας, κάποιες μέρες νωρίτερα, με τη nova, μου ανέφεραν την πιθανότητα αλλαγής του ρούτερ. Να πω ότι κάθε φορά που μιλάω με τα κεντρικά, νιώθω σαν πειραματόζωο. Τη μια είναι η πρίζα, την άλλη τα καλώδια, την τρίτη το πρωτόκολλο, τώρα πιάσαμε και το ρούτερ. Τέλος πάντων, από το υποκατάστημα μου είπαν ότι δεν έχουν διαθέσιμο ρούτερ, πρέπει να περιμένω την επόμενη εβδομάδα.

Από χθες, όμως, παρατηρώ ότι εδώ και τρεις ημέρες δεν έχω αποσυνδέσεις. Ελέγχοντας με speedtest την ταχύτητα (από χθες το πρωί και σε τακτά χρονικά διαστήματα), βλέπω ότι έχω σταθερά 37mbps. Ποτέ περισσότερα, ποτέ λιγότερα. Οι μετρήσεις έγιναν με καλώδιο και wifi.

Noise margin (up/down) 26.6/9.8

Line Attenuation: 2.

Ερώτημα: υπάρχει περίπτωση να με κλείδωσαν σε χαμηλότερη ταχύτητα, οπότε και δεν έχω αποσυνδέσεις; Εννοείται ότι δεν με ενημέρωσαν. Κάτι τέτοιο φαίνεται πως έγινε. Αν ισχύει αυτό, η γραμμή μου δεν σήκωνε παραπάνω ταχύτητα και γι' αυτό είχα αποσυνδέσεις; Αν ναι, πώς μπορώ να το διορθώσω;

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Λοιπόν, ας κάνω ένα update: ελέγχοντας, κατά τη στιγμή της αποσύνδεσης, τα στατιστικά της γραμμής, είδα ότι όλα ήταν καλά. Δηλαδή,  δεν είχα errors ούτε κάποια ανησυχητική ένδειξη (υπόψιν, ήμουν συνδεδεμένος για 15-16 ώρες περίπου, οπότε θεωρώ ότι μπορεί να εξαχθεί αξιόπιστο συμπέρασμα). Αυτό με παραξένεψε και με προβλημάτισε, γιατί η γραμμή φαίνεται ok.

Μιλώντας, κάποιες μέρες νωρίτερα, με τη nova, μου ανέφεραν την πιθανότητα αλλαγής του ρούτερ. Να πω ότι κάθε φορά που μιλάω με τα κεντρικά, νιώθω σαν πειραματόζωο. Τη μια είναι η πρίζα, την άλλη τα καλώδια, την τρίτη το πρωτόκολλο, τώρα πιάσαμε και το ρούτερ. Τέλος πάντων, από το υποκατάστημα μου είπαν ότι δεν έχουν διαθέσιμο ρούτερ, πρέπει να περιμένω την επόμενη εβδομάδα.

Από χθες, όμως, παρατηρώ ότι εδώ και τρεις ημέρες δεν έχω αποσυνδέσεις. Ελέγχοντας με speedtest την ταχύτητα (από χθες το πρωί και σε τακτά χρονικά διαστήματα), βλέπω ότι έχω σταθερά 37mbps. Ποτέ περισσότερα, ποτέ λιγότερα. Οι μετρήσεις έγιναν με καλώδιο και wifi.

Noise margin (up/down) 26.6/9.8 

Line Attenuation: 2.

Ερώτημα: υπάρχει περίπτωση να με κλείδωσαν σε χαμηλότερη ταχύτητα, οπότε και δεν έχω αποσυνδέσεις; Εννοείται ότι δεν με ενημέρωσαν. Κάτι τέτοιο φαίνεται πως έγινε. Αν ισχύει αυτό, η γραμμή μου δεν σήκωνε παραπάνω ταχύτητα και γι' αυτό είχα αποσυνδέσεις; Αν ναι, πώς μπορώ να το διορθώσω;

Κανε μια επανεκκινηση του ρουτερ, εαν κλειδωσει (σε οποια ταχυτητα κλειδωσει) και το noise margin down ειναι 9 (η πανω κατω εκει) τοτε εχει δε σε εχουν κλειδωσει σε καποιο προφιλ. Εαν η γραμμη  μπορει να κλειδωσει με snr 9 πχ στα 45 κει εσενα σε κλειδωσουν στα 37 τοτε το snr θα παει 12(πχ).

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος panoc έγραψε:

Κανε μια επανεκκινηση του ρουτερ, εαν κλειδωσει (σε οποια ταχυτητα κλειδωσει) και το noise margin down ειναι 9 (η πανω κατω εκει) τοτε εχει δε σε εχουν κλειδωσει σε καποιο προφιλ. Εαν η γραμμη  μπορει να κλειδωσει με snr 9 πχ στα 45 κει εσενα σε κλειδωσουν στα 37 τοτε το snr θα παει 12(πχ).

Πάνο, το boldαρισμένο δεν το έπιασα.

Μέχρι τώρα, όσες φορές κι αν μέτρησα, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. 37mbps ακατέβατα. Θα το κάνω restart, αν και φοβάμαι μην μπλέξω πάλι με αποσυνδέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγραψες πιο πανω :

πριν 7 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ερώτημα: υπάρχει περίπτωση να με κλείδωσαν σε χαμηλότερη ταχύτητα, οπότε και δεν έχω αποσυνδέσεις; Εννοείται ότι δεν με ενημέρωσαν. Κάτι τέτοιο φαίνεται πως έγινε. Αν ισχύει αυτό, η γραμμή μου δεν σήκωνε παραπάνω ταχύτητα και γι' αυτό είχα αποσυνδέσεις; Αν ναι, πώς μπορώ να το διορθώσω;

και σου απαντησα οτι μπορεις να δεις το προφιλ που σε εχουν κοιταζοντας τα στατιστικα του ρουτερ.

Συνηθως εαν σε βαζουν σε καποιο προφιλ συγκεκριμενης ταχυτητας εχεις παντα την ιδια ταχυτητα κλειδωματος μετα απο καθε επανεκινηση του ρουτερ και συνηθως το snr down ειναι αρκετα πανω απο το default 9 για να αποφευγονται τα λαθη στη γραμμη αλλα και για να εχεις μικροτερες αποτομες βυθισεις snr που συμβαινουν σε προβληματικες γραμμες και δημιουργουν προβληματα, (πχ εκει που το snr παιζει στα 8.9-9.0-9.1 για ενα δευτερο πεφτει στο 2 και μαμιεται το συμπαν).

 

οποτε εαν μετα απο επανεκινηση κλειδωνεις παντα με snr 9 (η εκει κοντα πανω κατω) τοτε δε σε εχουν βαλει σε καποιο προφιλ.

εαν κλειδωνεις παντα σε συγκεκριμενη ταχυτητα πχ 37112 και το snr ειναι παντα μεγαλυτερο του 9 τοτε σε εχουν σε προφιλ με τη συγκεκριμενη ταχυτητα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.