Jump to content



VDSL ΚΑΙ ΤΑΧΥΤΗΤΑ


Recommended Posts

πριν 7 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

"Πάμε στην λεπτομέρεια λοιπόν η οποία είναι η εξής: 500 MBit είναι μεταφορά 62.5ΜΒ το second. Οι αθεόφοβοι έχουν βάλει δύο καλωδιάκια ethernet στη συσκευασία Cat5. Το καλώδιο ethernet Cat5 πιάνει max 100 MBit δλδ 12.5ΜΒ μεταφορά το sec. Πόσο τσιφούτης μπορείς να είσαι όταν πουλάς μηχάνημα που υποστηρίζει 500MBit μεταφορά δεδομένων και την περιορίζεις με το καλημέρα με καλώδια 100MBit! Κάλλιστα θα μπορούσαν να έχουν Cat5e καλώδια που είναι στα 1000MBit και όλα ΟΚ."

@trendy Κριτική από κάποιον αγοραστή (αφορά το https://www.skroutz.gr/s/4423670/TP-LINK-TL-PA4020PKIT-v1.html)

Για explain to me please: τι σημαίνει αυτό; Έχω λόγο ν' ανησυχώ, έτσι και πάω σ' αυτό;

Επίσης, μεταξύ των δύο που έβαλα, ποιο θα διάλεγες; Δικαιολογείται η διαφορά στην τιμή;

Δεν ξέρει τι λέει. Ο περιορισμός, όπως έγραψα και πιο πάνω, είναι στη θύρα, η οποία είναι 10/100. Και cat7 να έβαζε η TP-Link μέσα στη συσκευασία πάλι 100 μέγιστο θα έπιανε. Από την άλλη με κοντό cat5 και Gigabit πόρτα θα μπορούσε να πιάσει τα 500Mbps που υποστηρίζει ότι πιάνει.

Αυτό που θα έκανα στη θέση σου: Θα έπαιρνα το πιο φτηνό και αν δε με ικανοποιούσε θα το επέστρεφα και θα έπαιρνα το πιο ακριβό. Η διαφορά στην τιμή δικαιολογείται γιατί το ακριβότερο έχει Gigabit θύρα, οπότε μπορείς να πιάσεις το θεωρητικό μέγιστο των 500Mbps που δίνει ο κατασκευαστής. Το φτηνότερο που έχει 10/100 σημαίνει ότι θα μπορείς να πιάσεις μέχρι 100Mbps.

Έγινε επεξεργασία από trendy
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, salde said:


οπότε λύθηκε το θέμα. Καλώδιο.

Πες τα...Και εμενα με ειχε πρηξει οτι μην παρεις 65αρα μην παρεις 65αρα... Μαντεψτε τι τηλεοραση εχουμε τωρα :p

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Να πω λίγο και για την περίπτωσή μου. Ήθελα να ενώσω 3 δωμάτια κυρίως, σε διαφορετικούς ορόφους. Γραφείο και αποθήκη στον πάνω όροφο με το σαλόνι στο ισόγειο.  Στην αποθήκη καταλήγουν από την ταράτσα καλώδια κεραίας τηλεόρασης-ραδιοφώνου, δορυφορική, και wifi internet. Από εκεί φεύγουν προς τα περισσότερα δωμάτια κανάλια με τα καλώδια της τηλεόρασης. Οπότε πέρασα utp στον ίδιο σωλήνα και συνέδεσα όλα τα σημεία μεταξύ τους. Μέχρι να έρθει ο τεχνικός με την ατσαλίνα είχα πάρει τα powerline, τα οποία επέστρεψα πριν παρέλθουν οι 14 μέρες. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος sstav έγραψε:

55άρα;;;

Γιώργο ...ενα κομμωτήριο η ολη φάση....δεν θα πάρει πρέφα τι εχει γίνει...

Σωστά. Εγώ μόνο θα πάρω πρέφα, όταν πέσει η παντόφλα επί του μετώπου. 666, the number of the beast (άκακο γατάκι, μην φανταστείτε:p).

 

πριν 5 ώρες, το μέλος icy20 έγραψε:

Πες τα...Και εμενα με ειχε πρηξει οτι μην παρεις 65αρα μην παρεις 65αρα... Μαντεψτε τι τηλεοραση εχουμε τωρα :p

Βρε, και εγώ αν της έλεγα για 65άρα, ναι θα έλεγε.

Link to comment
Share on other sites

Είπα να δοκιμάσω το powerline. Πήρα, λοιπόν, το tp link pa4016p kit. Το ένα μπήκε στην πρίζα, στην έξοδό του, συνέδεσα το πολύπριζο και έβαλα το καλώδιο ethernet που δίνει η συσκευασία στο lan1 του ρούτερ μου. Το άλλο adapter μπήκε στην πρίζα (δεύτερη) του δωματίου του p.c., αλλά το καλώδιο ethernet ήταν κοντό. Πήρα, λοιπόν, ένα των 3m και το έβαλα και αυτό στην αντίστοιχη έξοδο του p.c. Όλα καλά, έκανα και το secure connection (πατώντας το pair και στους δύο αντάπτορες).

Το πρόβλημα: το μεσημέρι, το speedtest στα κινητά έδειξε, για πρώτη φορά, 38-40 σταθερά. Το βράδυ, όμως, είχα πάλι 13-18. Τα ίδια και σήμερα το πρωί.

Ο σταθερός, μαύρα χάλια. 7-8 έδειχνε χθες, με το καλώδιο πάνω του και το powerline on. Μπαίνοντας στη σύνδεσή μου, η ταχύτητα ήταν 100mbps.

Τι στο καλό συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DEADLAZARUS said:

Είπα να δοκιμάσω το powerline. Πήρα, λοιπόν, το tp link pa4016p kit. Το ένα μπήκε στην πρίζα, στην έξοδό του, συνέδεσα το πολύπριζο και έβαλα το καλώδιο ethernet που δίνει η συσκευασία στο lan1 του ρούτερ μου. Το άλλο adapter μπήκε στην πρίζα (δεύτερη) του δωματίου του p.c., αλλά το καλώδιο ethernet ήταν κοντό. Πήρα, λοιπόν, ένα των 3m και το έβαλα και αυτό στην αντίστοιχη έξοδο του p.c. Όλα καλά, έκανα και το secure connection (πατώντας το pair και στους δύο αντάπτορες).

Το πρόβλημα: το μεσημέρι, το speedtest στα κινητά έδειξε, για πρώτη φορά, 38-40 σταθερά. Το βράδυ, όμως, είχα πάλι 13-18. Τα ίδια και σήμερα το πρωί.

Ο σταθερός, μαύρα χάλια. 7-8 έδειχνε χθες, με το καλώδιο πάνω του και το powerline on. Μπαίνοντας στη σύνδεσή μου, η ταχύτητα ήταν 100mbps.

Τι στο καλό συμβαίνει;

Αν τα powerlines έχουν κάποιο web interface για τη διαχείρισή τους, θα γράφουν και σε τί ταχύτητα μιλάνε μεταξύ τους.

Η ethernet του powerline είναι πάντα 100Mbps (ή 1Gbps), αλλά εάν μεταξύ τους μιλάνε πχ στα 20Mbps λόγω περιορισμών της καλωδίωσης ρεύματος, τότε προφανώς δεν μπορείς να ξεπεράσεις αυτήν την ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, trendy said:

Το speedtest το έτρεξες από το pc ή από τα κινητά; Γιατί καταλαβαίνω για κινητά. Και αυτά συνδέονται στο wifi του modem, άρα δεν έχουν να κάνουν με το powerline.

 

Νομίζω ότι ήταν καλωδιωμένος: 

1 hour ago, DEADLAZARUS said:

Ο σταθερός, μαύρα χάλια. 7-8 έδειχνε χθες, με το καλώδιο πάνω του και το powerline on. Μπαίνοντας στη σύνδεσή μου, η ταχύτητα ήταν 100mbps.

Τι στο καλό συμβαίνει;

 

Εγώ τις έχω πει τις επιφυλάξεις μου για τα powerline. Επηρεάζονται αρκετά από την ποιότητα του ηλεκτρικού δικτύου και τις συσκευές που είναι συνδεδεμένες σ' αυτό και προσθέτουν latency και jitter.

 

Αυτό δε σημαίνει ότι δεν έχουν τη χρησιμότητά τους, αλλά δεν μπορείς να έχεις μεγάλες προσδοκίες. Κι εγώ τα συνδέω όποτε θέλω να μεταφέρω αρχεία μεταξύ ορόφων (και ηλεκτρικών πινάκων), αλλά με ένα ζευγάρι Gigabit Devolo κινούμαι στα ~50-80Mbit (και πάλι, καλύτερα από ασύρματο).

 

Όσο για τις μετρήσεις, Ελλάδα το fast.com δείχνει σταθερά χαμηλότερα νούμερα από speedtest.net, το οποίο δείχνει επίσης χαμηλά αν είσαι μακριά από node. Οπότε, μη βάζεις και σε κορνίζα τις ταχύτητες που μετρούν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος trendy έγραψε:

Το speedtest το έτρεξες από το pc ή από τα κινητά; Γιατί καταλαβαίνω για κινητά. Και αυτά συνδέονται στο wifi του modem, άρα δεν έχουν να κάνουν με το powerline.

Και από τα δύο. Στα κινητά, έχω πάντα μεγαλύτερες ταχύτητες (35-40). Όχι όλες τις ώρες όμως. Στο p.c., μια φορά είδα 30, όλες τις υπόλοιπες έχω δει 7-8-13-14, ακόμα και 5.

 

πριν 27 λεπτά, το μέλος minast έγραψε:

Αν τα powerlines έχουν κάποιο web interface για τη διαχείρισή τους, θα γράφουν και σε τί ταχύτητα μιλάνε μεταξύ τους.

Η ethernet του powerline είναι πάντα 100Mbps (ή 1Gbps), αλλά εάν μεταξύ τους μιλάνε πχ στα 20Mbps λόγω περιορισμών της καλωδίωσης ρεύματος, τότε προφανώς δεν μπορείς να ξεπεράσεις αυτήν την ταχύτητα.

Αυτό πώς μπορώ να το ελέγξω; Εννοώ και για τη μεταξύ τους ταχύτητα και για την καλωδίωση ρεύματος.

 

πριν 22 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

Νομίζω ότι ήταν καλωδιωμένος:

Εγώ τις έχω πει τις επιφυλάξεις μου για τα powerline. Επηρεάζονται αρκετά από την ποιότητα του ηλεκτρικού δικτύου και τις συσκευές που είναι συνδεδεμένες σ' αυτό και προσθέτουν latency και jitter.

Αυτό δε σημαίνει ότι δεν έχουν τη χρησιμότητά τους, αλλά δεν μπορείς να έχεις μεγάλες προσδοκίες. Κι εγώ τα συνδέω όποτε θέλω να μεταφέρω αρχεία μεταξύ ορόφων (και ηλεκτρικών πινάκων), αλλά με ένα ζευγάρι Gigabit Devolo κινούμαι στα ~50-80Mbit (και πάλι, καλύτερα από ασύρματο).

Όσο για τις μετρήσεις, Ελλάδα το fast.com δείχνει σταθερά χαμηλότερα νούμερα από speedtest.net, το οποίο δείχνει επίσης χαμηλά αν είσαι μακριά από node. Οπότε, μη βάζεις και σε κορνίζα τις ταχύτητες που μετρούν.

Ναι, πλέον, έχω καλώδιο ethernet πάνω στο p.c.

Να έχω κάποιες απώλειες το καταλαβαίνω. Ακόμα και αν το speedtest δεν είναι τόσο αξιόπιστο, είναι δυνατόν να βλέπω στον υπολογιστή 7-8mbps τις περισσότερες φορές; Τόση απόκλιση πια;

Link to comment
Share on other sites

Για να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα πρέπει να γίνει μέτρηση από το ένα powerline στο άλλο.

Υπάρχει το iperf για αυτή τη χρήση.

Έχεις ήδη pc από τη μία μεριά, βάλε και ένα δεύτερο από την άλλη και τρέξε το να δεις τι πιάνει.

Link to comment
Share on other sites

Να πω ότι κατεβάζω τώρα από uplay (το the division) με 4.5-4.6 mb/s.

Συνολικά, το παιχνίδι είναι 43.87 gb. Έχω κατεβάσει 5.22. Τα υπόλοιπα θα κατέβουν σε 2 ώρες και 24 λεπτά.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
Link to comment
Share on other sites

Πάμε λίγο πίσω στα νούμερα. Χωρίς να μπλέξουμε με τη σημειολογία ΜΒ vs MiB: κατεβάζεις (43.87-5.22) GB / 2.4 hr = 16.10 GB/hr ≈ 4.5 MB/s ≈ 36 Mbps. Οπότε, είναι στο μέτρο του αναμενόμενου για δικτύωση με powerline. Εκκρεμούσης και της δοκιμής που πρότεινε ο trendy, θεωρώ ότι είσαι μια χαρά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και χωρίς το iperf, τα πιο πολλά powerlines έχουν μία σελίδα ή μία εφαρμογή που δείχνουν πληροφορίες για την κατάστασή τους: Αν έχουν κρυπτογράφηση, πόσες συσκευές είναι συνδεδεμένες, κλπ. Σχεδόν πάντα αναφέρουν και σε τί ταχύτητα είναι κλειδωμένα, η οποία ενημερώνεται ανά μερικά δευτερόλεπτα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, σας ευχαριστώ για τη βοήθεια και τις συμβουλές.

Θα δοκιμάσω και σήμερα το απόγευμα/βράδυ να κατεβάσω από uplay/steam/origin, ώστε να βεβαιωθώ ότι ισχύουν οι ταχύτητες αυτές.

πριν 6 ώρες, το μέλος minast έγραψε:

Και χωρίς το iperf, τα πιο πολλά powerlines έχουν μία σελίδα ή μία εφαρμογή που δείχνουν πληροφορίες για την κατάστασή τους: Αν έχουν κρυπτογράφηση, πόσες συσκευές είναι συνδεδεμένες, κλπ. Σχεδόν πάντα αναφέρουν και σε τί ταχύτητα είναι κλειδωμένα, η οποία ενημερώνεται ανά μερικά δευτερόλεπτα.

Για το συγκεκριμένο μοντέλο που πήρα  (pa4016p), πού μπορώ να βρω μια τέτοια σελίδα; Θα κοιτάξω και στο εγχειρίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.