Jump to content



Δίπλωμα οδήγησης


panos 12

Recommended Posts

Δυστυχώς για τρίτη φορά τώρα πήγα μόνο 20 μέτρα  ανέβηκα πεζοδρόμιο όταν πήγα να σταματήσω να κάνω οπιστογωνια. Δυστηχως επειδή βλέπω πολλά παιδιά κόβονται στην συγκεκριμένη σχολή και δεν περνάνε το πρόβλημα πρέπει να είναι από τον δάσκαλο γιατί δεν μας λέει τεχνικές που πρέπει να κάνουμε όπως άλλες σχολές που είδα, οπότε μια λύση που με πρότεινε ο πατέρας μου είναι να νοικιάσουμε ένα αμάξι και να κάνουμε μόνο οπιστογωνια και παρκάρισμα μια μέρα ολόκληρη με την ησυχία μας άλλα δεν ξέρω πόσο πάνε οι τιμές σε αυτά και που κοντά έχει για θεσσαλονικη να πάω αν ξέρει κανένας. Το σκέφτηκα και εγώ έτσι γιατί εντάξει θα δώσω 30€ και δεν θα κάνω κάτι πάλι 

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά δεν σε βλέπω έτοιμο να βγεις στους δρόμους. Μήπως να συμβουλευτείς και κάποια άλλη σχολή οδηγών;

 

Εντελώς φιλικά γιατί ο δρόμος δεν είναι παιχνίδι. Σίγουρα η πείρα μετράει και με τον καιρό έρχεται η παθητική οδήγηση (να καταλαβαίνεις όσο γίνεται από πριν ότι ο άλλος θα κάνει μ_λακία για παράδειγμα και τα συναφή) αλλά καλό θα ήταν πριν βγούμε μόνοι μας στους δρόμους να είμαστε προετοιμασμένοι όσο καλύτερα γίνεται. Και για εσένα (που αν κάτι συμβεί θα τρέχεις και δε θα φτάνεις) αλλά και για τους γύρω σου.

 

Επίσης χαλαρά, τίποτα δεν είναι δύσκολο. Ούτε το παρκάρισμα, ούτε η οπισθογωνία, ούτε τίποτα. Αρκεί να εξασκηθείς και μάθεις κάποια βασικά πράγματα.

Το δύσκολο είναι να βγεις σωστός οδηγός (και δε αναφέρομαι στο να παρκάρεις με την μια).

Link to comment
Share on other sites

Μηπως απλα το τιμονι δεν ειναι για εσενα ?

Ουτε ο πρωτος , ουτε ο τελευταιος θα εισαι .

Εχω φιλο που εχει παρει διπλωμα εδω και ενα 6μηνο , λαδωσε φυσικα , μεχρι και τωρα του σβηνει το αμαξι ...... 

 

 

Υπαρχουν και τα μηχανακια ..... που ειναι καπως δυσκολο να βρεις πεζοδρομιο ή καθρεπτες  ? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος panos 12 έγραψε:

Δυστυχώς για τρίτη φορά τώρα πήγα μόνο 20 μέτρα  ανέβηκα πεζοδρόμιο όταν πήγα να σταματήσω να κάνω οπιστογωνια.

Δε φταιει ο δασκαλος που ανεβηκες πεζοδρομιο. Το πεζοδρομιο ηταν ακινητο

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι βεβαια δεν ειναι το τιμονι για τον Πανο αλλα για την θειτσα που μπηκε με 60 και λιγα λεω απο την Λαμπρακη στην Τουμπα σε δρομακι με

μηχανικο τιμονι και ολοι καναμε στον σταυρο μας να μην εχει κοσμο το στενο γιατι τα οχταρια της θα τα ζηλευαν οι οδηγοι στο Ακροπολις.

 

Μαζεψτα και πανε σε αλλη σχολη, φταιει ο νεος οδηγος αλλα φταιει και ο δασκαλος η θελει να τα δωσεις δεν γινεται να βλεπει σε τι κατασταση

εισαι οδηγικα και να σε στελνει 3 φορες για εξετασεις. Πανε σε αλλη σχολη και δεν ειναι η λυση η μισθωση αυτοκινητου γιατι ποιος θα το νοικιασει

ο πατερας με διπλωμα και θα το παρει ο γιος χωρις για μαθηση παμε καλα ? Ας βαλει προσωρινες πινακιδες ο πατερας σου με 2 ευρω στο δικο του.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ότι δεν ξέρω να οδηγώ, και σαν πρώτη φορά που μπήκα σε αμάξι δεν το φοβήθηκα είναι η αλήθεια, και το πάω πλέον πολύ ήρεμα, και όλα αυτά τα χρωστάω στον δάσκαλο μου.   Τώρα κάποιες λεπτομέρειες που δεν μπορώ να περάσω το παρκάρισμα και η οπιστογωνια είναι αυτά τα σημεία που όσες φορές ρωτάω όλα τα παιδιά στην σχολή εκεί κόπηκαν και με κάνει να αναρωτιέμαι λίγο γιατί τόσες αποτυχίες έχει αυτή η σχολή αν ήμουν μόνο εγώ να έλεγα ότι δεν καταλαβαίνω άλλα τόσα παιδιά κόβονται συνέχεια. Στις άλλες σχόλες για παράδειγμα στο παρκάρισμα βάζουν κάποια σημεία κατι να υπολογίσουμε, το ίδιο και στην οπιστογωνια, εδώ βλέπω ότι πάντα με την βοηθεα του δασκάλου είμαστε, οποτε την πρώτη φορά τα πέρασα με την τυχη και οχι γιατι ήξερα πως να τα κάνω 

Link to comment
Share on other sites

Τα σημάδια είναι απλά μια επιπλέον βοήθεια, μη δίνεις βάση σε αυτά. Μπορεί να σε πάνε να παρκάρεις σε άλλο σημείο και να μην έχει σημάδια. Εμένα ο δάσκαλος ποτέ δε κατέβηκε να βάλει σημάδια. Κάποια σημεία είχαν ήδη από άλλες σχολές, μου τα έδειξε και μου είπε τι να κάνω αν θέλω να διευκολυνθώ σε περίπτωση που τύχει και δώσω σε κάποιο απ αυτά τα σημεία. Ποτέ όμως δε τους δώσαμε βάση, δε χρειάζεται αν γνωρίζεις να οδηγείς και έχεις καταλάβει πως κόβει το αυτοκίνητο, πόσο και σε πιο σημείο να αρχίσεις να το κόβεις κλπ.

 

Επίσης (τουλάχιστον όταν εξετάστηκα εγώ) κανείς δεν κατέβηκε να μετράει με μεζούρες αποστάσεις από το πεζοδρόμιο και τα συναφή. Αυτό που θεωρώ ότι πρέπει να περάσεις στους εξεταστές είναι ότι ξέρεις να οδηγείς και πως να συμπεριφέρεσαι στο δρόμο. 

 

Όταν έδινα εγώ έτυχε και σταμάτησα σε μια απότομη ανηφόρα γιατί δεν χωρούσαμε δύο αυτοκίνητα. Είχε σαπουνόνερα κάτω, 1000 κυβικά το αυτοκίνητο, 4 άτομα μέσα, σάπια λάστιχα, δε ξεκινούσε με τίποτα και μου έσβησε (δεν μου είχε ξανασβήσει ποτέ πέρα από τα πρώτα 2-3 μαθήματα). Δεν μου είπαν απολύτως τίποτα όμως (σαν να μην συνέβη ποτέ), γιατί; Γιατί δεν αγχώθηκα καθόλου, έδειξα ότι το κατέχω και συμπεριφέρθηκα όπως κάποιος που οδηγεί χρόνια.

 

Εν κατακλείδι, όπως είπα:

Παράθεση

Αυτό που θεωρώ ότι πρέπει να περάσεις στους εξεταστές είναι ότι ξέρεις να οδηγείς και πως να συμπεριφέρεσαι στο δρόμο.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 12/5/2017 at 9:32 PM, panos 12 said:

Όχι θα το δώσω το ρημάδι οι άλλοι δεν είναι καλύτεροι από μένα, ο άλλος πήρε δίπλωμα και δεν ξέρει να βάζει ταχύτητες να πούμε δυσκολεύεται πάρα πολύ, ούτε και ποιο έξυπνοι από μένα είναι, θα  το δώσω και θα το πάρω, οκ παιδιά ευχαριστώ πολύ για ότι απορία έχω θα σας ξανά πω 

 

Αυτός είναι δυνητικά φορέας ατυχήματος .

 

Δεν είναι δικαίωμα να οδηγάς !

Κάποιοι μπορούν κάποιοι δεν μπορούν αυτό θα το δεις στην πράξη !!!

Δηλαδή πας , αν δεις ότι σε όλη την διάρκεια αισθάνεσαι άβολα πάρτο και κορνιζαρε το να το έχεις σε περίπτωση ανάγκης ! (Μιλάω για όλους)

Πιστεύω όλα καλά θα πάνε αλλά δεν είναι δικαίωμα ξαναλέω και αυτό το βλέπεις στην πορεία . 

Το αναφέρω επειδή είπες για άλλα άτομα που δεν μπορούν να βάλουν ταχύτητα κλπ

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Αντικειμενικά, κανείς δεν "ξέρει" να οδηγεί όταν πάρει το δίπλωμα, απλά είναι πάνω από κάποιο ελάχιστο όριο αποκοπής.

Η λύση μετά το δίπλωμα είναι να αποκτήσεις εμπειρία, οδηγώντας προσεκτικά, αργά και με σεβασμό στον ΚΟΚ.

 

Για την εξέταση, απόβαλε το άγχος, και σκέψου αυτό που είπε ο UtraB.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά έκανα μάθημα με νοικιασμένο αμάξι, αρκετά επικίνδυνο πάλι όμως τα ίδια, ενώ κάποιες φορές έβγαζα οπιστογωνια παρκάρισμα όλα εντάξει κάποιες άλλες φορές πάλι έφευγα από την γωνία, και παρκάρισμα έτσι και έτσι, οπότε πάλι θα πάω με την τύχη, να δούμε πότε ξανά δίνω, δυστυχώς θέλω αρκετή δουλειά γιατί ενώ είναι απλά πράγματα για μένα είναι λίγο δύσκολα πρέπει να τα κάνω πολλές φορές έτσι ώστε να μην έχω θέμα, και εδώ θα βοηθούσε αν είχαμε αμάξι, με τον δάσκαλο δεν συμφέρει, ενοικίαση πάλι δεν συμφέρει μας βγήκε 70Ε οπότε θα πρέπει να επαναλάβω το ίδιο που έκανα την πρώτη φορά μόνο που τώρα να φτάσω μέχρι τέλος 

Link to comment
Share on other sites

Spoiler

Original-Xiaomi-Mijia-M365-Smart-Electric-Scooter-foldable-mi-lightweight-long-board-hoverboard-skateboard-30KM-mileage.jpg_640x640.thumb.jpg.4991dc621fb59f9caf2b17b5148f039c.jpg

 

Εχει νοημα να κανεις εξασκηση με αλλο αμαξι ? Εκτος βεβαια αν ειναι ολοιδιο με αυτο που δινεις .... λογο διαφορα μεγεθους . 

Το οτι αντι να κινησετε το αμαξι που ηδη εχετε , προτιμησατε να δωσετε 70 για μια "χαμενη" ημερα .... με ξεπερναει .

Link to comment
Share on other sites

Μονο εγω θυμαμαι οπισθογωνια με μισο μετρο αποσταση και μια σταση η εχει αρχισει να βαραει το αλτσχαιμερ κοκκινα ?

Κουρτινα 1 https://www.youtube.com/watch?v=2tUgZgPdB8I

Κουρτινα 2 https://www.youtube.com/watch?v=SV4Hb0euznw

Θα παρω την κουρτινα 2 βεβαια γιατι ειναι η "καλυτερη" οπισθογωνια απο τις 2 και για να δουμε σε ποσο ευκολο πραγμα κολλησε.

 

Link to comment
Share on other sites

Πάνο αγόρι μου, χαλάρωσε. Θα περάσεις, μην αγχώνεσαι. Συγκεντρώσου 15-20 λεπτά και όλα καλά.

 

Σε λίγα χρόνια την οπισθογωνία θα την κάνεις τόσο γρήγορα γιατί αφού έχεις γυρίσει με τα ψώνια με τη γυναίκα σου, θα πρέπει να προλάβεις τη θέση κάτω από το σπίτι που την είδες προσπερνώντας το προηγούμενο στενό, να κατεβάσεις κάτω την οικογένεια, να ξεκλειδώσεις το σπίτι, να ξεφορτώσεις τα ψώνια, να πάς τον μικρό γρήγορα τουαλέτα γιατί θα τα κάνει επάνω του και μέσα σε όλα αυτά, θα έχεις συννενοηθεί και με 3 βανάκια που περνάνε τσίμα-τσίμα από δίπλα σου και μόλις σχόλασαν και τρέχουν να προλάβουν να δουν ματσάκι μουντιάλ.

 

Σε άγχωσα; Ξε-αγχώσου. Εσύ για την ώρα, ΜΟΝΟ την οπισθογωνία πρέπει να κάνεις.

Έγινε επεξεργασία από trib
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος trib έγραψε:

Πάνο αγόρι μου, χαλάρωσε. Θα περάσεις, μην αγχώνεσαι. Συγκεντρώσου 15-20 λεπτά και όλα καλά.

 

Σε λίγα χρόνια την οπισθογωνία θα την κάνεις τόσο γρήγορα γιατί αφού έχεις γυρίσει με τα ψώνια με τη γυναίκα σου, θα πρέπει να προλάβεις τη θέση κάτω από το σπίτι που την είδες προσπερνώντας το προηγούμενο στενό, να κατεβάσεις κάτω την οικογένεια, να ξεκλειδώσεις το σπίτι, να ξεφορτώσεις τα ψώνια, να πάς τον μικρό γρήγορα τουαλέτα γιατί θα τα κάνει επάνω του και μέσα σε όλα αυτά, θα έχεις συννενοηθεί και με 3 βανάκια που περνάνε τσίμα-τσίμα από δίπλα σου και μόλις σχόλασαν και τρέχουν να προλάβουν να δουν ματσάκι μουντιάλ.

 

Σε άγχωσα; Ξε-αγχώσου. Εσύ για την ώρα, ΜΟΝΟ την οπισθογωνία πρέπει να κάνεις.

χαχααχχαχ καλό μ άρεσε, αν έχεις και κάτι για το παρκάρισμα, αυτό μας λέει και ο δάσκαλος να Ξε-αγχωθούμε  το άλλο που με είπε λέω φοβάμαι μην λήξει η καρτέλα μου, και μου λέει θα το πας τρελέ μέχρι τα 3 χρόνια το σκέφτεσαι να φτάσεις μέχρι εκεί;   Πάντως με διαφορετικό αμάξι (doyota πάλι άλλα aveo του 2000 παλιό ήτανε)  και δυστυχώς μας το έδωσαν με αναμμένο  το λαμπάκι της μηχανής, άδειο ρεζερβουάρ, με διαφορετικό συμπλέκτη και τα πηγα  αρκετά καλά μόνο κάποια λαθάκια πάλι αντί για οπιστεν έβαζα πέμπτη ταχύτητα και έλεγα γιατί το αμάξι φεύγει μπροστά, και είχα ξεχάσει να πατήσω και τον συμπλέκτη για την ταχύτητα εξουξε πραγματικά εκεί πέρα 

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευη και 13 πας να δωσεις εξετασεις ??? Παρε και κανα κρανος καλου κακου :hehe:

Πλακα κανω. Δεν πιστευω να εισαι προληπτικος αν ναι παρε μερικα σκορδα μαζι σου και

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στην ίδια γωνία πάλι κόπηκα, ο εξεταστής έβαλε  κατσάδα τον δάσκαλο λέει το παιδί γιατί δεν το έμαθες να σταματάει πριν την στροφή γιατί το έκανε συνεχόμενα; τον λέει ο δάσκαλος  το κάνουν άλλες σχόλες έτσι, αυτός ο εξεταστής με είπε εγώ λέει ηθελα να σε περάσω να το ξέρεις, και ήτανε ο ίδιος που έδωσα την 2 φορά, μαλον θα αλλάξω σχολή και δάσκαλο, το θέμα είναι πως παίρνω την καρτέλα μου τώρα

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.