Jump to content



ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ P.C.


DEADLAZARUS

Recommended Posts

Εδώ είμαι, ρε σεις. Αυτή δεν ήταν αναβάθμιση. Alien vs Predator ήταν:hehe:

Έχει γενέθλια η γυναίκα, οπότε η μέρα είναι αφιερωμένη σε κείνη. Έχω σημειώσει σε χαρτάκι τι πρέπει να κάνω ακόμη και θ' αρχίσω να κλείνω μια μια τις εκκρεμότητες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καταλάβαμε!

Είπε η γυναίκα να μην βάψει τα χέρια της με αίμα στα γεννέθλιά της και σε έβαλε να σημειώσεις στο χαρτάκι αυτά που θα πρέπει να κάνεις για να εξιλεωθείς!!!

Κουράγιο, εμείς θα συμπάσχουμε πνευματικά μαζί σου!!! :p

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά το πάμε. Κατέβασα τ' απαραίτητα monitoring/benchmarking προγράμματα, κατέβασα και ρύθμισα τον mozilla+add ons, κάποια wallpapers για το background, ενώ ρύθμισα και τους ανεμιστήρες μέσω bios, γιατί ήταν λίγο θορυβώδεις. Έχασα, βέβαια, 2-3 βαθμούς σε idle, αλλά οι θερμοκρασίες παραμένουν εξαιρετικές. Θα φανεί και σε load τι γίνεται. 

Ξέρει κανείς τι σημαίνει η ένδειξη ''pch''; Πρέπει ν' αφορά τη mobo (φαίνεται στο hwinfo), αλλά δεν ξέρω κάτι παραπάνω. Έδειχνε 46-46.5 βαθμούς. 

Επίσης, κλασικά, αυτώθηκε ο Δίας με τη sound blaster. Δεν έχω καθόλου ήχο/mic και πρέπει να ψάξω τι συνέβη. Τα καλώδια έχουν συνδεθεί σωστά (και των ακουστικών και των ηχείων).

Ακόμη, το προγραμματάκι για meltdown/spectre δείχνει ότι προστατεύομαι μόνο από το πρώτο. Θα δω μήπως έχει κάποιο πρόσφατο bios update η μητρική, το οποίο μας διέφυγε κατά την εγκατάσταση.

Σήμερα, έχει cable management, γιατί τα καλώδια (ποντίκι/ηχεία/ups/οθόνη/ακουστικά/πληκτρολόγιο) θυμίζουν spaghetti, καθώς και κατέβασμα κάποιων τελευταίων προγραμμάτων.

Υ.Γ. @tommybertsen: Είμαι, πλέον, Άγγλος ασθενής. Την άλλαξα τη ρημάδα τη γλώσσα. 

Υ.Γ. Τον edge πρέπει να τον κρατήσω ή μπορώ να τον απεγκαταστήσω;

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις... ημαρτον..!  με τοσα που εχετε γραψει για την γυναικα, θα νομισουμε οτι ο Lazarus παντρευτηκε την μετενσαρκωση του Χιτλερ..........!!!!!     

 

Αν ειναι αληθεια εστω και τα μισα ρε Dead...... τι να πω......???    :p:p 

 

 

Anyway, μεγειες και καλοδουλευτο το συστημα.   

 

ο EDGE τι σε πειραζει...?  αν δεν τον θες, αστον στην ακρη (αν δεν απεγκαθισταται......)  και βαλε οποιον γουσταρεις..!   Δεν νομιζω να σου λειπει ο χωρος του EDGE...!!!!   

 

Η Soundblaster εχει Drivers για τα 10αρια.....??   

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

@cabdik E, όχι και Χίτλερ:p. Μια χαρά είναι η γυναίκα μου, απλά γκρινιάζει λίγο παραπάνω όταν ασχολούμαι με τα πισιά, γιατί της φαίνεται περίεργο χόμπι. Κλασική γυναίκα.

Μάριε, έχω την soundblaster z. Νομίζω είχες την ίδια. Δεν έχω καθόλου ήχο. Ένα videάκι στο tube πήγα να δω και νόμιζα ότι βλέπω τον Χοντρό και τον Λιγνό.

Το cd της εγκατάστασης της κάρτας ήχου δεν το έβαλα. Η κάρτα αναγνωρίζεται κανονικά και έχει και το software της soundblaster σε λειτουργία.

Για την ένδειξη pch, υπάρχει κάποια πληροφορία; Τη μητρική αφορά, απλά θέλω να ξέρω αν η θερμοκρασία είναι οκ. Όποιος έχει hwinfo και βλέπει τη σχετική ένδειξη, ας ρίξει ένα shout.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, DEADLAZARUS said:

@cabdik E, όχι και Χίτλερ:p. Μια χαρά είναι η γυναίκα μου, απλά γκρινιάζει λίγο παραπάνω όταν ασχολούμαι με τα πισιά, γιατί της φαίνεται περίεργο χόμπι. Κλασική γυναίκα.

Μάριε, έχω την soundblaster z. Νομίζω είχες την ίδια. Δεν έχω καθόλου ήχο. Ένα videάκι στο tube πήγα να δω και νόμιζα ότι βλέπω τον Χοντρό και τον Λιγνό.

Το cd της εγκατάστασης της κάρτας ήχου δεν το έβαλα. Η κάρτα αναγνωρίζεται κανονικά και έχει και το software της soundblaster σε λειτουργία.

Για την ένδειξη pch, υπάρχει κάποια πληροφορία; Τη μητρική αφορά, απλά θέλω να ξέρω αν η θερμοκρασία είναι οκ. Όποιος έχει hwinfo και βλέπει τη σχετική ένδειξη, ας ρίξει ένα shout.

To software το εχεις βαλει? Η καρτα θυμαμαι εχει εναλλαγη αν θα παιζει ο ηχος απο τα ακουστικα η τα ηχεια. Μηπως αυτο ειναι το προβλημα σου?

http://support.creative.com/downloads/download.aspx?nDownloadId=13796

Link to comment
Share on other sites

 

Μία ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

@cabdik E, όχι και Χίτλερ:p. Μια χαρά είναι η γυναίκα μου, απλά γκρινιάζει λίγο παραπάνω όταν ασχολούμαι με τα πισιά, γιατί της φαίνεται περίεργο χόμπι. Κλασική γυναίκα.

Μάριε, έχω την soundblaster z. Νομίζω είχες την ίδια. Δεν έχω καθόλου ήχο. Ένα videάκι στο tube πήγα να δω και νόμιζα ότι βλέπω τον Χοντρό και τον Λιγνό.

Το cd της εγκατάστασης της κάρτας ήχου δεν το έβαλα. Η κάρτα αναγνωρίζεται κανονικά και έχει και το software της soundblaster σε λειτουργία.

Για την ένδειξη pch, υπάρχει κάποια πληροφορία; Τη μητρική αφορά, απλά θέλω να ξέρω αν η θερμοκρασία είναι οκ. Όποιος έχει hwinfo και βλέπει τη σχετική ένδειξη, ας ρίξει ένα shout.

νταξ μωρε....... πλακα κανουμε...   ολες λιγοτερο περισσοτερο...... γκρινιαζουν...!!   εγω περιμενω να δω πως θα αντιδρασει οταν, καποια στιγμη, θα κανω ριζικη αναβαθμιση....................!!!!

 

πριν 9 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ναι, βρε. Το έχω το software σε λειτουργία. Και ναι, έχω κάνει την εναλλαγή. Έβαλα την ένδειξη στα headset (ήταν στα ηχεία).

 

εχεις τσεκαρει τον πινακα ελεγχου των ηχων των WIN  (συσκευες αναπαραγωγης), μηπως εχει αλλαξει η προεπιλεγμενη συσκευη ηχου??   μηπως εχει παει σε τιποτα HDMI       -     SPDIF ........????

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος cabdik έγραψε:

 

νταξ μωρε....... πλακα κανουμε...   ολες λιγοτερο περισσοτερο...... γκρινιαζουν...!!   εγω περιμενω να δω πως θα αντιδρασει οταν, καποια στιγμη, θα κανω ριζικη αναβαθμιση....................!!!!

 

 

εχεις τσεκαρει τον πινακα ελεγχου των ηχων των WIN  (συσκευες αναπαραγωγης), μηπως εχει αλλαξει η προεπιλεγμενη συσκευη ηχου??   μηπως εχει παει σε τιποτα HDMI       -     SPDIF ........????

Από μνήμης: οι συσκευές αναπαραγωγής ήταν: της οθόνης, της nvidia (είχε 4-5), spdif και το μικρόφωνο. Τα έχω απενεργοποιήσει όλα. Το μικρόφωνο είχε την ένδειξη unplugged από την αρχή. Έχω την εντύπωση (επειδή είχα ταλαιπωρήσει εαυτόν και αλλήλους και παλαιότερα με το μικρόφωνο) ότι θα είναι καμιά ηλίθια ρύθμιση, η οποία θα μου πάρει κανά δίωρο μέχρι να τη βρω.

Μόλις τώρα, το μέλος sstav έγραψε:

εγώ που έχω μείνει με τον ταπεινό πλην τιμιο 2600Κ , ενώ παρουσιάστηκε η ευκαιρία , τo Οικογενειακό μνημόνιο μας απετρεψε...δεν μπορούμε να βγούμε στις αγορές ακόμα...

Ευκαιρία για ποιον cpu;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις ήχο , να πας στο bios να απενεργοποιήσεις πρώτα την onboard, και ύστερα να δοκιμάσεις ξανά :) Συν όσα σου είπαν τα παιδιά ;) 

Αν γκρινιάζει πολύ η γυναίκα για αυτό το λόγο, γκρίνιαξε εσύ επειδή της φαίνεται περίεργο χόμπυ :hehe: 

πριν 3 ώρες, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Θα φανεί και σε load τι γίνεται. 

Πρόσεχε, ο 8700Κ δεν είναι 4570, δεν θα δεις ίδιες θερμοκρασίες, λογικό να χάσεις μερικούς βαθμούς, ακόμη και σε idle, δεν έχουν ίδια θερμική συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να ανεβασεις καμια φωτο των συσκευων των WIN..?   

 

ετσι... μηπως δουμε κατι  που εσυ δεν βλεπεις (απο θολουρα καμια φορα.... ολοι το παθαινουμε...!!), και ξεμπλοκαρεις....!!!    

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.