Jump to content



Ebay και game accounts


kpetros

Recommended Posts

Για αγοραπωλησιες ειμαι μονο χερι-χερι και σπανια με αποστολες . 

Ομως εδω και καιρο ηθελα να σπρωξω game account οποτε εβαλα αγγελια στο ebay γιατι να βρω κατι "ντοπιο" δεν υπαρχει περιπτωση . 

Και εκει που ελεγα οτι δε θα φυγει ποτε-περασαν 3 μηνες , με επιασε απροετοιμαστο ενας τυπος που ηθελε το account και του εστειλα μια ενημερωση για το τι παραπανω περιεχει το παιχνιδι απο τοτε που ειχα κανει την αγγελια . 

Το μεσημερι που ξυπνησα ειδα πως ειχε προχωρισει σε αγορα , τα λεφτα υπαρχουν στο paypal μου αλλα λεει πως ειναι pending και με λιγο κοιταγμα ειδα πως ισως χρειαστει να περασουν εως και 21 μερες για να μπορεσω να τα χρησημοποιησω . 

 

Το προφιλ του φαινεται κομπλε μιας και εχει καποιες θετικες αξιολογησεις , ομως δεν μπορω να βασιστω μονο σε αυτο το πραμα . 

Συνεπως δεν εχω καμια ορεξη να του δωσω ολα τα στοιχεια και μετα να μου πατησει dispute η οτιδηποτε αλλο με αποτελεσμα να παρει πισω και λεφτα και account  .

 

Υπαρχει καποιος τροπος που θα με διασφαλησει σε αυτην την περιπτωση ? Να βγαλω αποδεικτηκο βιντεο για την περιπτωση που γινει κατι στραβο ? 

Αν καποιος εχει εμπειρια πωλησεων στο ebay  - ακομα και ασχετου περιεχομενου , ας δωσει δωσει καμια πληροφορια . 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να περιμένεις να μπουν τα λεφτά στο paypal. Μετά στείλε τα λεφτά στον τραπεζικό σου λογαριασμό. Περίμενε μέχρι να εμφανιστούν ως διαθέσιμα και τότε δώσε του τον κωδικό. Εξήγησε του την διαδικασία για να μην έχεις παράπονα. Άλλη λύση είναι να μην χρησιμοποιήσεις paypal επειδή ο πωλητής δεν έχει προστασία. Μπορεί να πάρει τον κωδικό να κάνει dispute και να μην μπορείς να κάνεις τίποτα εσύ.

 

To paypal δεν καλύπτει το πωλητή για virtual items.

Έγινε επεξεργασία από defiant
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος defiant έγραψε:

Μπορείς να περιμένεις να μπουν τα λεφτά στο paypal. Μετά στείλε τα λεφτά στον τραπεζικό σου λογαριασμό. Περίμενε μέχρι να εμφανιστούν ως διαθέσιμα και τότε δώσε του τον κωδικό. Εξήγησε του την διαδικασία για να μην έχεις παράπονα. Άλλη λύση είναι να μην χρησιμοποιήσεις paypal επειδή ο πωλητής δεν έχει προστασία. Μπορεί να πάρει τον κωδικό να κάνει dispute και να μην μπορείς να κάνεις τίποτα εσύ.

 

To paypal δεν καλύπτει το πωλητή για virtual items.

Δεν ηθελα να μπλεξω με paypal αλλα το εκανε πριν τον προλαβω , μια απευθειας καταθεση θα ηταν οτι καλυτερο . 

Οποτε περιμενω 21 μερες και μετα δινω στοιχεα αφου εχω τα λεφτα στα χερια . 

Η του λεω να ακυρωσει και να μου στειλει με αλλο τροπο . 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπον ενα μικρο update . 

Το account το ειχα βαλει 250 δολλαρια , πλεον στον λογαριασμο μου υπαρχουν 238 δολλαρια . 5% λιγοτερα , υποθετω τα κρατησε το ebay για τις "υπηρεσιες" του . 

Ομως τωρα που κοιταξα τα email μου , μου εχει ερθει ενα (σημερινο) που λεει τα παρακατω . 

@defiant

  + οποιος αλλος εχει ξανακανει τετοια κολπα 

Γιατι μου ηρθε αυτο? Δεν κρατησαν ηδη την προμηθεια τους ? 

 

22.pngfff.thumb.png.8aa40406b6f3f634e5c5c19c76e96df0.png

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Μηπως οι πρωτες κρατησεις ηταν για την υπηρεσια του paypal και οχι του ebay??

Το λεω γιατι το ebay εκανε 10-15 μερες να μου στειλει τη χρεωση για την υπηρεσια που μου προσεφερε ως μεσο πωλησης.

Το paypal δε μου κρατησε τιποτα (νομιζω) γιατι το ποσο πωλησης ήταν πολυ μικρο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω ακριβώς τι insertion fees έχει(αλλάζει ανά κατηγορία) αλλά γενικά κρατάει 10% επί το τελικό ποσό(μαζί με τα μεταφορικά σε υλικά αγαθά) συν κάποια insertion fees ανά μήνα όταν έχεις πολλά αντικείμενα(>50), και κάποια επιπρόσθετα fees για διάφορους λόγους π.χ η αγγελία φαίνεται μόνο το γερμανικό/αγγλικό ebay ή είναι international.

 

Στο email λέει ότι πληρώνεις promotional saving fees και φπα. Το πρώτο που είναι $2.59 στο δίνει τζαμπα αποτι καταλαβαίνω.

Για το φπα νομίζει ότι είσαι εταιρία και σου προτείνει να το πληρώσεις μέσω αυτών απ'οτι καταλαβαίνω.

Ρώτησέ τους γιατί σε χρεώνουν φπα και πες τους πως να πάρεις exemption for VAT μιας και δεν είσαι επιχείρηση.

Έγινε επεξεργασία από defiant
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος GFFermari έγραψε:

Μηπως οι πρωτες κρατησεις ηταν για την υπηρεσια του paypal και οχι του ebay??

Το λεω γιατι το ebay εκανε 10-15 μερες να μου στειλει τη χρεωση για την υπηρεσια που μου προσεφερε ως μεσο πωλησης.

Το paypal δε μου κρατησε τιποτα (νομιζω) γιατι το ποσο πωλησης ήταν πολυ μικρο.

Τελικα του paypal ειναι τα σχεδον 10$ , 4.4% κρατηση λεει στους κανονες που εψαξα βαθεια .... 

Και το 31$ ειναι το 10% του ebay + διαφορες εξτρα βλακειες . Απλα μου εκανε εντυπωση που μου ζητανε να το κανω εγω και δεν το τραβηξαν απο μονοι τους κατα την πληρωμη .

Να υποθεσω πως δεν εχει νοημα απλα να το αγνοησω , την στιγμη που εχουν ολα τα στοιχεια μου  XD 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.