Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

πριν 1 λεπτό, το μέλος Petrossortep έγραψε:

Από την άλλη οι απλοί αγοραστές ryzen στο youtube δεν τολμάνε να ανεβάσουν cpu heavy games και βλέπεις συνέχεια κάτι Doom, κάτι Assasins Creed και λοιπά ανούσια. Και αν τυχόν ανεβάσουν κάποιοι ελάχιστοι θα δεις τους ryzen παρέα με κάποια 480 ή 470 όπου και πάλι δεν θα βγαίνει συμπέρασμα.

 

 

Δεν κατάλαβες. Πήραν και στην Ελλάδα. Σε "γειτονικό" φορουμ μάλιστα. Δεν ανεβάζουν τίποτε άλλα πέρα από cinebench. Ναι, cinebench. Mόνο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν υπάρχουν Intelοπληκτοι και Nvidioπληκτοι.

Όλοι αυτοί είναι ANTI-AMD, αυτό τους ενώνει, αυτό είναι το κοινό στοιχείο και απλά καμουφλαρονται και φοράνε μία την προβιά του Intel fanboy και μία του Nvidia fanboy.

Δεν είναι τίποτα από τα δύο πρόβατα.

Είναι απλώς anti-AMD.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος NikosD έγραψε:

Τελικά δεν υπάρχουν Intelοπληκτοι και Nvidioπληκτοι.

Όλοι αυτοί είναι ANTI-AMD, αυτό τους ενώνει, αυτό είναι το κοινό στοιχείο και απλά καμουφλαρονται και φοράνε μία την προβιά του Intel fanboy και μία του Nvidia fanboy.

Δεν είναι τίποτα από τα δύο πρόβατα.

Είναι απλώς anti-AMD.

 

Δώσε σετ να αγοράσω αύριο. Και θα το πακετάρω με τη σαβούρα την 480, δικό μου το κόστος γι αυτήν. Αν όμως δεν παίξει out of the box, στο γυρίζω και το πληρώνεις. Πάει;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Trexx

Αυτοί στους οποίους αναφέρεσαι είναι το καλύτερο μάρκετινγκ. Γιατί θα επιτεθούν με τα πιο ανόητα επιχειρήματα, θα προβάλουν μόνο δοκιμές σαν και την προαναφερόμενη και φυσικά δεν θα ανεβάσουν ποτέ δικό τους ματσάκι battlefield amiens 64 ή watch dogs 2 ή κάτι παρόμοιο για να φανεί η αλήθεια.

 

Άσε που κανένας δεν ασχολείται με το κατά πόσο ασφαλές είναι το voltage για ram στα 3600Mhz. Η επίσημη υποστήριξη είναι μέχρι τα 2.666Mhz.

Γιατί μια φορά έβαλα xmp στον δικό μου και είδα κιτρινισμένες τάσεις στον imc.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Trexx said:

ένα φόρουμ που αποτελείται κατά 85% τουλάχιστον από enthusiasts

Τόσες χιλιάδες enthusiasts εδώ, αλλά δεν σε βλέπω να κάνεις mention ΕΝΑΝ, ώστε να τον ρωτήσεις στα ίσια

"Θα πάρεις, δεν θα πάρεις; και αν όχι γιατί;"

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Trexx έγραψε:

 

Aρχηγέ, μιλάμε για ένα forum καλώς ή κακώς εξ αντικειμένου ελιτίστικο -δεν έχει συνταγές μαγειρικής- ένα φόρουμ που αποτελείται κατά 85% τουλάχιστον από enthusiasts, και ΚΑΝΕΝΑΣ μέχρι τώρα δεν έχει αγοράσει αυτόν τον γ@μημένο τον RYZEN. Είμαστε σοβαροί; Ούτε οι εγκάθετοι που τα παίρνουν τζάμπα (ελάχιστοι εδώ μέσα) δεν το τόλμησαν, και συζητάμε. Ένας μύθος είναι ο ryzen, μια συνομωσία των πυρήνων, ως εκεί.

 

Μια η μητρική δεν μπορεί, μια ο κώλος μου πονεί.

 

8 πυρηνες -> 500 ευρώ

8 πυρήνες -> 1000 ευρώ

 

Άρα το πρώτο καλύτερο. Don't be peasants, ξαναλέω.

Καλά θες και τα λες αυτά? 

 

Οι λόγοι που δεν έχει αγοραστεί ακόμα ryzen στο φόρουμ είναι οι κάτωθι:

 

Α) Το φόρουμ αποτελείται κατά κόρον από Ιντελαδες που δεν έβαζαν amd επεξεργαστές ούτε τις εποχές των θρυλικών Athlon 64 & athlon x2 64. Τώρα θα βάλουν?

 

Β) Πάρα πολλοί χρήστες έχουν ήδη δυνατά συστήματα που τους καλύπτουν . Οπότε δεν είναι απαραίτητη η αγορά νεας πλατφόρμας από αυτούς άμεσα.

 

Γ) Οι R7 άσχετα αν έρχονται σε καλή τιμή σε σχέση με τον ανταγωνισμό, η απόλυτη τιμή κτίσης τους είναι αρκετά υψηλή. Στις εποχές που ζούμε, να τραβήξεις έτσι απλά 700€ για CPU + MOBO και άλλα 200€ για RAM , άρ 900€ , δεν είναι εύκολο πράγμα. Ξέρω 4 άτομα που θέλουν να αγοράσουν άμεσα, αλλά κοιτάζουν πρώτα να πληρώσουν το ενοίκιο, το ρεύμα από τα 750€ που παίρνουν και μετά να σκεφτούν αναβάθμιση και αυτή μέσω κάρτας ....

 

Δ) Πολλοί περιμένουν να κατασταλάξουν οι τιμές. Δεν μπορεί μητρική με τιμή καταλόγου Asrock κάτω από 200$ να καταλήγει στα 300€ στα ράφια.

 

Ε) Έως πριν μία εβδομάδα η διαθεσιμότητα ήταν μηδενική. Δεν προλαβαίνουν οι παραγωγοί να καλύψουν την ζήτηση παγκοσμίως σε μητρικές ειδικά. Ο χρήστης δεν θα πάει να αγοράσει την οποιαδήποτε πλατφόρμα, αλλά θα περιμένει αυτή που του έχει γυαλίσει.

 

Στ) Πολλοί περιμένουν τους R5 , για μία VFM αναβάθμιση σε πολυπυρηνο, χωρίς να σκάσουν πολλά χρήματα.

 

Το θέμα είναι όμως ένα. Οι RYZEN ,είτε με καθυστέρηση είτε με προβλήματα διαθεσιμότητας, ήρθαν για να μείνουν. Και έτσι όπως φαίνεται να το πηγαινει η AMD, οι Ryzen θα βγουν σε κάθε έκφανση για κάθε χρήση. Από ITX, APU, NPU, HDET AM44, NAPLES, mobile . Όταν αναπτυχθεί όλο αυτό το οικοδόμημα στην αγορά, τα ξαναλέμε. 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος yanni έγραψε:

Τόσες χιλιάδες enthusiasts εδώ, αλλά δεν σε βλέπω να κάνεις mention ΕΝΑΝ, ώστε να τον ρωτήσεις στα ίσια

"Θα πάρεις, δεν θα πάρεις; και αν όχι γιατί;"

Ποιόν; Υπόδειξέ  μου, να τον κάνω. Ρε κανένας δεν πήρε. Κι αυτοί που πήραν στη γειτονιά τα κρύβουν στην κυριολεξία. Βγάλαν μάλιστα και ανακοίνωση ότι αν δεν στρώσουν τα bios (ο χριστός κι η μάνα του) δεν ανεβάζουν τίποτα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω μια χαρά έπεσα, εσύ παραμένεις μπουμπούνας.
Πού έπεσα έξω με τις μνήμες ?

Καταλαβαίνεις απλά Ελληνικά και ψευτοτεχνικά από PC ή δεν θες ?

 

CPU --> Graphics Card

CPU -> PCI-Express -> GPU -> GPU Memory -> PCI-Express -> CPU

 

Το ταξίδι που πρέπει να γίνει για να χρησιμοποιήσει η CPU την μνήμη της γραφικών.

Πόσο ανούσιο είναι ? όσο η φαντασία σου και το τσίμπημά σου στο marketing name ( "infinity fabric" ) για ένα on-chip interconnect.

Το latency και το bandwidth των διαύλων που παρεμβάλλονται μεταξύ GPU & CPU είναι τόσο μεγάλο ( latency ) και τόσο μικρό ( bandwidth ) που είναι κάτω από το μισό BW της RAM, και μιλάμε για 1/4 και ακόμα περισσότερο σε σύγκριση με L1/L2/L3 Cache της CPU.

 

Πόσο χρήση θα είχε αυτό ( αν ήταν και προγραμματιστικά εφικτό, γιατί θέλουμε νέο API και αντίστοιχα προγραμματισμένα applications ) ? όσο το να χρησιμοποιούσες τον σκληρό δίσκο σαν cache για την CPU :D

 

4 hours ago, ARMAGEDDON said:

Ο @billpeppas έπεσε έξω για το για τις ram και την επικοινωνία των CCX σελίδα 31 του παρόντος thread

Για αυτό λέω και ξαναλέω δεν θα μου φαινότανε περίεργο όταν βγουν οι VEGA να χρησιμοποιεί την HBM2 μνήμη τους, και να δούμε ακόμα κατά πολύ καλύτερα αποτελέσματα ...

(το έχω ξαναγράψει αυτό αν γίνει κάτι τέτοιο πολύ σατανικό :p )  (δεν θέλω να δημιουργήσω εντυπώσεις , αλλά αν όντως τελικά το έχουν κάνει έτσι δεν θα πέσω και από τα σύννεφα , αν δεν το έχουν κάνει δεν έγινε και κάτι μιας και είναι ένας πάρα πολύ καλός CPU για τα λεφτά που ζητάει και overall )

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Trexx said:

Ποιόν; Υπόδειξέ  μου, να τον κάνω. Ρε κανένας δεν πήρε. Κι αυτοί που πήραν στη γειτονιά τα κρύβουν στην κυριολεξία. Βγάλαν μάλιστα και ανακοίνωση ότι αν δεν στρώσουν τα bios (ο χριστός κι η μάνα του) δεν ανεβάζουν τίποτα...

Μην μου το παίζεις Κινέζος τώρα. Εσύ μιλάς για 85% enthusiasts σε ένα forum που έχει χιλιάδες μέλη. Ε δεν μπορεί. Και δέκα άτομα να είχε το forum, θα μπορούσες να κάνεις mention... 8,5 άτομα και να ρωτήσεις. "Πήρατε Ryzen?"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όσο και αν πονάει, αυτή η φήμη που ποσταρα εδώ πρώτος για τους AMD HEDT με τις 16C/32T CPU μάλλον θα βγει αληθινή.

Όπως αληθινό θα βγει ότι θα τρώνε τους νέους Intel HEDT με Skykake X για πρωινό.

Άρα από Ryzen 3 έως Ryzen HEDT, η κυριαρχία της AMD θα είναι αδιαμφισβητητη.

Αφού είναι τοσο σίγουροι ότι οι Ryzen είναι προϊόν marketing, γιατί σπαρταρανε σαν το ψάρι έξω από το νερό οι Intelοπληκτοι ;


Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος NikosD έγραψε:

Όσο και αν πονάει, αυτή η φήμη που ποσταρα εδώ πρώτος για τους AMD HEDT με τις 16C/32T CPU μάλλον θα βγει αληθινή.

Όπως αληθινό θα βγει ότι θα τρώνε τους νέους Intel HEDT με Skykake X για πρωινό.

Άρα από Ryzen 3 έως Ryzen HEDT, η κυριαρχία της AMD θα είναι αδιαμφισβητιτη.

Αφού είναι τοσο σίγουροι ότι οι Ryzen είναι προϊόν marketing, γιατί σπαρταρανε σαν το ψάρι έξω από το νερό οι Intelοπληκτοι ;

 

Έχω αυτό το τσιπ https://ark.intel.com/products/92984/Intel-Xeon-Processor-E5-2640-v4-25M-Cache-2_40-GHz

που σκέφτομαι να το βγάλω για πούλημα τις επόμενες μέρες. Χωρίς εγγύηση, χωρίς κουτί, χωρίς τίποτα. Πόσο να το βάλω;

 

ΥΓ. Αχρείαστη λεπτομέρεια:

Δουλεύει όπως είναι. Με οποιαδήποτε μνήμη σε οποιαδήποτε διαπιστωμένη συχνότητα. Ξέρεις. Πολυτέλειες.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, yanni said:

Εσύ μιλάς για 85% enthusiasts σε ένα forum που έχει χιλιάδες μέλη. Ε δεν μπορεί. Και δέκα άτομα να είχε το forum, θα μπορούσες να κάνεις mention... 8,5 άτομα και να ρωτήσεις. "Πήρατε Ryzen?"

 

Όχι, γιατί τη στιγμή που έψαχνα να φτιαξω build από μητρικές δεν υπήρχε απολύτως τίποτα. Μόνο η Asus Prime X370 κάτι τελοσπάντων που δεν μου γέμισε το μάτι.

Κι επειδή ψαχνόμουν να αλλάξω και το δικό μου build (6900K) πάλι δεν υπάρχει μητρική για Ryzen οπότε απλά άλλαξα CPU.

 

Επίσης δεν είμαι Intelόπλητος, ούτε πρόβατο κτλ. Αν αύριο η AMD βγάλει Ryzen 16/32 Threads που να κλοκάρει (γιατί αν δεν κλοκάρει για μένα είναι no go, γι'αυτό έστειλα και το πακέτο με τους Xeon) τότε θα αγοράσω. Τόσο απλά.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ρε εσείς, σε τι ακρότητες έχετε φτάσει? 

 

Γράψτε κανένα νέο για τα ryzen. Κανέναν R5, R3 τεσταραν ή ακόμα ? 

 

Ισχύει ότι έχουν βγει νέα bios για μνήμες από MSI, Asrock, Asus ή όχι?

 

Ισχύει πως με ένα update του agesa code λύθηκε το bug με το FM3A ?

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος adpanos έγραψε:

Ρε εσείς, σε τι ακρότητες έχετε φτάσει?  ΛΟΛ

 

Γράψτε κανένα νέο για τα ryzen. Κανέναν R5, R3 τεσταραν ή ακόμα ? ΌΧΙ

 

Ισχύει ότι έχουν βγει νέα bios για μνήμες από MSI, Asrock, Asus ή όχι? ΟΧΙ

 

Ισχύει πως με ένα update του agesa code λύθηκε το bug με το FM3 ? ΝΑΙ

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος NikosD έγραψε:

Άρα από Ryzen 3 έως Ryzen HEDT, η κυριαρχία της AMD θα είναι αδιαμφισβητητη.

Γινεσαι ακραιος , η αμδ ειναι ακομα μια τριχα της ιντελ . Αλλο το να εχει αξιολογα προιοντα και αλλο το να κοβει κολους . 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος Trexx έγραψε:

Ποιόν; Υπόδειξέ  μου, να τον κάνω. Ρε κανένας δεν πήρε. Κι αυτοί που πήραν στη γειτονιά τα κρύβουν στην κυριολεξία. Βγάλαν μάλιστα και ανακοίνωση ότι αν δεν στρώσουν τα bios (ο χριστός κι η μάνα του) δεν ανεβάζουν τίποτα...

Θα ντρέπονται μωρέ...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Trexx έγραψε:

 

 

Αυτό που λένε εδώ δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα? 

 

https://www.overclock3d.net/news/cpu_mainboard/msi_release_a-xmp_for_better_ryzen_memory_compatibility/1

 

Βλέπω και νέα μοντέλα μητρικών να φέρνουν.

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Silender έγραψε:

Θα ντρέπονται μωρέ...

Μη γελάς, ισχύει. Οκ το cinebench το δείξαν, το ξέρουμε. Μετά τι; Τα 1.72 vcore για απλό ματσάρισμα σε οποιοδήποτε ρεαλιστικό σενάριο δεν τα δείχνει κανείς. ΥΓ. Έχω παραγγείλει ryzen.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.