Jump to content



Setup Win98 Help!!!


gfa3

Recommended Posts

Παιδια εχω ενα σπαστικο προβλημα με την εγκατασταση win98 σε ενα μηχανημα που αποτελειται απο intel celeron 400/qdi briliant s/64mb sdram/fujitsu 6.4gb.

Πιο συγκεκριμενα η διαδικασια προχωραει μεχρι το σταδιο που αναγραφεται σε μαυρη οθονη οτι "αντιγραφονται αρχεια για την εγκατασταση των windows" οπου και παραμενει κολημενο χωρις να κανει τιποτα απολυτως :rip: :rip:

Εχω αναβαθμισει το βιος της μητρικης μολις χθες με το τελευταιο, ενω εχω δοκιμασει ολες τις πιθανες συνδεσεις δισκου/cdrom χωρις κανενα αποτελεσμα.

Το smart δεν αναφερει κανενα σφαλμα στο δισκο.Οταν κανω χειροκινητη επανεκινηση για επανεγκατασταση μου βρισκει εναν καταλογο καταστραμενο (προφανως αυτον που εφτιαξε στην προηγουμενη αποπειρα) και λανθασμενη την αναφορα ελευθερου χωρου στο δισκο.Επειδη ειπα μηπως ηταν το cd δοκιμασα και με διαφορετικο μεχρι και με cd των xp και εγινε ακριβως το ιδιο παγωνει η εγκατασταση στα μισα!Χρησιμοποιησα κι αλλο drive και δεν φαινεται ναναι αυτο το προβλημα αφου συνεχιζει το βιολι του :wall: :wall: :wall:

Κανεις με καμια ιδεα? :help: :help: :help:

Link to comment
Share on other sites

Η μνημη δουλευει σε αλλο μηχανημα μια χαρα τωρα για τη μητρικη τι να πω?Μια χαρα τα βλεπει ολα στο βιος.Να κανει βλακειες ο controller?Αν ειναι να την βαλω σε spintest :D (κατω απο τη ροδα της honda)

Link to comment
Share on other sites

εμένα για δίσκος μου κάνει.

κατ'αρχάς είναι πολύ αργός, όταν λες ότι κολάει πόση ώρα περιμένεις?

ελπίζω να το έχεις αφήσει τουλάχιστον 20-30 λεπτά (για να σαι σίγουρος).

ελπίζω επίσης να έχεις ελέγξει το δίσκο για bad sector etc.

άλλο λειτουργικό παίρνει? μήπως είναι για πέταμα το cd (από γρατζουνιές) ?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα σε ένα μηχάνημα με Pentium MMX... Βρήκα κάτι αλλά δεν ξέρω αν όντως έφταιγε αυτό... Τι ήταν; Είχε μπεί ένα ποντίκι από ένα ανοιχτό PCI bay και είχε χesei μέσα!!! :jump: Ήταν επιτραπέζιο το μηχάνημα βλέπεις...

Υ.Γ.: Μα καλά, γιατί όλα τα μηχανήματα εκείνης της εποχής που βλέπεω έχουν πάνω qdi mb;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Σήμερα, στις 22:07]

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα σε ένα μηχάνημα με Pentium MMX... Βρήκα κάτι αλλά δεν ξέρω αν όντως έφταιγε αυτό... Τι ήταν; Είχε μπεί ένα ποντίκι από ένα ανοιχτό PCI bay και είχε χesei μέσα!!! :jump:

:clap: :clap: Κορυφαίο!!!:clap: :clap:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Είχε μπεί ένα ποντίκι από ένα ανοιχτό PCI bay και είχε χesei μέσα!!! :jump: Ήταν επιτραπέζιο το μηχάνημα βλέπεις...

αυτό είναι αλήθεια!

από την εμπειρία μου, τα ποντίκια τα κάνουν σε desktop cases ενώ οι αρουραίοι αποκλειστικά και μόνο σε full tower :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.