Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

πριν 7 λεπτά, το μέλος Matia έγραψε:

 

Εγώ πάντως το μόνο που δεν διαβάζω εδώ μέσα είναι R7 vs HEDT. Βλέπω R7 vs I7 7700k ΚΑΙ ΜΟΝΟ μαζί με ΑΧΡΗΣΤΑ gaming benches, δεν προχωράει έτσι καμία εποικοδομητική συζήτηση. Για νά χαμε να λέγαμε υπάρχει και το off topic, είναι απαράδεκτο ειδικά από έμπειρους forumites να αναλώνονται σε οποιαδήποτε άλλη σύγκριση εκτός R7 vs HEDT. Δηλαδή επειδή η AMD έκανε ρόμπα τα HEDT της Intel δεν μπορείτε να μείνετε εκεί και να αποδεχτείτε ώς inteλάδες τον "εξευτελισμό"? Πρέπει να προστατέψετε την υπόλειψη της Intel με επιχειρήματα του $%^# και της πυκνής ομίχλης?  Διαβάζουν τόσοι και τόσοι το thread και το μόνο που εκλαμβάνουν από αυτή τη στάση είναι η έλλειψη σεβασμού στην νοημοσύνη μας.

 

 

 

 

 

Το performance  σε  πολυνηματικές εφαρμογές το έχουν πάρει οι ryzen , όπως και το performance/watt αλλά και το performance / €€. 

Δεν υπάρχει εκεί κάτι να συζητήσουμε. 

 

Το θέμα έρχεται και ξαναέρχεται στο gaming γιατί το φόρουμ αποτελείται κατά κύριο λόγω από άτομα που ασχολούνται με το gaming . 

 

Σε διπλανό φόρουμ που είναι περισσότερα άτομα που θέλουν H264 / H265 , after effects,  photoshop, pov ray κ.λ.π. θα δεις άλλη κουβέντα. 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και παρεπιπτόντως, τον Δεκέμβριο έκανα νέο workstation για φίλο Interior Designer με 5960x (τους 6900k να τους πετάξει στον καιάδα η αγαπητή intel), το ήθελε "χτές" και δεν μπορούσε να περιμένει τους Zen παρότι, θεωρητικά τότε γιατί δεν είχαμε λεπτομέρειες, θα γλίτωνε τα μισά λεφτά. Δεν μετανιώνω για την επιλογή μου ούτε και αυτός γιατί όταν το χρειάστηκε το VfM ήταν αυτό. Αλλά τώρα ρε παιδιά δηλαδή ήμαρτον, ένας λόγος να πετάξεις 800 ευρώ δεν υπάρχει.

 

@adpanos

Αφού είναι το gaming τότε γιατί μιλάμε για τον R7? Θα τρελαθούμε τελείως? Μιλούσε κανείς για gaming με τον 6900 στο παρελθόν? I will start to pull my tits hard :p

Έγινε επεξεργασία από Matia
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Matia έγραψε:

Και παρεπιπτόντως, τον Δεκέμβριο έκανα νέο workstation για φίλο Interior Designer με 5960x (τους 6900k να τους πετάξει στον καιάδα η αγαπητή intel), το ήθελε "χτές" και δεν μπορούσε να περιμένει τους Zen παρότι, θεωρητικά τότε γιατί δεν είχαμε λεπτομέρειες, θα γλίτωνε τα μισά λεφτά. Δεν μετανιώνω για την επιλογή μου ούτε και αυτός γιατί όταν το χρειάστηκε το VfM ήταν αυτό. Αλλά τώρα ρε παιδιά δηλαδή ήμαρτον, ένας λόγος να πετάξεις 800 ευρώ δεν υπάρχει.

 

@adpanos

Αφού είναι το gaming τότε γιατί μιλάμε για τον R7? Θα τρελαθούμε τελείως? Μιλούσε κανείς για gaming με τον 6900 στο παρελθόν? I will start to pull my tits hard :p

 

 

Γιατί η αγαπημένη σου / μας AMD 

 

1) Τα έκανε ρόιδο με τις τιμές , αναστατώνοντας την αγορά, αφού απέναντι σε 4C/8T INTEL , έφερε χαμηλά χρονισμένο 8C/16T RYZEN , οπότε υπάρχει το ερώτημα του τι κάνει κανείς αν δίνει αυτά τα φράγκα.

 

2) Γιατί δεν έφερε μικρότερα CPU να τα πασάρει για gaming, με υψηλότερα ( αν μπορεί) ρολόγια. 

 

Δεν φταίνε και οι χρήστες, που μπαίνουν στην λογική της σύγκρισης. 

 

3) Γιατί μπορεί κάποιος να ενδιαφέρεται και για τις δυο καταστάσεις, ρεντάρισμα αλλά και gaming, ψάχνοντας την χρυσή τομή στο σύνολο των εφαρμογών και σε συνάρτηση με το κόστος.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε συ δεν έφερε τίποτα απέναντι σε 4C/8T ιντελ, σε 8c/16T έφερε. Επειδή σώνει και καλά θέλουν όλοι να βγάλουν βίντεο με gaming benches θα πρέπει να το υποστούμε? Να βάλουν και τον 6900 στα benches τότε. Δεν το καταλαβαίνω αυτό ειλικρινά. Και άντε οι youtubers είναι άνευ σημασίας λόγω κενού περιεχομένου του εγκεφάλου, εδώ μέσα γιατί ? Αντί να βλέπουμε συγκεντρωμένα benches πχ για rendering times ή και για viewport speed κλπ να βγεί κάποιο ασφαλές και χρήσιμο συμπέρασμα για το άν πράγματι αξίζει ο R7 έχουμε κάνει συλλογή από ανούσια, άκυρα, πρόχειρα ακόμη και biased benches μόνο και μόνο για τις εντυπώσεις, ουσία μηδέν..κρίμα δλδ.

Link to comment
Share on other sites

@Matia

Γιατί έχεις την τάση να μηδενίζεις οτιδήποτε είναι εκτός δικού σου ενδιαφέροντος ρε μαν.

 

Κανείς δεν σου απαγόρεψει να βάλεις viewport speed tests, autocad, rendering, και ότι άλλο γουστάρεις.

έτσι ούτε και εσύ θα απαγορέψεις στους gamers να βάλουν gaming tests.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω ασχοληθεί καθόλου με MSI και bios της , πριν λίγο διάβασα το παρακάτω.

 

Παράθεση

The MSI board was delivered with BIOS version 113, until last Friday a new one appeared.

Version 117, which is still up-to-date, improved speed and stability. If we were still able to count on sporadic Bluescreens with the older UEFI, the board is currently stable. Much more important, however, is the drastically higher performance in games and the real pack with 7-Zip. The release notes include, among other things, a fixed problem with the memory act and its timing as well as the voltage.

Compared to the original bios, the new UEFI increases the image rate in our game course between plus 4 and plus 26 percent, on the average even plus 17 percent!

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Lol δεν "απαγορεύω" τπτ, απλά αναφέρω την μηδενική αξία τους όσον αφορά τους R7 και τις άκυρες συγκρίσεις οι οποίες πυροδοτούν άκυρους διαξιφισμούς. Ξέρεις πολύ καλά τι λέω, γιατί σφυράς κλέφτικα δεν το καταλαβαίνω. Όντως παίρνεις έκπτωση από Intel ή σ αρέσει το μπλέ χρώμα? :p   Εγώ δεν έχω καμία προτίμηση ειλικρινά, δεν είμαι amdάκιας ή οπαδός γενικά. Προτιμώ να είμαι ρεαλιστής, απεχθάνομαι τις ανήθικες πρακτικές και τα κενά επιχειρήματα όπως επίσης και τον "πρόλογο". Επί της ουσίας δεν είδα να επικεντρώνεται και πολύς κόσμος, να χαμε να λέγαμε small talk βλέπω.

Έγινε επεξεργασία από Matia
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος Petrossortep έγραψε:

Το σωστότερο θα ήταν, νομίζω, σύγκριση nehalem με C2Q. Γιατί στην αρχή προηγούνταν οι Q σε πολλά games και εφαρμογές, αλλά μόλις προσαρμόστηκε το software στη νέα αρχιτεκτονική η εικόνα αντιστράφηκε ριζικά.

 

Η όλη υπόθεση σε σχέση με την χρήση λίγων πυρήνων υψηλά χρονισμένων απέναντι σε πολλούς χαμηλών χρονισμών, θυμίζει , το ξαναλέω, εποχές Q6600 VS E8400 .

Τα benches μεταξύ Q6600 VS E8400 ή  Q8400 VS E8600  από anand μαρτυρούν τέτοιες διαφορές σαν του σήμερα  έως πολυ μεγαλύτερες. 

http://www.anandtech.com/bench/product/56?vs=53

http://www.anandtech.com/bench/product/54?vs=89

 

Αναλογιστείτε ορισμένοι, που είναι σήμερα οι δυο επεξεργαστές και από πότε έγιναν EOL για καθημερινή μέση χρήση. 

 

Πολλά από τα benches που τρέχουμε σήμερα, δεν δείχνουν την επεξεργαστική ισχύ, αλλά την προσαρμοστικότητα του εκάστοτε chip στις αρεσκειες  του software που τρέχει. 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Το Doom κανει extend μεχρι 8 cores - 16 threads παντως.Εκει η ψαλιδα κλεινει εντονα υπερ AMD.Να λεμε και την αληθεια εαν γινει χρηση 6c+ σε gaming θα ναι καλα ο Ryzen και ο ryzen+ αν βγει οπως λενε Σεπτεμβριο με καλυτερο overclock + imc ισως χτυπησει και intel στο gaming κομματι καθως ο mainstream 6/12 της ακομα αργει.

Έγινε επεξεργασία από Helly
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Matia said:

Lol δεν "απαγορεύω" τπτ, απλά αναφέρω την μηδενική αξία τους όσον αφορά τους R7 και τις άκυρες συγκρίσεις οι οποίες πυροδοτούν άκυρους διαξιφισμούς. Ξέρεις πολύ καλά τι λέω, γιατί σφυράς κλέφτικα δεν το καταλαβαίνω. Όντως παίρνεις έκπτωση από Intel ή σ αρέσει το μπλέ χρώμα? :p   Εγώ δεν έχω καμία προτίμηση ειλικρινά, δεν είμαι amdάκιας ή οπαδός γενικά. Προτιμώ να είμαι ρεαλιστής, απεχθάνομαι τις ανήθικες πρακτικές και τα κενά επιχειρήματα όπως επίσης και τον "πρόλογο". Επί της ουσίας δεν είδα να επικεντρώνεται και πολύς κόσμος, να χαμε να λέγαμε small talk βλέπω.

 

Δεν παίρνω καμμία έκπτωση από κανέναν.

Βγάζω τα φράγκα από την τσέπη και τα σκάω είτε είναι για μπλέ, είτε κόκκινο, είτε πράσινο, είτε ρόζ προϊόν.

 

Δεν θέλω να πιστέψω ότι υποννοείς ότι η κουβέντα εδώ είναι υποκινούμενη...

 

Για να πάμε λίγο στο rendering που λες... ξέρεις πόσους επαγγελματίες έχω που μένουν με παλιό σχετικά hardware και δεν αναβαθμίζουν είτε σε Intel είτε AMD για διάφορους λόγους ?

Και στο κάτω κάτω, να το πάρουμε από μια διαφορετική οπτική γωνία.

Είσαι π.χ. παραγωγός βίντεο δεξιώσεων και γάμων.

Με το παρών hardware σου ( π.χ. AMD FX ή κάποιος i7 4c8t ) κάνεις την δουλειά σου στο μοντάζ με σχετικά καλές επιδόσεις.
Το encoding σου παίρνει π.χ. 40 ώρες για 4K H.264 παραγωγή.

Με τον νέο Intel ή Ryzen το encoding θα γίνει τελικά στις 35 ώρες. Να στο πάω και στις 30 ώρες αν θες.

Πόσοι θα τα σκάσουν για αυτό ?
Ειδικά οι επαγγελματίες που δεν έχουν μόνο ένα μηχάνημα για την δουλειά τους αλλά 2 και 3.

 

Και τι θα ζυγίσεις τελικά ? Το λιγότερο time σε encoding, ή καλύτερες επιδόσεις σε realtime preview με πολλά φίλτρα και εφφέ όπου και εκεί είναι το κυρίως πρόβλημα με το παρών hardware & software ?

 

Εγω είπα, αρκετά καλοί οι Ryzen για overall με ένα asterisk στο gaming.

Αν θα διορθωθεί ή βελτιωθεί έστω μένει να το δούμε στην πράξη.

Δεν νομίζω να απαξίωσα προσωπικά τους CPU.

Ούτε βλέπω ισοπεδωτικές απόψεις πλήν ελαχίστων εξαιρέσεων και από τις 2 πλευρές για να τα λέμε όλα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Helly έγραψε:

Το Doom κανει extend μεχρι 8 cores - 16 threads παντως.Εκει η ψαλιδα κλεινει εντονα υπερ AMD.Να λεμε και την αληθεια εαν γινει χρηση 6c+ σε gaming θα ναι καλα ο Ryzen και ο ryzen+ αν βγει οπως λενε Σεπτεμβριο με καλυτερο overclock + imc ισως χτυπησει και intel στο gaming κομματι καθως ο mainstream 6/12 της ακομα αργει.

 

 

Σεπτέμβρη πάνε για αλλαγή της σειράς ?

Πηγή έχουμε ? 

 

Οι ryzen+ θα έχουν άλλη μεγαλύτερη FPU , απ ότι έχουν πει, ακολουθώντας τα χνάρια της intel . Δεν νομίζω να είναι αυτοί , πότε πρόλαβαν και προχώρησαν σε τέτοιες αλλαγές. ...

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, adpanos said:

 

 

Σεπτέμβρη πάνε για αλλαγή της σειράς ?

Πηγή έχουμε ? 

μάλλον θα εννοεί του χρόνου τέτοια εποχή
https://www.overclock3d.net/news/cpu_mainboard/amd_s_zen_2_pinnacle_ridge_architecture_is_rumoured_to_be_arriving_in_early_2018/2

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Λεγανε αρχικα για αρχες 2018 αλλα πανε να χτυπησουν coffeelake 6/12 μαλλον διαβασε εδω.

http://www.overclock.net/t/1625024/wccf-amd-zen-2-based-cpu-family-is-called-pinnacle-ridge-successor-to-summit-ridge-arrives-on-am4-in-early-2018/50

 

AMD Pinnacle Ridge CPU Family Will Feature Zen 2 Cores – Even More Performance For Desktop and Server Users

Little is known about the Pinnacle Ridge lineup but one thing is for sure that enthusiasts and enterprise users will be looking at even more performance compared to the first generation Zen core. The roadmap that PCGameshardware is a few months old and indicates that the chips were planned for launch in Q4 2017. However, they later suggest that due to some delays, AMD has pushed the launched to early 2018 so we can see it a year away from now.

 Αρχικα πηγαινε για q4 2017 μετα ειπαν οτι ειχαν Delays ποτε δε ξερεις ομως εγω θα λεγα οποιος εχει την δυνατοτητα να περιμενει λιγο γιατι μετα το Σεπτεμβριο θα γινει νταβαντουρι.

http://wccftech.com/amd-pinnacle-ridge-cpu-zen-2-core/

Έγινε επεξεργασία από Helly
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, adpanos said:

Tα θες και τα λες αυτά ?  

Νομίζω πως ζεις σε άλλο σύμπαν, δεν εξηγείται αλλιώς ....

Αυτό το λέω γιατί οι ZEN αυτή την στιγμή σου δίνουν την ισχύ που πλήρωνες στα 1000€ πριν, στο 50% (500€) ή και παραπάνω (380€) .  

Ποτέ ξανά δεν υπήρξε cpu που να δίνει τέτοια ισχύ σε αυτό το φάσμα τιμών και ταυτόχρονα οι ακριβότερες προτάσεις τις αγοράς, να μην δίνουν τίποτα ουσιαστικά παραπάνω .....

 

Προφανώς δεν πήρες πρέφα για ποιό πράγμα μιλάω.. Το ποιός ζεί σε παράλληλο ή διαφορετικό γαλαξία/σύμπαν κοιτάξου στον καθρέφτη και θα τον δείς!

Και για να μην φανώ "κακός" έχω πεί τόσες φορές οτι σαν CPU raw performance για content creation/productivity είναι εξαιρετικός (για το price range), αλλά ένας enthusiast χρήστης συνυπολογίζει το γεγονός οτι απο OC & σε επιδόσεις στα παιχνίδια είναι πίσω ακόμα και απο i5  οπότε το πράμα θέλει σκέψη διότι καλείσαι να θυσιάσεις κάποια πράγματα για να κερδίσεις κάποια άλλα. Επίσης σαν πλατφόρμα έχει πολλές ελλείψεις/αδυναμίες σε PCI-E lanes όπως επίσης ο IMC δουλεύει σε απλό dual channel. Εάν νομίζεις οτι ο ryzen σου είναι TOP προϊόν συνολικά σαν πλατφόρμα είσαι γελασμένος πολύ άσχημα! Μιλάω για συγκεκριμένα πράγματα!!! Ποτέ δεν είπα οτι ειναι μάπα CPU! Επίσης είχα πεί και ξανά πεί οτι ο μοναδικός που αξίζει είναι ο 1700 οι άλλοι 2 ΔΕΝ έχουν λόγο ύπαρξης! Σε Intel ναι πληρώνεις σαφώς περισσότερα χρήματα αλλά έχεις περισσότερα πράγματα. ;) Και ναι είναι "λυπηρό" που δεν παέι βήμα στο OC με τα ρεύματα στο ΘΕΟ για αυτό το πράγμα μιλάω!!! Προσωπικά ήθελα να μεταβώ σε ryzen το γνωρίζουν αρκετοί άνθρωποι του κύκλου μου αλλά ΔΕΝ το βλέπω πρός το παρόν... να δώ εσάς αν θα αγοράσετε! (όχι όπως με το polaris :hehe: )

 

5 hours ago, yanni said:

Φτάνει η Παναχαΐκή να παίξει τελικό Champions League με την Barcelona, χάνει με 3-2 και το αποκαλείς λυπηρό;

Α ρε Intel. Τους έχεις υπνωτίσει όλους.

Είναι "λυπηρό" να βγάζει ανταγωνιστικό cpu και να θέλει 1.4+ Volts για τα 4.0GHz, αν αυτό ΔΕΝ μπορείς να το κατανοήσεις δικό σου το πρόβλημα Mr. AMD! Πότε με διάβασες να γράφώ άσχημα λόγια για τους ryzen?? Δεν θα κάτσω να κάνω αυτό που κάνεις εσύ μέρα και νύκτα όμως, που εκθιάζεις συνεχώς στα μάτια όλων όσων διαβάζουν εδώ μέσα τους ryzen και γενικά τα προϊόντα της AMD. Αντικειμενικότητα 0. Το hype πάει σύννεφο χωρίς να βλέπεις τι συμβαίνει στην πραγματικότητα. Το να λές διάφορα είναι εύκολο πράγμα και τσάμπα, το να γνωρίζεις πράγματα στα αλήθεια είναι και το δύσκολο. Εγώ μιλάω για 1 πράγμα συγκεκριμένα και σύ απαντάς σαν εκείνο τον άνθρωπο που "ζεί" μέσα απο τα reviews των διαφόρων ιστοσελίδων και νομίζει οτι έχει αναβαθμίσει κιόλας! Αυτός που υπνωτίζεται είναι αυτός που κατά κανόνα έχει μείνει εκτός αγοράς/δοκιμών/προσωπικής ενασχόλησης με το "άθλημα" και όχι αυτός που ρίχνει ζεστό χρήμα στην τεχνολογία τακτικά και έχει άποψη! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος Helly έγραψε:

Λεγανε αρχικα για αρχες 2018 αλλα πανε να χτυπησουν coffeelake 6/12 μαλλον διαβασε εδω.

[WCCF] AMD Zen 2 Based CPU Family is Called Pinnacle Ridge – Successor To Summit Ridge Arrives on AM4 in Early 2018 - Page 6

 

AMD Pinnacle Ridge CPU Family Will Feature Zen 2 Cores – Even More Performance For Desktop and Server Users

Little is known about the Pinnacle Ridge lineup but one thing is for sure that enthusiasts and enterprise users will be looking at even more performance compared to the first generation Zen core. The roadmap that PCGameshardware is a few months old and indicates that the chips were planned for launch in Q4 2017. However, they later suggest that due to some delays, AMD has pushed the launched to early 2018 so we can see it a year away from now.

 Αρχικα πηγαινε για q4 2017 μετα ειπαν οτι ειχαν Delays ποτε δε ξερεις ομως εγω θα λεγα οποιος εχει την δυνατοτητα να περιμενει λιγο γιατι μετα το Σεπτεμβριο θα γινει νταβαντουρι.

AMD Pinnacle Ridge CPU Family With Zen 2 Cores Planned For Early 2018

 

 

Πολλά πεπόνια στην ίδια μασχάλη έχει βάλει η AMD ....

 

Και Ravenridge

Και VEGA

Και NAVY

Και τώρα Pinnacle ridge ?

 

Εγώ περιμένω να δω αν τα APU θα έχουν κάποια διαφορά στην μέθοδο που θα ακολουθήσει (τα desktop) , αν θα έχει τυχόν διορθώσεις σε σχέση με του ryzen και αν θα καταφέρει με κάποιο τρόπο να συνδυάσει μεγάλη IGP (πχ. ανάλογη της 470) με κάτι από HBM .

πριν 14 λεπτά, το μέλος Dj_ALeX έγραψε:

 

Προφανώς δεν πήρες πρέφα για ποιό πράγμα μιλάω.. Το ποιός ζεί σε παράλληλο ή διαφορετικό γαλαξία/σύμπαν κοιτάξου στον καθρέφτη και θα τον δείς!

Και για να μην φανώ "κακός" έχω πεί τόσες φορές οτι σαν CPU raw performance για content creation/productivity είναι εξαιρετικός (για το price range), αλλά ένας enthusiast χρήστης συνυπολογίζει το γεγονός οτι απο OC & σε επιδόσεις στα παιχνίδια είναι πίσω ακόμα και απο i5  οπότε το πράμα θέλει σκέψη διότι καλείσαι να θυσιάσεις κάποια πράγματα για να κερδίσεις κάποια άλλα. Επίσης σαν πλατφόρμα έχει πολλές ελλείψεις/αδυναμίες σε PCI-E lanes όπως επίσης ο IMC δουλεύει σε απλό dual channel. Εάν νομίζεις οτι ο ryzen σου είναι TOP προϊόν συνολικά σαν πλατφόρμα είσαι γελασμένος πολύ άσχημα! Μιλάω για συγκεκριμένα πράγματα!!!

 

 

Εγώ θα το άλλαζα και θα έλεγα :

"Και για να μην φανώ "κακός" έχω πει τόσες φορές ότι σαν CPU raw performance για content creation/productivity είναι εξαιρετικός (για ΚΑΘΕ price range)."

 

Πάμε παρακάτω.

Γιατί το 1151 πόσα lanes δίνει , τι IMC έχει ? 

 

Έχω καθίσει να βγάλω σύστημα με ότι καλύτερο κυκλοφορεί επάνω, για να δω πόσο πολύ μπορεί να φορτωθεί μια καλή AM4 , χωρίς κάτι να προκαλεί μπουκάλι .

Ε, πρακτικά δεν υπάρχει κάπου υστέρηση , δες και μόνος σου . 

 

2x sata ssd (χ370)

4x sata hdd (χ370)

1x nvmi x4 (κατευθείαν από cpu χωρίς υστέρηση σε ταυτόχρονο φόρτωμα των πάντων, εδώ δες  = dmi/ umi κλπ) 

64gb ddr4 ram (imc cpu)

gpu όποια θες (16 pci-e v3.0 από cpu)  ( εδώ αν θες κάτι παραπάνω, μητρική με plx για διπλασιασμό). 

---------------------------

και υστέρηση δεν έχεις κάπου.  Τώρα αν θες κάτι παραπάνω, κοιτάζεις σε άλλη πλατφόρμα.  Πόσοι όμως είναι που ζητούν κάτι παραπάνω από αυτό ?

 

 

Το ωραίο ξέρεις ποιο είναι ? Πως με το που φέρει μικρά naples στην αγορά, προβλέπω να  έχεις και lanes σε τιμή χαμηλή αν τα χρειάζεσαι από την πλατφόρμα και το ίδιο performance με τους σημερινούς ryzen σε τιμές μικρότερες από hedt intel ... 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, adpanos said:

Εγώ θα το άλλαζα και θα έλεγα :

Και για να μην φανώ "κακός" έχω πεί τόσες φορές οτι σαν CPU raw performance για content creation/productivity είναι εξαιρετικός (για ΚΑΘΕ price range).

Πάμε παρακάτω.

Γιατί το 1151 πόσα lanes δίνει , τι IMC έχει ? 

 

Έχω καθίσει να βγάλω σύστημα με ότι καλύτερο κυκλοφορεί επάνω, για να δω πόσο πολύ μπορεί να φορτωθεί μια καλή AM4 , χωρίς κάτι να προκαλεί μπουκάλι .

Ε, πρακτικά δεν υπάρχει κάπου υστέρηση , δες και μόνος σου . 

 

Το ωραίο ξέρεις ποιο είναι ? Πως με το που φέρει μικρά naples στην αγορά, προβλέπω να  έχεις και lanes σε τιμή χαμηλή αν τα χρειάζεσαι από την πλατφόρμα και το ίδιο performance με τους σημερινούς ryzen σε τιμές μικρότερες από hedt intel ... 

Καλά μας δουλεύεις?? Άντε να μιλήσουμε σοβαρά... σε τόσα ποστς σου λές λές και ξανά λές (και δεν είσαι ο μόνος) και συγκρίνεις με τον 6900Κ του χιλιάρικου και μας παρουσιάζεις το κορυφαίο προϊόν της AMD και τώρα το γυρνάς σε socket 1151?? Δεν θα ασχοληθώ κάν... κατάλαβα! Απλά έτσι ενημερωτικά οι Skylake/Kabbylake έχουν καλύτερο IMC απο το ryzen και ας είναι και οι 2 dual channel και είναι απολύτως δικαιολογημένο μιάς και η Intel τόσα χρόνια κάνει optimize την αρχιτεκτονική της με την ησυχία της!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Dj_ALeX έγραψε:

Καλά μας δουλεύεις?? Άντε να μιλήσουμε σοβαρά... σε τόσα ποστς σου λές λές και ξανά λές (και δεν είσαι ο μόνος) και συγκρίνεις με τον 6900Κ του χιλιάρικου και μας παρουσιάζεις το κορυφαίο προϊόν της AMD και τώρα το γυρνάς σε socket 1151?? Δεν θα ασχοληθώ κάν... κατάλαβα! Απλά έτσι ενημερωτικά οι Skylake/Kabbylake έχουν καλύτερο IMC απο το ryzen και ας είναι και οι 2 dual channel και είναι απολύτως δικαιολογημένο μιάς και η Intel τόσα χρόνια κάνει optimize την αρχιτεκτονική της με την ησυχία της!

 

 

 

Τα άλλα  που γράφω τα είδες ? 

Πες μου που βλέπεις την έλλειψη επιλογών στο AM4  για έναν user που θέλει productivity ? 

 

Εσύ τόση ώρα μου μιλάς για gaming .... και μετά μου λες για 6900K και HEDT .... και νομίζεις πως μιλάς σοβαρά.... 

 

Τα λιγότερα lanes μια AM4 πλατφόρμας , όπως την έχω αποδόσει στο παραπάνω ποστ μου, είναι κάτι που κατά 99,9% μπορείς να παρακάμψεις . Δεν βλέπω να υπάρχει κάποια υστέρηση όσο αφορά ένα σύστημα για productivity , ενώ και για gaming  που αναφέρθηκες παραπάνω, δεν στερείται κάτι από την 1151, το αντίθετο μάλλιστα  και σου το έχω δείξει μέσα στις παρενθέσεις και αφορά την μη συμφόρηση όλων των I/O  πάνω σε ένα promontory chip, αλλά την κατευθείαν σύνδεση nvme x4 στο soc .

 

Tα RYZEN έχουν κριθεί ήδη και έχουν συγκριθεί ήδη με τον δίκό τους memory controller . Είτε αυτός είναι κακός, είτε καλός . Δεν κοιτάμε αποσπασματικά ένα προιόν, αλλά το σύνολο που θα αγοράσουμε. 

 

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

@NikosD

 

Κάνεις αυτό το ομολογουμένως ενδιαφέρον και σοβαρό ποστ, άσχετα από επιμερους αντιρρήσεις:

 

Σου απαντάω αυτό, για να κάνουμε μια συζήτηση με βάση τα νούμερα, τις έννοεις και την ιστορία στο βαθμό που ενδιαφέρει:

 

Και μετά διαβάζω αυτό:

 

 

Και αυτό:

 

 

Τι συμπέρασμα να βγάλω; Οτι δεν είσαι για να συζητήσεις εδώ; Ότι κάποιος σου στέλνει ανώνυμα πμ και βγάζεις το θέμα στη φόρα; Καταλαβαίνεις ότι δεν δικαιολογούνται αυτά που έγραψες από αυτά που διάβασες;

 

Δλδ χαράμισα 5 λεπτά με τον πρωινό κυριακάτικο καφέ για να σου απαντήσω και διαβάζω αυτά τα προσβλητικά; Αναγκάτηκε να σε βάλει στη θέση σου ο @adpanos Ξέρεις τι εστί adpanos? Μέχρι και AM1 ήταν ικανός να σε πείσει να αγοράσεις. Μέχρι και A4 Llano! Και παρ όλα αυτά δεν την πάλεψε.!!!

 

Έγινε επεξεργασία από acct
moderation issue
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.