Jump to content



x86_64 bug (X86_BUG_CPU_INSECURE)


Jaco

Recommended Posts

51 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Με βάση το ότι έχω haswell cpu+windows 8.1, αναμένονται ανθηρές μέρες. Ούτε να το πουλήσω δεν θα μπορώ.

Πού είσαι @idonthave (mention 5/5:p) που έλεγες να περιμένω:hehe:; Μέχρι στιγμής, πάντως, δεν βλέπω η gigabyte να βγάζει update για τη μητρική μου.

 

Σε πρώτη φάση πέρνα -χθες- windows 10. Σε επόμενο επίπεδο -αν δεις ότι τρως άκυρο από τον motherboard vendor σου- ξεκίνα να μαζεύεις λεφτά για να πας σε ryzen refresh τον Απρίλιο.

 

ΥΓ λέω να αρχίσω να τρολάρω την toshiba απαιτώντας bios update για το laptop 6ετίας που έχω. Είμαι περίεργος τι θα μου απαντήσουν.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Agree 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Σε πρώτη φάση πέρνα -χθες- windows 10. Σε επόμενο επίπεδο -αν δεις ότι τρως άκυρο από τον motherboard vendor σου- ξεκίνα να μαζεύεις λεφτά για να πας σε ryzen refresh τον Απρίλιο.

Λεφτά υπάρχουν:hehe:. Έχω μαζέψει ένα σεβαστό ποσό. Απλά, υπολόγιζα να πάρω και κάποια από την πώληση του υπάρχοντος.

Spoiler

Με βλέπω πλασιέ της intel, να προσπαθώ να πείσω τον κόσμο ν' αγοράσει. Εδώ ο καλός ο bugαρισμένος ο haswell. Ό,τι πάρεις 100 (κυριολεκτικά).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, gdp77 said:

 

Σε πρώτη φάση πέρνα -χθες- windows 10. Σε επόμενο επίπεδο -αν δεις ότι τρως άκυρο από τον motherboard vendor σου- ξεκίνα να μαζεύεις λεφτά για να πας σε ryzen refresh τον Απρίλιο.

 

ΥΓ λέω να αρχίσω να τρολάρω την toshiba απαιτώντας bios update για το laptop 6ετίας που έχω. Είμαι περίεργος τι θα μου απαντήσουν.

 

ζήτα νέο με RYZEN :p

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Σε πρώτη φάση πέρνα -χθες- windows 10. 

 

Αυτό βασιζόμενος απλώς στην προτροπή της ίδιας της MS? Επιβεβαιώνεται και από τρίτους; Δεν διάβασα όλο το άρθρο αλλά σίγουρα τη MS τη βολεύει να σπρώξει όλο τον κόσμο στα 10άρια...

Link to comment
Share on other sites

let's go

 

τσεκάρετε εδώ bench σε linux (φοράνε διαφορετικούς δίσκους ssd )

 

https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=linux-retpoline-benchmarks&num=1

 

μάλλον ότι φτιάχνει η intel είναι για πέταμα ακόμα και οι ssd

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

MSI Releases BIOS Updates To Address Recent Vulnerabilities

Παράθεση

MSI has been working swift on solutions ever since receiving a formal notice from Intel stating that the current Intel microcode version might be subject to recently identified security vulnerabilities.

 

To ensure any system powered by MSI Z370-series motherboards is operating securely, Intel® and MSI have been working around the clock to prepare updated microcode and release new BIOS updates, which are now available for download. More information from Intel on the updated microcode can be found here.

 

Furthermore, MSI is preparing updates for its X299-series, 200-series, 100-series and X99-series motherboards. For these platforms, BIOS versions containing similar security patches are expected to be ready very soon. Keep an eye on the product pages to check for their availability.

Z97,H97 ?

Z87,H87 ?

........

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Καλα που τα ειδαν τα bios? 110 εχει στο site της για την Μ5...

από το guru3d το μετέφεραν λάθος, εδώ από την σελ. της msi

Παράθεση

...Intel® and MSI have been working around the clock to prepare updated microcode and release new BIOS updates, which will be available for download. 

στο παραπάνω link αν πας στο κάτω μέρος της σελίδας όντως υπάρχει

Spoiler

Motherboarod BIOS download

Model Name Latest BIOS
Z370 GODLIKE GAMING Download
Z370 GAMING M5 Download
Z370 GAMING PRO CARBON AC/Z370 GAMING PRO CARBON Download
Z370I GAMING PRO CARBON AC Download
Z370M GAMING PRO AC Download
Z370 KRAIT GAMING Download
Z370 GAMING PLUS Download
Z370 TOMAHAWK Download
Z370M MORTAR Download
Z370 SLI PLUS Download
Z370-A PRO Download
Z370 PC PRO Download

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω προλάβει να διαβάσω κανένα από τα link που έχουν μπει εδώ, ούτε και μόνος μου έχω κοιτάξει κάτι άλλο σε σχέση με το θέμα.

 

Έχω όμως διαβάσει το παρόν thread από το πρώτο post μέχρι το τελευταίο.

 

Έχω την εντύπωση ότι παρόλο που είναι μιας πρώτης τάξης ευκαιρία να χτυπηθεί κάτω η Intel σαν το χταπόδι, για αυτά που λέει και κάνει πάλι (είναι μυθική η απάντηση για τους επεξεργαστές της "they work as they designed" και η φράση αυτή έχει περάσει ήδη στις κατάμαυρες σελίδες Ιστορίας της Intel), ταυτόχρονα όμως μου έχει δημιουργηθεί η εξής εντύπωση που με κάνει να είμαι λίγο συγκρατημένος.

 

Το πρόβλημα όπως έχει φανεί αρχικά και όπως εξελίσσεται στην βαθύτερη κατανόηση του θα μπορούσε - θεωρητικά, δυνητικά - να περιγραφεί με μια λεξη:

 

ΑΡΜΑΓΕΔΩΝ

 

Θεωρητικά, μια πολύ καλά οργανωμένη και σχεδιασμένη επίθεση από αδίστακτους και εντελώς ασυνείδητους τύπους ή απλώς εχθρούς του παρόντος συστήματος, θα μπορούσε ίσως να κάνει τόσο μεγάλη ζημιά που θα μας γύριζε στην Λίθινη Εποχή.

 

Θα ξαναγυριζαμε στις γραφομηχανές και τα κομπιουτερακια και με ανυπολογιστες οικονομικές επιπτώσεις.

 

Θεωρώ ότι είναι το σημαντικότερο bug στους μικροεπεξεργαστες από καταβολής κόσμου (δηλαδή από το '60 και μετά)

 

Τα ίδια όμως έχουν ακουστεί πολλές φορές π.χ για το millenium bug κ.α αλλά πάντα η πραγματικότητα διαψεύδει τα σενάρια καταστροφής που αναπαραγονται μόνο στις ταινίες.

 

Το θέμα έχει σαφέστατα ενδιαφέρον και αξίζει παρακολουθησης για το πώς τελικά θα εξελιχθεί.

 

Η Intel πρέπει να τιμωρηθεί, αλλά να μην φτάσουμε στο σημείο η τιμωρία της Intel όσο σκληρή και αν είναι, να είναι ασήμαντη μπροστά στην τιμωρία όλων μας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο βίντεο. Παίρνουμε έναν τελευταίας γενιάς Core, του πετάμε μια Titan X, τρέχουμε αποκλειστικά παιχνίδια και μετά ρίχνουμε και έναν Ryzen για να συμπεράνουμε ότι "Πάλι γρηγορότερος είναι ο Intel".

Spectre, Meltdown? Λεπτομέρειες... nothing to see here. :hehe:

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας διαβάσει όλα τα post αυτής της συζήτησης και όλες τις παραπομπές, συν αρκετά ακόμα σχετικά άρθρα, δεν έχω καταλάβει ακόμα αν η σειρά intel core 2 duo/quad επηρεάζεται από το meltdown. Δε μιλάω για τις δύο παραλλαγές του spectre, αλλά συγκεκριμένα για το meltdown.

 

Επίσης, είναι σωστό να πούμε ότι το meltdown δεν επηρεάζει κανέναν amd τουλάχιστον από phenom ii και άνω;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα ασχολούμαστε με το συγκεκριμένο πρόβλημα για αρκετούς μήνες. Πιστεύω θα πάρει 9-12 μήνες να έρθει πάλι ισορροπία.

Αυτό που μου έχει μείνει απ' όλη την κατάσταση είναι ότι όλες οι πληροφορίες υπάρχουν στο ιντερνετ εδώ και χρόνια. Δηλαδή οι καμπάνες χτυπάνε καιρό, απλά τις άκουγαν μόνο λίγοι και κυρίως αυτοί που ανήκουν στον ακαδημαϊκό τομέα και στο βαθύ security. Εγώ προσωπικά δεν είχα ιδέα. Τώρα είδα ότι όλες αυτές οι έρευνες γίνονται εδώ και χρόνια, οπότε υποθέτω ότι αρκετοί που ασχολούνται πιο βαθιά με το αντικείμενο της ασφάλειας γνωρίζουν τις τρύπες εδώ και χρόνια και κάποιοι μπορεί να τις έχουν εκμεταλλευτεί.

 

Το ερώτημα είναι, γνώριζαν οι εταιρίες; Τι γνώριζαν; Από πότε το γνώριζαν; Τι έκαναν;

 

Η πιο άσχημη γεύση που μου έχει μείνει είναι το γεγονός ότι ο CEO της Intel πούλησε τις μισές του μετοχές και κράτησε μόνο όσες ακριβώς απαιτείται για να παραμείνει στην θέση του. Και αυτό μερικές μέρες πριν σκάσει η μπόμπα. Απορώ που δεν έγινε χαμός με το γεγονός αυτό. Κανονικά θα έπρεπε να φάει πόδι και τον λιώσουν. Μου θυμίζει την περίοδο που έγινε το κούρεμα των καταθέσεων στην Κύπρο και ένα μήνα πριν κάποιοι όλως τυχαίως άρχισαν να βγάζουν τα λεφτά τους από τις Κυπριακές τράπεζες και να τα στέλνουν εξωτερικό. Και εκεί δεν άνοιξε ρουθούνι ενώ αποτελεί το μεγαλύτερο σκάνδαλο της χώρας μετά την κατοχή της. Τέλος πάντων, το θέμα έχει πολλές πτυχές. Είναι σκάνδαλο. Θα πρέπει να γίνει έρευνα και να υπάρξουν επιπτώσεις.

 

Για αυτούς που νομίζουν ότι το θέμα είναι φούσκα, κάνουν λάθος και αν δεν το έχουν καταλάβει θα το καταλάβουν με τον καιρό. Δεν είναι 2Κ, είναι όντως το μεγαλύτερο θέμα ασφαλείας που υπήρξε ποτέ στο τομέα της τεχνολογίας. Αυτή τη στιγμή είναι όλα σουρωτήρι. Βασικά, τώρα μάθαμε ότι τόσα χρόνια όσοι έχουμε intel, είμαστε σουρωτήρι.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Γιάννης_84 said:

Έχοντας διαβάσει όλα τα post αυτής της συζήτησης και όλες τις παραπομπές, συν αρκετά ακόμα σχετικά άρθρα, δεν έχω καταλάβει ακόμα αν η σειρά intel core 2 duo/quad επηρεάζεται από το meltdown. Δε μιλάω για τις δύο παραλλαγές του spectre, αλλά συγκεκριμένα για το meltdown.

 

Από εδώ:

 

Quote

Google says “effectively every” Intel processor released since 1995 is vulnerable to Meltdown, regardless of the OS you’re running or whether you have a desktop or laptop. (You can find a full list of affected Intel processors in this article.)

 

 

6 minutes ago, Γιάννης_84 said:

Επίσης, είναι σωστό να πούμε ότι το meltdown δεν επηρεάζει κανέναν amd τουλάχιστον από phenom ii και άνω;

 

Η AMD είναι σαφής σε αυτό το θέμα: Δεν τους επηρεάζει το meltdown.

7 minutes ago, Jaco said:

Βασικά, τώρα μάθαμε ότι τόσα χρόνια όσοι έχουμε intel, είμαστε σουρωτήρι.

 

Εντάξει θεωρώ ότι υπερβάλεις. Η τρύπα υπήρχε, αλλά εφόσον -θεωρητικά- δεν είχε ανακαλυφθεί από κανέναν και δεν είχε γίνει exploit, σουρωτήρι δεν ήμασταν. Εκτός και αν κάποιες μυστικές υπηρεσίες κ.ά. οργανισμοί γνώριζαν και εκμεταλλευόντουσαν το κενό για τις δικές τους ανάγκες. Αυτό όμως δεν μπορούμε να το ξέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

@gdp77 καμία υπερβολή. Απεναντίας. Σουρωτήρι δεν είσαι όταν το μάθει και ο τελευταίος 15χρονος ότι υπάρχει η τρύπα. Είσαι από την στιγμή που κάποιος το αναφέρει δημόσια στους κύκλους που ασχολούνται με την ασφάλεια. Αυτοί που εκμεταλλεύονται τα exploits δεν διαβάζουν σούπερ Κατερίνα, αλλά όλα αυτά τα papers και τις έρευνες που δημοσιεύονται στους κύκλους αυτούς.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

 

Από εδώ:

 

 

Αυτό το since 1995 το εξέλαβα προφανώς λανθασμένα ότι αφορούσε το spectre γιατί στη λίστα που δίνει η intel δεν περιλαμβάνει core2. Άρα τα os patches για το meltdown τελικά πρέπει να μπουν και σε αυτά τα μηχανήματα με τη μόνη διαφορά ότι δεν πρόκειται ποτέ λόγω παλαιότητας να συμπληρωθούν και από αντίστοιχα bios updates. Άραγε με σκέτα os patches και όχι bios updates κλείνει καθόλου η τρύπα ή κάνουμε μια τρύπα στο νερό;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος yanni έγραψε:

Ωραίο βίντεο. Παίρνουμε έναν τελευταίας γενιάς Core, του πετάμε μια Titan X, τρέχουμε αποκλειστικά παιχνίδια και μετά ρίχνουμε και έναν Ryzen για να συμπεράνουμε ότι "Πάλι γρηγορότερος είναι ο Intel".

Spectre, Meltdown? Λεπτομέρειες... nothing to see here. :hehe:

Ρε συ gaming site είναι το Eurogamer. Μετράνε μόνο επιδόσεις στα παιχνίδια.

Έγινε επεξεργασία από Silender
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.