Jump to content



Αγορά καινούριου κινητού, από Ελλάδα, στα 200€


deninho

Recommended Posts

Σιγά.

 

Σε άλλα νέα το Redmi 4 Pro είναι 2 μέρες, 19,5 ώρες ανοικτό, με 9,5 ώρες SoT, και 10% ακόμα μπαταρία (που χοντρικά με βγάζει καμιά ώρα ακόμα SoT/μέχρι το τέλος της μέρας). Τι μαγικά έχουν κάνει εκεί στη Xiaomi;

 

Screenshot_2017-03-29-15-05-51-502_com.miui.securitycenter.pngScreenshot_2017-03-29-15-05-39-838_com.miui.securitycenter.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ενας στο ΥΤ για το 4Χ εβγαζε 14 ωρες οθονη. Τι στην ευχη; ΤΟ average ειναι 8-10 παντως. Δε ξερω τι μαγικα. Το miui οσο βαρυ και αν ειναι , δεν ειναι μπαταριοφαγο μαλλον. Και ο σδ625 κανει και αυτος τη δουλεια του σωστα! Απο κει και περα, πρεπει αυτη η τραγικη LG που τοσο καιρο προτιμουσα, να παρει παραδειγματα. Μετα απο το G2 , τα'χει κανει κουραφεξαλα...

Link to comment
Share on other sites

Μεγιά τόμμυς @tommybertsen, πάντως ακριβό για τα χρήματα του όταν με λίγο παραπάνω πας σε xiaomi mi 5 λημέρια. Βέβαια ανάλογα και τη χρήση, αν μπαίνει σε πρώτη μοίρα αυτονομία σαφώς και έκανες πολύ καλή επιλογή.  Αν κατάλαβα καλά, αν πήρες από εξουσιοδοτημένο κατάστημα της infoquest ( "επίσημος" μεταπωλητής τι είναι ) θα έχεις 2 χρόνια υποστήριξη infoquest.

 

 Πληροφοριακά επειδή και γω είμαι στην περίοδο εύρεσης τηλεφώνου έχω κλείσει για xiaomi mi 5 3/64 από το μαγαζί που σου είπα πιο πριν, 237 και θα ποστάρω info όταν με το καλό έρθει στα χέρια μου. 

 

*Το καλό του NOTE 4X είναι ότι αν και φοράει σχετικά μέτριο επεξεργαστή ( κατώτερο από redmi pro, note 3 pro ) ειναι μικρότερα νανόμετρα, λιγότερο ενεργοβόρος, μαζί και με τη μεγάλη μπαταρία βγάζεις ανετότατα 2+μέρες.

 

*Σαφώς και μετά από το G2 έχει κάνει πατάτες, τόσο σε hardware επίπεδο αλλά και software. Προσωπικά πλέον κοιτάω μόνο Xiaomi και ΟnePlus

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

@SpirosKGR

 

Δεν ξέρω αν το είδες αλλά έρχεται με την κινέζικη rom χωρίς play store και αν την αλλάξεις δεν σε καλύπτουν με εγγύηση από το μαγαζί που ανέφερες,

Εμένα αυτό με κάνει πολύ επιφυλακτικό για αγορά από αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

Ντάξει είναι και αυτά τα ρίσκα. Από Ελλάδα οι τιμές είναι τραγικότατες ( όχι που δε θα ήταν ). Δεν βρίσκω κάτι στα μέτρα μου και σε αυτή την τιμή ισάξιο. Επόμενη λύση είναι το one plus 3 αλλά 400+ ΔΕΝ δινω σε κινητό.

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

Με +100ε καπελο στην ελλαδα , απλα τους λες να το βαλουν εκει που ξερουν . Εκτος αμα υπαρχει κανεις τρελος που πιστευει οτι η υπαρξη "αντιπροσωπειας" και "εγγυησης", αξιζουν τα εξτρα κοστος , σε αυτακια διοτι ξερουμε ποσο γτπ ειναι τα πραματα .

Για ROMS δεν ρισκαρεις αμα σου κατσει global η οχι , απλα μπαινεις και κατεβαζεις την ελληνικη που ειναι πεντακαθαρη . Η πρωτη φορα θα ειναι ψιλοπεριεργη , μετα θα σου ειναι 5 λεπτα υποθεση . 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Efialtis έγραψε:

@SpirosKGR

 

Δεν ξέρω αν το είδες αλλά έρχεται με την κινέζικη rom χωρίς play store και αν την αλλάξεις δεν σε καλύπτουν με εγγύηση από το μαγαζί που ανέφερες,

Εμένα αυτό με κάνει πολύ επιφυλακτικό για αγορά από αυτούς.

πριν 9 ώρες, το μέλος SpirosKGR έγραψε:

Μεγιά τόμμυς @tommybertsen, πάντως ακριβό για τα χρήματα του όταν με λίγο παραπάνω πας σε xiaomi mi 5 λημέρια. Βέβαια ανάλογα και τη χρήση, αν μπαίνει σε πρώτη μοίρα αυτονομία σαφώς και έκανες πολύ καλή επιλογή.  Αν κατάλαβα καλά, αν πήρες από εξουσιοδοτημένο κατάστημα της infoquest ( "επίσημος" μεταπωλητής τι είναι ) θα έχεις 2 χρόνια υποστήριξη infoquest.

 

 Πληροφοριακά επειδή και γω είμαι στην περίοδο εύρεσης τηλεφώνου έχω κλείσει για xiaomi mi 5 3/64 από το μαγαζί που σου είπα πιο πριν, 237 και θα ποστάρω info όταν με το καλό έρθει στα χέρια μου. 

 

*Το καλό του NOTE 4X είναι ότι αν και φοράει σχετικά μέτριο επεξεργαστή ( κατώτερο από redmi pro, note 3 pro ) ειναι μικρότερα νανόμετρα, λιγότερο ενεργοβόρος, μαζί και με τη μεγάλη μπαταρία βγάζεις ανετότατα 2+μέρες.

 

*Σαφώς και μετά από το G2 έχει κάνει πατάτες, τόσο σε hardware επίπεδο αλλά και software. Προσωπικά πλέον κοιτάω μόνο Xiaomi και ΟnePlus

Δεν ειναι για μενα το κινητο προφανως. Δεν αλλαζω κινητο καθε χρονο. Το κινητο ειναι για την κοπελα μου. Η μπαταρια ειναι ο λογος που το προτιμαμε. Ξερω πως αποδιδει και αυτο και το 3 προ που το'χει ο αδερφος της κοπελας μου. 

Το G2 ηταν τελειο για τις αναγκες της ομως εχει μπλεξει και δε μπορει να ειναι σπιτι για να ερθει κουριερ να το παρει, ουτε ξερει πως να παει η ιδια να το στειλει (ειναι μακρυα σχετικα).

 

@Efialtis, πιο πισω το αναφερει το παιδι ο @SirDiman , το καπελο το πληρωνεις το μαμησιατικο, επειδη ειναι με 2 χρονια εγγυηση και γκλομπαλ ρομ. Δε καταλαβαινω γιατι λες οτι ερχεται με κινεζικη. Και για ποιο καταστημα το αναφερεις δε καταλαβα. Στα φτηνα σκρουτζομαγαζα εικαζω οτι ειναι χωρις γκλομπαλ ρομ. Σε καθε περιπτωση θα της πω να το ανοιξει πρωτου πληρωσει. Να δει αν εχει επιλογη για ελληνικα (η κινεζικη εχει κινεζικα και αγγλικα).

 

πριν 9 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

Με +100ε καπελο στην ελλαδα , απλα τους λες να το βαλουν εκει που ξερουν . Εκτος αμα υπαρχει κανεις τρελος που πιστευει οτι η υπαρξη "αντιπροσωπειας" και "εγγυησης", αξιζουν τα εξτρα κοστος , σε αυτακια διοτι ξερουμε ποσο γτπ ειναι τα πραματα .

Για ROMS δεν ρισκαρεις αμα σου κατσει global η οχι , απλα μπαινεις και κατεβαζεις την ελληνικη που ειναι πεντακαθαρη . Η πρωτη φορα θα ειναι ψιλοπεριεργη , μετα θα σου ειναι 5 λεπτα υποθεση . 

 

 

Τωρα Πετρο αν αξιζει το καπελο ή οχι , ειναι και θεμα του αν μπορουσε να μεινει χωρις κινητο λογω της δουλειας της. Μπορουσε; ΟΧΙ. Απο που θα το ειχε πιο γρηγορα; Απο πουθενα. Ξερω οτι δεν αξιζει και το ειπα. Ομως οταν ο αλλος το βιαζεται ειναι μονοδρομος. 

 

Αν ενα μαγαζι που το δινει 250 δεν εχει και την γκλομπαλ ρομ ομως, θα το βαλει οντως εκει που ξερει. 

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο ειναι κανονικοτατα με την Global Rom και ειναι κομπλε σε ολα μεχρι στιγμης! Αψογο. Τι συμβουλευετε για την πρωτη φορτιση; Εγω συνηθως ξοδευω την μπαταρια του και μετα το φορτιζω κλειστο για πρωτη φορά. Να κανει το ιδιο και εδώ; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Efialtis έγραψε:

Tommy αν πρόσεξες το σχόλιό μου ήταν στον spyroskgr και το μαγαζί που ανέφερε αυτός οτι πήρε το δικό του.

Λες για infoquest? Δε ξερω γιατι να μην εχει global εκει περα! Επισημοι μεταπωλητες ειναι και τα σεβεν (εχει και ενα κοκκινο καρτελακι που λεει "global version " πανω στο κουτι). 

Οπως και να'χει , μπερδεμενα τα πραγματα στο Ελλαντα :p 

Link to comment
Share on other sites

On 3/30/2017 at 11:06 ΜΜ, το μέλος Efialtis έγραψε:

Tommy αν πρόσεξες το σχόλιό μου ήταν στον spyroskgr και το μαγαζί που ανέφερε αυτός οτι πήρε το δικό του.

Οπως και να χει, επίσημος πωλητής xiaomi ΔΕΝ ειναι η infoquest, ΜΕΤΑΠΩΛΗΤΗΣ είναι. Οπως είναι και το gearbest κλπ. Δηλαδή αν χ,ψ κάτι πάθει το τηλέφωνο θα έχεις να κάνεις με τους όρους εγγυήσεως της infoquest και όχι της xiaomi. Εδώ καλά καλά παλεύει να ανοιχτεί στην Ινδία η Xiaomi, Ευρώπη δεν έχει ΟΥΤΕ ΕΝΑ επίσημο κατάστημα και περιμένετε στην Ελλαδίτσα. ΟΚ! Τα 2 χρόνια που λέει είναι λόγω ευρωπαϊκής οδηγίας.

 

Προσωπικά επειδή κινητό αλλάζω κάθε 1.5 χρόνο με 2 μαξ, προτιμώ να αγοράσω ( για τι έτσι θέλω ) το ισχυρότερο και το καταλληλότερο ( για τα δικά μου γούστα ) στο όριο τιμής που θέτω εγώ. Επίσης μιας και τα περισσότερα τηλέφωνα στο end of life τους καταλήγουν σε συγγενείς δεν με απασχολεί η οποιαδήποτε αξία μεταπώλησης, οποτε εδώ έρχεται και το " το ισχυρότερο στα χρήματα αυτά " που είπα παραπάνω. Στις περισσότερες των περιπτώσεων επίσης τον ίδιο χρόνο θα κάνει κατι να φτιαχτεί να το στείλεις έξω παρά με την γραφειοκρατία της χώρας μας. Ακόμη σχετικά με το χάσιμο εγγύησης λόγω rom , νομίζω γίνεται να κάνεις back up την rom με την οποία έρχεται. Αν δε κάνω λάθος με official chinese έρχεται απο eglobalcentral. Δεν είμαι 100% σίγουρος. Ο καθένας αγοράζει πάντα με γνώμονα το τι τον εξυπηρετεί την ανάλογη χρονική περίοδο και πάντα σε σχέση με τι χρήση θα κάνει αλλά και πόσα χρήματα θέλει να ξοδέψει.

Έγινε επεξεργασία από SpirosKGR
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια χαρα παντως 2 ετη εγγυηση εχει το κινητακι καθως και global rom. Ενιγουει...

 

Βλεπω 6 ωρες SOT , και ειναι στο 26% , απο αυτες τις ωρες ειναι κυριως σε 4G + gaming μεσα σε ολα (+1 ωρα μουσικη σε λειτουργια πτησης στο αεροπλανο). Το κινητο πρωτη φορα αυτες τις μερες θα λειτουργησει κυριως σε WiFi. Νομιζω κανα 90λεπτο ακομη το'χει για πλακα, ειδικα εφοσον δε θα παιξει 4G.

Αρκετα ασφαλεις μετρησεις αυτες θεωρω, γιατι ειναι σε περιβαλλον νορμαλ χρησης, ομως με 4G, οπου αυτο τρωει και καμποση μπαταρια. Οποιος το'χει στα υποψιν να ξερει περιπου 6+ω SOT με 4G τα παντα ολα στα σιγουρα! Αυτες τις ωρες δε τις βλεπω στο G4 ουτε με κλειστο το κινητο :hehe::rofl: 

Νομιζω οτι στα επιπεδα του @deninhoθα ειναι με WiFi only. 

 

Βρηκε τη χαρα της η κοπελα μου που δε χρειαζεται να ειναι με ενα φορτιστη στο χερι  (ή με κανα παουερμπανκ). 

 

Επισης το δουλεψα λιγο. Ρολλαρει αψογα. Α ΨΟ ΓΑ ομως... Τι να πω! Το MIUI αν και ειναι μνημοβορο, ειναι ομορφο και παραμετροποιησιμο!

 Το κινητακι απλα δε κραταει πανω απο 30 λεπτα καποιες εφαρμογες στο background, παροτι υπαρχει μνημη... Δε ξερω τι και πως ομως εχω δει οτι υπαρχουν workarounds. Σημερα ελαβε και ενα update αλλα δε ξερω τι αλλαξε! (συμπεριλαβετε και αυτο στις ωρες που λειτουργει το κινητο καθως πηρε κανα 10λεπτο να ολοκληρωθει)

 

Αυτα προς το παρον :) 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

Μετα από λίγες μέρες με το Redmi 4 pro η γυναίκα το ευχαριστήθηκε το κινητάκι. Γρήγορο! p Μπαταρία τι να πω... ειχε 6 ωρες SOT απο τις οποιες οι 2 ωρες ηταν τηλεδιάσκεψη, 2 μέρες περιπου standby (κάπου και ειχε  30% μπαταρία. Τις 3 μερες τις έχει άνετα. Ο συνδυασμός 14nm snap 625/3gb/32gb και οθονη 1080p ειναι ιδανικός για την μπαταρία.

 

Το κινητό ειχε την 8.1.2 global. Ειχα κανει αιτημα για unlock. Και περασα την τελευταια ελληνική 8.2.10 με twrp,root κλπ.

 

Το μόνο αρνητικό η έλειψη 4G 800Mhz μπάντας. Εδώ στην Δραμα η vodafone δινει μεχρι H+.   Βεβαια και παλι το ιντερνετ δουλεύει γρήγορα, ενα προχειρο speedtest εδωσε καπου στα 9mbps down.

 

150 ευρώ well spent :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και αυτο εχει global , και τωρα μετα το update που εκανε , βλεπω καποιες εφαρμογες και καποια πραγματακια τα γραφει πλεον ελληνικα (ενω ηταν στα αγγλικα). Δε ξερω τι εκανε αν και ελεγε κατι, δε διαβασα! 

 

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, tommybertsen said:

 Το κινητακι απλα δε κραταει πανω απο 30 λεπτα καποιες εφαρμογες στο background, παροτι υπαρχει μνημη

Στο developer menu αλλαξε την επιλογη σε limited memory restriction , ή στα power settings (για spotify , να μην κοβεται η μουσικη πχ) βαλτο να μην το περιοριζει οταν ειναι στο background, ψαξε λιγο στο γκουκλ

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.