Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

Δεν νομίζω να μπορείς να ανακατέψεις επεξεργαστές με διαφορετικούς memory controllers στο ίδιο socket, δηλαδή dual και quad channel. Αλλά δεν αποκλείεται να έχω μείνει πίσω. Μπορεί για την ώρα να είναι ένα μαρκετινίστικο προϊόν, από την άποψη ότι τα games θέλουν quad channel, ενώ οι λοιπές εφαρμογές φαίνεται να βολεύονται και με το dual channel. Οπότε αν πεις ότι το φτιάχνεις για τους gamers, είναι μάλλον άκυρο, μιας και δεν φαίνεται να διορθώνει το κυρίως πρόβλημα του bandwidth, αν πεις ότι το φτιάχνεις για τους επαγγελματίες, νομίζω αυτοί είναι ήδη ενθουσιασμένοι με τους Ryzen 7.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Δεν νομίζω να μπορείς να ανακατέψεις επεξεργαστές με διαφορετικούς memory controllers στο ίδιο socket, δηλαδή dual και quad channel. Αλλά δεν αποκλείεται να έχω μείνει πίσω. Μπορεί για την ώρα να είναι ένα μαρκετινίστικο προϊόν, από την άποψη ότι τα games θέλουν quad channel, ενώ οι λοιπές εφαρμογές φαίνεται να βολεύονται και με το dual channel. Οπότε αν πεις ότι το φτιάχνεις για τους gamers, είναι μάλλον άκυρο, μιας και δεν φαίνεται να διορθώνει το κυρίως πρόβλημα του bandwidth, αν πεις ότι το φτιάχνεις για τους επαγγελματίες, νομίζω αυτοί είναι ήδη ενθουσιασμένοι με τους Ryzen 7.

 

 

Δεν θα είναι διαφορετικοί memory controllers. Ίδιοι θα είναι. Ανά 8CORES υπάρχει και ένας dual channel.  Αν λοιπόν χρησιμοποιείς 8CORES CPU θα δουλεύεις με τον 1 (dual) , ενώ αν χρησιμοποιείς 16core (8+8) CPU  θα παίζεις με 2 (2imc x dual channel) . 

Υβριδική λύση που έχει ήδη παίξει νομίζω σε C32/G34 Socket.

 

Στην πρώτη περίπτωση ίσως να έχεις και περιορισμό στα dimm μνήμης που θα βάλεις και πως - που θα τα βάλεις.

Ετσι θα μπορούσε να γίνει πιστεύω.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, adpanos said:

 

 

Δεν θα είναι διαφορετικοί memory controllers. Ίδιοι θα είναι. Ανά 8CORES υπάρχει και ένας dual channel.  Αν λοιπόν χρησιμοποιείς 8CORES CPU θα δουλεύεις με τον 1 (dual) , ενώ αν χρησιμοποιείς 16core (8+8) CPU  θα παίζεις με 2 (2imc x dual channel) . 

Υβριδική λύση που έχει ήδη παίξει νομίζω σε C32/G34 Socket.

 

Στην πρώτη περίπτωση ίσως να έχεις και περιορισμό στα dimm μνήμης που θα βάλεις και πως - που θα τα βάλεις.

Ετσι θα μπορούσε να γίνει πιστεύω.

Αυτό ακριβώς είναι που μου φαίνεται δύσκολο. Να χάνεις τα μισά dimm slots. Γίνεται μεν, αλλά δεν νομίζω ότι είναι και η ομορφότερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

fast Ram and AMD magick

 

 

μένει να δούμε με τον ερχομό των Vega αν θα γίνει τίποτα που υποπτεύομαι fabric - HBM2 - Vega cache (η οποία είναι προγραματιζόμενη με ότι αυτό

συνεπάγεται)

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ARMAGEDDON said:

fast Ram and AMD magick

Και στα 5Ghz ο 7700k... RIP.

Πάντως μου κάθεται κάπως να πάρει κάποιος ένα ryzen με όλο τον κατάλληλο εξοπλισμό για να παίζουν στα 3600 οι μνήμες, για να παίζει μόνο παιχνίδια. Είναι σα να έχεις μόνιμα ένα θηρίο στο κλουβί. Την ferrari σκεπασμένη μέσα στο πάρκινγκ. Καλύτερα να πάει να πάρει 7700 :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Jaco said:

Και στα 5Ghz ο 7700k... RIP.

Πάντως μου κάθεται κάπως να πάρει κάποιος ένα ryzen με όλο τον κατάλληλο εξοπλισμό για να παίζουν στα 3600 οι μνήμες, για να παίζει μόνο παιχνίδια. Είναι σα να έχεις μόνιμα ένα θηρίο στο κλουβί. Την ferrari σκεπασμένη μέσα στο πάρκινγκ. Καλύτερα να πάει να πάρει 7700 :p

έχει μέλλον όπως το πάνε απλά θέλει φινίρισμα η πλατφόρμα ! (δεν θα μου είναι περίεργο αν τον Σεπτέμβριο ανακοινωθούν ddr5)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Jaco said:

Και στα 5Ghz ο 7700k... RIP.

Πάντως μου κάθεται κάπως να πάρει κάποιος ένα ryzen με όλο τον κατάλληλο εξοπλισμό για να παίζουν στα 3600 οι μνήμες, για να παίζει μόνο παιχνίδια. Είναι σα να έχεις μόνιμα ένα θηρίο στο κλουβί. Την ferrari σκεπασμένη μέσα στο πάρκινγκ. Καλύτερα να πάει να πάρει 7700 :p

Σου φαίνονται αξιόπιστα τα αποτελέσματά του; Σε συμφωνία με όσα έχουμε δει μέχρι στιγμής, με αντίστοιχα υψηλά χρονισμένες μνήμες(2933 και πάνω); Αν είναι πραγματικά, τότε το ipc του κάθε ryzen πυρήνα ξεπερνάει κατά 20% περίπου αυτό των skylake.

Πάντως μου κάνει εντύπωση πώς τα κατάφερε να τρέξει ραμ στα 3200 με 14άρια timings. 1,5 volt έδωσε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Petrossortep said:

Πάντως μου κάνει εντύπωση πώς τα κατάφερε να τρέξει ραμ στα 3200 με 14άρια timings. 1,5 volt έδωσε;

Γιατί το λές αυτό;

Αυτές (G.Skill FlareX Black 16GB DDR4 Kit 3200 CL14) βγήκαν μέσα στον  Μάρτιο και είναι ήδη validated  σε διάφορα ΑΜ4 boards. Τις περιμένω από βδομάδα.

Έγινε επεξεργασία από Efialtis
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Όποιος περιμένει δεν χάνει @Petrossortep επειδή μέχρι στιγμής έχει αποδειχθεί ότι οι RYZEN είναι ένα μεγάλο puzzle όπου μέρα με την μέρα προσπαθούμε να ανακαλύψουμε κομμάτια αυτού και να τα βάλουμε κατάλληλα ώστε να βγάζουν νόημα !

Στο δια ταύτα όταν βγήκανε είχαμε τους reviewer να έχει ο καθένας διαφορετικά αποτελέσματα , διότι πολύ απλά οι Ram τρέχανε στον έναν 2133 στον άλλον 2600 στον 2900 κλπ κλπ

Μετά μάθαμε ότι ο Ryzen δεν είναι ένα ατόφιο 8 πύρινο CPU αλλά αποτελείται από δύο CCX των 4cores/8threads

Μετά μάθαμε ότι η επικοινωνία ανάμεσα των δύο CCX έχει μια ταχύτητα 22Gbs - fabric

Και τέλος μάθαμε ότι η επικοινωνία μεταξύ των δύο CCX είναι η μισή ταχύτητα της RAM πρακτικά δηλαδή τα 2133-->1066Mhz , 2600-->1300Mhz , 2933-->2466 , 3200-->1600 και ουκ κάθε εξής , και να μην ξεχνάμε το fabric (ακόμα υπάρχουν ερωτηματικά για διάφορα πράματα)

Ο @billpeppas έπεσε έξω για το για τις ram και την επικοινωνία των CCX σελίδα 31 του παρόντος thread

Για αυτό λέω και ξαναλέω δεν θα μου φαινότανε περίεργο όταν βγουν οι VEGA να χρησιμοποιεί την HBM2 μνήμη τους, και να δούμε ακόμα κατά πολύ καλύτερα αποτελέσματα ...

(το έχω ξαναγράψει αυτό αν γίνει κάτι τέτοιο πολύ σατανικό :p )  (δεν θέλω να δημιουργήσω εντυπώσεις , αλλά αν όντως τελικά το έχουν κάνει έτσι δεν θα πέσω και από τα σύννεφα , αν δεν το έχουν κάνει δεν έγινε και κάτι μιας και είναι ένας πάρα πολύ καλός CPU για τα λεφτά που ζητάει και overall )

 

@Efialtis  πω 207 ευρώ έχουν ξεφύγει οι RAM

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω δει κάτι θετικό για ram. Το techpowerup πέταξε ένα άρθρο για 20% αύξηση των μνημών αυτές τις μέρες, αλλά βασιζόταν σε παλιό report, από τον Νοέμβριο, αλλιώς θα βλέπατε σχετικό θέμα στην κεντρική. Είχε βγει σχετικό θέμα τον Οκτώβριο. Το άσχημο είναι ότι εκείνο το report μίλαγε για αύξηση τιμών και για το 2017 και δυστυχώς δεν έχω δει κάτι πρόσφατο που να αναιρεί εκείνη την πρόβλεψη.

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Έχει ανοίξει thread για VEGA ?

It's just around the corner.

Θέλω να δω άραγε οι Intelοπληκτοι που προσπάθησαν να θάψουν - ανεπιτυχώς - τον RyZen εδώ σε αυτό το thread θα είναι οι ίδιοι που θα μας λένε πόσο καλύτερη είναι η Nvidia από την AMD και στο thread της VEGA ;

Φοβάμαι ότι όλως τυχαίως αυτοί που προσπαθούσαν να μας μιλήσουν για την ανωτερότητα της Intel εδώ στον RyZen, θα είναι οι ίδιοι που θα μας λένε για την ανωτερότητα των Pascal σε σχέση με τις VEGA στο thread της VEGA

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος NikosD έγραψε:

Θέλω να δω άραγε οι Intelοπληκτοι που προσπάθησαν να θάψουν - ανεπιτυχώς - τον RyZen εδώ σε αυτό το thread θα είναι οι ίδιοι που θα μας λένε πόσο καλύτερη είναι η Nvidia από την AMD και στο thread της VEGA ;

Φοβάμαι ότι όλως τυχαίως αυτοί που προσπαθούσαν να μας μιλήσουν για την ανωτερότητα της Intel εδώ στον RyZen, θα είναι οι ίδιοι που θα μας λένε για την ανωτερότητα των Pascal σε σχέση με τις VEGA στο thread της VEGA

 

Aρχηγέ, μιλάμε για ένα forum καλώς ή κακώς εξ αντικειμένου ελιτίστικο -δεν έχει συνταγές μαγειρικής- ένα φόρουμ που αποτελείται κατά 85% τουλάχιστον από enthusiasts, και ΚΑΝΕΝΑΣ μέχρι τώρα δεν έχει αγοράσει αυτόν τον γ@μημένο τον RYZEN. Είμαστε σοβαροί; Ούτε οι εγκάθετοι που τα παίρνουν τζάμπα (ελάχιστοι εδώ μέσα) δεν το τόλμησαν, και συζητάμε. Ένας μύθος είναι ο ryzen, μια συνομωσία των πυρήνων, ως εκεί.

 

Μια η μητρική δεν μπορεί, μια ο κώλος μου πονεί.

 

8 πυρηνες -> 500 ευρώ

8 πυρήνες -> 1000 ευρώ

 

Άρα το πρώτο καλύτερο. Don't be peasants, ξαναλέω.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Trexx said:

 

τα έχουμε ξαναπεί οι μισοί περιμένουν με το δάκτυλο στην σκανδάλη που έχουν παλιά συστήματα fx - 920 ....

επίσης να μην ξεχνάμε και την διαθεσημότητα σε μητρικές !

τώρα γιατί δεν βλέπουμε από διάφορα άτομα να παίρνουν , παράδειγμα δεν νομίζω κάποιος σαν τον πάνο που έχει τον ποιο τούμπανο cpu της intel να θέλει να δώσει και άλλα λεφτά για νέα πλατφόρμα η για κάποιος που μόλις τα έχει σκάσει κλπ κλπ !

 

εγώ περιμένω να αλλάξει ο μήνας τα λεφτά για τον 1700 μαζεύτηκαν ,και εκτός απροόπτου μέσα απριλίου θα έχω το build, και μάλλον θα είμαι ο μόνος εδώ ...

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

τα έχουμε ξαναπεί οι μισοί περιμένουν με το δάκτυλο στην σκανδάλη που έχουν παλιά συστήματα fx - 920 .... επίσης να μην ξεχνάμε και την διαθεσημότητα σε μητρικές !

τώρα γιατί δεν νομίζω κάποιος σαν τον πάνο που έχει τον ποιο τούμπανο cpu της intel να θέλει να δώσει και άλλα λεφτά για νέα πλατφόρμα !

 

Αυτό σου λέω ρε Άρχοντα. Διαθεσιμότητα σε μητρικές δεν υπάρχει. Αν υπάρχει δεν παίζουν τα bios και περιμένουμε άλλα. Αν παίζουν τα bios δεν μας κάνουν. Στα παιχνίδια οκ, πάλι πίσω, quad channel όχι, κατανάλωση τα ίδια, άρα; Όλό το hype έχει να κάνει με τα πορτοκάλια also known as cores. Τόσο το κιλό. Δεν είναι όμως τόσο απλά τα πράγματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος NikosD έγραψε:

Έχει ανοίξει thread για VEGA ?

It's just around the corner.

Θέλω να δω άραγε οι Intelοπληκτοι που προσπάθησαν να θάψουν - ανεπιτυχώς - τον RyZen εδώ σε αυτό το thread θα είναι οι ίδιοι που θα μας λένε πόσο καλύτερη είναι η Nvidia από την AMD και στο thread της VEGA ;

Φοβάμαι ότι όλως τυχαίως αυτοί που προσπαθούσαν να μας μιλήσουν για την ανωτερότητα της Intel εδώ στον RyZen, θα είναι οι ίδιοι που θα μας λένε για την ανωτερότητα των Pascal σε σχέση με τις VEGA στο thread της VEGA

Με τους φαντασιοπληκτους να δουμε τι θα κανουμε.... 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τελικά βλέπω ότι μερικοί άνθρωποι ό,τι και να τους πεις, ο,τι και να τους γράψεις, μυαλό δεν βάζουν.

Ναι, είναι οι ίδιοι άνθρωποι που θα μας κουβαληθουν και στο VEGA να μας τα πρήξουν για άλλη μια φορά με τις φοβερές και τρομερές αποψαρες τους που τις ακολουθουν οι ίδιοι και τρία τέσσερα πρόβατα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Efialtis said:

Γιατί το λές αυτό;

Αυτές (G.Skill FlareX Black 16GB DDR4 Kit 3200 CL14) βγήκαν μέσα στον  Μάρτιο και είναι ήδη validated  σε διάφορα ΑΜ4 boards. Τις περιμένω από βδομάδα.

Δεν το 'ξερα ότι προχώρησαν τόσο πολύ οι ram τους τελευταίους μήνες. Αυτή είναι βέβαια και σχετικά πρόσφατο μοντέλο.

 

Πάντως αυτό το βίντεο με τον 1700 και τη μνήμη στα 3600Mhz, που έγινε της μόδας σήμερα, δεν αποκλείεται να είναι promotion μνημών. Αναφέρει κιόλας ότι έγινε με συγκεκριμένο χαϊεντάδικο σετ gskill. Όποιος το έχει δει βλέπει έναν 7700K στα 5Ghz, να χάνει τα 60 καρέ στο GTAV @high που είναι κυριολεκτικά πούπουλο. Ούτε core 2 quad τόσο άθλιες επιδόσεις. Λίγος σκεπτικισμός δεν βλάπτει.

 

Από την άλλη οι απλοί αγοραστές ryzen στο youtube δεν τολμάνε να ανεβάσουν cpu heavy games και βλέπεις συνέχεια κάτι Doom, κάτι Assasins Creed και λοιπά ανούσια. Και αν τυχόν ανεβάσουν κάποιοι ελάχιστοι θα δεις τους ryzen παρέα με κάποια 480 ή 470 όπου και πάλι δεν θα βγαίνει συμπέρασμα.

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.