Jump to content



Windows XP χωρίς Media Player για την Ευρώπη


morius

Recommended Posts

Συμμορφώθηκε" στις υποδείξεις της Ευρωπαϊκής Επιτροπής ο κολοσσός της πληροφορικής Microsoft και ονόμασε τα Windows XP σε Windows XP Home Edition N, με το Ν να σημαίνει, ότι το λογισμικό δεν περιλαμβάνει το media player (Not Media Player). Πέρυσι η Κομισιόν είχε επιβάλει στην εταιρία του Μπιλ Γκέιτς πρόστιμο 500 εκατομμυρίων ευρώ, καθώς έκρινε, ότι είχε χρησιμοποιήσει την εκμετάλλευση προνομιακής μονοπωλιακής της θέσης για να σπάσει τελείως τον ανταγωνισμό και διέταξε την εταιρία να κυκλοφορήσει τα Windows χωρίς το Media Player.

Όπως ανακοίνωσε η εταιρία, η Microsoft συμφώνησε να υιοθετήσει όλες τις "βασικές αλλαγές", που της ζήτησε η Ευρωπαϊκή Επιτροπή, ώστε να μπορούν να κινούνται στην αγορά και άλλα αντίστοιχα οπτικοακουστικά προγράμματα, όπως το αντίστοιχο της Apple ή της RealNetworks. Μάλιστα, η εταιρία, έκανε 10 προτάσεις στην Κομισιόν, για το πώς θα ονομαζόταν το νέο πρόγραμμα, αλλά απορρίφθηκαν όλες και για αυτό αποφάσισε να χρησιμοποιήσει το όνομα, που της έδωσε η Επιτροπή.

"Νωρίτερα σήμερα επικοινωνήσαμε με την Επιτροπή και τους πληροφορήσαμε, ότι δεχθήκαμε όλες τις κύριες αλλαγές, που μας ζήτησαν να κάνουμε στη νέα έκδοση των Windows χωρίς το Media Player," είπε ο Οράτιος Γκούτιερεζ, αναπληρωτής γενικός σύμβουλος της Microsoft στην Ευρώπη.

Οι τροποποιήσεις περιλαμβάνουν τεχνικές αλλαγές στις registry settings του λειτουργικού συστήματος, αλλά και την αφαίρεση των αναφορών στη συσκευασία και στις οδηγίες χρήσης, που προειδοποιούν, ότι ορισμένα μηχανήματα δε λειτουργούν χωρίς Media Player.

Η Microsoft επίσης, συμφώνησε να δημιουργήσει ένα πακέτο λογισμικού, που θα επιτρέπει στους καταναλωτές να αντικαθιστούν τα αρχεία ήχου και εικόνας, που θα λείπουν.

Στο μεταξύ, ακόμα εκκρεμεί μία δεύτερη εντολή της Κομισιόν, με την οποία ζητά από τη Microsoft να αποκαλύψει στους ανταγωνιστές της τις απαραίτητες πληροφορίες ώστε τα προϊόντα τους να μπορούν να "επικοινωνούν" με το λειτουργικό σύστημα Windows, αλλά και ο διορισμός ενός "ελεγκτή" προκειμένου να παρακολουθεί στενά την εταιρία.

Η Microsoft θα μπορούσε τελικά να αντιμετωπίσει ποινές, που αγγίζουν τα τρία εκατομμύρια δολάρια την ημέρα αν η Επιτροπή κρίνει ότι αρνείται να συμμορφωθεί με την απόφασή της.

Σάμπως αρχίζουν να βάζουν τα πόδια του Bill Gates σε ένα παππούτσι:p :p :p

post-1782-1416071803,1239_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 14:34]

Αλητήριοι... Τι τους πειράζει ο δωρεάν Media Player;

Δεν συμπαθούσα ούτε το QuickTime, ούτε το RealPlayer ούτως ή άλλως...

Η αληθεια ειναι οτι και εμενα μου αρεσει το Media Player...

Αρα θα αναγκαστω να το κατεβασω για να το εχω στα επομενα Windows...

Link to comment
Share on other sites

... αλλαξε ο Μανωλιός κα έβαλε τα ρούχα του αλλιώς....

τώρα το απ-εγκατέστησε απο τα ΧΡ και θα το δίνει δωρεάν απο τη σελίδα του... η διαφορά ειναι ο χρόνος που χρειάζεται για να κατέβει... τουλάχιστον απο κει και περα δεν θα σου ζητάει συνεχώς πρόσβαση στο δίκτυο όπως κάνουν τα κάκιστα real player & quicktime... υπάρχουν ακόμα PSTN συνδέσεις, και δεν έχουν όρεξη να τα δίνουν στον πΟΤΕ κάθε που ένα εκ των ανωτέρω ζητάει σύνδεση...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω ότι παρακαλούσαμε για ένα λειτουργικό που να έχει και 5-10 εργαλεία ενσωματωμένα, να μην είναι "ξερό", και οι διάφοροι καραγκιόζηδες πάνε να την κάνουν να ξηλώσει και το Calculator...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 03:32]

Εγώ βλέπω ότι παρακαλούσαμε για ένα λειτουργικό που να έχει και 5-10 εργαλεία ενσωματωμένα, να μην είναι "ξερό", και οι διάφοροι καραγκιόζηδες πάνε να την κάνουν να ξηλώσει και το Calculator...

Eνταξει...Για το Calculator παει κ'ερχεται....Μην βγαλουν μονο την ζωγραφικη....

Μετα τι θα κανουν οι χρηστες με καλητεχνικη φλεβα?:D:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Εγώ βλέπω ότι παρακαλούσαμε για ένα λειτουργικό που να έχει και 5-10 εργαλεία ενσωματωμένα, να μην είναι "ξερό", και οι διάφοροι καραγκιόζηδες πάνε να την κάνουν να ξηλώσει και το Calculator...

η ίδια η microsoft ευθύνεται γι' αυτό, πληρώνει πολιτικές του παρελθόντος. εγώ είμαι υπέρ της ενσωμάτωσης όλων στο λειτουργικό. η microsoft όμως π.χ. δε θα βάλει office διότι θέλει να το πουλήσει ξεχωριστά.

επίσης, δε θα βάλει π.χ. το mozilla αλλά μόνο τον IE. για αυτό καταδικάστηκε άλλωστε, για αθέμιτο ανταγωνισμό (από τη στιγμή που πουλάς λειτουργικό, δεν πρέπει να υποχρεώνεις τον άλλον να χρησιμοποιεί μια συγκεκριμένη εφαρμογή, αλλά να προσφέρει και εναλλακτικές). βέβαια σε software με microsoftικές άδεις χρήσης κάτι τέτοιο είναι δύσκολο να γίνει. αυτή είναι και η ομορφιά του oss, η απαλλαγή από ανούσιες μπούρδες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.