Jump to content



Αφαίρεση DVI απο GPU


Staxtis

Recommended Posts

Καλησπέρα.
Ξέρω οτι δεν είναι και η καλύτερη ιδέα του κόσμου αλαλ εφόσον πήρα απόφαση να υλοποιήσω ενα project πρέπει να κάνω ακριβώς αυτό που γράφει ο τίτλος.
Να αφαιρέσω το dvi output απο την παρακάτω κάρτα γραφικ΄βν...
1024.png

Εχω να κάνω 2 ερωτήσεις.

1.Ξέρεις κάποιος τον πιο σωστό τρόπο ωστε να κάνω κάτι τέτοιο?Είδα κάποιος εκοπσε τα "συρματα" και τα ξήλωνε ενα ενα..Ενας αλλος χρησιμοποίησε "τροχάκι".Τα χέρια μου πιάνουν εργαλέια υπάρχουν τον πιο ορθό τρόπο δεν ξέρω
2.Υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί να ρυθμίσω τίποτα στην gpu μετά επειδη δεν θα έχει εκει output τίποτα με ρευματα volt klp klp?


Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό είναι να πάρεις single pci vga. :p

Πέρα της πλάκας το ποιο σωστό είναι να βγει όπως μπήκε, δηλαδή να την ξεκολλήσεις από το pcb.

Αν πιάνουν τα χέρια σου και χρησιμοποιείς κολλητήρι θα είναι εύκολο. Αν πάλι όχι, βρες κάποιον που μπορεί να το κάνει.

Τροχό δε σου συνιστώ να χρησιμοποιήσεις γιατί δεν αποκλείεται να μείνει κάποιο γρέζι από το μέταλλο στην μητρική και μόλις μπει στο ρεύμα να στην βραχυκυκλώσει.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2017 at 4:54 PM, rory said:

Το σωστό είναι να πάρεις single pci vga. :p

Πέρα της πλάκας το ποιο σωστό είναι να βγει όπως μπήκε, δηλαδή να την ξεκολλήσεις από το pcb.

Αν πιάνουν τα χέρια σου και χρησιμοποιείς κολλητήρι θα είναι εύκολο. Αν πάλι όχι, βρες κάποιον που μπορεί να το κάνει.

Τροχό δε σου συνιστώ να χρησιμοποιήσεις γιατί δεν αποκλείεται να μείνει κάποιο γρέζι από το μέταλλο στην μητρική και μόλις μπει στο ρεύμα να στην βραχυκυκλώσει.

 

Δεν γίνετε να μπεί αλλη καρτα στο κουτί μου για την ακρίβεια και αυτή με ΠΟΛΫ πατέντα θα την βάλω...
Το θέμα είναι ΠΩΣ μπήκε..με κολλητήρι?δηλαδή αν πάρω το κολλητήρι μπορώ να το ξεκολλήσω?Και μετά απλά πάλι κολλητήρι +καλάι και είμαι έτοιμος?Μου ακούγεται πολύ απλό για να είναι αληθινό μιας και δεν το είδα πουθενά στο web έτσι γιατι απο όσο καταλαβαίνω έχει και σύρματάκια μικρά...Εαν είσαι σίγουρος όκ απλά ρωτάω για να ξεκαθαρίζω τι  γίνετε.
Θα χρειαστεί να αλλαξω τίποτα σε volt-watt η οτιδήποτε απο την στιγμή που θα αφαιρέσω το DVI?
 

On 10/6/2017 at 7:35 PM, keimis said:

Καλησπερα.

Βλεπωντας την καρτα που εχεις στην φωτο,θαθελα να ρωτησω κατι  (οκ,ασχετο με το θεμα,αλλα...)

Ειναι low profile;

Κανει θορυβο οταν λειτουργει;

Ειναι low profile αλλα μιας και δεν την έχω αλλα και το πόσο πολύ η λίγο θόρυβο κάνει είναι σχετικό δες πόσα db έχει σε full load και συγκρινέτο με μια κάρτα που έχεις ωστε να καταλάβεις πάνω κάτω την διαφορά.

Έγινε επεξεργασία από Staxtis
Link to comment
Share on other sites

Τις κολλήσεις στην κάρτα τις κάνει μηχανή αλλά δεν νομίζω να έχεις θέμα.

Είχα αλλάξει 2 θύρες σε κάρτα ήχου με 100% επιτυχία.

Θα χρειαστείς και τρομπα ή σύρμα για να την ξεκολλήσεις βέβαια.

´Εψαξες να βρεις μια τέτοια για να μην ταλαιπώρησε;

Με ρεύματα κτλ δεν χρειάζεται να κανεις κάτι.

 

 

Έγινε επεξεργασία από rory
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτός οτι είναι κάπως "δύσκολο" να βρείς μια ASL σε ενα νήμα που είχα ανοίξει γενικά κατάλαβα οτι θα είμαι κάπως πειραματόζωο με τη  κάρτα + οτι θα κάνει σίγουρα αρκετό θόρυβο και θα έπρεπε να τραβάει άερα απο τον ανεμιστήρα και εκεί κάτω δεν υπάρχει και πολύ χώρος(θα έκανα grid βέβαια για να τραβάει) αλλα  o θόρυβος και το βασικότερο η μάρκα της με απίθανο service η ακόμα και πώληση με αποκαρδιωσε

Link to comment
Share on other sites

Grid εννοείς τρυπηματα στο πλάι του κουτιού; Αν ναι,γιατί δεν κανεις ένα άνοιγμα στο κουτί να βγαίνει η κάρτα προς τα έξω;

Αν δεν σου αρέσει να φαίνεται φτιάχνεις κιόλας ένα αλουμινένιο διαμπερές κάλυμμα.

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, rory said:

Grid εννοείς τρυπηματα στο πλάι του κουτιού; Αν ναι,γιατί δεν κανεις ένα άνοιγμα στο κουτί να βγαίνει η κάρτα προς τα έξω;

Αν δεν σου αρέσει να φαίνεται φτιάχνεις κιόλας ένα αλουμινένιο διαμπερές κάλυμμα.

 

Φίλε αλήθεια να με συγχωρείς αλλα επειδή έχω κάνει άπειρες κουβέντες για αυτό το Project το οποίο ξεκίνησε να βρεθεί κάρτα δεν υπήρχε...Μέτα υπήρχε σκέψη να γίνει watercooled αλλα υπήρχαν άλλα προβλήματα..μετά βρέθηκε η κάρτα αλλα ακυρώθηκε και τώρα φτάσαμε στο κατασκευή Heatsink οπως και με βοήθησες και εκεί.Για αυτό θα προτιμούσα να μην μπούμε στην διαδικάσια της κουβέντας..Προς το παρόν το πρόβλημα μου είναι να βρεθεί τρόπος ωστε να βγάλω με ασφάλεια και σωστά το DVI..

Για να ανακεφαλαιώσω ...Αρα το ΜΟΝΟ που χρειάζομαι είναι ενα κολλητήρι σωστά?και η δουλεία τελείωσε...( για την αφαίρεση)

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, rory said:

Και την τρόμπα που παρέθεσα στο παραπάνω λινκ.

Ε ναι αφού το έχεις προχωρήσει δεν το συζητάμε! Δεν θα ξαναπάμε στην αρχή. :)

Ουσιαστικά θέλουμε το κολλητήρι να λιώνει την κόλληση κα ιτην τρόμπα να την ρουφάει?
Ναι καλώς η κακώ προχώρησε πολύ..Για εμένα καλώς σίγουρα μιας και μαρεσε-μαρέσει παραπ ολύ αυτο το ψάξιμο και το "challenge" για το αν θα γίνει και πως θα γίνει τελικά:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάμε για έξοδο ήχου με 2-3 pins, αλλά DVI με μπόλικα pins. Χωρίς να είμαι ειδικός θα πρέπει το κολλητήρι να έχει αρκετή ισχύ να βγάλει τις κολλήσεις - με ένα χειρός με μπαταρία κάποιες κολλήσεις δεν λιώνουν ή έστω δεν λιώνουν εύκολα και βάζω πρίζας για αυτές. Θα χρειαστείς οπωσδήποτε κάτι σαν την τρόμπα. Το να λιώσεις την κόλληση δεν αρκεί, πρέπει να την αφαιρέσεις κιόλας. Με το κολλητήρι μόνο δεν θα το καταφέρεις ποτέ σε τέτοιο βύσμα. Μέχρι να πας το κολλητήρι στο διπλανό pin το προηγούμενο θα έχει ήδη κρυώσει ξανά. Πάντως με τόσα πολλά pins υπάρχει πάντα η πιθανότητα να φας δύο ώρες και στο τέλος να μην τα καταφέρεις. Αν τα καταφέρεις να σιγουρευτείς ότι έχεις καθαρίσει εντελώς την κόλληση από την βάση του βύσματος πριν βάλεις την κάρτα ξανά στο ρεύμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Staxtis said:

Δεν γίνετε να μπεί αλλη καρτα στο κουτί μου για την ακρίβεια και αυτή με ΠΟΛΫ πατέντα θα την βάλω...
Το θέμα είναι ΠΩΣ μπήκε..με κολλητήρι?δηλαδή αν πάρω το κολλητήρι μπορώ να το ξεκολλήσω?Και μετά απλά πάλι κολλητήρι +καλάι και είμαι έτοιμος?Μου ακούγεται πολύ απλό για να είναι αληθινό μιας και δεν το είδα πουθενά στο web έτσι γιατι απο όσο καταλαβαίνω έχει και σύρματάκια μικρά...Εαν είσαι σίγουρος όκ απλά ρωτάω για να ξεκαθαρίζω τι  γίνετε.
Θα χρειαστεί να αλλαξω τίποτα σε volt-watt η οτιδήποτε απο την στιγμή που θα αφαιρέσω το DVI?
 

Ειναι low profile αλλα μιας και δεν την έχω αλλα και το πόσο πολύ η λίγο θόρυβο κάνει είναι σχετικό δες πόσα db έχει σε full load και συγκρινέτο με μια κάρτα που έχεις ωστε να καταλάβεις πάνω κάτω την διαφορά.

Καλημερα

Μηπως την πουλας;

 

--

<Αυτή η συζήτηση ας μεταφερθεί σε προσωπικά μηνύματα, δεν έχει σχέση με το παρόν θέμα>

Έγινε επεξεργασία από acct
off-topic
Link to comment
Share on other sites

Το ότι θέλει χρόνο και υπομονή είναι σίγουρο,αλλά το βρίσκω καλύτερο από το να κόβει με τροχό μέταλλο πάνω από το pcb.

Η xonar που είχα φτιάξει αν θυμάμαι καλά είχε τουλάχιστον οχτώ κολλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, rory said:

Το ότι θέλει χρόνο και υπομονή είναι σίγουρο,αλλά το βρίσκω καλύτερο από το να κόβει με τροχό μέταλλο πάνω από το pcb.

Η xonar που είχα φτιάξει αν θυμάμαι καλά είχε τουλάχιστον οχτώ κολλήσεις.

Το DVI έχει τρεις σειρές από pins και πιθανόν θα είναι όλα κολλημένα + συν τα επιπλέον μεγαλύτερα πλαϊνά, απλά και μόνο για να εξασφαλιστεί η μέγιστη σταθερότητα του βύσματος από πιθανά βάλε-βγάλε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ξέρεις να αφαιρείς το καλάι από κάθε κόλληση, θα υπερθερμάνεις το pcb και υπάρχει περίπτωση να ξεκολλήσεις και τον χαλκό. Πήγαινε σε έναν ηλεκτρονικό, είναι υπόθεση δεκάλεπτου και με ασφάλεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος Staxtis έγραψε:


Για να ανακεφαλαιώσω ...Αρα το ΜΟΝΟ που χρειάζομαι είναι ενα κολλητήρι σωστά?και η δουλεία τελείωσε...( για την αφαίρεση)

 

πριν 1 ώρα, το μέλος rory έγραψε:

κολλητήρι
Θα χρειαστείς και τρομπα ή σύρμα για να την ξεκολλήσεις βέβαια.

 

 

στο παραπάνω ήταν απλά και λίγα τα σημεία της αποκόλλησης, οπότε είτε με το φυτίλι αποκόλλησης για να γίνει "πιο εύκολα", είτε αυτό που είπε ο Lakisss.

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lakisss said:

Επειδή δεν ξέρεις να αφαιρείς το καλάι από κάθε κόλληση, θα υπερθερμάνεις το pcb και υπάρχει περίπτωση να ξεκολλήσεις και τον χαλκό. Πήγαινε σε έναν ηλεκτρονικό, είναι υπόθεση δεκάλεπτου και με ασφάλεια.

Να πώ την πικρή μου αλήθεια δεν σκέφτηκα οτι ηταν κάτι που θα μπορούσε να ασχοληθεί ηλεκτρονικός...10 λεπτά πριν δώ το post σου ξεκίνησα να ψάχνω ηλεκτρονικό.
Μου επιβεβαίωσω οτι είναι 10-15 λεπτά και οτι θα μου πάρει "τι να σου πώ αγόρι μου?5euro?? " εκει του είπα ευχαριστώ και κατάλαβα οτι εφοσον εννοείτε οτι μπορεί να κάνω κάποιο λάθος και να χαλάσω κάτι και να μου φάει και πολύ ώρα θα πεταχτώ στο μαγαζί του θα μου το κάνει ο άνθρωπος και θα φύγω με 5euro λιγότερα λεφτά στο πορτοφόλι μου δεν έγινε και τίποτα είναι αστείο και το κόστος.+ οτι θα κρατήσω και το DVI και αν μετά θέλω να πουλήσω την κάρτα θα πάω να μου το ξανακολλήσει.

Έγινε επεξεργασία από acct
off-topic
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Για 5€ δεν το συζητάμε έπρεπε ήδη να είσαι εκεί. ?

Ασε που περισσότερα θες για να αγοράσεις κολλητήρια,τρόμπες κτλ και δεν έχεις και το άγχος του ότι θα κανεις κάτι στραβά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, rory said:
Για 5€ δεν το συζητάμε έπρεπε ήδη να είσαι εκεί. [emoji16]
Ασε που περισσότερα θες για να αγοράσεις κολλητήρια,τρόμπες κτλ και δεν έχεις και το άγχος του ότι θα κανεις κάτι στραβά.


Κολλητηρι εχω..Τρομπα οχι.
Δεν μπορώ να είμαι εκει γιατι ακόμα δεν εχω την κάρτα στα χέρια μου:DDD

Sent from my iPhone using Tapatalk

Έγινε επεξεργασία από acct
off-topic
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι, θα γίνουν κάποιες επεμβάσεις, αλλά δε θα αφαιρεθούν τελείως μηνύματα, για να μην περιπλακεί ακόμη περισσότερο περισσότερο η παρακολούθηση του θέματος για τους επισκέπτες. Σαν γενική σύσταση όμως, παρακαλώ να αποφεύγετε τον εκτροχιασμό ενός θέματος με άσχετες ερωτήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.