Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος adpanos έγραψε:

 

Παρεμπιπτόντως , μην συγχέετε το ALL turbo Core των FX , με το turbo core και το XFR των RYZEN .

 

Ο RYZEN το turbo το χρησιμοποιεί για ΕΩΣ  2 πυρήνες + 2 νήματα (smt) το ίδιο και το XFR . 

Αυτό σημαίνει πως ο 1800X με τον 1700 έχουν αρκετούτσικη διαφορά default . Πρέπει να δοκιμαστεί και να είναι σίγουρο πως ο 1700 πιάνει τα 3,8-3,9Ghz για να πεις πως είναι το ίδιο. 

Διαφορετικά εχουμε ένα chip στα 3,0Ghz  all cores με ένα chip που παίζει στα 3,6Ghz all cores, δηλαδή 20% παραπάνω ρολόγια.

Νομίζω ότι ο 1700 έχει 3.2GHz ACT, 3.7GHz για 1-2 Cores.

Link to comment
Share on other sites

Ποιός χέστηκε για τα auto OC ρε παιδιά που κάθεστε και συζητάτε.

 

Και η μάνα μου κάνει πλέον overclock με την ευκολία που έχουν πλέον οι mobos.

 

Το ζουμί είναι στο που πάνε με All Cores OC manual από BIOS όπως κάνει ο κάθε ημισόβαρος χρήστης/gamer.

 

Από το trend των review samples και των retail του εξωτερικού, φαίνεται να πηγαίνουνε κατά βάση πιο ψηλά οι 1800/1800X σε σχέση με τον 1700 ( προφανώς έπαιξε αρκετό binning από την AMD βγάζοντας την μεγάλη CPU αρκετά κοντά στο όριο της on air ).

 

Αν λάβεις υπόψιν πως ο μέσος όρος των 1700 πιάνει μεταξύ 3820-3950MΗz για 24/7 stability και ο 1800X παίζει στα 3950-4050MHz δεν βρίσκω τρόπο να δικαιολογηθεί η διαφορά τιμής τους.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Ούτε εγώ μπορώ να δικαιολογήσω τη διαφορά μεταξύ 6800Κ-6900Κ-6950Χ στην τιμή με βάση την απόδοσή τους. Όλοι χρήστες δεν κάνουν OC, βασικά το 95% δεν κάνει.

 

Μια χαρά δικαιολογείται. Απλά όσο ανεβαίνεις χάνεται η αναλογικότητα. Εδώ δεν μιλάμε για το ίδιο τσιπ μπιναρισμένο.

 

6800Κ -> 6c/12t - 15MB cache

6900K -> 8c/16t - 20ΜΒ cache

6950X--> 10c/20t - 25 ΜΒ cache + το ταχύτερο consumer προϊόν άρα και με την αντίστοιχη υπεραξία.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, dfk_7677 said:

Ούτε εγώ μπορώ να δικαιολογήσω τη διαφορά μεταξύ 6800Κ-6900Κ-6950Χ στην τιμή με βάση την απόδοσή τους. Όλοι χρήστες δεν κάνουν OC, βασικά το 95% δεν κάνει.

Αν εξαιρέσεις τους θείους και τις θίτσες, στις ηλικίες 15-35 στις ημέρες μας το ποσοστό που έχει κάνει έστω ένα μικρό OC 200MHz πάνω είναι μεγάλο.

Κρίμα που δεν μαζεύει στατιστικά επί αυτού το origin & steam να βγεί και στα γραπτά.

Link to comment
Share on other sites

Τα default all cores ρολογια από μαμά AMD είναι 100MHz πάνω από το Base, αν δεν κάνεις manual o/c.

Άρα:
1700 -> 3.1GHz
1700X -> 3.5GHz
1800X -> 3.7GHz

Έχει αρκετά μεγάλη διαφορά στο default all core ρολόι ο 1700 από τον 1800X το οποίο φαινεται μικροτερο στις μετρησεις, γιατί ακόμα και στο all core το ρολόι δεν πρέπει να μένει σταθερό
(Δεν έχω RyZen να τεστάρω, το έχω δει να γράφεται στο Cinebench 15 MT)


  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος billpeppas έγραψε:

Αν εξαιρέσεις τους θείους και τις θίτσες, στις ηλικίες 15-35 στις ημέρες μας το ποσοστό που έχει κάνει έστω ένα μικρό OC 200MHz πάνω είναι μεγάλο.

Κρίμα που δεν μαζεύει στατιστικά επί αυτού το origin & steam να βγεί και στα γραπτά.

To origin και το steam αποτείνονται σε μια ειδική κατηγορία χρηστών - τους gamers. Η παραδοχή ότι όποιος έχει pc, είναι gamer και μεγάλο ποσοστό αυτών κάνει OC, άρα μεγάλο ποσοστό των κατόχων PC κάνει OC είναι μακριά από σωστή. Σε ποιους ακριβώς νομίζεις ότι πουλάει τους non-K επεξεργαστές η Intel;

 

Υπάρχουν πολλοί που θέλουν απόδοση out of the box, χωρίς να ασχοληθούμε με bios ή οτιδήποτε άλλο και να ρισκάρουν την εγγύηση του επεξεργαστή κάνοντας OC. Και αυτοί θα προτιμήσουν τον 1800X. Εγώ δε θα το έκανα, είμαι VfM τύπος. Αλλά ούτε HEDT Intel θα αγόραζα για τον ίδιο λόγο. Αυτό δε σημαίνει ότι κάποιοι δεν θα τους αγοράσουν.

 

Δεν υπάρχει σωστό και λάθος σε αυτές τις περιπτώσεις, αλλά το τι θέλει καθένας από το προϊόν που αγοράζει.

Μία ώρα πριν, το μέλος Trexx έγραψε:

 

Μια χαρά δικαιολογείται. Απλά όσο ανεβαίνεις χάνεται η αναλογικότητα. Εδώ δεν μιλάμε για το ίδιο τσιπ μπιναρισμένο.

 

6800Κ -> 6c/12t - 15MB cache

6900K -> 8c/16t - 20ΜΒ cache

6950X--> 10c/20t - 25 ΜΒ cache + το ταχύτερο consumer προϊόν άρα και με την αντίστοιχη υπεραξία.

Όσον αφορά το ταχύτερο consumer προϊόν: Σήμερα με κάποιος που θέλει να φτιάξει ένα εξίσου δυνατό workstation (γιατί δεν νομίζω ότι κάποιος θέλει 10C για κάποιο άλλο λόγο), το φτιάχνει με μισά λεφτά με 2 μεταχειρισμένους Xeon και μια dual socket μητρική. Σαφώς θα καταναλώνει περισσότερο, θα είναι και μεταχειρισμένο, αλλά μισά λεφτά.

 

Τα πάντα είναι θέμα επιλογής ;)

 

Link to comment
Share on other sites

 

Ποιος απο εδω μεσα γουσταρει να βγουμε για 2-3 ωριτσες στον δρομο και να ρωτησουμε παιδια στο μοναστηρακι μεταξυ 15-35 τι ειναι το OC και αμα ξερουν τι ειναι , αμα το κανουν .

(Το εννοω ) 

Απλα και μονο για να σταματησει να λεει αυτα που λεει ο μπιλπεππας 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, dfk_7677 said:

To origin και το steam αποτείνονται σε μια ειδική κατηγορία χρηστών - τους gamers. Η παραδοχή ότι όποιος έχει pc, είναι gamer και μεγάλο ποσοστό αυτών κάνει OC, άρα μεγάλο ποσοστό των κατόχων PC κάνει OC είναι μακριά από σωστή. Σε ποιους ακριβώς νομίζεις ότι πουλάει τους non-K επεξεργαστές η Intel;

 

Υπάρχουν πολλοί που θέλουν απόδοση out of the box, χωρίς να ασχοληθούμε με bios ή οτιδήποτε άλλο και να ρισκάρουν την εγγύηση του επεξεργαστή κάνοντας OC. Και αυτοί θα προτιμήσουν τον 1800X. Εγώ δε θα το έκανα, είμαι VfM τύπος. Αλλά ούτε HEDT Intel θα αγόραζα για τον ίδιο λόγο. Αυτό δε σημαίνει ότι κάποιοι δεν θα τους αγοράσουν.

 

Δεν υπάρχει σωστό και λάθος σε αυτές τις περιπτώσεις, αλλά το τι θέλει καθένας από το προϊόν που αγοράζει.

Όσον αφορά το ταχύτερο consumer προϊόν: Σήμερα με κάποιος που θέλει να φτιάξει ένα εξίσου δυνατό workstation (γιατί δεν νομίζω ότι κάποιος θέλει 10C για κάποιο άλλο λόγο), το φτιάχνει με μισά λεφτά με 2 μεταχειρισμένους Xeon και μια dual socket μητρική. Σαφώς θα καταναλώνει περισσότερο, θα είναι και μεταχειρισμένο, αλλά μισά λεφτά.

 

Τα πάντα είναι θέμα επιλογής ;)

 

Οι μη gamers συνήθως αγοράζουνε και μη overclocking oriented CPUs...

Καλά το πας.

Εκεί πουλούνται οι 7700 non-k, 7600 non-k, i3, i5, APU.

 

Αν είναι να συμπεριλάβουμε τον office user στο target group του Zen και στην στατιστική του ότι δεν κάνουν OC, ας βάλουμε και την Suzan Sarandon στις ομορφότερες γυναίκες του κόσμου :D

 

Στους gamers τι ποσοστό κάνει OC ?

Στους hardcore content creators ή και scientific apps πόσοι κάνουν OC ?

 

Για τους 2 Xeon που πιάνουνε τον 6950X... σε τι ? Και ποιοί Xeon ? Αυτοί με τα all cores clock στα 2.5GHz ?
Not really.

Εκτός και αν συγκρίνεις τον 6950X < 2000$ με τους W της σειράς v3 & v4 που παίζουνε στα 4k το κομμάτι. ( που και πάλι σε content creation υστερούνε γιατί πέραν του encoding, το περισσότερο μέρος του authoring/processing/preview γίνεται με λειτουργίες <= 4 threads usage... όπου και ένας πιο ψηλά χρονισμένος CPU αφήνει πίσω και 2 16πύρηνους Xeon... )

4 minutes ago, kpetros said:

 

Ποιος απο εδω μεσα γουσταρει να βγουμε για 2-3 ωριτσες στον δρομο και να ρωτησουμε παιδια στο μοναστηρακι μεταξυ 15-35 τι ειναι το OC και αμα ξερουν τι ειναι , αμα το κανουν .

(Το εννοω ) 

Απλα και μονο για να σταματησει να λεει αυτα που λεει ο μπιλπεππας 

Εγω λέω να μπούμε σε internet cafe και σε chat rooms των δημοφιλών games να κάνουμε την ερώτηση.

Ψήνεσαι ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

 

Ποιος απο εδω μεσα γουσταρει να βγουμε για 2-3 ωριτσες στον δρομο και να ρωτησουμε παιδια στο μοναστηρακι μεταξυ 15-35 τι ειναι το OC και αμα ξερουν τι ειναι , αμα το κανουν .

(Το εννοω ) 

Απλα και μονο για να σταματησει να λεει αυτα που λεει ο μπιλπεππας 

Να φερω και καμερα; :D

 

Θα ερθει ο αντωνης και θα σου πει αυτος ρε 1-0 :hehe:

 

 

Edit: χαχαχαχχαα με προλαβε χαχαχχαχα

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος billpeppas έγραψε:

Εγω λέω να μπούμε σε internet cafe και σε chat rooms των δημοφιλών games να κάνουμε την ερώτηση.

Ψήνεσαι ?

Ειναι σαν να μου λες " παμε σε μπουρδελο , να δουμε ποια δηλωνει ως πουτ@@α .... " 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Πετρο σοβαρά παμε αλλα σε δυο τρεις μερες. Το ποσοστο ειναι 5% και στο δηλωνω απο τωρα :p

 

 

 

 Οταν το εγραψα φυσικα το εννοουσα , ενας στο μικροφωνο , ενας σε καμερα (για να πιστευει ο μπιλμπεμπας) και ενας να κραταει σημειωσεις . 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε διάολοι.

 

O Ryzen βγήκε την προηγούμενη εβδομάδα. Οπότε έχουμε δύο περιπτώσεις των ατόμων που παίρνουν Ryzen τώρα:

 

1. Αυτούς που τυχαία έκατσε.

 

2.Αυτοί που διαβάζουν νέα/ασχολούνται με το άθλημα.

 

Τα άτομα της 1ης κατηγορίας δε θα κάνουν oc. Αλλά πόσοι να είναι πια; Επίσης αυτοί που δε πολυγνωρίζουν πάνε σε prebuilts.

 

Η μεγαλύτερη πλειοψηφία των ατόμων που ανήκουν στην 2. θα κάνουν oc.

 

Εγώ ανήκω στην 3η κατηγορία. Είμαι πολύ φτωχός για να κάνω beta test τις μαλακίες της AMD. Θα τσιμπήσω έναν R5 6/12 +B350 όοοοταν τα πράγματα έχουν στρώσει λίγο.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι βλέπω ότι τους Ryzen κάποιοι απαιτούν να τους αγοράσουμε από την πρώτη μέρα. Αλλά τους Kaby Lake που κυκλοφορούν για μήνες, ζήτημα να τους έχουν αγοράσει 1/20 που υποστηρίζουν Intel. Μετά θέλουμε ένα τέρας των 16 threads να οβερκλοκάρει στα 4,5-5,0 GHz και μάλιστα περιμένουμε κιόλας - επειδή έτσι βολεύει - όποιος τους αγοράσει αυτούς τους επεξεργαστές να θέλει όπωσδήποτε να κάνει και οβερκλοκ. Λες και έχει λογική να βλέπεις 16 threads να αράζουν στο περισσότερο διάστημα της μέρας στα 4,0GHz, αντί για τα π.χ. 3,5GHz. Να πω ότι μιλάγαμε ακόμα για FX ή για διπύρηνους να πω εντάξει. Εκεί θέλεις το οβερκλοκ από το πρώτο boot. Αλλά 16 threads ρε μαμώτο. 16. Κοροϊδευόμαστε για να περνάει η ώρα.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

 Λες και έχει λογική να βλέπεις 16 threads να αράζουν στο περισσότερο διάστημα της μέρας στα 4,0GHz, αντί για τα π.χ. 3,5GHz.

 

Ενώ έχει εξαρχής λογική να αγοράσεις 16 threads όταν το μεγαλύτερο διάστημα της ημέρας θα κάθονται; Δε βγάζει νόημα γενικά το ποστ σου. Ποιοί "απαιτούν"; Από ποιούς; Τι σχέση έχουν οι kabylake που σε σχέση με τους προηγούμενους και προπροηγούμενους έχουν ελάχιστες διαφορές ενώ οι ryzen με τους fx το χάος; Γενικά τι σε έχει ενοχλήσει;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.