Jump to content



Δίπλωμα οδήγησης


panos 12

Recommended Posts

On 5/8/2018 at 9:13 ΜΜ, το μέλος panos 12 έγραψε:

Παιδια καλησπερα, εδωσα σημερα για οδηγηση ολα καλα μια χαρα τον κυκλικο κομβο τον περασα οπιστογωνια εκανα μια χαρα, παρκαρισμα αψογο στα στοπ μια χαρα σταματουσα ολα μα ολα τελεια στα 40μ μια ευθεια πανω στην ευθεια χτυπησα τον καθρεπτη  μετα  θα στριβαμε και θα ειχα το διπλωμα δυστηχως ομως κοπηκα γιατι χτυπησε ο καθρεπης μου κριμα κριμα κριμα, και οι εξεταστες ηταν παρα πολυ καλοι δυστηχως ομως 

:amen:

:p

 

Καλή επιτυχία πάντως και να ξέρεις ότι δεν περνάει ο πιο γρήγορος ή ο πιο στυλάτος οδηγός.

Θυμάμαι όταν έδινα είμασταν 3 άτομα.

Ενα άλλο παλικαράκι που το κατείχε και καλά, εγω και μια κοπέλα.

Το άλλο παλικάρι που όλο τον παίνευε ο δάσκολος, τι καλά που αλλάζεις, τι καλά που αφήνεις συμπλέκτη κτλ ήταν ο μόνος που κόπηκε.:hehe:

Εγω προσωπικά το πήγα safe κότα 1η 2α max 40χλμ και δεν μπορούσαν να με κόψουν για κανένα λόγο.

Παρόλα αυτά θυμάμαι χαρακτηριστικά ακόμα την ατάκα μιας κλώσσας εξετάστριας που ήταν πίσω.

- 3η δεν έχει το αυτοκίνητο.:hehe:   

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, uhu said:

:amen:

:p

 

Καλή επιτυχία πάντως και να ξέρεις ότι δεν περνάει ο πιο γρήγορος ή ο πιο στυλάτος οδηγός.

Θυμάμαι όταν έδινα είμασταν 3 άτομα.

Ενα άλλο παλικαράκι που το κατείχε και καλά, εγω και μια κοπέλα.

Το άλλο παλικάρι που όλο τον παίνευε ο δάσκολος, τι καλά που αλλάζεις, τι καλά που αφήνεις συμπλέκτη κτλ ήταν ο μόνος που κόπηκε.:hehe:

Εγω προσωπικά το πήγα safe κότα 1η 2α max 40χλμ και δεν μπορούσαν να με κόψουν για κανένα λόγο.

Παρόλα αυτά θυμάμαι χαρακτηριστικά ακόμα την ατάκα μιας κλώσσας εξετάστριας που ήταν πίσω.

- 3η δεν έχει το αυτοκίνητο.:hehe:   

 

Εννοείται αργά και συντηρητικά.

Όταν έδινα εγώ, είχα μπει σε δρόμο που ξέραμε όλοι ότι είναι μονόδρομος, αλλά στο σημείο που μπήκα δεν είχε πινακίδα. Στο τέλος του δρόμου λοιπόν, έπρεπε να στρίψω αριστερά, αλλά κράτησα γραμμή σαν να ήταν διπλής κατεύθυνσης, δεν έπιασα εντελώς αριστερά. Εκεί μου λέει ο εξεταστής "είσαι σε μονόδρομο, έπρεπε να πας πιο αριστερά". Εγώ του απάντησα ότι προτιμώ να μου κάνει παρατήρηση, παρά να θεωρεί ότι μπήκα στο αντίθετο ρεύμα και να με κόψει...

Μετά μου είπε ότι πρέπει να γνωρίζω ότι είμαι σε μονόδρομο, ανεξάρτητα από το εάν έχει πινακίδα (!) αλλά δεν έδωσα συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δεν ξέρει, τέλος πάντων θα περιμένω τι να κάνουμε. απλά οι εξεταστές ούτε καν έμοιαζαν για εξεταστές τους ευχαρίστησα τους ανθρώπους κιόλας, βασικά δεν είχα καταλάβει ότι κόπηκα το πήρα ψύχραιμα, την άλλη μέρα ξέσπασα, γιατί μου χάρισαν ότι στην αρχή το αμάξι άρχισε να φεύγει πίσω αρκετά κιόλας, μετά μου χάρισαν στην οπιστογωνια ότι ερχόταν αμάξι μετά την στροφή και δεν σταμάτησα, με έκαναν προειδοποίηση πρόσεχε τα άκρα σου, σαν να ήξεραν ότι θα χτυπήσω μια γλίτωσα δεύτερη γλίτωσα την 3 κάηκα, δεν ξέρω αν βλέπεται την φωτογραφία απλά έπρεπε μέχρι το στοπ να πάω και να σταματήσουμε, τα 2 αμάξια δυστυχώς που χτύπησα ήτανε παράνομα παρκαρισμένα μιας που ο δρόμος ήτανε μονόδρομος 

32169923_1964263116917280_3312667619244376064_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

ναι ειχαν λάθος κατευθυνση αλλα εκει απο οτι βλκέπω δεν εχει απαγορευτικό οπότε οι θέσεις υπηρχαν..

 

Γενικα απο την οποια εμπειρια μου πρεπει οταν εχεις τελειώσει με τον Δάσκαλο να εχεις την αυτοπεποίθηση να μπορεις να οδηγεις με ασφαλεια για εσένα και τους γύρω σου (οχηματα και κυρίως πεζους). Κάποια πράγματα που προσέχεις για τις εξετάσεις δεν θα εχουν σημασια και θα κοιτάς την ουσία...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά ξανά δίνω 8 Ιουνίου άντε να δούμε, θα κάνω άλλο ένα μάθημα να δω που βρίσκομαι, εάν πάλι δεν περάσω δυστυχώς μετά πάω σε 3 μήνες να ξανά δώσω γιατί έχουνε απεργίες οι εξεταστές, και τώρα που δίνω θα είμαι εγώ και μια ακόμα, η κάθε σχολή δηλαδή από 2 άτομα θα έχει μόνο, ότι να ναι δηλαδή δύστυχος τα πράγματα δεν πάνε καθόλου καλά και ελπίζω να περάσω να τελειώνω δεν γίνεται άλλο 

Link to comment
Share on other sites

Πριν δώσω για δίπλωμα βρήκα μια μαούνα του 65 ένα ford taunus το πήγα σε κάτι ερημωμένα χωριά και έκανα γωνίες μόνος μου.Όταν μπήκα στο σταρλετάκι να δώσω νόμιζα οτι ήταν αυτοκινητάκι των playmobil και πέρασα.Για δες μη βρείς κανά παλίο αυτές τις μέρες και κάνεις προπόνηση.

Έγινε επεξεργασία από edward
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος edward έγραψε:

Πριν δώσω για δίπλωμα βρήκα μια μαούνα του 65 ένα ford taunus το πήγα σε κάτι ερημωμένα χωριά και έκανα γωνίες μόνος μου.Όταν μπήκα στο σταρλετάκι να δώσω νόμιζα οτι ήταν αυτοκινητάκι των playmobil και πέρασα.Για δες μη βρείς κανά παλίο αυτές τις μέρες και κάνεις προπόνηση.

Παλιο εχουμε ενα fiat pundo αλλα δεν εχει ουτε πινακιδες, και δυστηχως ο πατερας μου δεν θελει ουτε 100 μετρα λιγο να το βγαλουμε για να κανω και εγω καμια γωνια ή παρκαρισμα δεν υπαρχει ελπιδα τετοια δυστηχως, και επισης αν παλι δεν περασω και ξανα δωσω μετα απο 3 μηνες θα ειναι καταστροφη απλα, γιατι αμα τα θυμαμαι και γενικα υπαρχει και η περιπτωση να αλλαξει και το συστημα να παω στην πιστα να κανω εγκαινια κιολας να πληρωσω και ποιο πολλα λεφτα να κανω και ασφαλεια οπως λεει οτι θα χρειαζεται, οποτε παιζω το τελευταιο μου χαρτι 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά δυστυχώς για δεύτερη φορά πάλι κόπηκα, αυτή την φορά στο παρκάρισμα, δεν μου μπήκε με την πρώτη έκανα λίγο μπροστά ξανά πήγα πίσω, είχα άλλη μια κίνηση λέω εντάξει είναι,  δυστυχώς βγήκαν να το μετρήσουν και ήτανε 20 εκατοστά η πίσω η ρόδα και 47 η μπροστά οπότε δυστυχώς πάλι για λίγο, αυτή την φορά η πορεία μου ήτανε καλή κόπηκα όμως άλλου, έκανα άλλο ένα μάθημα και ήμουν καλός οπιστογωνα την έβγαλα και παρκάρισμα ήμουν πάλι καλά 10 εκατοστά με 15 δεν ξέρω στις εξετάσεις μετά τι γίνεται 

Link to comment
Share on other sites

Σε πιάνει το άγχος. Να προσπαθήσεις να είσαι όσο πιο χαλαρός γίνεται και να μάθεις να υπολογίζεις σωστά την απόσταση μέσα από το είδωλο του καθρέπτη...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος panos 12 έγραψε:

δυστυχώς βγήκαν να το μετρήσουν και ήτανε 20 εκατοστά η πίσω η ρόδα και 47 η μπροστά οπότε δυστυχώς πάλι για λίγο,

Τοσο στραβο, απο μεσα το καταλαβαινεις. Δεν εχεις αντιληψη του χωρου απο τους καθρεπτες?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως ένα «κολπάκι που χρησιμοποίησα ήταν το εξής: σταμάτημα δίπλα στο σταθμευμένο όχημα με τον κώλο του αυτοκινήτου να προεξέχει. Κόψιμο τέρμα το τιμόνι για να αρχίσει το αυτοκίνητο να μπαίνει. Μόλις η άκρη του καθρέπτη ήρθε στην ίδια ευθεία με την γωνία του προφυλακτήρα του σταθμευμένου κόψιμο όλο το τιμόνι από την άλλη μεριά μέχρι να μπει μέσα και η μούρη. Αν η πίσω ρόδα ακουμπήσει κράσπεδο διόρθωση. Αν το εφαρμόσει κανείς σωστά πολύ σπάνια να είναι περισσότερο από 10 εκ. από το πεζοδρόμιο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ξεγελάστηκα πολύ, από τους καθρέπτες νόμιζα ότι είχε μπει, εε και τους λέω τελείωσα το μέτρησαν αυτοί, εγώ νομίζω ότι είδα 15 εκατοστά να είναι, άλλα οι εξεταστές και οι δάσκαλοι λένε ότι ήτανε 47 εγώ τότε κάνω λάθος, στα μαθήματα που έκανα  είμαι καλός τα βγάζω στις εξετάσεις κάτι θα πάει στραβά και θα κοπώ, και είναι κρίμα γιατί το αμάξι το πάω πολύ ηρεμα πλέον τις ταχύτητες τις αλλάζω ωραία, στρίβω καλά , έχω βελτιωθεί πάρα πολύ στο εξτρά το μάθημα έκανα μισό και φύγαμε τα ήξερα  δεν έχω κάτι άλλο

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, το άγχος είναι. Αυτό σε χαλάει. Από εκεί και μετά, εάν το μάθεις το κολπάκι που έγραψα θα παρκάρεις σωστά χωρίς να χρειάζεται να ελέγχεις τους καθρέπτες, παρά μόνο για να μην χτυπήσεις κανένα αυτοκίνητο/πεζό...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με είπε ο δάσκαλος καλό Οκτώβρη άλλα δεν ξέρω γιατί, τάχα λέει οι επιτροπές  είναι λίγες οι επιτροπές και δίνουνε ανά 2 άτομα πλέον, το θέμα είναι ότι μέχρι τότε μην τα ξεχάσω άλλα από την άλλη χρειάζομαι και το δίπλωμα για να τελειώνω επιτέλους μήπως βρω και καμιά δουλειά σαν οδηγός το ζητάνε  ρώτησα σε άλλη σχολή και με είπανε όντως δεν έχει πολλές επιτροπές άλλα τόσο πολύ να αργεί δεν φαίνεται λογικό  και δεν στέκει, το θέμα είναι τι κάνω από εδώ και πέρα, εάν θα πρέπει να σκεφτώ πάλι για κανένα  μάθημα,  τι να κάνω αφού την άλλη φορά το πάρκαρα το αμάξι και στα μαθήματα  το παρκάρισμα  δεν ξέρω πραγματικά 

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις οτι στις περισσοτερες δουλειες ζητανε και διπλωμα αυτοκινητου νομιζω...οχι να πιασρις δουλεια σαν οδηγος καπου ε?? Ρωτα και σε αλλο δασκαλο και πες του να κανεις ενα μαθημα μαζι του...να σε δει κιολας και να σου κλεισει το γρηγοροτερο δυνατο που κρινει και αυτος

Link to comment
Share on other sites

On 11/6/2018 at 7:14 ΜΜ, το μέλος panos 12 έγραψε:

Τώρα με είπε ο δάσκαλος καλό Οκτώβρη άλλα δεν ξέρω γιατί, τάχα λέει οι επιτροπές  είναι λίγες οι επιτροπές και δίνουνε ανά 2 άτομα πλέον, το θέμα είναι ότι μέχρι τότε μην τα ξεχάσω άλλα από την άλλη χρειάζομαι και το δίπλωμα για να τελειώνω επιτέλους μήπως βρω και καμιά δουλειά σαν οδηγός το ζητάνε  ρώτησα σε άλλη σχολή και με είπανε όντως δεν έχει πολλές επιτροπές άλλα τόσο πολύ να αργεί δεν φαίνεται λογικό  και δεν στέκει, το θέμα είναι τι κάνω από εδώ και πέρα, εάν θα πρέπει να σκεφτώ πάλι για κανένα  μάθημα,  τι να κάνω αφού την άλλη φορά το πάρκαρα το αμάξι και στα μαθήματα  το παρκάρισμα  δεν ξέρω πραγματικά 

 

 

Σημεία στίξης

 

Τελεία ( . ) Η τελεία ανταποκρίνεται σε σταμάτημα ή κατέβασμα της φωνής. Σημειώνεται:

arrow_blue.gifστο τέλος μια πρότασης και δείχνει πως ό,τι ειπώθηκε έχει ακέραιο νόημα: Το αυτοκίνητο είναι άσπρο.

 

Καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου, πρίμα όλα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.