Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

πριν 10 ώρες, το μέλος billpeppas έγραψε:

Πίστευε ότι θες.

Εγώ θα πιστεύω "screenshot or it didn't happen" κι εσύ θα πιστεύεις ότι κάτι που κάποιος γράφει σε ένα forum έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από ένα validated CPUz. Στην εποχή του Donald Trump ζούμε άλλωστε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Εγώ θα πιστεύω "screenshot or it didn't happen" κι εσύ θα πιστεύεις ότι κάτι που κάποιος γράφει σε ένα forum έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από ένα validated CPUz. Στην εποχή του Donald Trump ζούμε άλλωστε.

 

Δώσε λίγο αν θέλεις ενα cpu-z από το δικό σου (όχι validated). Και idle ας είναι.

 

Το παρακάτω είναι ο N2830 baytrail σε full load. Δεν γίνεται αυτό που λες, ό,τι screenshot και να δεις.

N2830.jpg

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

και εφόσον βαρεθήκαμε τα games μέχρι να φτιάξουν τα windows ας πάμε στο prodoctivity κομάτι (μοίρασμα σφαλιάρων) , πω χάλια ο 6900 μέχρι ένα σημείο τον κοντράρει ο 7700k , κρίμα για την intel δεν το περίμενα αυτό ... :hehe:

 

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Premiere-Pro-CC-2017-AMD-Ryzen-7-1700X-1800X-Performance-909/

 

pic_disp_php.thumb.jpg.add18a3d8140461aacc208fdd34e12bc.jpg

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

βαλτε κανα 3D rendering βρε πο*στηδες.. να δουμε αν αξιζει να τα σκασουμε.
3Ds Max / Maya εστω..

ακομα και σε productivity παλι ο 7700Κ τους κοντραρει..
Ελεος βρε AMD..

 

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Adobe-Lightroom-CC-2015-8-AMD-Ryzen-7-1700X-1800X-Performance-910/#BenchmarkResults

 

Χαλι μαυρο στο export.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πέφτετε από τα σύννεφα δηλαδή...

Αν κάνεις photoshop, after effects, final cut, autocad, etc και έχεις τον task manager ανοιχτό στο performance θα είχατε δει πως τα περισσότερα μέρη του παραγωγικού στάδιου είναι single ή lightly threaded...

12 minutes ago, GoMaR said:

βαλτε κανα 3D rendering βρε πο*στηδες.. να δουμε αν αξιζει να τα σκασουμε.
3Ds Max / Maya εστω..

ακομα και σε productivity παλι ο 7700Κ τους κοντραρει..
Ελεος βρε AMD..

 

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Adobe-Lightroom-CC-2015-8-AMD-Ryzen-7-1700X-1800X-Performance-910/#BenchmarkResults

 

Χαλι μαυρο στο export.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, billpeppas said:

Πέφτετε από τα σύννεφα δηλαδή...

Αν κάνεις photoshop, after effects, final cut, autocad, etc και έχεις τον task manager ανοιχτό στο performance θα είχατε δει πως τα περισσότερα μέρη του παραγωγικού στάδιου είναι single ή lightly threaded...

 

ναι αλλά αν βάλω δύο projects ταυτόχρονα (δηλαδή αν κάνω δύο projects export με διαφορετικά προγράμματα) τότε ποιο θα υπερτερήσει ο 7700k ? δεν νομίζω !

και φυσικά έχω ρυθμίσει το ένα project να κάνει με τους (4cores/8threas) στο πρώτο CCX και το δεύτερο project (4cores/8threas) στο δεύτερο CCX ?

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Just now, ARMAGEDDON said:

ναι αλλά αν βάλω δύο projects ταυτόχρονα (δηλαδή αν κάνω δύο projects export με διαφορετικά προγράμματα) τότε ποιο θα υπερτερήσει ο 7700k ? δεν νομίζω !

και φυσικά έχω ρυθμίσει το ένα project να κάνει με τους 4+4 στο πρώτο CCX και το δεύτερο project 4+4 στο δεύτερο CCX ?

Για αρχή αυτό που λες, το export/render δεν έχει καμμία σχέση με το παραγωγικό στάδιο το οποίο και συζητάμε.

 

Σε αυτό που λες, αντίστοιχα πιο γρήγορος και από τους 2 CPU που αναφέρεις, θα είναι ένας μεταχειρισμένος 14πύρηνος Xeon δεύτερης γενιάς.
Το render/output άλλωστε οι περισσότεροι το κάνουν όταν... κοιμούνται.

Το να πάει αρκετά σπαστά το video preview κατά το editing όμως δεν το γλιτώνουν και αυτό είναι σημαντικότατο μέρος της δουλειάς.

Κάνε preview εσύ αν έκανε καλή δουλειά το stabilizer φίλτρο π.χ. όταν το preview σου πάει σπαστά :D

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, ARMAGEDDON said:

ο 6900 είναι χάλια μέχρι και ο 7700κ τον κοντράρει !!!

Τι νοημα εχει ενα τετοιο ποστ ; και πως βοηθας την συζητηση με το παραπανω ; 
Ο 7700 εινια αλλου καλυτερος , ο 6900 ειναι αλλου. οπως και οι ryzen ειναι καλυτεροι λογω τιμης και οχι αποδοσης.
μετα απο το παρακατω
http://www.anandtech.com/show/11170/the-amd-zen-and-ryzen-7-review-a-deep-dive-on-1800x-1700x-and-1700/18
ενας 1700 @4ghz ειναι για μενα VFM.Αλλα για τις απαιτησεις μου παντα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, GoMaR said:

Τι νοημα εχει ενα τετοιο ποστ ; και πως βοηθας την συζητηση με το παραπανω ; 
Ο 7700 εινια αλλου καλυτερος , ο 6900 ειναι αλλου. οπως και οι ryzen ειναι καλυτεροι λογω τιμης και οχι αποδοσης.
μετα απο το παρακατω
http://www.anandtech.com/show/11170/the-amd-zen-and-ryzen-7-review-a-deep-dive-on-1800x-1700x-and-1700/18
ενας 1700 @4ghz ειναι για μενα VFM.Αλλα για τις απαιτησεις μου παντα.

το που βοηθάω είναι για να καταλάβουμε αυτό που είπες στα Bold !!! (μέσα από το διάλογο βγαίνουν οι χρήσιμες πληροφορίες)

Link to comment
Share on other sites

Και σου ξαναλεω, αν ημουν gamer / all arround χρηστης, θα προτιμουσα τον 7700Κ εννοειται.
Αλλα για τη δουλεια μου ενας 1700 μου φαινεται αρκετα καλος σε σχεση με τα λεφτα που ζηταει ενας 6900.
Αλλα με εναν 6900 ειμαι πιο "σιγουρος" 

Ετσι νιωθω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 42 λεπτά, το μέλος billpeppas έγραψε:

Αν κάνεις photoshop, after effects, final cut, autocad, etc και έχεις τον task manager ανοιχτό στο performance θα είχατε δει πως τα περισσότερα μέρη του παραγωγικού στάδιου είναι single ή lightly threaded...

 

Και από το πόσο γρήγορα θα εκτελεστούν αυτά εξαρτάται ο συνολικός χρόνος

 

640px-AmdahlsLaw.svg.png

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, GoMaR said:

Και σου ξαναλεω, αν ημουν gamer / all arround χρηστης, θα προτιμουσα τον 7700Κ εννοειται.
Αλλα για τη δουλεια μου ενας 1700 μου φαινεται αρκετα καλος σε σχεση με τα λεφτα που ζηταει ενας 6900.
Αλλα με εναν 6900 ειμαι πιο "σιγουρος" 

Ετσι νιωθω

Ουτε καν λεμε.

Cpu υποτιθεται οτι αγοραζεις για καμποσα χρονια.Και ολα δειχνουν οτι οι απαιτησεις σε πυρηνες ανεβαινουν.

Δεν ειναι λογικo να προτιμησει καποιος τωρα τους 4cores του 7700κ απο τους 8 του1700 για οτι χρηση και να χρειαζεται το Pc.

Οι zen r5 6/12 πιστευω θα ειναι λουκουμακια.

To οτι δεν νιωθεις σιγουρος ειναι δικο σου θεμα:kiss:

Έγινε επεξεργασία από jesus
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος αγαπητός κύριος με Skylake/Kabylake να κλείσει Hyperthreading, Turbo, να κάνει Underclock την CPU στα 3.0GHz και τις caches στα 3.0GHz, έχοντας αφήσει μόνο δύο πυρήνες ενεργούς δηλαδή να φτιάξει έναν:

 

Skylake/Kabylake 2C/2T@3.0GHz-Caches@3.0GHz και να τρέξει αυτό το benchmark για x264 και χ265 ;

 

http://jfl1974.free.fr/Benchmark.zip

 

Όποιος το κάνει μπορεί να μου στείλει results σε ΠΜ ή και εδώ.

 

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, GoMaR said:

Και σου ξαναλεω, αν ημουν gamer / all arround χρηστης, θα προτιμουσα τον 7700Κ εννοειται.
Αλλα για τη δουλεια μου ενας 1700 μου φαινεται αρκετα καλος σε σχεση με τα λεφτα που ζηταει ενας 6900.
Αλλα με εναν 6900 ειμαι πιο "σιγουρος" 

Ετσι νιωθω

Και συν αυτό που είπε ο Jesus οι καινούριοι Intel θα βγούν σε νέο socket. Αν αγοράσεις τώρα intel ναι μεν θα είσαι κομπλε για τώρα, αλλά χάνεις κάθε ευκαιρία αναβάθμισης στο μέλλον.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος konnos έγραψε:

Και συν αυτό που είπε ο Jesus οι καινούριοι Intel θα βγούν σε νέο socket. Αν αγοράσεις τώρα intel ναι μεν θα είσαι κομπλε για τώρα, αλλά χάνεις κάθε ευκαιρία αναβάθμισης στο μέλλον.

 

Aπό τη μία η intel αρμέγει, από την άλλη θέλουμε να αναβαθμίζουμε κάθε χρόνο. Είναι λίγο να χαμε να λέγαμε αυτή η ιστορία. Και εξηγούμαι:

Μια ζωή το γνωστό επιχείρημα ήταν η σταθερότητα του ΑΜ3. Βέβαια η συμβατότητα δεν ήταν 100%, καινούρια features βγαίνανε, αλλά όντως η συμβατότητα υπήρχε.

 

Σενάριο 1. Έχεις am3 και phenom x4. Ας πούμε ότι η μητρική σου μπορεί να σηκώσει τον 8350 (γιατί οι πολλές δεν...). Κάνεις λοιπόν τη μετάβαση στον καλύτερο που μπορείς να βάλεις σήμερα δλδ phenom x4 -> 8350.

 

Σενάριο 2*. Έχεις 1155 (καλή ώρα) και i3 2100. Η μητρική σου σηκώνει χωρίς συζήτηση i7 3770K. Kάνεις δλδ το i3 -> i7.

Στο μεσοδιάστημα η intel άλλαξε 3!!! σόκετ και η amd κανένα.

Ποιός έκανε επί της ουσίας αναβάθμιση; Πόσο ρόλο έπαιξε το σόκετ;

 

Εσύ προσωπικά σαν κάτοχος 1155 σόκετ θα αγοράσεις έναν 3770K όσο σου πουλάει η amd τον ryzen 4c/8t και απ ότι φαίνεται θα είσαι και μπροστά σε συνολικές επιδόσεις. Οκ, δεν θα έχεις ddr4, m2 κτλ ΑΛΛΑ μήπως αυτά χρειάζονταν ούτως ή άλλως νέο σόκετ.

 

*Σε αυτό το σενάριο έχεις ήδη από το 2012 native sata3, usb3, pci-e 3.0

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.