Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

Μάλιστα.

27 Ιουλίου ο RyZen 3 με δύο μοντέλα όλα κι όλα.
Και τα δύο 4C/4T, αλλά δεν είπε τιμή.

Στην SIGGRAPH 30 Ιουλίου παρουσιάζεται όλη η σειρά VEGA και ο Threadripper, αλλά στο video αναφέρει πάλι δύο μοντέλα μόνο.

Το κορυφαίο 1950Χ (16C/32T) και το 1920Χ (12C/24T).

Διαθεσιμότητα Threadripper, αρχές Αυγούστου.

Στο Cinebench R15 είναι και οι δυο Threadripper ταχυτεροι απο τον κορυφαίο της Intel Core i9 7900K που είναι στην ίδια τιμή με τον 1950Χ

Μόνο που ο 1950Χ είναι 45% ταχύτερος.

Θα σπάσει τα ταμεία ο 1950Χ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια άσχετη ερώτηση;

Η MS υποχρεώνει να πάνε στα Windows 10 όσους επιλέξουν Ryzen (και Kaby Lake). Στην AMD δοκιμάζουν τους Threadripper σε Windows 8;

Θα μου πεις οτι πιθανόν δουλεύουν και σε 7αρια, άσχετα αν η MS θέλει να μας σπρώξει στα 10.

-Offtopic on-

O 1950X κάνει τέλειο ζευγάρι με την Radeon R7 240!!! Δεν κάνουν κι ένα τεστ να δούμε πόσα fps βγάζει; :p

-Offtopic off-

Link to comment
Share on other sites

Στο τελευταίο slide του video δείχνουν το configuration που είναι κοινό και για τα 3 συστήματα

1950Χ
1920Χ
7900Κ

Και τα τρία έχουν Windows 10 και R7 240.

Προφανώς έβαλαν αδύναμη κάρτα γιατί τεσταρουν τις CPU στο Cinebench και όχι τις GPU.

Θέλουν να δείξουν ότι είναι καθαρό, pure CPU rendering.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος TopCLR έγραψε:

Να κάνω μια άσχετη ερώτηση;

Η MS υποχρεώνει να πάνε στα Windows 10 όσους επιλέξουν Ryzen (και Kaby Lake). Στην AMD δοκιμάζουν τους Threadripper σε Windows 8;

Θα μου πεις οτι πιθανόν δουλεύουν και σε 7αρια, άσχετα αν η MS θέλει να μας σπρώξει στα 10.

-Offtopic on-

O 1950X κάνει τέλειο ζευγάρι με την Radeon R7 240!!! Δεν κάνουν κι ένα τεστ να δούμε πόσα fps βγάζει; :p

-Offtopic off-

Τα Naples δηλαδή δουλεύουν μόνο σε win 10 ? 

 

Καραγκιζιλικια της MS ...

Link to comment
Share on other sites

NikosD

Αστειεύτικα για την R7 240. Ξέρω γιατί είναι εκεί (γι' αυτά που ανέφερες).

Απλώς αναφέρθηκα στο screenshot που παρέθεσε με τα βίντεο ο yanni. Δεν υπέθεσα οτι έγινε κάποια παρατυπία στην δοκιμή ή οτι δεν δουλεύουν με τα 10άρια (αυτό μας έλειπε! :p ).

yanni

Θα συμφωνήσω μαζί σου. Δεν ξέρω τι παίζει με τα Naples. Αν μιλάμε για σέρβερ (με το φτωχό μου μυαλό) υποθέτω οτι δεν συμφέρει στην MS να πει με τσαμπουκά "Μόνο Windows 10, Windows Server 2016 κλπ."

Link to comment
Share on other sites

κρίμα πλέον που ότι έδινε η intela με πολλά $$$$$$$$$$$ θα το παίρνεις με ένα 1000αρικο :jester:

απλά γελάω με την INTEL

https://www.overclock3d.net/news/cpu_mainboard/intel_s_skylake-x_architecture_offers_less_gaming_performance_than_kaby_lake/1

 

 

και επειδή είμαι μέτοχος με την βούλα στην AMD αφήστε με να το χαρώ :p  (δείτε υπογραφή)

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Υπάρχει και Threadripper 1900X 8core/16thread quad channel , 180watt TDP. ....

 

Θέλω να δω τι διαφορές θα έχει από τον R7 1800x. 

Μου φαίνονται υπερβολικά τα ανακοινωθέντα 180watt TDP για τις γνωστές συχνότητες.

Link to comment
Share on other sites

@adpanos Αυτό τον Threadripper 1900X που τον έχεις δει ;

 

Αν αναφέρεσαι στις πρώτες ανακοινώσεις με όλη την λίστα που είχα ανεβάσει εδώ, τότε μιλάμε για πολλά περισσότερα μοντέλα - αν θυμάμαι καλά ήταν 9.

 

Το θέμα είναι πόσα, ποια και πότε θα γίνουν αυτά release στην πράξη κι όχι από rumors (αν γίνουν τελικά)

 

Προς το παρόν εγώ διαβάζω μόνο για 2 μοντέλα Threadripper να γίνονται release μέσα στον Αύγουστο - 1950Χ και 1920Χ.

 

Κι εγώ τον 1900Χ είχα στοχεύσει αλλά δεν τον βλέπω επίσημα (ακόμα)

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ.

Την πάνω φώτο δεν μου την βγάζει στο κινητό με tapatalk αλλά από την κάτω φώτο φαίνεται ότι είναι πράγματι 8C/16T ο 1900Χ και όχι 10C/20T

Μήπως κάποιος που ρωτούσε εδώ για τους 10C και 14C είχε δίκιο και είναι ασύμφορο/δυσκολο με CCX των 4C να πουλήσεις 10C και 14C ;

Πιθανόν να υπάρχει inconsistency στις επιδοσεις αναλόγως με τα cores που θα κάνει disable.

Ο 1900X με 8C μοιάζει λίγο με την απάτη του Kabylake - X, αλλά είναι πολύ πιο έντιμος γιατί θεωρώ ότι θα πάρει όλα τα features των Threadripper και της X399 πλατφόρμας - δηλαδή quad channel memory support, 1TB RAM, 64 PCIE lanes κτλ

Αναμένουμε.

Link to comment
Share on other sites

Στους -196° C με υγρό άζωτο, όλοι οι RyZen πάνε πάνω από 5 GHz και ο 1800Χ πάει καλύτερα από όλους στα 5.3GHz.

 

Από ότι γράφει το Tom's και τα 10 SKUs ήταν solid σε όλα τα test με υγρό άζωτο και υψηλά Volt.

 

"To end on a positive note, we want to emphasize that, despite tens of hours testing with liquid nitrogen cooling, using high voltages at cryogenic temperatures, and building/tearing down our test platform (with water everywhere), not a single component was damaged. Ryzen appears solid, despite its relative youth. And when you stumble across a gem of a sample, it's a pleasure to overclock."

 

http://www.tomshardware.com/reviews/overclocking-amd-ryzen-ln2,5116-12.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρεμβαίνω για να επιδοκιμάσω δημόσια το παραπάνω μήνυμα, ως δείγμα του πώς μπορείτε να διαφωνήσετε κόσμια σε αυτό το θέμα. Με την ελπίδα να στραφείτε σε αυτό το ύφος είχα αναιρέσει τις πιο πρόσφατες ποινές και των δύο μετά από λίγες ώρες, παρότι από τους βαθμούς ποινής σας ήταν αυτόματα πολυήμερες.

 

Χαίρομαι ιδιαίτερα γι αυτήν την εξέλιξη κι εύχομαι η μεταστροφή να έχει συνέχεια, ώστε το θέμα να γίνει και πάλι χρήσιμο και ενδιαφέρον.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Φτασαμε να δινουμε συγχαρητηρια για τα αυτονοητα, για το επιπεδο που πρεπει να εχει ενας διαλογος. Sorry, αλλα εγω αυτο βλεπω. Φτασαμε να δινουμε συγχαρητηρια σε φιλτραρισμενες αποψεις (anandtech πουλημενο, αλλα ο epyc στο πουλημενο review του κερδιζει τον διπλασιου κοστους xeon σε αρκετες περιπτωσεις, αλλα ειπαμε, πουλημενο), αφου πλεον μονον αυτες υπαρχουν στο thread. 

 

Οταν δεν υπαρχει ουσιαστικα διαλογος επειδη καποιος με τον επιθετικο τροπο γραφης του τον κατεστρεψε, λογικο ειναι πλεον να ηρεμισει και αυτος εχοντας πλεον την αποκλειστικοτητα γραφης στο θεμα.

 

Παντως για την ιστορια και εντος του θεματος, το μεγαλο πλεονεκτημα της amd ειναι οι single socket servers. Φτηνοι πυρηνες, φτηνες μητρικες, φτηνοι servers, ολα τα features.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, θα είμαι ευθύς. Οι απόψεις που εκφράζονται στο φόρουμ μπορούν να είναι παράλογες, αστήρικτες ή υπερβολικές. Δεν κρίνω αυτό. Στηλιτεύω απλά ότι είναι απαράδεκτο η συζήτηση να καταβαραθρώνεται σε προσβολές και χαρακτηρισμούς, όπως είχε συμβεί εδώ το τελευταίο διάστημα.

 

Μπρος σε κείνη την κατάντια, το πιο πάνω μήνυμα είναι ένα μεγάλο βήμα προς τη σωστή κατεύθυνση. Δε χρειάζεται να είναι μνημείο αντικειμενικότητας και σαφήνειας. Ελπίζω ειλικρινά ότι επιδοκιμάζοντας τις προσπάθειες βελτίωσης συντελούμε όλοι στην ταχύτερη επαναφορά του θέματος κοντά στις προδιαγραφές που έχω στο μυαλό μου για το φόρουμ μας.

 

Παρακαλώ όλους να εργαστούν προς αυτήν την κατεύθυνση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.