Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

On 7/18/2017 at 10:57 PM, billpeppas said:

<4k αφήνεις να παίξει ρόλο η CPU, και σε συγκεκριμένα games μπορεί να παίξει και ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟ ρόλο.

Έχω τρέξει μερικά εκατομμύρια τεστς στην ζωή μου, πιστεύω έχω μια καλή και σφαιρική άποψη επί του θέματος έπειτα από τεράστια reviews με 30+ games έκαστο και πόσα διαφορετικά CPU και GPU δεν θαρρείς ?

Εφόσον έχεις τρέξει τόσα reviews κ έχεις σφαιρική άποψη -χωρίς διάθεση ειρωνείας το σχόλιο- τότε το παρακάτω βίντεο λογικά θα σε βρίσκει σύμφωνο όσον αφορά τα συμπεράσματά του?

 

 

Έγινε επεξεργασία από sosna
Link to comment
Share on other sites

Μόνο το conclusion είδα γιατί χρόνος γιοκ.
Λέμε πάλι τα ίδια τώρα ? Τι ? Ότι είναι πιο cost effective ο AMD ? Χαίρω πολύ χαιρόπουλος, έχω πει το αντίθετο εγω ?

 

Μιας και λέμε κάτι έτσι για να περάσει η ώρα, σε περίπτωση που τα CPU + Mobo έρχονταν στο ίδιο κόστος, θα έπαιρνες τον R5 1600 ή τον i7-7800X ? ( βασικά για gaming καλύτερα ο 5820K λόγω καλύτερης όσον αφορά το gaming αρχιτεκτονικής [ βασικά η διαρρύθμιση και η λειτουργία της L2 & L3 είναι η διαφορά ] )

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο η αλλαγή στις L2/L3 αλλά και το mesh interconnect που έχουν όλοι οι Skylake - X



Δεν έχω βρει ακόμα ανάλυση με τα ποσοστά της "ευθύνης" αυτών των δύο για την μικρή πτώση των επιδόσεων σε διάφορες εφαρμογές (ανάμεσα τους και ορισμένα παιχνίδια) σε σχέση με τις παλαιότερες CPU από Intel.

Άλλη μια σύμπτωση που ευνοεί τους RyZen, Threadripper, EPYC (είναι η χρονιά τους)
Link to comment
Share on other sites

Βλεποντας το παραπανω βιντεο..Ναι οι ιντελ ειναι καλυτεροι. Κανεις δε πρεπει να το αμφισβητησει αυτο. Το παραπανω κοστος που ζηταει η κυρια δε δικαιολογει την διαφορα αυτη ομως.
Αν καποιος θελει το μεγιστο, γιατι δε θα μπορει να κοιμηθει ησυχος το βραδυ, θα παει σε ιντελ(αυτο πουλαει). Αν καποιος δεν ειναι fps hunter επιλεγει amd και παιζει αξιοπρεπεστατα χωρις να εχει να ζηλεψει κατι απο αλλον που εχει intel και το σημαντικοτερο επισης ειναι οτι γλυτωνει και χρηματα.(οχι πολλα αλλα οκ)
Αν βαλουμε μεσα και το productivity, η ζυγαρια κλεινει προς την amd μιας και μοιραζει πυρηνες με το κιλο και η χρηματικη ψαλιδα μεγαλωνει.

Αν για κατι χαιρομαι, ειναι οτι επιτελους μετα απο τοοοσα χρονια  υπαρχει σοβαρη επιλογη για τους αγοραστες και επισης μηπως κουνησει λιγο τα μυαλα της η Ιντελ.
Ναι, η ιντελ ειναι καλυτερη. Αυτο δειχνουν τα χαρτια και αυτο πουλαει δυστηχως. Ας ελπισουμε να μειωθουν οι πωλησεις της για να ριξει τις τιμες. Αλλα η γνωμη μου ειναι πως επειδη παντα η AMD ερχεται δευτερη, καταιδρωμενη και ΠΟΤΕ καλυτερη (στα χαρτια), η Ιντελ δε προκειται να κουνησει το κεφαλι της.


Τα παραπανω ειναι γνωμη μου και σας ευχομαι να εχετε ενα ομορφο σαβκο :p





 



 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Βλεποντας το παραπανω βιντεο..Ναι οι ιντελ ειναι καλυτεροι. Κανεις δε πρεπει να το αμφισβητησει αυτο. Το παραπανω κοστος που ζηταει η κυρια δε δικαιολογει την διαφορα αυτη ομως.
Αν καποιος θελει το μεγιστο, γιατι δε θα μπορει να κοιμηθει ησυχος το βραδυ, θα παει σε ιντελ(αυτο πουλαει). Αν καποιος δεν ειναι fps hunter επιλεγει amd και παιζει αξιοπρεπεστατα χωρις να εχει να ζηλεψει κατι απο αλλον που εχει intel και το σημαντικοτερο επισης ειναι οτι γλυτωνει και χρηματα.(οχι πολλα αλλα οκ)
Αν βαλουμε μεσα και το productivity, η ζυγαρια κλεινει προς την amd μιας και μοιραζει πυρηνες με το κιλο και η χρηματικη ψαλιδα μεγαλωνει.

Αν για κατι χαιρομαι, ειναι οτι επιτελους μετα απο τοοοσα χρονια  υπαρχει σοβαρη επιλογη για τους αγοραστες και επισης μηπως κουνησει λιγο τα μυαλα της η Ιντελ.
Ναι, η ιντελ ειναι καλυτερη. Αυτο δειχνουν τα χαρτια και αυτο πουλαει δυστηχως. Ας ελπισουμε να μειωθουν οι πωλησεις της για να ριξει τις τιμες. Αλλα η γνωμη μου ειναι πως επειδη παντα η AMD ερχεται δευτερη, καταιδρωμενη και ΠΟΤΕ καλυτερη (στα χαρτια), η Ιντελ δε προκειται να κουνησει το κεφαλι της.


Τα παραπανω ειναι γνωμη μου και σας ευχομαι να εχετε ενα ομορφο σαβκο :p





 



 

 

Λες πως δεν γλυτώνει πολλά χρήματα ? 

Τι λες ρε φίλε, είδες τις τιμές? 

 

Ο I7 7800X  κοστίζει 450€ 

O R5 1600  κοστίζει 220€ 

 

Δηλαδή η διαφορά; Κόστους είναι διπλάσια και βάλε....

 

Διαφορά πλατφόρμας. 

 

Η φτηνότερη X299 μητρική στην Ελλάδα έχει κόστος 300€. 

Η φτηνότερη AM4 μητρική στην Ελλάδα έχει 60€. 

 

Εδώ μιλάμε για έως και 5πλασια διαφορά στην τιμή. 

 

 

Διαφορά στις ψυκτρες , 

 

Ο Ryzen έχει μαμά ψυκτρα. 

Ο I7 θέλει από 60-80€ ψυκτρα και επανω. 

 

Από εκεί και πέρα, απ ότι βλέπω στο βίντεο, συγκρίνονται ο I7 των 140watt TDP  με τον R5 των 65watt TDP ( τον μικρό) που μπαίνει και σε λάπτοπ .... Και έρχεσαι να βγάλεις συμπέρασμα για ανωτερότητες και άλλα κουλά .....

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και σε σενα.
Πρωτον ειναι γνωμη μου.Αν διαφωνεις, δε χρειαζεσαι να εκφραζεσαι ετσι.
Δευτερον ειπα βλεποντας το παραπανω βιντεο και βλεποντας αυτο :
ed28f337661db985e1ae9d55be510474.png ed28f337661db985e1ae9d55be510474.png

εβγαλα το πορισμα οτι δεν ειναι πολλα παραπανω λεφτα (αν σκεφτεις οτι η πλατφορμα της ιντελ εχει διπλασια μνημη)
Οχι δεν εχω ψαξει τιμες και αν οντως ειναι ετσι οπως τα λες, τοτε γραψε λαθος στην αποψη μου. Ανθρωποι ειμαστε και λαθη κανουμε.
Δεν ηξερα οτι πρεπει να κανω ερευνα αγορας για να πω μια γνωμη με φοβο να πεσουν να με φανε σα τα κορακια.
Και οσο για το συμπερασμα που λες, ξαναδιαβασε τι εχω γραψει χωρις το σχολιο για τις τιμες. Τι αλλαζει;
Δε μπορω να το πω πιο απλα και δε καταλαβαινω την δυσκολια να κατανοησεις τι γραφω.
Και να το πω παλι σε μια γραμμη.

Και 20πλασια διαφορα τιμης να εχουν, αν στα χαρτια ειναι ταχυτεροι αρκει..Το τι ειναι καλυτερο για τον καθενα, το εγραψα στο προηγουμενο ποστ.
 

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Καλημερα και σε σενα.
Πρωτον ειναι γνωμη μου.Αν διαφωνεις, δε χρειαζεσαι να εκφραζεσαι ετσι.
Δευτερον ειπα βλεποντας το παραπανω βιντεο και βλεποντας αυτο :
ed28f337661db985e1ae9d55be510474.png ed28f337661db985e1ae9d55be510474.png

εβγαλα το πορισμα οτι δεν ειναι πολλα παραπανω λεφτα (αν σκεφτεις οτι η πλατφορμα της ιντελ εχει διπλασια μνημη)
Οχι δεν εχω ψαξει τιμες και αν οντως ειναι ετσι οπως τα λες, τοτε γραψε λαθος στην αποψη μου. Ανθρωποι ειμαστε και λαθη κανουμε.
Δεν ηξερα οτι πρεπει να κανω ερευνα αγορας για να πω μια γνωμη με φοβο να πεσουν να με φανε σα τα κορακια.
Και οσο για το συμπερασμα που λες, ξαναδιαβασε τι εχω γραψει χωρις το σχολιο για τις τιμες. Τι αλλαζει;
Δε μπορω να το πω πιο απλα και δε καταλαβαινω την δυσκολια να κατανοησεις τι γραφω.
Και να το πω παλι σε μια γραμμη.

Και 20πλασια διαφορα τιμης να εχουν, αν στα χαρτια ειναι ταχυτεροι αρκει..Το τι ειναι καλυτερο για τον καθενα, το εγραψα στο προηγουμενο ποστ.
 

Ρε δεν θα σε φάει κανείς . 

Συζήτηση κάνουμε.

Συγνώμη αν ο τρόπος που γράφω είναι κάπως .

 

Απλά το άτοπο του βίντεο είναι πως συγκρίνει έναν HDET  με ανάλογους χρονισμους/ κατανάλωση/ TDP , με έναν Ryzen που ανήκει στην energy efficient κατηγορια (φοριέται και σε λάπτοπ) . Θα μπορούσαν κάλλιστα να βάλουν R5 1600x ας πουμε, με υψηλότερα ρολόγια / κατανάλωση / TDP. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος adpanos έγραψε:

Ο I7 7800X  κοστίζει 450€ 

 

Μεταξύ 1600 και i7 7700K (ο οποίος είναι 100€ ακριβότερος και συνολικά η πλατφόρμα μπορεί να βγει και λίγο πιο πάνω) και πάντα για gaming η ψαλίδα μικραίνει και αυτή η σύγκριση θα έπρεπε να γίνεται. Και εκεί είναι πιο καλός της intel ο CPU , αλλά σε γενικές γραμμές το perf/$ είναι καλύτερο στην AMD πλατφόρμα. Το καταλάβαμε και δε χρειάζεται κάτι όπως το

πριν 33 λεπτά, το μέλος adpanos έγραψε:

Από εκεί και πέρα, απ ότι βλέπω στο βίντεο, συγκρίνονται ο I7 των 140watt TDP  με τον R5 των 65watt TDP ( τον μικρό) που μπαίνει και σε λάπτοπ .... Και έρχεσαι να βγάλεις συμπέρασμα για ανωτερότητες και άλλα κουλά .....

Σε έθιξε προσωπικά και του επιτίθεσαι; Γιατί από τον τρόπο που εκφράζεσαι αυτό δείχνεις.

Την επόμενη φορά που θα γίνει τέτοια επίθεση, θα γίνει διάλειμμα. 

Αυτή είναι μία προειδοποίηση και δεν θα υπάρξει δεύτερη.

Καλή συνέχεια.

 

πριν 1 λεπτό, το μέλος adpanos έγραψε:

Συγνώμη αν ο τρόπος που γράφω είναι κάπως .

Yes, it is. 

Μιλήστε κόσμια :) 

Link to comment
Share on other sites

Σκοπός μου δεν ήταν να επιτεθώ σε κανέναν. 

Απλά θεώρησα και το βίντεο άτοπο ως προς την επιλογή των επεξεργαστών που συγκρίνει , το ίδιο και το σχόλιο ως προς το καλύτερο,/ χειρότερο/ κόστος. 

Αυτό γιατί έχει ξερή επίδοση και όχι απόδοση δύο επεξεργαστών διαφορετικής κατηγορίας, πλατφόρμας και τιμής. 

 

Δεν ήταν σκοπός μου να επιτεθώ σε κανέναν .

 

Sorry αν φάνηκε έτσι ειλικρινά. 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Αν το ξαναδιαβάσεις , θα δεις ότι σε κάποιον τρίτο φαίνεται έτσι :) 

 

Anyway, θεωρώ πως είναι άστοχη η σύγκριση. Συγκρίνεται όντως με έναν 200+ € ακριβότερο επεξεργαστή , ο οποίος ναι μεν κερδίζει, αλλά το κόστος της πλατφόρμας, είναι δυσανάλογο.

Γι'αυτό και γράφω ότι η πιο νορμάλ σύγκριση είναι μεταξύ 1600 + 7700K. 

 

Link to comment
Share on other sites

Κανενα προβλημα @adpanos. Ολα καλα.

back to ontopic.
Παιδια αυτο εγραψα και παραπανω..Οτι ανεξαρτητως τιμης οι ιντελ εχουν υπεροχη.Ψυχρα τελειως.Αν τα βαλεις ομως κατω θα δεις οτι σε συμφερει να πας σε AMD. Το εγραψα και αυτο και μαλιστα χαιρομαι που υπαρχει αυτη η δυνατοτητα για το κοινο.
Αν ομως καποιος θελει να λεει οτι εχει το ταχυτερο και για 1fps παραπανω, θα τα σκασει.
Αυτο λεω.
Αν τωρα κολλησουμε στις λεξεις οτι το ταχυτερο δεν ειναι και καλυτερο.Ναι οκ..
Εγω καλυτερο ειπα γιατι μιλησα καθαρα τι ειναι στα χαρτια..(χωρις να κοιταξω την τιμη)


Αν ηξερα οτι μια γνωμη μου θα επαιρνε τετοια εκταση, δε θα την ελεγα :p



 

Link to comment
Share on other sites

Τα sites συγκρίνουν με διάφορα κριτήρια κομμάτια hardware και καμιά φορά κάνουν και συγκρίσεις που μας δείχνουν άκυρες, αλλά κάποιους μπορεί να τους ενδιαφέρει, μόνο και μόνο για λόγους ανταγωνισμού.

"Ας βάλουμε αυτόν τον επεξεργαστή απέναντι σε αυτόν, μιας και δεν υπάρχουν πολλά ανάλογα συγκριτικά στο διαδίκτυο".

 

Πολλά sites θα κάνουν την λαδιά τους, αλλά δεν είναι ανάγκη να βρίσκουμε παντού υποχθόνια σχέδια. Πολύ περισσότερο όταν τα νούμερα είναι εκεί για να τα δούμε. Πολλά sites/reviewers θα κάνουν την στραβή, στην επιλογή των τεστ ή στο conclusion και από λάθος. Άνθρωποι είναι και αυτοί. Το Guru3D για παράδειγμα, που είναι το μόνο site το οποίο σύγκρινε i7 επεξεργαστή με 8370 και τους έβγαζε σε κάποια παιχνίδια πολύ κοντά ή και στα ίδια επίπεδα στο gaming - κάτι που για τους fans της Intel θα τους έκανε να ουρλιάζουν για παραπληροφόρηση - στο review του 7640Χ έβαλε Recommended badge στο τέλος του άρθρου και οι αρχικές παρατηρήσεις που δέχθηκε μετατράπηκαν σε επιθέσεις και ύβρεις με τον Hilbert να παραπονιέται έντονα στο τέλος για αχαριστία των αναγνωστών. Ξανά λέω. Το Guru3D είναι ένα από τα λίγα sites που έδινε αξία στους FX σε αρκετά από τα reviews του και είχα ανεβάσει και εγώ screenshots στο παρελθόν από αυτό.

 

Και για να μην ξεχάσω και τον Ryan (πηγαίνετε στο 11:30)

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 2 ώρες, το μέλος GoMaR έγραψε:

Βλεποντας το παραπανω βιντεο..Ναι οι ιντελ ειναι καλυτεροι. Κανεις δε πρεπει να το αμφισβητησει αυτο. Το παραπανω κοστος που ζηταει η κυρια δε δικαιολογει την διαφορα αυτη ομως.

 

Ναι, η ιντελ ειναι καλυτερη. Αυτο δειχνουν τα χαρτια και αυτο πουλαει δυστηχως. Ας ελπισουμε να μειωθουν οι πωλησεις της για να ριξει τις τιμες. Αλλα η γνωμη μου ειναι πως επειδη παντα η AMD ερχεται δευτερη, καταιδρωμενη και ΠΟΤΕ καλυτερη (στα χαρτια), η Ιντελ δε προκειται να κουνησει το κεφαλι της.

 

 

Χωρίς να εκκληφθεί λανθασμένα για 100στη φορά ως προσωπική αιχμή ή παρατήρηση, έχω την γνώμη πως η αναφορά εις διπλούν ότι "Οι Intel είναι καλύτεροι" και μετά "Η Intel είναι καλύτερη" σε συνδυασμό με το "πάντα η AMD έρχεται δεύτερη, καταϊδρωμένη και ΠΟΤΕ καλύτερη (στα χαρτιά)" και ειδικά αυτό το ΠΟΤΕ (κεφαλαία), ε όλα αυτά πάντα κατά την γνώμη μου δείχνουν μια μικρή εμπάθεια εναντίον της AMD που έρχεται πάντα δεύτερη και ΠΟΤΕ καλύτερη, ενώ η Intel είναι φυσικά πάντα πρώτη και ποτέ υποδεέστερη της AMD.

 

Τώρα, η πραγματικότητα ποια είναι με βάση τα αντικειμενικά στοιχεία και όχι τις σεβαστές γνώμες από όλους, έτσι για να έχουμε και ευρύτερη εικόνα του πράγματος.

 

Οι EPYC επεξεργαστές για servers σε single socket και dual socket, είναι σε πολλά workloads ταχύτεροι σε απόλυτα νούμερα και ανεξαρτήτως τιμής από τους ταχύτερους Xeon τελευταίας γενιάς, Skylake SP.

 

Οι δε αντίστοιχοι αυτοί Xeon είναι 3 φορές ακριβότεροι.

 

Άρα δεν ισχύει από τα tests ότι η Intel είναι πάντα πρώτη και ταχύτερη και η AMD δεύτερη ακόμα και αν αφαιρέσουμε τον παράγοντα κόστος ή κόστος/ τιμή.

 

Η Intel ΧΑΝΕΙ σε πολλά workloads στους servers.

 

Κατεβαίνοντας κατηγορία πάμε στους HEDT (High End DeskTop)

 

Οι Core i9 που έχουν κυκλοφορήσει και έχουμε μάθει πλήρη ή σχεδόν πλήρη specs δηλαδή μέχρι 10C στα reviews και 12C σε ανακοίνωση χωρίς review ακόμα, είναι πάρα πολύ πιθανό ότι από τους Threadripper που ανακοινώνονται σε μια εβδομάδα, θα χάνουν σε πάρα πολλά workloads ανεξαρτήτως τιμής.

 

Μάλιστα πιθανολογώ (αλλά με εξαιρετικά μεγάλη πιθανότητα) ότι ο ακριβότερος Core i9 12C/24T στα 1200$ θα είναι ξεκάθαρα και χωρίς αμφιβολία πιο αργός από τον Threadripper των 16C/32T στα 1000$ στην τεράστια πλειονότητα των tests, ενώ θα χάνει σε πολλά tests και από τον φθηνότερο Threadripper 12C/24T στα 800$ και πάλι τονίζω σε απόλυτα νούμερα επιδόσεων ανεξαρτήτως τιμής.

 

Δεν είναι μόνο τα περισσότερα cores, αλλά και η μεγάλη διαφορά στο ρολόι που έχουν οι Threadripper σε σχέση με τους Core i9 από 12C και πάνω. (θα δούμε μήπως το turbo του 12C τον γλυτώσει από τον διασυρμό σε κάποια workloads που δεν είναι multicore)

 

Για το τέλος αφήνω το mainstream desktop.

 

Όλο το βάρος της Intel και των υποστηρικτών της, φαίνεται ότι έχει πέσει σε ένα συγκεκριμένο workload - το gaming και μάλιστα σε συγκεκριμένη ανάλυση 1080p.

 

Αν περιορίσουμε την κουβέντα σε αυτό το επίπεδο, μέσος όρος gaming performance 30 παιχνιδιών σε 1080p, τότε ας χαρίσουμε το 9% καλύτερα frame rates που υπερέχει ο 7700Κ με 100€ περισσότερα, διπλάσια κατανάλωση και θερμοκρασία βρασμού στα 4.9GHz από τον R5 1600 και το 0,7% που προηγείται ο 7800Κ με 200€ περισσότερα και υδρόψυξη για να να μην καλέσεις την πυροσβεστική στα 4.7GHz και με 3πλασια κατανάλωση.

 

 

πριν 25 λεπτά, το μέλος GoMaR έγραψε:

Καλημερα και σε σενα.
Πρωτον ειναι γνωμη μου.Αν διαφωνεις, δε χρειαζεσαι να εκφραζεσαι ετσι.
Δευτερον ειπα βλεποντας το παραπανω βιντεο και βλεποντας αυτο :
ed28f337661db985e1ae9d55be510474.png ed28f337661db985e1ae9d55be510474.png

εβγαλα το πορισμα οτι δεν ειναι πολλα παραπανω λεφτα (αν σκεφτεις οτι η πλατφορμα της ιντελ εχει διπλασια μνημη)
 

Κατά την γνώμη σου, η διαφορά τιμής 514$ vs 1020$ (διπλάσια) εσύ βλέπεις να οφείλεται μόνο στο 16GB (184$) vs 32GB (300$) ;

 

Γιατί εγώ προσωπικά βλέπω ότι και 32GB να βάλουμε στον R5 1600 πάμε στα 630$ vs 1020$ που είναι πράγματι πολλά παραπάνω λεφτά ακόμα κι έτσι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

εδω θα συμφωνησω με τον NikosD.  

 

οπως το παρουσιασε ο αγαπητος φιλος  GoMaR,  λεει οτι σε απολυτες επιδοσεις, ανεξαρτητως κοστους, ειναι καλυτεροι οι Intel.  το οποιο φυσικα δεν ισχυει, γιατι προφανως, ειχε στο μυαλο του το Gaming, οπου πραγματι ειναι το πεδιο που εχει απομεινει να ειναι ισχυρος ο 7700Κ (μονο........!!). αντε,  ισως και μερικες ακομα εφαρμογες, οι οποιες ταιριαζαν γαντι στην αρχιτεκτονικη της.  αλλα ΟΧΙ παντου..! 

 

αν βαλεις αλλες παραμετρους στις επιδοσεις, αλλαζει η ζυγαρια, και αυτο ανεξαρτητως κοστους..!   

 

αλλα δυστυχως, ειναι και το κοστος ενας σημαντικος παραγοντας. και στο συγκεκριμενο πινακακι που παρεθεσε ο φιλος GoMaR, η διαφορα κοστους ειναι οχι απλα μεγαλη,  αλλα ΤΕΡΑΣΤΙΑ...!    και εγω δεν θα λαβω υποψη μου ουτε RAM, ουτε COOLER.    ΜΟΒΟ+CPU = $330 vs $610..!!!!!! 

 

 δεν ειναι 10-15-20% διαφορα στην τιμη. εκει θα το καταλαβαινα, να παρω INTEL, επειδη γουσταρω INTEL και να σκασω τη διαφορα.        αλλα...  σχεδον 100%...?  φτιαχνεις 2 πλατφορμες αντι για μια..!!     

 

 

Έγινε επεξεργασία από cabdik
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω για workloads, δε ξερω για servers, δε ξερω για i9 που λες, οποτε δε μπορω να πω γνωμη για κατι που δε ξερω.
Μιλησα ξεκαθαρα για gaming και με τα τωρινα δεδομενα και ξαναλαω, ΒΑΣΕΙ του βιντεο. Τα πραγματα λοιπον ειναι απλα και εχω αναλυσει 2-3 φορες το σκεπτικο μου. Πραγματικα δε καταλαβαινω που ειναι το δυσκολο να κατανοηθει σε αυτο που λεω.
Ειναι γρηγοροτεροι; Ειναι. Αν ΑΞΙΖΟΥΝ ομως τα παραπανω (διπλασια, 5πλασια) λεφτα αυτο το ξερει ο καθενας μας.


@cabdik Μια χαρα ισχυει. Δες out of the box καταστασεις. Ειναι ταχυτεροι.Δε το βλεπετε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες,

30 game battle :bleh: 

 

Έτσι πως είναι τα πράγματα τώρα ανάμεσα στους 6core πας στον r5 με βάση το κόστος.

Μιας και έχει πάρει μπάλα τον 7700k στο συγκριτικό και έχει αναφερθεί το κόστος (μιλώντας για τις επιδόσεις στα παιχνίδια) έχουμε τα παρακάτω:

mb-cpu-ram τα υπόλοιπα τα συμπληρώνει ο καθένας μ'αυτά που μπορεί/θέλει.

 

am4→  κόστος 485€

Spoiler

 

b350 75€ (η φθηνότερη)

r5 1600 210€

ram 3200 cl14  από 200€ (με τα sasmsung τσιπάκια, η flareX στα 215€)

έχει καλύτερη συμβατότητα για να δουλέψει στα 3200 και όσο μεγαλύτερη είναι ανεβάζει τα fps σε αντίθεση με την intel πλατφόρμα.

 

 

intel→ κόστος 580€

Spoiler

 

7700k 330 

ψήκτρα 30

b250m φθηνότερη στα 65€ με m.2 κλπ. (θα υπολογίσω την MSI B250M Bazooka στα 80€)

 στα 3200 cl16 140€ 

(καλύτερες συμβατότητες και δεν παίζει μεγάλο ρόλο στα fps του παιχνιδιού η συχνότητα στις μνήμες, εδώ θα τις βλέπει 2400)

 

 

Στο καθαρά gaming o 7700k υπερέχει, για το συγκριτικό με τα 30 παιχνίδια κάποιους τίτλους που καθαρά είναι gpu bound ....

δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι στην τελική σούμα στα average fps αλλά άχρηστη πληροφορία.

 

Παράθεση

Αν περιορίσουμε την κουβέντα σε αυτό το επίπεδο, μέσος όρος gaming performance 30 παιχνιδιών σε 1080p, τότε ας χαρίσουμε το 9% καλύτερα frame rates που υπερέχει ο 7700Κ με 100€ περισσότερα, διπλάσια κατανάλωση και θερμοκρασία βρασμού στα 4.9GHz από τον R5 1600 και το 0,7% που προηγείται ο 7800Κ με 200€ περισσότερα και υδρόψυξη για να να μην καλέσεις την πυροσβεστική στα 4.7GHz και με 3πλασια κατανάλωση.

Για να πάρεις 3 fps παραπάνω στο average που έχει στο σύνολο των παιχνιδιών με βάση τα παραπάνω συγκριτικό δεν χρειάζεται το OC. 

Θερμοκρασία, κατανάλωση και θόρυβος περισσότερο θα έχεις με τον r5 1600 στο OC που θα είναι και πάλι πίσω από τον 7700k στα stock του.

 

Την συγκεκριμένη χρονική στιγμή r5 & r7 είναι οι καλύτερες επιλογές κόστος/επιδόσεις για all around .

Αυτήν την στιγμή αν θα έστηνα H/Y θα πήγαινα σε r5 1600Χ(ή r7 1700X) (θα πείτε χρειάζεται ψήκτρα, οι περισσότεροι εδώ μέσα

έχουμε αλλά θα χρειαστεί να πάρουμε το bracket για το am4) που έχει μεγαλύτερο base clock και μπορεί στο oc να είναι καλύτερος.

Για κάποιον  με πιο στενό bugdet στον απλό 1600 (αλλά μιλάμε για 40€ διαφορά  για κάποιον που έχει ψήκτρα) τέσπα.

 

Αυτήν την χρονική περίοδο η amd επιασε στον ύπνο την intel και προσπαθώντας η τελευταία να βγει μπροστά τα έκανε αχταρμά με κριτήριο κόστος/επιδόσεις και κατανάλωση/θερμοκρασία.

Σε έξι μήνες/1 χρόνο θα δούμε πως θα είναι τα πράγματα που η κάθε εταιρία θα προσπαθήσει να βελτιώσει/απαντήσει η μια στην άλλη

προς το δικό μας όφελος.

:whistling::D

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μα έτσι όπως το ψειρίζουν πολλοί - καλώς ή κακώς - το θέμα των fps στην περιοχή μάλιστα των 120fps, ανέφερα το OC ως μια δυνατότητα που έχουν και τα τρία CPUs.

Και μπορεί μεν ο 7700Κ να κερδίσει 3 fps, ο R5 1600 όμως με τα 8 fps κατα μεσο ορο πάει στα 126 fps και ξεπερνάει το ψυχολογικό φράγμα των 120 και τον stock 7800K.

Για μένα αυτά δεν έχουν ουσία, τα 126 fps vs 138 fps.

Κάποιοι ισχυρίζονται όμως πως αν πάρει κάποιος μια 6C CPU- R51600 με 100€ λιγότερα και στο σύνολο της πλατφόρμας με πολύ λιγότερα € από μια 4C CPU - 7700K που σε πολλά workloads ο R5 1600 είναι ταχύτερος, ειδικά με το free overclocking που δίνει, από 7700Κ, δεν θα μπορέσει να κοιμηθεί το βράδυ γιατί στο Χ παιχνίδι πιάνει 125 fps και ο 7700Κ πιάνει 135 fps.

Για τα παιχνίδια το έχουμε ξαναπεί.

Δεν υπάρχει CPU και GPU bound, έτσι γενικά.

Πες μου τις CPU και τις GPU που παίζουν και την ανάλυση, να σου πω αν είναι CPU ή GPU bound το παιχνίδι.

Οι κουβέντες μας γίνονται αυτή την στιγμή που όντως η Intel είναι υπέρ-στρεσαρισμενη (διάβασα σε ξένα sites ότι τους τελευταίους 4 μήνες έχουν χάσει χρόνια από την ζωή τους λόγω άγχους) ανεξάρτητα από το παιχνίδι τιμών που το παίζουν cool.

Στην παρουσίαση των Xeon Skylake SP είχαν ολόκληρο deck με κάρτες για παρουσίαση αποκλειστικά για τους EPYC και την AMD που δεν έχει ξαναγίνει τα τελευταία χρόνια.

Σε 6 μήνες που γράφεις, η ψαλίδα θα ανοίξει υπέρ της AMD.

Πρώτον γιατί η Intel δεν έχει κάτι σημαντικό να δείξει στο HW πέραν μόνο από τους Coffee στο mainstream desktop αφού και οι server CPUs και οι HEDT βγήκαν χθες και

Δεύτερον γιατί η AMD έχει πάρει πολύ ζεστά τα optimizations και είναι από κοντά και με τους game developers και με τα optimizations στο BIOS/ system.

Η Intel δεν μπορεί να βελτιώσει την εικόνα της, γιατί τα CPU της είναι optimized out of the box.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.