Jump to content



Συζήτηση για το όνομα της ΠΓΔΜ


jax7480

Recommended Posts

πριν 21 λεπτά, το μέλος Proteas έγραψε:

Ο Βελοπουλος που λεει μπουρδες τα λεει εδω και 20 χρονια και να που βγαινουν ολα οσα εχει πει ενα-ενα.

Το καζινο βρισκεται στην Παρνηθα, τζογαδοροι πολιτικοι και μαλιστα σε Εθνικο θεμα να μας λειπουν Γιαννη.

Για το σχόλιο περί τζόγου συμφωνώ και επαυξάνω. Το ανέλπιστο σενάριο που περιέγραψα ήταν απλά για παρηγορία στον άρρωστο, δεν είναι μια προοπτική που επικροτούσα εάν μου την προτείνανε σαν στρατηγική. Απλώς, εδώ που φτάσαμε ελπίζουμε σε κανένα θαύμα...

 

Όσον αφορά το Βελόπουλο, χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω θα σου πω ότι είναι μέγιστος ψεύτης και μπουρδολόγος. Εκτίθεται όποιος τον χρησιμοποιεί σαν πηγή ακόμα και στις περιπτώσεις που τυχαίνει ο Βελόπουλος να λέει την αλήθεια βλάπτοντας τελικά την ίδια την αλήθεια. Πράγματι υπάρχουν πολλά που έχει πει στα οποία έχει πέσει μέσα (όπως και πολλοί άλλοι), αλλά συνήθως επρόκειτο περί γνωστών πραγμάτων που τα έχουν πει κι άλλοι σαφώς σοβαρότεροι άνθρωποι. Το τι μας έχει φλομώσει ότι δήθεν ο Bill Gates αναγκάζει τους προγραμματιστές να μαθαίνουν αρχαία ελληνικά, ότι δήθεν τα computer θα δουλεύουν στο μέλλον μόνο με αρχαία ελληνικά (γελάω πολύ όταν το πιστεύουν άνθρωποι που έχουν γράψει έστω 10 γραμμές κώδικα), ότι οι οδοντόκρεμες έχουν πυρηνικά απόβλητα, ότι η Ελλάδα έχει άπειρο λίθιο, ότι οι Ρώσοι θα μας δώσουν κάποιο υπερόπλο, ότι το Μπαλταδώρο τον κατέρριψε τουρικό υποβρύχιο (το οποίο όμως δεν έχει αντιεροπορικά), ότι ο Πούτιν την έχει 40 πόντους και ότι οι Ε έρχονται με διαστημόπλοια να μας κάνουν μάγκες (ή μήπως το τελευταίο το έχει πει ο Λιακόπουλος; ). Μία χαρακτηριστική του φράση είναι το "δεν το λέω εγώ, ο τάδε το λέει" στην προσπάθειά του να προσδώσει κύρος στην κάθε αρλούμπα που λέει αποδίδοντάς την σε κάποιες εγνωσμένου κύρους προσωπικότητες οι οποίες συνήθως είτε δεν έχουν πει τίποτα από ότι τους αποδίδει, είτε έχουν πει το ακριβώς ανάποδο είτε δεν το έχουν πει έτσι ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμο άρθρο και για μια άλλη, εξίσου σημαντική πτυχή του προβλήματος

http://www.romfea.gr/katigories/10-apopseis/22328-to-makedoniko-zitima-kai-i-sxismatiki-ekklisia-ton-skopion

 

Ως προς τα δίγλωσσα χωριά που αναφέρει, να πω ότι κατάγομαι από ένα από αυτά. Φυσικά η συνείδηση είναι ελληνικότατη, και γνωρίζω πολύ καλά από τις διηγήσεις των παππούδων μου τις βίαιες προσπάθειες εκβουλγαρισμού των περιοχών αυτών, ειδικά κατά τον 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο. Χαρακτηριστικά έλεγε ο παππούς μου "χίλιες φορές ο Γερμανός, παρά ο Βούλγαρος", έχοντας ζήσει από πρώτο χέρι τις απίστευτες βαρβαρότητες των Βουλγάρων εναντίον των Ελλήνων κατά τον Β' ΠΠ (οπότε και ήταν παιδάκι δημοτικού). Αυτά καλό είναι να τα ξέρουμε για την ιστορία. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

<<Μας κάνανε τους κόκορες μα τελικά μας βγήκαν κότες>> αυτό ακριβώς συνέβει και και ψευτοπροοδευτικους πατριώτες ακολούθησαν τις διαταγές τον αφεντικων τους για το ξανά μοίρασμα των Βαλκανίων. Τι να περιμένεις από άθεους, κινεδους, αμόρφωτους. 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, saltjon said:

 

σε Αριστεροστοφη Χουντα

 

Κατά των ΕΛΛΗΝΩΝ

 

αριστερό μόρφωμα δεν ξαναβγαίνει στην Ελλάδα για την επόμενη χιλιετία

 

τέλος όταν αποφάσισαν οι Έλληνες να μονάσουν χάσανε τα εδάφη τους επειδή άφησαν σε μισθοφόρους την φύλαξη των συνόρων , όπως και σήμερα το εκπαιδευτικό σύστημα ένας σύγχρονος τρόπος μονάσματος χάνει κάθε αίσθημα υπεράσπισης της Πατρίδας όχι όμως όλοι

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, ARMAGEDDON said:

όπως και σήμερα το εκπαιδευτικό σύστημα ένας σύγχρονος τρόπος μονάσματος χάνει κάθε αίσθημα υπεράσπισης της Πατρίδας όχι όμως όλοι

 

Λες δηλαδή ότι όποιος εκπαιδεύεται παύει να θεωρεί ότι η λύση σε όλα τα προβλήματα είναι να πάρει τα όπλα. Αυτό είναι γνωστό επιχείρημα υπέρ της εκπαίδευσης. :hmm:

 

Εγώ προτείνω λίγη παραπάνω περίσκεψη. Η οργή που διοχετεύεται σε τεράστια bold δεν πρόκειται να κάνει καλύτερη τη συμφωνία. Εξακολουθώ να θεωρώ ότι εστιάζετε στα λάθος άρθρα ως προβληματικά. Πχ, ο ενδεχόμενος μειονοτικός ή αποσχιστικός κίνδυνος και η θρησκευτική επιρροή της "Αρχιεπισκοπής της Οχρίδας" στην Ελλάδα μετριάζονται ή εξαλείφονται εντελώς. Οι τεχνικές λεπτομέρειες είναι όμως εκείνες στις οποίες κρύβεται ο διάβολος - και ο όποιος μελλοντικός κίνδυνος.

 

Θέλω να τα πιάσω μέσα στο ΣΚ, αν το επιτρέψει ο χρόνος, αλλά, μέχρι τότε, λίγη ψυχραιμία. Είδατε το κατάπτυστο πρωτοσέλιδο του Μακελειού ή τα αίσχη που φώναζε η ΧΑ στη Βουλή; Πού βοήθησαν αυτά;

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος pnick έγραψε:

Ως προς τα δίγλωσσα χωριά που αναφέρει, να πω ότι κατάγομαι από ένα από αυτά. Φυσικά η συνείδηση είναι ελληνικότατη, και γνωρίζω πολύ καλά από τις διηγήσεις των παππούδων μου τις βίαιες προσπάθειες εκβουλγαρισμού των περιοχών αυτών, ειδικά κατά τον 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο. Χαρακτηριστικά έλεγε ο παππούς μου "χίλιες φορές ο Γερμανός, παρά ο Βούλγαρος", έχοντας ζήσει από πρώτο χέρι τις απίστευτες βαρβαρότητες των Βουλγάρων εναντίον των Ελλήνων κατά τον Β' ΠΠ (οπότε και ήταν παιδάκι δημοτικού). Αυτά καλό είναι να τα ξέρουμε για την ιστορία. 

Στην πραγματικοτητα, οι Ελληνες (κατα πλειοψηφια) δεν ενδιαφερονται παρα μονο για τυμπανοκρουσιες.. Μολις ενας αιωνας εχει περασει απο τους Βαλκανικους και τη Μικρασιατικη, και οι συμπατριωτες μου δεν ξερουν ποιος ειναι ο Κεμαλ Ατατουρκ ή η BMPO. Ουτε καν τα εγγονια αυτων που σφαγιαστηκαν στη Μακεδονια και την Ιωνια δεν γνωριζουν πολλες φορες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντα να προσπαθείτε να καταλάβετε τι θέλω να πω, γνωρίζω ότι εγώ φταίω γιατί τα γράφω όπως τα γράφω και τα πετάω σκέτα ....

Τέλος τίποτα δεν είναι αισχρό ούτε για το πρωτοσέλιδο του Μακελειού ούτε για ότι είπε ο Μπαρμπαρούσης ,,, αισχρό είναι να πάει να βγάλει ένα πιστόλι και μπαμ και κάτω αλλά και αυτό πάντα με προϋποθέσεις, διότι έτσι και οι οπλαρχηγοί του 1821 είναι ότι είναι όπως και ο Παύλος Μελάς - Μακεδονομάχοι kai μετά το 40 κλπ όλοι αυτοί για αυτούς είναι προδότες γενικά όποιος πέθανε υπέρ της Ελλάδος είναι προδότης τέλος αυτό θα μας πει το Τσίπρας αν και αυτό εννοεί με αυτά που λέει ξεπουλώντας Ονομάτα κλπ

Τώρα για την εκπαίδευση δεν πάει να πει ότι αν έχεις 100 πτυχία ότι είσαι και μορφωμένος και έχεις παιδεία


(από εδώ το αναπαράγω τα λέει πολύ ωραία περί μοναχούς τους σύγχρονους μοναχούς, ένα μικρό απόσπασμα)

λεπτό 10:10 μετά παραθέτει τον συλλογισμό όπου είναι από έναν Ιστορικό Jakob Fallmerayer

 

και ένα extra

Spoiler

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθώ να επιμένω: λύση δεν είναι να παραχωρείς το όνομα με (κάποιον) προσδιορισμό. Οι Σκοπιανοί (ή Βορειομακεδόνες;) είναι κοινοί σφετεριστές (για να μην πω κλεφτοκοτάδες). Καμία σχέση δεν έχουν με τη  Μακεδονία. Το αν τους αναγνωρίζουν 146 κράτη ή 27 κατασκευαστές πλυντηρίων, είναι παντελώς αδιάφορο. Εμείς, και μόνον εμείς, μπορούμε να τους παραχωρήσουμε αυτό που θέλουν. Η Μακεδονία είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με την Ελλάδα. Αν αύριο, δηλαδή, ονόμαζαν εαυτούς Κρήτες και τους αναγνώριζαν μ' αυτό το όνομα παγκοσμίως, τι θα λέγαμε; Υφίσταται το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού; Σαφώς. Έχει τούτο όρια; Βεβαιότατα. Τα όρια αυτά, στην περίπτωση του μορφώματος αυτού, έχουν ήδη ξεπεραστεί.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, acct said:

Πχ, ο ενδεχόμενος μειονοτικός ή αποσχιστικός κίνδυνος και η θρησκευτική επιρροή της "Αρχιεπισκοπής της Οχρίδας" στην Ελλάδα μετριάζονται ή εξαλείφονται εντελώς

 

Μπορεί ναι, μπορεί και όχι (για τα bold μιλάω). Διαφωνώ με την αυτοπεποίθηση που φαίνεται ότι έχεις γράφοντας αυτά, διότι αφενός είναι νωρίς να ξέρουμε 100% τί γίνεται με την συμφωνία (αν και πρέπει να δούμε τί γίνεται γρήγορα, γιατί χρόνος δεν υπάρχει), αφετέρου, κανείς δεν μας εγγυάται ακόμα το πώς θα εξελιχθούν τα πράγματα στο μέλλον (ή τί σχέδια έχουν οι γείτονες και οι προστάτες τους). Υπάρχουν άσχημες προβλέψεις ήδη από διάφορες μεριές (και πολιτικές αποχρώσεις), που με προβληματίζουν έντονα προσωπικά. Ως προς το Εκκλησιαστικό κομμάτι, που όλοι φαίνεται να το αγνοούν, ενημερώνω για όσους δεν το γνωρίζουν ότι ο κανονικός Αρχιεπίσκοπος Αχρίδος, Ιωάννης, έχει ταλαιπωρηθεί εδώ και πολλά χρόνια με διώξεις και φυλακίσεις από τους γείτονές μας που έχουν παράδοση 10ετιών στις αντικανονικές και σκληρές έως απάνθρωπες πολλές φορές τακτικές. https://el.wikipedia.org/wiki/Αρχιεπίσκοπος_Αχρίδος_Ιωάννης

 

Ο σκοπός της δικής μου παράθεσης είναι κατά βάση άλλος, πάντως. Είναι το να γνωρίζουμε τί παίζεται αυτή την στιγμή και πώς φτάσαμε ως εδώ, και να μη καταπίνουμε οτιδήποτε σερβίρεται εδώ και εκεί, έτσι αμάσητα. Και έχω και ακόμα ένα λόγο να προβληματίζομαι παραπάνω. Είναι διότι, όπως ξαναείπα, κατάγομαι από μέρη που πέρασαν τα πάνδεινα στην πρόσφατη ιστορία μας από Βορείους Γείτονές μας που είναι μέρος του προβλήματος και πιθανότατα όχι της λύσης (Βούλγαροι). Το αίμα το προγόνων μας ακόμα αχνίζει εκεί πέρα. Η Μακεδονία πάντα ήταν στο στόχαστρό των Νοτιοσλαύων. Το ξέρω, όπως και όλοι οι συμπατριώτες μας εκεί πάνω, πολύ καλά αυτό, και δεν συμμερίζομαι την "θεωρητική" ασφάλεια όλων όσων μιλάνε αγνοώντας την ιστορία του προβλήματος και έχοντας ζήσει στην ασφάλεια της Νοτίου Ελλάδος. 

Έγινε επεξεργασία από pnick
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, ARMAGEDDON said:

λεπτό 10:10 μετά παραθέτει τον συλλογισμό όπου είναι από έναν Ιστορικό Jakob Fallmerayer

 

Οι πολιτικά κατευθυνόμενες αστήρικτες θεωρείες του Φαλμεράιερ έχουν απορριφθεί προ πολλού ως βάση επιστημονικής συζήτησης. Διατυπώθηκαν μια εποχή που η διάχυτη κεντροευρωπαϊκή σλαβοφοβία οδηγούσε την Οθωμανική Αυτοκρατορία να μοιάζει βολικό ανάχωμα απέναντι στην επέκταση των σλάβων (Ρώσων ή Βαλκάνιων). Επίσης έδιναν ένα καλό επιχείρημα κατά της εγκαθίδρυσης ενός ανεξάρτητου Ελληνικού κράτους. Και αντλούσαν ισχύ και από την (απαράδεκτη πια) ρατσιστική θεώρηση ότι η γενετική σύσταση ενός πληθυσμού αρκεί για να κρίνει τη θέση του στον κόσμο.

 

57 minutes ago, ARMAGEDDON said:

Τέλος τίποτα δεν είναι αισχρό ούτε για το πρωτοσέλιδο του Μακελειού ούτε για ότι είπε ο Μπαρμπαρούσης

 

Δεν είναι απλά αισχρά, είναι ενδεχομένως και ποινικά κολάσιμα. Αλλά, πέρα από αυτό: πού βοήθησαν;

 

1 hour ago, DEADLAZARUS said:

Οι Σκοπιανοί (ή Βορειομακεδόνες;) είναι κοινοί σφετεριστές (για να μην πω κλεφτοκοτάδες).

 

Σύμφωνοι.

 

1 hour ago, DEADLAZARUS said:

Καμία σχέση δεν έχουν με τη  Μακεδονία.

 

Λάθος. Κατοικούν στο βόρειο τμήμα της ευρύτερης γεωγραφικής περιοχής της Μακεδονίας, αν και όντως δεν έχουν καμία σχέση με τον Μακεδονικό πολιτισμό, όπως περιγράφεται στη συμφωνία. Σίγουρα ο σφετερισμός του ονόματος κάνει δύσκολη τη διάκριση και, ιδανικά, θα έπρεπε να είχε αποφευχθεί.

 

1 hour ago, DEADLAZARUS said:

Το αν τους αναγνωρίζουν 146 κράτη ή 27 κατασκευαστές πλυντηρίων, είναι παντελώς αδιάφορο. Εμείς, και μόνον εμείς, μπορούμε να τους παραχωρήσουμε αυτό που θέλουν.

 

Κι όμως, εγώ εκεί θεωρώ ότι έγκειται το βασικό πρόβλημα. Αυτή τη στιγμή πρέπει να πείσουμε 140 χώρες ότι η Μακεδονία είναι ελληνική, γιατί για εκείνους "Μακεδονία" είναι τα Σκόπια. Έστω και το Βόρεια Μακεδονία είναι καλύτερο, σήμερα που είναι ακόμη εφικτό. Αν δεν πάρουν αυτό που ζητούν με τη δική μας συναίνεση ή με τους δικούς μας όρους, θα το διεκδικήσουν προσεταιριζόμενοι Τουρκία και Αλβανία, ίσως υπό συνθήκες δυσμενέστερες για εμάς. Ακόμη κι αν καταρρεύσουν και διχοτομηθούν μεταξύ Αλβανίας και Βουλγαρίας, το μένος δε εκλείψει.

 

@pnick, συμφωνώ απόλυτα στη βάση που θέτεις το θέμα. Δεν έχω καμία αυτοπεποίθηση για την κατεύθυνση που θα ακολουθήσουν τα πράγματα, διατυπώνω απλά τις βάσιμες προσδοκίες μου, σύμφωνα με τα γεγονότα. Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι ικανοποιημένος από τη συμφωνία, ούτε απολαμβάνω να εμφανίζομαι εδώ ως ένθερμος υποστηρικτής της -δεν είμαι. Όμως, αναγκάζομαι να τονίζω αυτά που θεωρώ θετικά, τα οποία πολλοί μοιάζουν να αγνοούν μυωπικά.

 

Εγώ κατάγομαι από την περιοχή που, ενώ απέχει περισσότερο από κάθε άλλο ελληνικό έδαφος από τη Μακεδονία, πρώτη στήριξε τον Μακεδονικό αγώνα. Μάτωσε δυσανάλογα σ' αυτόν -θρηνώντας μάλιστα τον πρώτο καταγεγραμμένο νεκρό. Συνεπώς, ελπίζω βάσιμα ότι, αν χρειαστεί, δεν είναι τέτοια η γεωγραφική απόσταση που θα εμποδίσει οποιονδήποτε Έλληνα να υπερασπιστεί την πατρίδα. Υπολογίζω όμως ότι με αυτή τη συμφωνία οι πιθανότητες να χρειαστεί είναι λιγότερες από ό,τι χωρίς αυτήν.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Proteas said:

Ας βγουν απο την Αλβανια αν θελουν θαλασσα γιατι ντε και καλα απο μας ?

Δε δεσμεύουν καμιά περιοχή ρε συ, ο κανονισμός λέει ότι αν έρθουν σε μας ή στην Αλβανία (ίσως και στο Μαυροβούνιο) και μας πουν ότι θέλουν να ψαρέψουν, θα πρέπει να μετρήσουμε αν μας φτάνουν τα ψάρια και μετά να τους πούμε τί άδειες πρέπει να βγάλουν για να έχουν δικά τους ψαράδικα. Επιπλέον αυτή η διαδικασία ρυθμίζεται ήδη βάσει Ελληνικής νομοθεσίας και Ευρωπαϊκών Κανονισμών.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καποιες φωνες λενε οτι πριν την ανακηρυξη ΑΟΖ απο μερους μας αν πεσουν οι υπογραφες τα Σκοπια αποκτουν δικαιωματα στον Θερμαϊκο.

Δεν γνωριζω αν ειναι αληθεια αλλα δεν πιστευω οτι ο Μανιατης να το εκανε θεμα για τα ματια και μονο αν ξερει κανεις ας μας διαφωτισει.

Eρωτηση φιλου: εάν υπάρχει το δίκαιο της θάλασσας που επικαλείστε τι χρειάζεται η ειδική συμφωνία? 

 

@Γιάννης_84 Καμια στεναχωρια φιλε απλα ξεχασες να αναφερεις το αστερι του Βορρα ονοματι Κωνσταντινιδης

Εψαχνα φωτο και επεσα στο αφιερωμα του luben... κλαιω ακομα :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Proteas
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος acct έγραψε:

1) Λάθος. Κατοικούν στο βόρειο τμήμα της ευρύτερης γεωγραφικής περιοχής της Μακεδονίας, αν και όντως δεν έχουν καμία σχέση με τον Μακεδονικό πολιτισμό, όπως περιγράφεται στη συμφωνία. Σίγουρα ο σφετερισμός του ονόματος κάνει δύσκολη τη διάκριση και, ιδανικά, θα έπρεπε να είχε αποφευχθεί.

 

2)Κι όμως, εγώ εκεί θεωρώ ότι έγκειται το βασικό πρόβλημα. Αυτή τη στιγμή πρέπει να πείσουμε 140 χώρες ότι η Μακεδονία είναι ελληνική, γιατί για εκείνους "Μακεδονία" είναι τα Σκόπια. Έστω και το Βόρεια Μακεδονία είναι καλύτερο, σήμερα που είναι ακόμη εφικτό. Αν δεν πάρουν αυτό που ζητούν με τη δική μας συναίνεση ή με τους δικούς μας όρους, θα το διεκδικήσουν προσεταιριζόμενοι Τουρκία και Αλβανία, ίσως υπό συνθήκες δυσμενέστερες για εμάς. Ακόμη κι αν καταρρεύσουν και διχοτομηθούν μεταξύ Αλβανίας και Βουλγαρίας, το μένος δε εκλείψει.

1)Το έχω γράψει και παλαιότερα: το αν κατοικούν στο βόρειο τμήμα της ευρύτερης γεωγραφικής περιοχής της Μακεδονίας δεν έχει καμία σημασία. Με την ίδια -εσφαλμένη κατ' εμέ- λογική, να διεκδικήσουμε κι εμείς αυτό το κομμάτι, γιατί μας το έχουν στερήσει. Να ζητήσουμε, επίσης, τη Μικρά Ασία, καθώς ανήκε στον ευρύτερο γεωγραφικό χώρο της Αρχαίας Ελλάδας. Αν ανοίξουμε την κουβέντα για το ποιος κατοικεί πού και σε ποιους ανήκε η περιοχή αυτή, δεν θα βγάλουμε άκρη.

2)Τι σημασία έχει; Αν είναι έτσι, ας ανακοινώσουν μονομερώς ότι η επίσημη ονομασία τους είναι "Μακεδονία του Βαρδάρη ή Μακεδονία σκέτο". Γιατί δεν το κάνουν; Η Μακεδονία ανήκει στην Ελλάδα και είναι οργανικά συνδεδεμένη μαζί της. Δεν παραχωρείς την ιστορία σου. Αν είχαν κάποια συγγένεια έστω με τα φύλα που κατοικούσαν στο κομμάτι αυτό, να δεχθώ αυτό που λες. Εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα κράτος προτεκτοράτο, ένα σύμφυρμα Αλβανών και Σλάβων, που επιμένει να διεκδικεί την ιστορία μας και τον πολιτισμό μας.

Η λύση θα προέλθει μέσα από λεπτούς διπλωματικούς χειρισμούς και οργανωμένες προσπάθειες κατάδειξης της επιχειρούμενης ιστορικής πλαστογραφίας. Θα μου πεις ότι αυτά δεν τα κάναμε ποτέ. Σύμφωνοι. Αυτό δεν σημαίνει ότι έχουμε φθάσει σε ανεπίστρεπτο σημείο. Ασχέτως αν βολεύει να παρουσιάζονται έτσι τα πράγματα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ξεφύγουμε από την λογική ότι αυτοί φταίνε σαν λαός .Το κακό δημιουργηθηκε από τον κουμουνιστής Τίτο και την τότε κουμουνιστικη Σοβιετικη ΕΝΩΣΗ που ήθελαν πρόσβαση προς το Αιγαίο και χρησιμοποιησαν το μικρο γεωγραφικό κομμάτι της Μακεδονίας και τους κατοίκους του. Επισης στο σχολείο τους μαθαιναν ότι είναι απόγονοι του Μ.Αλεξανδου και τα σύνορα της χώρας τους είναι μέχρι τον Όλυμπο,(το ίδιο έκανε και ο αριστερός  Χοντζα στην Αλβανία )όταν μεγαλώνεις με αυτά τα δεδομένα σου είναι δύσκολο να πιστέψεις ότι σου έλεγαν ψέματα. Άλλωστε από της πρώτες χώρες που την αναγνώρισαν σαν Μακεδονία ήταν η Ρωσία. Το πιο σημαντικό είναι ότι στενοί σύμμαχοι τους είναι οι Τούρκοι και οι Αλβανοί που χαίρονται για την συμφωνία δείχνοντας τα σχεδια των μεγάλων για επανασχεδιασμο των συνόρων για τον ελενχο των ενεργειακών πηγών του Αιγαίου. Νομίζω ότι έρχονται πολύ άσχημα πράγματα για την χώρα μας ξεκινώντας από την χρεωκοπία που δεν ήταν τυχαία αλλά σχεδιασμένη πολλά χρονιά πριν για να φτασουμε και στην απόσχιση εδαφών μας. Ο Θεός να μας φυλάξει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, acct said:

Οι πολιτικά κατευθυνόμενες αστήρικτες θεωρείες του Φαλμεράιερ έχουν απορριφθεί προ πολλού ως βάση επιστημονικής συζήτησης. Διατυπώθηκαν μια εποχή που η διάχυτη κεντροευρωπαϊκή σλαβοφοβία οδηγούσε την Οθωμανική Αυτοκρατορία να μοιάζει βολικό ανάχωμα απέναντι στην επέκταση των σλάβων (Ρώσων ή Βαλκάνιων). Επίσης έδιναν ένα καλό επιχείρημα κατά της εγκαθίδρυσης ενός ανεξάρτητου Ελληνικού κράτους. Και αντλούσαν ισχύ και από την (απαράδεκτη πια) ρατσιστική θεώρηση ότι η γενετική σύσταση ενός πληθυσμού αρκεί για να κρίνει τη θέση του στον κόσμο.


Τίποτα δεν απόρριπτετε μέχρι να βγει λάθος, όσο για το συγκεκριμένο δεν έχει βγει λάθος αν είχαμε περισσότερους πολεμιστές μπορεί να ήταν διαφορετικά τα πράματα αλλά και πάλι δύσκολα. Πάντα μιλάω για το συγκεκριμένο που ανάφερα για τους μοναχούς τίποτα παραπάνω.

(Κανένας δεν καθυβρίζει όσους έχουν λιώσει στα θρανία να εξηγούμαστε απλά είναι λάθος η ιδέα του Πανεπιστημίου πρέπει να εξελιχθεί, μπαίνεις μέσα και κάνεις μια 10ετία για να τελειώσεις λόγο συγκυριών κλπ γνωστά σε όλους όσοι έχουν περάσει).

 

2 hours ago, acct said:

Δεν είναι απλά αισχρά, είναι ενδεχομένως και ποινικά κολάσιμα. Αλλά, πέρα από αυτό: πού βοήθησαν;

 

Παλιότερα υπήρχαν χειρότερα στις εφημερίδες φωτογραφίες από αληθινά δολοφονημένα άτομα σε πρωτοσέλιδα κλπ !
Τώρα πρακτικά αν Δικαιοσύνη ήταν παρούσα δεν θα μιλάγαμε εδώ σε αυτό το θέμα θα ετοιμαζόμασταν για εκλογές ....

Όσο περνάνε τα χρόνια όλο και περισσότερη λογοκρισία δημιουργείτε δεν το βλέπετε πχ βλέπεις μια ταινία του Ψάλτη του 80 και υπάρχουν μπιπ σε λέξεις όπως Μ@@λάκας <--- και πούστης κλπ (έρχεται η κάρτα ) δηλαδή τότε ήταν οκ και τώρα είναι φασισμός ρατσισμός ούτε ξέρω εγώ και αυτό υποδεικνύει ότι πήγαμε μπροστά ?

Τώρα η Ιστορία θα κρίνει τους πάντες και όλα τα γεγονότα από ήρωας μπορείς να βρεθείς στην απέναντι όχθη προδότης και από προδότης να γίνεις ήρωας υπάρχει ένα πολύ λεπτό νήμα μεταξύ αυτό των δύο λέξεων.

Αυτή τη στιγμή ο Τσίπρας φαντάζει στο κεφάλι του ήρωας όμως ο λαός έχει άλλη άποψη ποιος έχει δίκιο ;

και εφόσον φαντάζει προδότης στον λαό (στο μεγαλύτερο μέρος) πιες ενέργειες μπορεί να κάνει ο λαός νόμιμες ;

αν αντιδράσει ο λαός θα τον ψεκάσουν τα ματ .

Αυτό δεν είναι χαρακτηριστικό φασιστικό ρατσιστικό χουντικό ηγεμονικό πρότυπο ; για ποια δημοκρατία μιλάμε και γράφουμε, όταν είμαστε δεμένοι από όλες τις μεριές και περιμένουμε απλά να έρθουν να μας κόψουν το κεφάλι ;

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα παράπονα σας ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ στον πατέρα/θείο/παππού σας που έβαλαν το χεράκι τους για αυτή την κατάντια.Αν επίσης θέλετε να κατηγορείτε πολιτικούς, τους ξέρετε, κάποιοι έχουν πεθάνει ευτυχώς, κυβερνούσαν επί 30 χρόνια τουλάχιστον και παρέδωσαν την σκυτάλη πριν από 2 χρόνια στον τσίπρα. ΜΗ ζητάτε τα ρέστα από τον εκάστοτε τσίπρα ή την "αριστερά" ή από την τωρινή δεξιά άλλωστε τα ίδια και αρκετά χειρότερα ίσως θα ζούσαμε με ΝΔ,  τότε θα έφταιγε ο μητσοτάκης κοκ....grow up επιτέλους, μη διαβάζετε κανέναν που σας δίνει μασημένη τροφή, οι περισσότεροι είτε βγάζουν λεφτά είτε εκτελούν εντολές. Επίσης μη δίνεται βήμα στους αισχρούς ανθρώπους που εκμεταλλεύονται λαικίστικα τις καταστάσεις όπως ο χιός, ΧΑ κλπ, η ένταση μόνο κακό κάνει, ο φανατισμός δε ακόμη χειρότερα. Καλύτερα καθήστε και ακούστε κανέναν που ξέρει τίποτα παραπάνω και αφήστε τα ηλίθια βιντεάκια του youtube που είναι φτιαγμένα ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για να εκμεταλλεύονται την άγνοια των περισσότερων.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.