Jump to content



MAJOR PROBLEM


JohnnyX

Recommended Posts

Οπως ειχα αναφερει και σε εα προηγουμενο thread εχω ενα τρομερο προβλημα

Χτυπησε ο C (ntfs). Αν κανω boot απο αλλο δισκο με XP(ntfs) χτθπαει και παλι γιατι μονο και μονο εχω το 1ο δισκο συνδεμενο !!! Τα υπολοιπα partitons του βασικου δισκου ειναι σε FAT32.

Αγορασα ενα 3ο δισκο (μια και 2ος ειναι μολις 10 gb) SATA.

1) Ειτε του βαλω 98SE ,ειτε ME μετα το 2ο reboot κολανε και δε συνεχιζει η εγκατασταση.Γιατι ? Με αυτο το τροπο ηθελα να βαλω 9x να διαβασω τα fat partitions και να τα μεταφερω στο καινουριο δισκο (γιατι ο 1ος πρεπει να φαει repartitiong) . Ειπαμε xp δε μπορω να βαλω γιατι εφοσον ειναι συνδεμενος ο 1ος δισκος ανεξαρτητα αν κανω boot απο αλλα ΧΡ κολανε με μπλε οθονη (ιτε στο boot ειτε αμεσως στο install!!!).

2)To PC-magazine ειχε στο προηγουμενο dvd του 2 linux διανομες με τις οποιες υποτιθεται σωζεσε οταν ..χαθεις...παπαλα..

α)Trinity rescue kit...διαβαζει ntfs..αλλα δε γραφει σε αυτο...διαβαζει και γραφει FAT32

OΜΩΣ ΔΕ ΒΛΕΠΕΙ SATA ΔΙΣΚΟΥΣ. εχει μια εντολη mountallfs....αλλα δε κανει mount τον sata δισκο...καποιοις που να 3ερει πως γινεται ?

β)knoppix 3.7 ....δε γραφει ουτε ntfs ουτε fat32... (δε συνεδεσα καν τον SATA να δω αν τον βλεπει αφου...δε γραφει καν σε fat32)

Καποιες λυσεις στο προβλημα μου

Πχ knoppix πως μπορω να γραψω σε fat h ntfs , πως κανω μουντ SΑTA δισκο απο trinity

Οποια βοιηθεια υπερπολυτιμη

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη θέση σου θα έκανα το εξής:

- Εγκατάσταση λειτουργικού (ΧΡ) στον 10άρη

- Φορμάρισμα του καινούριου σε NTFS

- Εκκίνηση του υπολογιστή από τον 10άρη με τον καινούριο συνδεδεμένο

- Τοποθέτηση του "χαλασμένου" σε ένα φτηνό εξωτερικό κουτί USB2.0

- Σύνδεση του εξωτερικού (πλέον) χαλασμένου σκληρού σε θύρα USB ενώ το σύστημα έχει μπουτάρει

- Σώσιμο ό,τι προλάβει ο κ*λος μας (προτού κλατάρει)

Και μελλοντικά:

- Στήσιμο φρέσκου συστήματος στον SATA

- Τοποθέτηση του μικρού 10άρη στην εξωτερική USB2.0 θήκη και χρήση αυτού ως μεταφορικό μέσο δεδομένων ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.