Jump to content



Σχολιαστε την συνθεση PC που εχω κανει και σκοπευω να αγορασω.


s33k3rgr

Recommended Posts

:help:

CASE:ΚΟΥΤΙ THERMALTAKE VB1000SWS SOPRANO WINDOW SILVER - Τιμή 81

CPU:AMD ATHLON 64 3000+ 1.80GHz 939 BOX - Τιμή 137

MEM:2 * TWINMOS DIMM DDR 512MB PC3200 (400MHz) - Τιμή 59*2

BOARD:ASUS A8V DELUXE - Τιμή 115.5

GRX CARD:SAPPHIRE RADEON 9600XT 128MB VIVO DVI RETAIL - Τιμή 147.09

FLOPPY :Τιμη 6,16

HD:2 * WESTERN DIGITAL 120GB WD1200JD 7200rpm SATA - Τιμή 72.9 *2

DVD:SONY DVD 16x DDU1612 BULK - Τιμή 21.65

DVD-RW:NEC DVD+/-R/RW ND-3520Α 16X BULK BLACK DOUBLE LAYER - Τιμή 54

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ:ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ZALMAN ZM400B-APS 400W SILENT - Τιμή 99.82

Ολα μαζι 926 ε με το φπα.Εχετε να κανετε καμια διορθωση η καμια προταση για καποια αλλαγη?Επισης θελω να μου προτεινετε ενα UPS για το παραπανω συστημα.Οχι πολυ ακριβο.

Επειδη ειμαι εντελως ασχετος απο UPS θελω να μου πει καποιος την συνδεσμολογια με το PC.

Ολες οι τιμες ειναι απο e-shop(υπαρχει κανενα καλυτερο?) καθως και τα προιοντα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από saxon_747

Καλυτερα να πας σε pci express καρτα γραφικων (και την αναλογη μητρικη βεβαια...)

προφανώς......

Αρχική απάντηση από s33k3rgr

Επισης θελω να μου προτεινετε ενα UPS για το παραπανω συστημα.Οχι πολυ ακριβο.

ένα mustek 800 (~90 τελική) είναι μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

προτίμησε μια μητρική που να υποστηρίζει SLI, οπότε, όπως σου είπαν και οι προλαλήσαντες, να πάρεις PCI-x κάρτα γραφικών. Εφόσον δίνεις 150 ευρώ για 9600, δώσε 20 - 30 ευρώ παραπάνω και πάρε μια 6600GT. Αργότερα, παίρνεις και τη δεύτερη :)

Για τους σκληρούς, γιατί 2χ120 και όχι 1χ40 και 1χ200, οπότε έχεις το 40άρη βασικό και τον άλλο αποθήκη.

Καλό και το zalman, αλλά με τα ίδια σχεδόν λεφτά παίρνεις ένα tagan ή ένα enermax στα 480W.

Για UPS, κοίτα και το Merlin Gerin Nova 1100, γύρω στα 115 ευρώ. Εγώ αυτό έχω και είμαι ευχαριστημένος. (τουλάχιστον δεν κάνει τραγικό θόρυβο).

Link to comment
Share on other sites

η κάρτα γραφικών είναι ο πιο αδύναμος κρίκος.

αυτή που έχεις δε θα σε ικανοποιήσει, είναι αργή.

πάντως με ~+ 50 ευρώ πας σε 6600gt που είναι

κορυφή (και σε agp).

γενικά, καλύτερα να πάρεις κάτι σε pci express αν δε σου βγαίνει πολύ ακριβότερα.

Link to comment
Share on other sites

CPU: AMD ATHLON 64 3200+

M/B: ASUS A8N SLI DELUXE

MEMORY: 2x KINGSTON 512MB 400MHz DDR PC3200

SVGA: ASUS GeForce EN6600GT/TD - 128MB 'PCI Express'

HDD: 2x SEAGATE 120 GB SATA

DVD-ROM: ASUS 16x48x

DVD-RW: NEC ND3520

CASE: CHIEFTEC FULL ATX DX-01 BLACK (360W PSU)

Ολα αυτα βγαινουν 1040 με το ΦΠΑ... Αργοτερα ΑΝ χρειαστει μπορεις να αλλαξεις τροφοδοτικο, να βαλεις αλλη μια 6600 κτλ. Νομιζω ειναι οτι καλυτερο με αυτα τα χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ζητας αρκετά πράγματα με λίγα σχετικά λεφτά είναι λίγο δύσκολο

Η προταση του Saxon747 είναι καλή αν και έβαλε μεγαλύτερο επεξεργαστη, μπορείς να βάλεις τον 3000 και να περισέψουν κάποια χρήματα για το UPS

Οι Seagate έχουν μεγαλύτερη εγγύηση απο W.D που προτείνεις εσύ και δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι καλύερο κουτι και τροφοδοτικο το chieftec είναι μια χαρα.

Επίσης συμφωνω με την 6600GT είναι πολύ καλύτερη αγορα

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, ηρεμήστε λίγο. Πρέπει να μας πει για τι χρήση τον θέλει, αν θα κάνει overclocking κ.λπ. Αρχίσατε αμέσως και του λέτε να πάρει PCI Express και μεγαλύτερους δίσκους. Περιμένετε να δούμε πρώτα για τι τον θέλει τον υπολογιστή και μετά θα πούμε...

Μπορεί να τον ικανοποιεί η 9600ΧΤ και σας πληροφορώ ότι δεν είναι καθόλου αργή κάρτα στα παιχνίδια (αναλόγως βέβαια και για ποιο μιλάμε). Η 6600 είναι ελάχιστα καλύτερη από την 9600ΧΤ και σας το λέω αυτό γιατί την έχω αυτήν την καρτούλα και δεν την αλλάζω, ακόμα κι αν βγει PCI Ultra Express Rev. 2.0.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

Η 6600 είναι ελάχιστα καλύτερη από την 9600ΧΤ και σας το λέω αυτό γιατί την έχω αυτήν την καρτούλα και δεν την αλλάζω, ακόμα κι αν βγει PCI Ultra Express Rev. 2.0.

η 6600 η απλη ειναι αρκετα καλυτερη απο την 9600χτ και λιγο χειροτερη απ την 9800προ

σηκωνει πολυ oc ομως και την περναει την 9800προ...

η 6600gt παιζει σε αλλα επιπεδα...να δω την 9600χτ να παιζει καινουρια παιχνιδια σε 1280χ1024 και υψηλη ποιοτητα και να μου παρεις τα σωβρακα...η 6600gt τα καταφερνει μια χαρα σε αυτη τη δουλεια χωρις φιλτρα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από haris1984 [Σήμερα, στις 16:17]

η 6600 η απλη ειναι αρκετα καλυτερη απο την 9600χτ και λιγο χειροτερη απ την 9800προ

σηκωνει πολυ oc ομως και την περναει την 9800προ...

η 6600gt παιζει σε αλλα επιπεδα...να δω την 9600χτ να παιζει καινουρια παιχνιδια σε 1280χ1024 και υψηλη ποιοτητα και να μου παρεις τα σωβρακα...η 6600gt τα καταφερνει μια χαρα σε αυτη τη δουλεια χωρις φιλτρα...

Φυσικά δεν θέλω να σου πάω κόντρα, συμφωνώ μαζί σου (ίσως υπερέβαλλα στο προηγούμενο post μου)... αλλά την 9600ΧΤ δεν μπορείς να την χαρακτηρίσεις αργή!

Αν θες να δεις ASUS RADEON 9600XT σε NFS Underground 2, όλα στο maximum quality από το παιχνίδι (εκτός από το Lights Glow που δημιουργεί πρόβλημα), 1024x768, anti-aliasing 8x και ανισοτροπικό φιλτράρισμα 16x και να μην "κολλάει" καθόλου... εδώ είμαι εγώ! Όλα αυτά χωρίς o/c με χρονισμούς 500 MHz Core και 600 MHz Memory.

Μετά από όλα αυτά, μπορεί να νομίσατε ότι είμαι οπαδός της ΑΤΙ... Κάθε άλλο! Είμαι fan της NVIDIA, αλλά θέλω να λέμε τα πράγματα σωστά και με το όνομά τους.

Λοιπόν, νομίζω βγήκαμε εντελώς off-topic...

s33k3rgr εγώ προτείνω να πάρεις UPS της Merlin Gerin ή της APC (όχι ότι τα Mustek δεν είναι καλά...). Η συνδεσμολογία είναι απλούστατη. Απλά συνδέεις τις πρίζες των συσκευών στο πίσω μέρος του UPS. Υπάρχουν και UPS που συνδέονται με σειριακή ή USB θύρα στον υπολογιστή και δίνουν πληροφορίες για το επίπεδο φόρτισης της μπαταρίας, το χρόνο φόρτισης κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.