Jump to content



’λλο ένα dead thread για μία DFI LP NF4 UT SLI-D ...


kbilly13

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Arapis [Σήμερα, στις 01:31]

---->kbilly13

πεθερά δεν έχεις ρε φίλε;

παρεπιπτόντως, όχι δεν έχω πεθερά - πέθανε πρόσφατα σε μικρή ηλικία....

και είσαι και πολύ μικρός για να μου μιλάς έτσι - με ξέρεις και από χθές?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από kbilly13

παρεπιπτόντως, όχι δεν έχω πεθερά - πέθανε πρόσφατα σε μικρή ηλικία....

και είσαι και πολύ μικρός για να μου μιλάς έτσι - με ξέρεις και από χθές?

@Arapis μηπως καταλαβες τωρα;μηπως λεω να ζητησεις και κανενα συγνωμη τωρα;

Δεν γραφουμε τετοια στα φορουμ φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Τόσο καιρό δεν έχω γράψει για όλα όσα γράφετε κατά καιρούς σχετικά με τις DFI.

Αν δεν σε θέλει κάτι δεν το παίρνεις... αν δεν ξέρεις δεν αγγίζεις, και αν έχεις πονόδοντο δεν μιλάς...

Η DFI όπως και να το κάνουμε έχει πολλά πράγματα που ο μέσος χρήστης δεν τα ξέρει. Εδώ ψαγμένοι πήραν DFI και κάθισαν και διάβασαν. Αν ο καθένας νομίζει οτι μπορεί να αγοράζει μια μητρική, και να γίνεται overclocker κάνει μεγάλο λάθος. Δεν ζητάς τα ρέστα μετά γιατί έκανες εσύ την βλακεία να μην στήσεις σωστά το μηχάνημα(ακόμα και για τις Auto ρυθμίσεις μιλάω) και τελικά κάτάφερες να κάψεις την μητρική.

Για όποιον θέλει να απαντήσει, DFI δεν έχω, κολλήματα(τουλάχιστον σχετικά με αυτά) δεν έχω και η υπογραφή εδώ και τόσο καιρό έχει μπει για αυτούς που φωνάζουν ότι η Γη γυρίζει γύρω από τον άξονά της, και για αυτό φταίει η DFI.

Link to comment
Share on other sites

... πολλά παιδιά έχουν σοβαρά προβλήματα με τις νέες Dfi και αυτό είναι γεγονός, και δεν θα τους βγάλουμε άσχετους, δεν κάνουν πρώτη φορά oc στη ζωή τους, και ούτε "επιστήμονας" πρέπει να είναι κάποιος για να κάνει ocing στη Dfi...

δεν το κατάλαβα! για να πιάσεις δλδ 250 fsb που μπορείς με όλες τις άλλες μητρικές, πρέπει να κάνεις τάμα?

πάντα υπάρχουν οι 2 πλευρές του νομίσματος - το καταλαβαίνεις αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι αλλη μια φορα θα το γυρισουμε σε flame μεταξυ DFI Fans VS the rest of the world.

Να αναφερω απλα τις 2 πλευρες.

Εδω πανω στο Σαλονικα, υπαρχει μια δυσπιστια ως προς τον τροπο τον οποιο πεθαινουν οι DFI. Επειδη υπαρχουν αρκετα μελη που την εχουν αγορασει εδω πανω, και σε κανεναν δεν εκανε κιχ, μας φαινεται περιεργο οι υπολοιπες να "φευγουν" ετσι.

Απο εκει και περα ομως ο kbilly, ο Sakis, και ισως αρκετοι αλλοι εχουν δει καποιες να φευγουν για την πλακα τους καιγοντας, επεξεργαστη, μνημες, PSU ή κατι αλλο.

Τελικα τι ισχυει? Αν θελετε αγοραστε μια και θα μαθετε απο πρωτο χερι....

The End

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, έχω δύο σκληρούς δίσκους και γράφω τα πάντα εκεί(αν το έπιασες το υπονοούμενο)...

Μία μητρική που έχει φτιαχτεί για overclock, που έχει μία σελίδα timmings και πόσες άλλες ρυθμίσεις δεν νομίζω να είναι για "παιδάκια". Αν βάζεις τα jumper κάπως και δεν έχεις ψάξει να δεις τι ζεσταίνεται πάνω στην μητρική τότε δεν σου φταίει η μητρική αν καεί, εσύ φταις που δεν ξέρεις ότι κάπου έπρεπε να βάλεις φανάκι(παράδειγμα). Η μητρική αυτή δεν είναι για εφαρμογές γραφείου, όταν το καταλάβεις τότε θα ησυχάσουμε και εμείς.

Αν έχει προβλήματα η μητρική, λυπάμαι αλλά με τόσα άκυρα ποστ για την μητρική που διαβάζω δεν μπορώ να τα ξεχωρίσω...

Απλά βαρέθηκα τα άστοχα δικά σου ποστ.

Link to comment
Share on other sites

στην προκειμένη περίπτωση όμως μιλάμε για (άλλο ένα) πρόβλημα

δεν πρέπει μερικοί να δεχτούν ότι μπορεί να υπάρχουν και προβλήματα? και πάντα πρέπει να φταίει ο χρήστης βρε jax? ή πρέπει να έχουν όλοι κορυφαία τροφοδοτικά και κορυφαίες μνήμες ή να είναι expert για να πετύχουν ένα μέσο-καθημερινό overclock?

δεν πρέπει να δεχόμαστε και την κριτική? και πρέπει να αντιδράμε λέγοντας απλά "βαρεθήκαμε πια"? για να φαίνονται κάποιοι καλοί και κάποιοι "κακοί"?

μήπως είναι μητρική για "λίγους" που δυστυχώς με την παραπληροφόρηση και την πολύ διαφήμιση, έγινε μητρική για πολλούς?

και δεν θα ρίξω το φταίξιμο στους "ανυποψίαστους" χρήστες για αυτο....

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω... το "αστοχα δικά σου ποστ" πάει στο ότι φαίνεται σαν να έχεις βάλει script στο forum και για όποιο thread περιέχει τις λέξεις "DFI" και "καμμεν*" να σου στέλνει sms για να απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kbilly13

στην προκειμένη περίπτωση όμως μιλάμε για (άλλο ένα) πρόβλημα

δεν πρέπει μερικοί να δεχτούν ότι μπορεί να υπάρχουν και προβλήματα? και πάντα πρέπει να φταίει ο χρήστης βρε jax? ή πρέπει να έχουν όλοι κορυφαία τροφοδοτικά και κορυφαίες μνήμες ή να είναι expert για να πετύχουν ένα μέσο-καθημερινό overclock?

δεν πρέπει να δεχόμαστε και την κριτική? και πρέπει να αντιδράμε λέγοντας απλά "βαρεθήκαμε πια"? για να φαίνονται κάποιοι καλοί και κάποιοι "κακοί"?

μήπως είναι μητρική για "λίγους" που δυστυχώς με την παραπληροφόρηση και την πολύ διαφήμιση, έγινε μητρική για πολλούς?

και δεν θα ρίξω το φταίξιμο στους "ανυποψίαστους" χρήστες για αυτο....

Κοιτα, αν δεν δω κατι με τα ιδια μου τα ματια, δεν μπορω να το αποδεχτω. Οταν ΔΕΝ γνωριζεις ο αλλος τι κανει σπιτι του, τι ρυθμισεις βαζει, πως κλοκαρει κτλ,κτλ, δεν μπορω να αποδεχτω οτι φταιει η μητρικη.

Μην ριξεις το φταιξιμο στους ανυποψιαστους, αλλα θα σου πω ενα παραδειγμα. Αν αγορασω εγω μια φερραρι, και ο Σουμαχερ το ιδιο και προσπαθησουμε να την οδηγησουμε το ιδιο γρηγορα ποιος θα φταιει αν σκοτωθω? Εγω που δεν ηξερα πως να οδηγησω και πηγα να την "μπω" στο Σουμαχερ, ή η Φερραρι που μας πουλησε το ιδιο αυτοκινητο?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dfragos

Να συμπληρώσω... το "αστοχα δικά σου ποστ" πάει στο ότι φαίνεται σαν να έχεις βάλει script στο forum και για όποιο thread περιέχει τις λέξεις "DFI" και "καμμεν*" να σου στέλνει sms για να απαντήσεις.

Δε νομίζω οτι χρειάζεται script για κάτι τέτοιο. Όλα σχεδόν τα πρόσφατα thread που αφορούσαν προβληματικό hardware ήταν η DFI στη μέση.

Πάντως θα ήθελα μια επεξήγηση για την χρησιμότητα του quote σου στο post του Sakis που αφορούσε την εξαιρετική άστοχη και αγενή παρατήρηση του κυρίου Arapis.

Link to comment
Share on other sites

@dfragos ξαναδιαβασε τα δικα μου post και πες αν θελεις τι σχεσει εχει το guote με το post σου.

@jax7480;με εχεις δει πολλες φορες να μιλαω για καμενες DFI;και δηλ τι; τωρα θα το γυρισουμε σε βορα-νοτο;δεν καταλαβαινω το θεμα νομιζω ειναι ειναι να βρουμε αν γινεται τυχαια,η οντως υπαρχει προβλημα.

ΥΓ.Εχω DFI και πεταει και τι με αυτο;ακομα και κατι τριξιματα απο τα μοφσετ που ακουγονταν τωρα πια δεν υπαρχουν και το μοναδικο προβλημα που εχει διμιουργηθηκε ηταν εξαιτιας μου και απο αγνοια μουκαι;δηλ οτι προβλημα παρουσιαζεται σε DFI πρεπει να λεω ο ταδε ηταν αχρηστος και την εκαψε;η δεν τι χειριστικε καλα και εκαψε CPU και μνημες;

Link to comment
Share on other sites

To quote ήταν άσχετο, sorry Sakis, θα το διορθώσω.

Και οι σκληροί δίσκοι δεν πήγαιναν για τον kbilly(αν και μαλλον θα έπρεπε από τις απαντήσεις του) αλλά για όλα όσα έχουν να κάνουν με DFI και όλα όσα έχουν γραφτεί για αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sakis

@jax7480;με εχεις δει πολλες φορες να μιλαω για καμενες DFI;και δηλ τι; τωρα θα το γυρισουμε σε βορα-νοτο;δεν καταλαβαινω το θεμα νομιζω ειναι ειναι να βρουμε αν γινεται τυχαια,η οντως υπαρχει προβλημα.

ΥΓ.Εχω DFI και πεταει και τι με αυτο;ακομα και κατι τριξιματα απο τα μοφσετ που ακουγονταν τωρα πια δεν υπαρχουν και το μοναδικο προβλημα που εχει διμιουργηθηκε ηταν εξαιτιας μου και απο αγνοια μουκαι;δηλ οτι προβλημα παρουσιαζεται σε DFI πρεπει να λεω ο ταδε ηταν αχρηστος και την εκαψε;η δεν τι χειριστικε καλα και εκαψε CPU και μνημες;

Κατ'αρχας διαβασε τι εχω γραψει πιο πανω. Το ονομα σου το χρησιμοποιησα ΤΥΧΑΙΑ αλλα αν χαλιεσαι με αυτο ζητω συγγνωμη και μπορω να κανω εντιτ το ποστ και να το σβησω.

Απο εκει και περα, μεσα στο φορουμ εχω δει 4-5 περιστατικα βαρια-βαρια. Ας πουμε για το ποσες μητρικες DFI υπαρχουν μεσα στο φορουμ και ειναι κλοκαρισμενες εκει που δεν παει καμια αλλη. Σχεδον ΟΛΕΣ. Ας μιλησουμε ομως και για το ποσοι χρηστες αγορασαν την συγκεκριμενη μητρικη χωρις να ξερουν καν τα ΒΑΣΙΚΑ απο Α64, δεν σου λεω για overclocking, εκει ειναι αλλη φαση. Ο αλλος ειχε την ρυθμιση του jumper στα 5 volt, ΜΟΝΟ και μονο επειδη υπηρχε η ρυθμιση, ασχετα αν εδινε 2.6 βολτ στις μνημες? Φταιει η DFI γι'αυτο? Η μητρικη ηταν γνωστο στο συγκεκριμενο σημειο οτι ηθελε τουλαχιστον ενα φανακι για να ψυχθει, γιατι περνουσαν απο μεσα τα απειρα Amperre. Δηλαδη επειδη κλοκαραν, 5-10-20 ατομα εξω και κανα 5-6 εδω στην Ελλαδα με την συγκεκριμενη μητρικη, ολοι την ειδαν τρελοι overclockers και πηγαν την αγορασαν και αρχισαν να καινε πραγματα. Δεν λεω οτι δεν φταιει και η DFI, γιατι θα ηταν προτιμοτερο π.χ. να χρειαζοταν να κανεις vmod για οτιδηποτε θελεις παρα να τα παιρνεις ολα απο το BIOS, αλλα ως ποτε θα μενουμε στασιμοι? Βγηκε μια εταιρια και εδωσε οτι δεν μπορουσαν οι αλλες και αντι να ειμαστε ευχαριστημενοι και καποιοι να παραδειγματιζονται(βλεπε Asus που τελευταια τα εχει κανει σκατα) τις ριχνουμε και το φταιξιμο οτι φταιει για ολα. Ε, αυτο το πραγμα δεν δεχομαι.

Αυριο παραλαμβανω κι εγω την DFI. Θα την στησω μαζι με ατομα που την εχουν ηδη, γιατι για την συγκεκριμενη δεν γνωριζω και πολλα απο αποψης ρυθμισεων. Δεν θα κατσω ομως μονος μου να κανω beta testing σε ολες τις ρυθμισεις που δεν ξερω. Θα την στησω με καποιον να μου πει 5 πραγματα. Αν δεν ειχα αυτον-αυτους, θα καθομουν να διαβαζω στο νετ με τις ωρες για να μαθω τουλαχιστον 5 πραγματα, πριν αρχισω να χωνω βολτ σε επεξεργαστες, μνημες, chipset και οτι αλλο μπορω.

Λεω, τα παραπανω γιατι αναξιοπιστια στα φορουμ υπαρχει παντα, λογω του οτι αυτο που αγορασα εγω θα το θεοποιησω και ας ειναι *******, και επισης, οταν εχω ενα προβλημα θα προσπαθησω να κατηγορησω καποιον αλλον για αυτο, και δεν θα πω επακριβως τι εκανα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox

Δε νομίζω οτι χρειάζεται script για κάτι τέτοιο. Όλα σχεδόν τα πρόσφατα thread που αφορούσαν προβληματικό hardware ήταν η DFI στη μέση.

Πάντως θα ήθελα μια επεξήγηση για την χρησιμότητα του quote σου στο post του Sakis που αφορούσε την εξαιρετική άστοχη και αγενή παρατήρηση του κυρίου Arapis.

Για το τελευταίο έχω ήδη απαντήσει, σχετικά με τις DFI να σου πω ότι το 95% των χρηστών του forum έχει DFI, το 80% αυτών είναι επίδοξοι Overclockers, το 50% αυτών δεν έχουν ξαναδουλέψει A64... Σχετικά με το γιατί και πως νομίζω ότι απαντά και ο Ζάχος...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480 [Σήμερα, στις 03:58]

πριν αρχισω να χωνω βολτ σε επεξεργαστες, μνημες, chipset και οτι αλλο μπορω.

μα μιλάμε για προβλήματα που παρουσιάστηκαν χωρίς χώσιμο volts - αυτό είναι το παράξενο

δεν είχα καμμία διάθεση για ένταση, και κάποιος που διάβασε το thread, θα είδε ότι το κλίμα χάλασε και αρχισαν οι παρεκτροπές από το post-σφήνα του Arapi και μετά - δεν υπήρχε κανένας άλλος λόγος...

είναι σαφώς μητρική φτιαγμένη για ocing, αλλά όχι χωρίς τίμημα, και εξακολουθώ να πιστεύω για "λίγους"...

αυτό που αμφιβάλλω και με βάση ότι έχω δει (από γνωστούς) ΩΣ ΤΩΡΑ είναι η αξιοπιστία της - μπορεί όμως τελικά να βγω λάθος, θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Ζαχο χαλιεμαι δυσκολα μην φοβασαι,ουτε ειναι φυσικα αναγκη να σβησεις τιποτα,απλως δεν το καταλαβα:D

Συμφωνω απολυτως σε αυτα που λες αλλα πιστευω,οτι και να εχει κανει κανει ο αλλος στο dfi η στο καθε dfi θα πρεπει πρωτα να ρωτησεις να μαθεις πως εγινε κατω απο ποιες συνθηκες,να μαζευτουν ολοι και να απομονοσουν το προβλημα ΑΝ τυχον υπαρχει,δεν ξερω αν με καταλαβαινεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sakis

Συμφωνω απολυτως σε αυτα που λες αλλα πιστευω,οτι και να εχει κανει κανει ο αλλος στο dfi η στο καθε dfi θα πρεπει πρωτα να ρωτησεις να μαθεις πως εγινε κατω απο ποιες συνθηκες,να μαζευτουν ολοι και να απομονοσουν το προβλημα ΑΝ τυχον υπαρχει,δεν ξερω αν με καταλαβαινεις.

Μα όλοι αυτό λένε(οι σώφρονες) και συμφωνούν, δεν μπορείς να ξέρεις από την αρχή τί φταίει χωρίς να ξέρεις τί έχει κάνει ο χρήστης. Όχι επειδή γράφει το κουτί DFI(ή οποιαδήποτε άλλη εταιρεία) να τα φορτώνουμε στην εταιρεία. :)

BTW Το quote τώρα είναι σωστό. lol

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sakis

Συμφωνω απολυτως σε αυτα που λες αλλα πιστευω,οτι και να εχει κανει κανει ο αλλος στο dfi η στο καθε dfi θα πρεπει πρωτα να ρωτησεις να μαθεις πως εγινε κατω απο ποιες συνθηκες,να μαζευτουν ολοι και να απομονοσουν το προβλημα ΑΝ τυχον υπαρχει,δεν ξερω αν με καταλαβαινεις.

Καταλαβαινω απολυτα, απλα αυτο που προσπαθω να εξηγησω, ειναι οτι ναι μεν εχει καποιος προβλημα και μπαινει εδω να το λυσει αλλα δεν ξερεις ποτε κατα ποσο ειναι "αγιος" σε αυτα που λεει. π.χ. (Δεν ξερω και που δουλευεις) Σε μια εταιρια που κανει επισκευες υπολογιστων, οταν ρωτησεις τον χρηστη να σου πει τι εκανε την ωρα που χαλασε το μηχανημα πιστευεις οτι θα σου πει την αληθεια?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.