Jump to content



Denon AVR-X1300W


Recommended Posts

On 3/5/2017 at 10:17 AM, giorgos2187 said:

Ειχα πει να τον παραγγειλω απο αμαζον για πιο φθηνα αλλα τελικα τον πηρα απο εδω... Μπορεσα να περασω το φπα στο μαγαζι των δικων μου οποτε μια η αλλη ηρθε... Κατι ψιλολογια παραπανω αλλα αξιζαν μονο και μονο που εχω φυσικο προσωπο να συνεννοηθω αν κατι γινει..

 

20170303_213140.jpg

20170303_213135.jpg

Πες εντυπωσεις, γιατι οταν θα θελησω (a.k.a. οταν θα μπορω) να αναβαθμισω τον ηχο μου, ισως να μου φανουν χρησιμες :) 

Με τι το συνδυαζεις; 7καναλο και με Room Correction δεν ειναι;; Δεν εχω πολλες γνωσεις (ελαχιστες εως μηδαμινες θα ελεγα), αλλα φαινεται σουπερ! 

Μεγιες!! 

 

Για να καταλαβεις, εγω ειμαι ακομη με ενα κλασικο all-in-one "στερεο". Με αυτο :hehe: (17 χρονια και συνεχιζει...)

Βεβαια με αυτο που πηρες και μερικα καλα ηχεια, θα ειχα προβλημα με τους γειτονες :p 

 

Έγινε επεξεργασία από acct
quote for split
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, giorgos2187 said:

Ειχα πει να τον παραγγειλω απο αμαζον για πιο φθηνα αλλα τελικα τον πηρα απο εδω... Μπορεσα να περασω το φπα στο μαγαζι των δικων μου οποτε μια η αλλη ηρθε... Κατι ψιλολογια παραπανω αλλα αξιζαν μονο και μονο που εχω φυσικο προσωπο να συνεννοηθω αν κατι γινει..

 

 

20170303_213140.jpg

20170303_213135.jpg

Μεσα στη βδομαδα θα εχω τον 2300 ευελπιστω απο αμαζονα. Μεγειες! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Πες εντυπωσεις, γιατι οταν θα θελησω (a.k.a. οταν θα μπορω) να αναβαθμισω τον ηχο μου, ισως να μου φανουν χρησιμες :) 

Με τι το συνδυαζεις; 7καναλο και με Room Correction δεν ειναι;; Δεν εχω πολλες γνωσεις (ελαχιστες εως μηδαμινες θα ελεγα), αλλα φαινεται σουπερ! 

Μεγιες!! 

 

Για να καταλαβεις, εγω ειμαι ακομη με ενα κλασικο all-in-one "στερεο". Με αυτο :hehe: (17 χρονια και συνεχιζει...)

Βεβαια με αυτο που πηρες και μερικα καλα ηχεια, θα ειχα προβλημα με τους γειτονες :p 

 

Σημερα το πρωι εκατσα και τον ψαχουλεψα λιγο μιας και βρηκα χρονο. Οι πρωτες εντυπωσεις ειναι αριστες, πραγματικα. Αμεσως επιβεβαιωθηκε η αποψη που ειχα σχηματισει οσο ψαχνομουν. Οτι δηλαδη προκειται για ενα παρα παρα πολυ καλο all rounder μηχανακι, με ολες τις σημερινες τεχνολογιες για να εισαι και futureproof, και με πολυ καλα ενισχυτικα σταδια. Ολα αυτα, στην τιμη που τα παιρνεις το καθιστουν ενα πολυ καλο vfm.

Απο υποστηριξη εικονας εχουμε κανονικα 4Κ 4:4:4 60Hz passthrough με hdcp2.2 σε ολες τις hdmi εισοδους. 2 hdmi out, μεσα απ το οποιο περναει και το osd menu ωστε να βλεπεις τις ρυθμισεις στην tv χωρις την αναγκη εξτρα καλωδιου.

Απο ηχο εχουμε ολα τα συγχρονα φορματ σχεδον. Εκτος των κλασσικων υποστηριζει dolby atmos και dts:x σε διαταξη 5.1.2. Τα 2 οροφης μπορει να τα αναγνωρισει σε οποιαδηποτε θεση μαλιστα! Front pressence, front height κλπ... Απο ικανοτητα οδηγησης παει επισης πολυ καλα. Ακομα και σε μουσικο προγραμμα εχει και ψυχη αλλα και ποιοτητα. Παρολο που δεν ειναι σε καμια περιπτωση ενας high end δικαναλος, εχει μια πολυ καλη στερεοφωνικη εικονα, ωραια σωματα, ωραια αναλυση, ωραιο ηχο γενικα και εχει και ικανοποιητικα γκαζια.

Εκτος απο τις συνδεσεις συσκευων και ηχειων, σημερα επαιξα λιγο με τη συνδεσιμοτητα του και τις streaming δυνατοτητες. Εντελως απροβληματιστα μπηκε στο wifi, επικοινωνησε με pc,κινητο, tablet και επισης ευκολα ταιριαξε και με το bluetooth του κινητου. Το spotify connect δουλεψε αψογα επισης. Μονο μικρο μειον ειναι οτι η denon avr control app σαν να λαγκαρει λιγο αλλα χεστηκ@με. Εχουμε ωραιοτατο control!

Επεξεργασια ηχου κανει σε 7.1 καναλια αλλα οι εξοδοι του ειναι 7.2. Για να μη γινει καμια συγχυση αυτο σημαινει οτι αναλυει μονο ενα καναλι για μπασα, απλα μπορει να στειλει το ιδιο ακριβως σημα σε 2 subwoofers.

Απο room correction εχει το audyssey xt. Κορυφαιο απλα... Ερχεται μαζι με μικροφωνακι αλλα και χαρτονια ωστε να φτιαξεις stant αν δεν εχεις τριποδο! Καλιμπραρει εντελως μονο του ολα τα ηχεια, παιρνοντας μετρησεις σε 9 διαφορετικα σημεια γυρω απο τη θεση ακροασης. Μονο αρνητικο εδω, ειναι οτι για 5.1 σεταπ, θεωρει υποχρεωτικα οτι τα δυο "πισω" ηχεια ειναι στο πλαι της θεσης ακροασης και οχι κυριολεκτικα πισω.. Δεν ξερω μηπως εκανα εγω καμια βλακεια ομως.. Τα βλεπει δηλαδη μονο σαν surround και οχι surround back!

 

@icy20 Τι εχεις σκοπο να κανεις με τον 2300 βρε τρελε;;;; Μηχανηματαρα ειναι κι αυτο δεν το συζητω. Μαλιστα στο μαγαζι που τον ψωνισα τον δικο μου, αφου πληρωσα και κοβουμε τα τιμολογια με τον εναν υπευθυνο στο μαγαζι, ο αλλος πηγε να μου φερει τον ενισχυτη απο την αποθηκη.. Κατα λαθος ομως εφερε τον 2300 και δεν το πηρε κανεις μας χαμπαρι αυτη την ωρα. Παει να τον βαλει μεσα στη σακουλα για να τον παρω να φυγω και τελευταια στιγμη το ειδε ο ενας τους.. Παραλιγο θα φευγα μ αυτον δηλαδη! Αν και μολις το βλεπα σπιτι, θα επικοινωνουσα να τον επιστρεψω, εννοειται!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπροστα εχω ενα ζευγαρι dali zensor 1 και ενα dali zensor vokal. Πισω δυο jvc μικρα ηχειακια του κιλου που περισσεψαν απο ενα παλιο hifi που καηκε. Καποια στιγμη ευελπιστω σε ενα καλο ζευγαρακι δαπεδου..

Οταν τρεχεις το audyssey αρχιζει να σε ρωταει τι ηχεια εχεις. Αφου αοαντας "ναι" στα μπροστα,κεντρικο, subwoofer, ερχεται η ωρα των surround(πλαινα). Αν εκει απαντησεις "οχι" τοτε αυτοματως σου κλειδωνει και την επιλογη για surround back. Ακομα και στη manual ρυθμιση αν απενεργοποιησεις τα surround aυτοματα σου απενεργοποιει και την επιλογη για surround back. Αυτο ειναι κατι που θελει λιγο ψαξιμο μαλλον...

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά επιλέγεις ότι δεν έχεις surround και θέλεις να έχεις μόνο s.back;

Αυτο νομίζω πως δεν γίνεται με κανένα ενισχυτή. Αυτά που θες να δηλώσεις ως s.back πρέπει να δηλωθούν ως surround με τοποθέτηση μέχρι 120 μοίρες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο θελω... Βεβαια τα δηλωσα ως surround, αφησα κενο το surround back και νεταρα! Δε γινεται με κανεναν ε;; Δεν το ηξερα αυτο.. 

Το καλο ειναι οτι βλεποντας ταινιες απο το pc μπορω να στειλω ηχο "τυπικου" 5.1 επομενως ακουω τα κανονικα ηχεια στις κανονικες θεσεις!

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς βρες πάντως άλλα δυο ηχεία να το κάνεις 5.1.2 έστω και δοκιμαστικά για να ακούσεις Atmos και DTS:X, εκεί θα δεις την μεγάλη διαφορά στον ήχο σου.

Φέρε και τα surround στις 120° για να παίζουν σωστά άμα σε παίρνει στον χώρο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σας παιδια. Εννοειται οτι οταν μπορεσω να αναβαθμιστω, θα κανω θεμα, γιατι ουτε τα μισα καταλαβαινω απ'οσα λετε :hehe: 

Spoiler

Btw, Γιωργο, μεχρι να αποφασιστει αυτο, μπορει να ειμαστε και γειτονες (literally!)

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι με πολυ περιεργο σεταπ. Ισως ηλιθιωδως αλλα αυτο εχω. Μπροστα εχω 3 κεντρικα ηχεια (εξαιτιας του οτι αν επαιρνα ραφιου θα ηταν αρκετα w λιγοτερα απο τα πισινα που εχω δαπεδου σε εκεινη την κατηγορια τιμης που ημουν οταν τα πηρα) , και πισω τα 2 δαπεδου. Τωρα το να βαλω 2 ηχεια επανω στο ταβανι θεωρω οτι δεν παιζει. Θα με κρεμασει μαζι τους η γυναικα μου.  @giorgos2187 Τον 2300 τον πηρα γιατι τον βρηκα 80 ευρω πανω απο τον 1300 και εχει πανω και upscaler 4k που δεν εχει ο 1300.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, giorgos2187 said:

Α οκ τοτε! Αυτο θα το αφησω να το ψαξω στην καινουρια tv! 

@tommybertsen ελα ρε.. Σοβαρα; πως ετσι; Αν χρειαστεις οτιδηποτε μιλα!

Ναι μα και εγω δεν εχω αυτ τη στιγμη 4Κ τηλεοραση. Απλα βρηκα και εδωσα σε καποιον σε πολυ καλη τιμη τον παλιο μου και αξιζε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2017 at 0:43 AM, giorgos2187 said:

Σημερα το πρωι εκατσα και τον ψαχουλεψα λιγο μιας και βρηκα χρονο. Οι πρωτες εντυπωσεις ειναι αριστες, πραγματικα. Αμεσως επιβεβαιωθηκε η αποψη που ειχα σχηματισει οσο ψαχνομουν. Οτι δηλαδη προκειται για ενα παρα παρα πολυ καλο all rounder μηχανακι, με ολες τις σημερινες τεχνολογιες για να εισαι και futureproof, και με πολυ καλα ενισχυτικα σταδια. Ολα αυτα, στην τιμη που τα παιρνεις το καθιστουν ενα πολυ καλο vfm.

Απο υποστηριξη εικονας εχουμε κανονικα 4Κ 4:4:4 60Hz passthrough με hdcp2.2 σε ολες τις hdmi εισοδους. 2 hdmi out, μεσα απ το οποιο περναει και το osd menu ωστε να βλεπεις τις ρυθμισεις στην tv χωρις την αναγκη εξτρα καλωδιου.

Απο ηχο εχουμε ολα τα συγχρονα φορματ σχεδον. Εκτος των κλασσικων υποστηριζει dolby atmos και dts:x σε διαταξη 5.1.2. Τα 2 οροφης μπορει να τα αναγνωρισει σε οποιαδηποτε θεση μαλιστα! Front pressence, front height κλπ... Απο ικανοτητα οδηγησης παει επισης πολυ καλα. Ακομα και σε μουσικο προγραμμα εχει και ψυχη αλλα και ποιοτητα. Παρολο που δεν ειναι σε καμια περιπτωση ενας high end δικαναλος, εχει μια πολυ καλη στερεοφωνικη εικονα, ωραια σωματα, ωραια αναλυση, ωραιο ηχο γενικα και εχει και ικανοποιητικα γκαζια.

Εκτος απο τις συνδεσεις συσκευων και ηχειων, σημερα επαιξα λιγο με τη συνδεσιμοτητα του και τις streaming δυνατοτητες. Εντελως απροβληματιστα μπηκε στο wifi, επικοινωνησε με pc,κινητο, tablet και επισης ευκολα ταιριαξε και με το bluetooth του κινητου. Το spotify connect δουλεψε αψογα επισης. Μονο μικρο μειον ειναι οτι η denon avr control app σαν να λαγκαρει λιγο αλλα χεστηκ@με. Εχουμε ωραιοτατο control!

Επεξεργασια ηχου κανει σε 7.1 καναλια αλλα οι εξοδοι του ειναι 7.2. Για να μη γινει καμια συγχυση αυτο σημαινει οτι αναλυει μονο ενα καναλι για μπασα, απλα μπορει να στειλει το ιδιο ακριβως σημα σε 2 subwoofers.

Απο room correction εχει το audyssey xt. Κορυφαιο απλα... Ερχεται μαζι με μικροφωνακι αλλα και χαρτονια ωστε να φτιαξεις stant αν δεν εχεις τριποδο! Καλιμπραρει εντελως μονο του ολα τα ηχεια, παιρνοντας μετρησεις σε 9 διαφορετικα σημεια γυρω απο τη θεση ακροασης. Μονο αρνητικο εδω, ειναι οτι για 5.1 σεταπ, θεωρει υποχρεωτικα οτι τα δυο "πισω" ηχεια ειναι στο πλαι της θεσης ακροασης και οχι κυριολεκτικα πισω.. Δεν ξερω μηπως εκανα εγω καμια βλακεια ομως.. Τα βλεπει δηλαδη μονο σαν surround και οχι surround back!

 

@icy20 Τι εχεις σκοπο να κανεις με τον 2300 βρε τρελε;;;; Μηχανηματαρα ειναι κι αυτο δεν το συζητω. Μαλιστα στο μαγαζι που τον ψωνισα τον δικο μου, αφου πληρωσα και κοβουμε τα τιμολογια με τον εναν υπευθυνο στο μαγαζι, ο αλλος πηγε να μου φερει τον ενισχυτη απο την αποθηκη.. Κατα λαθος ομως εφερε τον 2300 και δεν το πηρε κανεις μας χαμπαρι αυτη την ωρα. Παει να τον βαλει μεσα στη σακουλα για να τον παρω να φυγω και τελευταια στιγμη το ειδε ο ενας τους.. Παραλιγο θα φευγα μ αυτον δηλαδη! Αν και μολις το βλεπα σπιτι, θα επικοινωνουσα να τον επιστρεψω, εννοειται!

Και εγω το ιδιο αντιμετωπισα. Τα 2 πισινα μου τα εχει βαλει ως surround και οχι ως surround back. Βεβαια σε μενα ισως βολευει γιατι τα πισινα ηχεια ειναι ακριβως πισω απο τον καναπε αρα ειναι σχεδον σαν να ειναι πλαινα. Εχεις δωσει στο sub να παιζει και τα μπασα απο ολα τα ηχεια η μονο LFE? Εγω επειδη βαζω μουσικη και ειναι αψυχο το μπασο αν το βαλεις μονο LFE το εβαλα LFE και ολα τα καναλια... Spotify connect να φανταστω εχεις premium?

Έγινε επεξεργασία από icy20
Link to comment
Share on other sites

Παμε ενα ενα!

1: Το θεμα των ηχειων

Λοιπον για τα surround back μπορεις να κανεις το εξης "κολπακι".. Ασε ενεργοποιημενα τα surround ωστε να σου ανοιξει και την επιλογη surround back. Σ αυτη την περιπτωση ομως δεν μπορεις να ολοκληρωσεις την ισοσταθμιση με το audyssey.

 

2: Μπασα

Μονο LFE εχω και αν θυμαμαι καλα το εχω εως τα 80Hz που το εβαλε μονο του το audyssey. Αλλα το μπασο δεν το λες αψυχο σε καμια περιπτωση παρολο που για sub χρησιμοποιω ενα yamaha 15ετιας+. Μπορεις να παιξεις λιγο με την θεση του; Κακα τα ψεμματα μεσα σ ενα τυπικο χωρο υπαρχουν πολλες ακυρωσεις και ενισχυσεις οποτε το sub crawling ειναι απαραιτητο

 

3: Spotify ναι εχω την premium εκδοση η οποια εληξε χθες ομως αλλα θα την ανανεωσω!

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να παρω την family premium, θα παιζει λες? Να την μοιραζομαι με τον κουμπαρο μου ας πουμε. Η αληθεια ειναι οτι το audyssey το εμπιστευομαι και θα ηταν καλο να εχω τα optimizations του. Οσον αφορα το sub οχι δεν υπαρχει περιπτωση να το αφησω στο LFE μονο. Ειναι πολυ ψοφιο το μπασο σε στερεοφωνικο ηχο. Σε πολυκαναλο ειναι κομπλε, αλλα δεν ακουω παντα πολυκαναλο. Εγω το εχω στο 100hz. Ισως ειναι πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Αν ψηνεσαι για family ενδιαφερομαι κι εγω να μπω στην οικογενεια σου!!

Τωρα κατσε μια γιατι με εβαλες σε σκεψεις... Σε τι mode τον εχεις? Direct? Αν ναι τοτε ισως το sub σου να μην παιζει και καθολου! Το εχεις δει αν λειτουργει; Δοκιμασε σε auto surround να δεις μηπως βελτιωθει η κατασταση. Τι sub εχεις;;

Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/s/345933/Kef-C4.html

 

Το surround το ειχα δοκιμασει και ουτε τοτε επαιζε το sub. Μονο οταν αλλαξα αυτη τη ρυθμιση ξεκινησε. Ωραια θα ρωτησω τι παιζει με το spotify τον κουμπαρο που θα το κανονισει

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.