Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

Τζέντλεμεν, τζέντλεμεν... με στεναχωρείτε ιδιαιτέρως. Τις τελευταίες μέρες ερχόμουν στο θέμα τακτικά για λίγα χαμόγελα, γιατί πετύχαινε να κινείται ακριβώς στο όριο της προκλητικότητας κι από τα δύο στρατόπεδα, αλλά χωρίς να ξεφεύγει. Όσο υπήρχε κατανόηση κι από τις δύο πλευρές, μπορούσαν να λέγονται πράγματα που σε άλλα θέματα θα είχαν οδηγήσει σε σύρραξη.

 

Σήμερα, χωρίς κανέναν λόγο, πάτε να ξεφύγετε. Είχα να γράψω και τα δικά μου για το θέμα, αλλά τώρα μου το χαλάσατε.

 

Μέχρι να ηρεμήσουν λίγο τα πνεύματα, ο επόμενος που θα καταφύγει σε προσωπικούς χαρακτηρισμούς θα πάει για χοχλιούς -έχει βρέξει κιόλας και είναι μπόλικοι.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος billpeppas έγραψε:

Προφανώς απέχουμε πολύ σαν σκέψη.

 

Για αρχή δεν έγραψα πουθενά ότι δικαιολογώ το ποσό που ζητάει η Intel για τον 6950X.

Όταν κυκλοφόρησε αυτός, ο ανταγωνισμός απλά δεν υπήρχε στον χάρτη.

Τόσα γούσταρε να ζητήσει η Intel, τόσα ζήτησε.
Αν θες τον αγοράζεις, αν δεν θες, δεν τον αγοράζεις.

Οτιδήποτε αντίστοιχο αυτού στις εργασίες που είναι σβέλτος δεν υπήρχε, οπότε τι να αγόραζα ? Άλλωστε δεν είμαι ούτε κυνηγός του VfM ούτε το p/$ ούτε κάνω τσιγκουνιές στο hardware για την δουλειά μου.

Αυτό έγραψα κι εγώ. Εφόσον εσένα σου έκανε, εγώ πάω πάσο.

 

πριν 3 ώρες, το μέλος Petrossortep έγραψε:

Έχετε ξεχάσει τις εποχές που για π.χ. 100Mhz παραπάνω στοκ ταχύτητας πλήρωνες 200€ περισσότερα. Θυμηθείτε λίγο τιμολόγηση nehalem.

Ο επαγγελματίας θα σκάσει και 3.000€ αν δει ότι έτσι θα προχωρήσει η δουλειά του. Δεν υπάρχει λογική vfm εκεί.

 

Έγραψα κάτι διαφορετικό; Είμαι εγώ επαγγελματίας; Είπα αν του billpeppas του άρεσε/έκανε δεν είμαι εγώ που θα κρίνω αν αυτή ήταν σωστή επιλογή. Το ίδιο δε θα έπρεπε βέβαια να κρίνει κι αυτός κάποιον που αγοράζει 1800X, που δεν έχει OC headroom. Άλλες προτεραιότητες, άλλες αποφάσεις.

 

πριν 3 ώρες, το μέλος billpeppas έγραψε:

Ωραίο το link που έδωσες αλλά δεν είναι πραγματική η τάση.

Είναι απλά παλιά version του CPU-z που δεν αναγνωρίζει την πραγματική τάση.

Αυτό πλήγμα στην αξιοπιστία σου. 1.78.3 η έκδοση στο screenshot είναι η τελευταία διαθέσιμη.

Έγινε επεξεργασία από dfk_7677
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dj_ALeX said:

Είναι "λυπηρό" να βγάζει ανταγωνιστικό cpu και να θέλει 1.4+ Volts για τα 4.0GHz, αν αυτό ΔΕΝ μπορείς να το κατανοήσεις δικό σου το πρόβλημα Mr. AMD! Πότε με διάβασες να γράφώ άσχημα λόγια για τους ryzen?? Δεν θα κάτσω να κάνω αυτό που κάνεις εσύ μέρα και νύκτα όμως, που εκθιάζεις συνεχώς στα μάτια όλων όσων διαβάζουν εδώ μέσα τους ryzen και γενικά τα προϊόντα της AMD. Αντικειμενικότητα 0. Το hype πάει σύννεφο χωρίς να βλέπεις τι συμβαίνει στην πραγματικότητα. Το να λές διάφορα είναι εύκολο πράγμα και τσάμπα, το να γνωρίζεις πράγματα στα αλήθεια είναι και το δύσκολο. Εγώ μιλάω για 1 πράγμα συγκεκριμένα και σύ απαντάς σαν εκείνο τον άνθρωπο που "ζεί" μέσα απο τα reviews των διαφόρων ιστοσελίδων και νομίζει οτι έχει αναβαθμίσει κιόλας! Αυτός που υπνωτίζεται είναι αυτός που κατά κανόνα έχει μείνει εκτός αγοράς/δοκιμών/προσωπικής ενασχόλησης με το "άθλημα" και όχι αυτός που ρίχνει ζεστό χρήμα στην τεχνολογία τακτικά και έχει άποψη! 

Καλά είσαι σοβαρός τώρα; Εδώ σου δίνει 16 threads Με IPC Broadwell και εσύ κοιτάς τα volts για τα 4.0GHz? Αν είναι να το παίξουμε τρελίτσες, τότε είναι λυπηρό που η Intel σε διπλάσιας αξίας επεξεργαστή χρησιμοποιεί οδοντόπαστα μεταξύ πυρήνα και heatspreader.

 

Το υπόλοιπο post τώρα, εντάξει. Ότι να ναι...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Καλά είσαι σοβαρός τώρα; Εδώ σου δίνει 16 threads Με IPC Broadwell και εσύ κοιτάς τα volts για τα 4.0GHz? Αν είναι να το παίξουμε τρελίτσες, τότε είναι λυπηρό που η Intel σε διπλάσιας αξίας επεξεργαστή χρησιμοποιεί οδοντόπαστα μεταξύ πυρήνα και heatspreader.

 

Το υπόλοιπο post τώρα, εντάξει. Ότι να ναι...

 

Χωρίς να συμφωνώ, προσωπικά καταλαβαίνω από ξεκινάει όλο αυτό και θα σου πω τη γνώμη μου. Το ξαναέγραψα βέβαια αλλά λίγο δυσνόητα ίσως.

 

Υπάρχει μία θέση που έχει ως εξής:

 

-> Η AMD σου δίνει ίδιο επεξεργαστή με την intel στα μισά λεφτά.

Ερώτηση: Γιατί είναι ίδιος;

Απάντηση. Ίδιος αριθμός πυρήνων threads και παραπλήσεις επιδόσεις.

 

Αυτά θα αρκούσαν για όποιον δεν το ψάχνει λίγο παραπάνω και δεν είναι και ψέματα, απλούστευση είναι. Εδώ όμως έρχεται ο αντίλογος

 

-> ΟΚ, έχει τα μισά λεφτά, αλλά δεν είναι το ίδιο.

Ερώτηση: Γιατί;

Απάντηση: α) γιατί δεν κλοκάρει το ίδιο, άρα η διαφορά μεγαλώνει β) γιατί έχει δυο κανάλια για ραμ γ) γιατί έχει λιγότερα pci lanes δ) γιατι στα παιχνίδια υπολείπεται ε) γιατί το θέμα με τον smt και τον sheduler μπορεί να μη λυθεί ποτέ στ)

Spoiler

γιατί δεν έχει αυτοκόλλητο intel (TM) inside :)

 

Αν φτάσει ο διάλογος μέχρι εδώ, για να συνεχιστεί, γίνονται δύο συμβιβασμοί που γενικά είναι αποδεκτοί σε συνάρτηση με την αλήθεια.

Ο πρώτος δέχεται ότι δεν μιλάμε για ακριβώς το ίδιο προϊόν και δεν αναμασά τετριμμένες θεωρίες περί αρμέγματος κτλ.

Ο δεύτερος δέχεται ότι παρόλο που δεν μιλάμε για το ίδιο προϊόν η διαφορά στην τιμή είναι τόσο μεγάλη που υπερκερνά τις διαφορές.

 

Όλο το thread αυτά τα 5 πράγματα είναι.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Trexx έγραψε:

 

Χωρίς να συμφωνώ, προσωπικά καταλαβαίνω από ξεκινάει όλο αυτό και θα σου πω τη γνώμη μου. Το ξαναέγραψα βέβαια αλλά λίγο δυσνόητα ίσως.

 

Υπάρχει μία θέση που έχει ως εξής:

 

-> Η AMD σου δίνει ίδιο επεξεργαστή με την intel στα μισά λεφτά.

Ερώτηση: Γιατί είναι ίδιος;

Απάντηση. Ίδιος αριθμός πυρήνων threads και παραπλήσεις επιδόσεις.

 

Αυτά θα αρκούσαν για όποιον δεν το ψάχνει λίγο παραπάνω και δεν είναι και ψέματα, απλούστευση είναι. Εδώ όμως έρχεται ο αντίλογος

 

-> ΟΚ, έχει τα μισά λεφτά, αλλά δεν είναι το ίδιο.

Ερώτηση: Γιατί;

Απάντηση: α) γιατί δεν κλοκάρει το ίδιο, άρα η διαφορά μεγαλώνει β) γιατί έχει δυο κανάλια για ραμ γ) γιατί έχει λιγότερα pci lanes δ) γιατι στα παιχνίδια υπολείπεται ε) γιατί το θέμα με τον smt και τον sheduler μπορεί να μη λυθεί ποτέ

 

Αν φτάσει ο διάλογος μέχρι εδώ, για να συνεχιστεί, γίνονται δύο συμβιβασμοί που γενικά είναι αποδεκτοί σε συνάρτηση με την αλήθεια.

Ο πρώτος δέχεται ότι δεν μιλάμε για ακριβώς το ίδιο προϊόν και δεν αναμασά τετριμμένες θεωρίες περί αρμέγματος κτλ.

Ο δεύτερος δέχεται ότι παρόλο που δεν μιλάμε για το ίδιο προϊόν η διαφορά στην τιμή είναι τόσο μεγάλη που υπερκερνά τις διαφορές.

 

Όλο το thread αυτά τα 5 πράγματα είναι.

Η λογική σου είναι σωστή, αλλά έχω μια διαφωνία και αυτή είναι στο θέμα του ποιος επεξεργαστές συγκρίνουμε.

 

Και για να γίνω σαφής, ας κάνω την εξής ερώτηση: Ένας υποψήφιος αγοραστής 6800Κ ή 1700 ποιον θα αγοράσει;

Σε αυτούς τους δύο επεξεργαστές, στην τιμή καθαρά κερδίζει ο 1700 αφού η διαφορά είναι παραπάνω από τη διαφορά των επεξεργαστών. Οι φτηνότερες MB για HEDT ξεκινάνε από 150 ενώ οι B350 από 100-. Άρα μιλάμε για περίπου 150 ευρώ διαφορά.

Στo IPC+OC κερδίζει κατά 10% ο 6800K άρα είναι καλύτερος στα ST φορτία.

Στην κατανάλωση ο 1700.

O 6800K έχει quad channel και περισσότερα pci lanes.

O 1700 έχει καλύτερο multithreading perf κατά ~20% (χειρότερο ST - 2 περισσότεροι πυρήνες).

Τέλος στα games ας πούμε ότι είναι το ίδιο κατά μέσο όρο.

 

Και πάλι κάποιος θα μπορούσε να επιλέξει τον 6800K γιατί υπερτερεί σε κάποιες κατηγορίες.

 

Η AMD δεν θα μπορούσε σε καμία περίπτωση να βγάλει επεξεργαστή performance king όταν έχει 1B $ R&D ενώ η Intel 13B. Έβγαλε έναν επεξεργαστή όμως που είναι ανταγωνιστικός (έστω κι αν χάνει σε αρκετές περιπτώσεις) σε πολύ ανταγωνιστικές τιμές.

 

Είναι σαφές ότι όλοι οι κάτοχοι Intel είναι χαμένοι όσον αφορά την μεταπωλητική αξία των επεξεργαστών τους (μέσα σε αυτούς είμαι κι εγώ με 2 μάλιστα). Δε λυπάμαι όμως γιατί τα επόμενα χρόνια θα υπάρχει ανταγωνισμός που θα με ευνοήσει ως καταναλωτή.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος dfk_7677 έγραψε:

Σε αυτούς τους δύο επεξεργαστές, στην τιμή καθαρά κερδίζει ο 1700 αφού η διαφορά είναι παραπάνω από τη διαφορά των επεξεργαστών. Οι φτηνότερες MB για HEDT ξεκινάνε από 150 ενώ οι B350 από 100-. Άρα μιλάμε για περίπου 150 ευρώ διαφορά. Βέβαια δεν παίρνεις ίδιες μητρικές αλλά οκ.

Στo IPC+OC κερδίζει κατά 10% ο 6800K άρα είναι καλύτερος στα ST φορτία. 10% είναι σχεδόν μόνο του το IPC. Με το o/c καντο 20 πάνω κάτω

Στην κατανάλωση ο 1700. Κλοκαρισμένοι και οι δύο; Όχι. Ισοπαλία πάει αυτό

O 6800K έχει quad channel και περισσότερα pci lanes. Ναι.

O 1700 έχει καλύτερο multithreading perf κατά ~20% (χειρότερο ST - 2 περισσότεροι πυρήνες).  Ναι.

Τέλος στα games ας πούμε ότι είναι το ίδιο κατά μέσο όρο. Το ίδιο δεν είναι, υπάρχει διαφορά.

 

Και πάλι κάποιος θα μπορούσε να επιλέξει τον 6800K γιατί υπερτερεί σε κάποιες κατηγορίες.

 

Η AMD δεν θα μπορούσε σε καμία περίπτωση να βγάλει επεξεργαστή performance king όταν έχει 1B $ R&D ενώ η Intel 13B. Έβγαλε έναν επεξεργαστή όμως που είναι ανταγωνιστικός (έστω κι αν χάνει σε αρκετές περιπτώσεις) σε πολύ ανταγωνιστικές τιμές. Αυτό λέω κι εγώ, δεν διαφωνούμε.

 

Είναι σαφές ότι όλοι οι κάτοχοι Intel είναι χαμένοι όσον αφορά την μεταπωλητική αξία των επεξεργαστών τους (μέσα σε αυτούς είμαι κι εγώ με 2 μάλιστα). Δε λυπάμαι όμως γιατί τα επόμενα χρόνια θα υπάρχει ανταγωνισμός που θα με ευνοήσει ως καταναλωτή. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει η μεταπωλητική αξία. Αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι θα με ωφελήσει και ο ανταγωνισμός. Μια χαρά είμαι 5 χρόνια με το ίδιο setup :)

 

Spoiler

Από άποψη τώρα καθαρά χαβαλεδίστικη, θα προτιμούσα να είναι πατάτες οι ρυζεν για να έχει και λίγο ενδιαφέρον το θρεντ. Να βγάζουν 10 φπς στο αρμα και να φταίει το παιχνίδι, η microsoft, η Intel με τα δολλάρια, ο διεθνής σιωνισμός και τέτοια. Ποτάκι και διάβασμα ποστ με σατανικό χαμόγελο. :)

 

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Trexx said:

Από άποψη τώρα καθαρά χαβαλεδίστικη, θα προτιμούσα να είναι πατάτες οι ρυζεν για να έχει και λίγο ενδιαφέρον το θρεντ. Να βγάζουν 10 φπς στο αρμα και να φταίει το παιχνίδι, η microsoft, η Intel με τα δολλάρια, ο διεθνής σιωνισμός και τέτοια. Ποτάκι και διάβασμα ποστ με σατανικό χαμόγελο. :)

Mια χαρα χαβαλε εχει και τωρα που σκουζουν οι intelaκιδες σαν 5χρονα που τους πηρες το παγωτο απο το χερι.:kiss:

Έγινε επεξεργασία από jesus
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος yanni έγραψε:

Ας μην το συνεχίσω δεν έχει νόημα. Υποτίθεται ότι ασχολούμαστε με την τεχνολογία και διαβάζω επιχειρήματα που χρησιμοποιούσαμε στο δημοτικό όταν μιλάγαμε για ομάδες ποδοσφαίρου.

 

Καλά τα λες μόνο που μάλλον διαβάζεις άλλο φόρουμ. Δεν τις έχει γράψει κανείς αυτές τις γραφικότητες. Και όποιος δεν πέταξε τη σκούφια του με τους ryzen δεν σημαίνει αυτόματα ότι υιοθετεί όλα τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Η ατμόσφαιρα στο νήμα αυτό περί RyZen - με ευθύνη των Intel fanboys - μπορεί να συνοψιστει στην εξής διαχρονική και παροιμιώδη φράση :

"Σε κάποιον του χάριζαν ένα γάιδαρο και τον κοίταγε στα δόντια"

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Trexx said:

 

Καλά τα λες μόνο που μάλλον διαβάζεις άλλο φόρουμ. Δεν τις έχει γράψει κανείς αυτές τις γραφικότητες. Και όποιος δεν πέταξε τη σκούφια του με τους ryzen δεν σημαίνει αυτόματα ότι υιοθετεί όλα τα παραπάνω.

Νομίζω ότι δεν διαβάζεις όλα όσα γράφονται εδώ μέσα. Και όπως ακριβώς λες ότι " όποιος δεν πέταξε τη σκούφια του με τους ryzen δεν σημαίνει αυτόματα ότι υιοθετεί όλα τα παραπάνω", καλό θα ήταν να μην παρουσιάζεις κάποιες θέσεις ως κοινά αποδεκτές από όλους όσους είδαν με θετικό μάτι τους ryzen.

 

Γενικά το θέμα επεξεργαστής είναι πολύπλοκο και δυστυχώς κάποιοι επιμένουν να θέλουν να τα παρουσιάσουν απλά. Φτάσαμε στο σημείο να αποκαλούμε έναν επεξεργαστή Ryzen καλό για all around συστηματάκι, για πασιέντζα και λίγο office/browsing, επειδή δεν τερματίζει το κοντέρ στο GTA V για παράδειγμα.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα γράψω τίποτα άλλο.

 

Πιστεύεις δηλαδή πως τρέχει στα 3.9GHz ( τόσα ήταν ? δεν θυμάμαι ) με 0.7V ? Ελπίζω να κάνεις χιούμορ γιατί με αυτά τα volt το πιο πιθανό είναι να μην κάνει καν post εκεί, όχι να τρέχει και bench.

Δεν χρειάζεται να έχεις την παραμικρή γνώση για να καταλάβεις πως απλά το CPUz δεν διαβάζει την σωστή τάση.

4 hours ago, dfk_7677 said:

 

Αυτό πλήγμα στην αξιοπιστία σου. 1.78.3 η έκδοση στο screenshot είναι η τελευταία διαθέσιμη.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος billpeppas έγραψε:

Δεν θα γράψω τίποτα άλλο.

 

Πιστεύεις δηλαδή πως τρέχει στα 3.9GHz ( τόσα ήταν ? δεν θυμάμαι ) με 0.7V ? Ελπίζω να κάνεις χιούμορ γιατί με αυτά τα volt το πιο πιθανό είναι να μην κάνει καν post εκεί, όχι να τρέχει και bench.

Δεν χρειάζεται να έχεις την παραμικρή γνώση για να καταλάβεις πως απλά το CPUz δεν διαβάζει την σωστή τάση.

 

 

Λάθος έκανε ο άνθρωπος ρε συ! Άσε κάτι να πέσει κάτω. Προφανώς και δεν ποστάρει καν με 0.7. Τη διπλάσια θέλει για 3992.

Link to comment
Share on other sites

On 3/10/2017 at 9:20 PM, billpeppas said:

Γράψε και με τι ψύξη το πέτυχε ( παγωμένο νερό )

 

Γιαυτο εβαλα και το λινκ απο κατω, για τις εξτρα πληροφοριες.

BTW, ενα τριπλο ψυγειο εχει απο οσο θυμαμαι που απλα βγαζει εξω όταν benchάρει (Βουλγαρία). Αντιστοιχο setup εχω κι εγω με 9αρι, αλλα ειναι μονιμα τοποθετημενο εξω.

Link to comment
Share on other sites

στο μεταξύ όσο τσακωνόμαστε εδώ η Microsoft έκανε ανακοίνωση το project scorpio (προσοχή το βίντεο περιέχει αρκετό marketing)

8core

320gb/s memory bw

6TF gpu power

(μην ξεκινήσετε λογικά zen θα φοράει ...)

 

 

 

 

edit

λογικά θα του βάλουν rx 480- rxi 580

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Matia said:

 

Εγώ πάντως το μόνο που δεν διαβάζω εδώ μέσα είναι R7 vs HEDT. Βλέπω R7 vs I7 7700k ΚΑΙ ΜΟΝΟ μαζί με ΑΧΡΗΣΤΑ gaming benches, δεν προχωράει έτσι καμία εποικοδομητική συζήτηση. Για νά χαμε να λέγαμε υπάρχει και το off topic, είναι απαράδεκτο ειδικά από έμπειρους forumites να αναλώνονται σε οποιαδήποτε άλλη σύγκριση εκτός R7 vs HEDT. Δηλαδή επειδή η AMD έκανε ρόμπα τα HEDT της Intel δεν μπορείτε να μείνετε εκεί και να αποδεχτείτε ώς inteλάδες τον "εξευτελισμό"? Πρέπει να προστατέψετε την υπόλειψη της Intel με επιχειρήματα του $%^# και της πυκνής ομίχλης?  Διαβάζουν τόσοι και τόσοι το thread και το μόνο που εκλαμβάνουν από αυτή τη στάση είναι η έλλειψη σεβασμού στην νοημοσύνη μας.

Matia, δεν σου κρύβω ότι αυτά που έγραψες μου θυμίζουν έντονα πράγματα που διαβάζω σε άλλο-μεγάλο υποτίθεται-φόρουμ, στο οποίο επικρατεί χάος και προσωπικές επιθέσεις στους "ανεπιθύμητους", χωρίς την παραμικρή ποινή.

Θα γράψουμε και για games, θα γράψουμε και για τα άλλα, όσοι ενδιαφέρονται και βρίσκουν πληροφορίες για το καθένα. Και θα αποφασίσει αυτός που διαβάζει τι κρατάει και τι όχι.

 

Quote

Δηλαδή επειδή η AMD έκανε ρόμπα τα HEDT της Intel

Την έκανε ρόμπα σε πολλά benchmark, αλλά αυτά τα προϊόντα απευθύνονται σε ανθρώπους με ειδικές απαιτήσεις. Έφερα ένα παράδειγμα όπου οι ΖΕΝ δεν είναι τόσο καλοί σε μουσική παραγωγή. Ο billpeppas σας είπε σε ποιό κομμάτι του media creation θες δύναμη και δεν είναι το encoding όπου οι ΖΕΝ αποδίδουν καλά. 

Δηλαδή, αν δεν ξέρεις τις ειδικές απαιτήσεις των επαγγελματικών προγραμμάτων δεν έχει νόημα να μιλάς.

Και για πολλοστή φορά λέμε ότι οι τιμές των ίντελ θα μας δείξουν αν υπάρχει απειλή ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος billpeppas έγραψε:

Δεν θα γράψω τίποτα άλλο.

 

Πιστεύεις δηλαδή πως τρέχει στα 3.9GHz ( τόσα ήταν ? δεν θυμάμαι ) με 0.7V ? Ελπίζω να κάνεις χιούμορ γιατί με αυτά τα volt το πιο πιθανό είναι να μην κάνει καν post εκεί, όχι να τρέχει και bench.

Δεν χρειάζεται να έχεις την παραμικρή γνώση για να καταλάβεις πως απλά το CPUz δεν διαβάζει την σωστή τάση.

 

Είπε κάποιος ότι έκανε bench; Το ότι δε σου αρέσει που τρέχει ryzen@3.9 με τέτοιο voltage, δε σημαίνει ότι δε συνέβη κιόλας.

 

Εγώ βλέπω ένα validated cpuz και μέχρις αποδείξεως του εναντίου θα το πιστέψω όσες παραγράφους bold και να γράψεις.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πίστευε ότι θες.
Δικαιώμά σου, εγω απλά σου λέω ότι δεν είναι η σωστή τάση.

 

Τώρα πιο το νόημα αυτής της τρομερής "είδησης"...
Και ο 2600Κ μου έβγαζε bench στα 4GHz με 0.92V... να το κάνω σημαία ? :D

1 minute ago, dfk_7677 said:

Είπε κάποιος ότι έκανε bench; Το ότι δε σου αρέσει που τρέχει ryzen@3.9 με τέτοιο voltage, δε σημαίνει ότι δε συνέβη κιόλας.

 

Εγώ βλέπω ένα validated cpuz και μέχρις αποδείξεως του εναντίου θα το πιστέψω όσες παραγράφους bold και να γράψεις.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2500κ vs 8370 σήμερα και έδειχνε​ στους πίνακες καινούριους pentium, ι3, i5 και r7 1700, έχει και online bf1




Στο τέλος μιλάει για RYZEN και το παρακάτω:
https://www.pcper.com/reviews/Processors/AMD-Ryzen-and-Windows-10-Scheduler-No-Silver-Bullet

Sent from my LEX720 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.