Jump to content



Πούλημα cpu fx6300


Recommended Posts

Για αρχή τι αξία μπορεί να έχει ο 6300. Δούλεψε 3 χρόνια πάνω σε asus m5r97 evo r2 με ψύκτρα cm 212. Oced στα 4.4 και χρήση μέτρια.

Πέρα από την όποια αξία, σε περίπτωηση που πουληθεί αξίζει η αναβάθμιση σε  fx8350?

Το σκεφτόμουν σαν την εύκολη λύση σε περίπτωση που μπορεί να φύγει ο 6300 ώστε να γλιτώσω το ολικό lifting.

(Μαζί με την μητρική έχουμε corsair 300r, asus r9 280, ssd evo 250, xfx 550, adata xpg 1600 2x4gb)

Link to comment
Share on other sites

Ο 6300 ξεκινάει στα 76 ευρώ στο Skroutz και κάπου στα 64 ευρώ στο ebay. Νομίζω κάπου 60-65 ευρώ θα τα πιάνει. Δεν πάει παραπάνω κατά την γνώμη μου λόγω Skroutz. Πες ότι τον ξεκινάς με τιμή στα 70 ευρώ και προοπτική με λίγο παζάρεμα να τον αφήσεις εκεί στα 60-65. Αν βρεθεί κάποιος να δώσει απευθείας τα 70, καλά θα είναι.

 

Προσωπικά δεν θα δικαιολογούσα το επιπλέον κόστος του 8350(στα 115 τον βλέπω στο skroutz). Φαντάζομαι με τον 6300 στα 4.4 το τελευταίο που θα ήθελες θα ήταν ένας επεξεργαστής που θα βρίσκει τοίχο στα 4.1-4.2 και για αυτό σκέφτεσαι για 8350. Αλλά το επιπλέον 50άρικο δεν νομίζω να το αξίζει πλέον ο 8350. Οι 8300 και 8320 πάλι είναι κοντά στην τιμή του 8350, οπότε και πάλι δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να γλυτώσεις 10-15 ευρώ για να πας στους φτηνότερους. Νομίζω πολύ φασαρία για το τίποτα. Άραξε με τον 6300 μέχρι να είσαι έτοιμος να πας σε κανέναν Ryzen 1600.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.