Jump to content



Χάνει τη σύνδεση με το ρουτερ


fits79

Recommended Posts

Έχω nova vdsl50 με το μόντεμ/ρουτερ zte zvhn h168n.

 

Ενώ έχω καρφωτές ip σε οποιαδήποτε συσκευή(Netbook, Xbox one s, Ps4pro, Desktop, Laptop)(Έχω δοκιμάσει και με αυτόματη ip σε κάθε συσκευή) έχω συνδεμένη στο ρουτερ με καλώδιο δικτύου και μη όταν κατεβάζει κάποια ώρα π.χ. μίση ώρα ή μια ή δυο(Δεν είναι στάνταρ η ώρα) χάνουν την σύνδεση με π.χ. το netbook και όταν λέω χάνει τη σύνδεση δεν εννοώ δείχνει το εικονίδιο δικτύου των windows 7 sp1 greek ultimate το χ, ούτε έχει χάσει τη σύνδεση στο ίντερνετ το ρουτερ, αλλά δείχνει θαυμαστικό και η μόνη λύση είναι να βγάλω/βάλω το καλώδιο ή να κάνω επανεκκίνηση τον υπολογιστή.

 

Εννοείτε έχω δοκιμάσει το καλώδιο δικτύου και εννοείτε έχω δοκιμάσει και νέο καλώδιο δικτύου.

 

Γιατί συμβαίνει αυτό και πως μπορώ να το λύσω?

 

Θα σας παρακαλέσω όσοι δεν έχουν ιδέα από δίκτυα κ.τ.λ. να μην ποσταρουν καν εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπας και εχει θεμα η γραμμη η το modem.

Το ιδια εχω κ εγω, καμια 40αρια IP στο δικτυο καρφωτες, 2-3 απο DHCP και ολα ειναι ρολοι.

 

 

Εχεις καποιο αλλο router στο δικτυο ?

Μηπως υπαρχει ip conflict και παθαινει κοκομπλοκο το router της Nova ?


Ισως να ειναι και θεμα drivers. Κατι να εχει γινει corrupted η καποια ρυθμιση να εχει αλλαξει -καπως- και να στα τιναζει. Θα σου ελεγα uninstall και Install παλι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα αν υπηρχε κι αλλο ρουτερ θα παθαινε κοκο μπλοκο αμεσως οχι μετα απο μερικες ωρες.

 

Απλα εχω κοτσαρει και ενα tp-link lan switch 100.

 

Οχι drivers δεν ειναι γιατι τους ιδιους drivers καρτας δικτυου στο netbook τους εχω εδω και πολυ καιρο και δεν ειχα ποτε θεμα.

 

Και δεν νομιζω να μπορεις να εγκαταστησεις λαθος drivers σε ενα μηχανημα και να δουλευει αυτο το μηχανημα με λαθος drivers.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.