Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

πριν 9 ώρες, το μέλος billpeppas έγραψε:

Με μια γρήγορη ματιά για τα scientific που λες στου toms ( όποτε δεν σας βολεύει εν τω μεταξύ είναι αναξιόπιστος και όποτε βολεύει είναι θεός επί της γης :D ) βλέπω τα περισσότερα που... δεν χρησιμοποιούν AVX2 ( στις AVX(1) δεν έχει θέμα το design του Ryzen ) και με ένα γρήγορο scroll δεν τον βλέπω να είναι γρηγορότερος σε όλα ή στα περισσότερα από τον 6900K ( δεν μετράμε καν τον 6950X ).

 

Η Zen αρχιτεκτονική έχει θέμα με τις SIMD εντολές γενικά, όταν την συγκρίνουμε με υλοποίηση Haswell και πάνω.

 

Κι αυτό συμβαίνει γιατί οι RyZen έχουν 2 FADD 128bit + 2FMUL 128bit οι οποίοι μπορούν να συνδυαστούν ως 2 FMACs 128bit που είναι ακριβώς το μισό από 2 FMACs 256bit που έχουν οι Haswell και ανώτεροι.

Επιπλέον οι Haswell και πάνω έχουν διπλάσιο cache bandwidth για να τροφοδοτήσουν τα διπλάσια σε μέγεθος FMACs.

 

Τα έχεις λίγο μπερδεμένα ή διαβάζεις αποσπασματικά κάποια σχόλια στο Web.

Πιθανόν να τα έχεις μπλέξει με την υλοποίηση SIMD που έχει ο Sandybridge που είναι 1 FADD 256bit + 1 FADD 256 bit = 1 FMAC 256 bit = 2 FMAC 128 bit = Ryzen.

 

Αυτό που σου γράφω για το χαμηλό performance του RyZen και στις εντολές AVX(1), φαίνεται στην σελίδα του Tom που έγραψα πιο πάνω στα results με τα διαγράμματα του FFTW όπου η διαφορά υπέρ του 6900K στο ίδιο ρολόι είναι τεράστια για το AVX(1)

 

Γράφει το Tom's: (η μορφοποίηση του κειμένου δική μου, για να τονίσω το σημείο που το γράφει)

 

"The Fastest Fourier Transform in the West, or FFTW, is a popular open-source solution to compute one-, two- and three-dimensional DFTs (Discrete Fourier Transforms).

The C library makes heavy use of single-precision AVX these days, which proves to be a terrible thing for the Ryzen 7 1800X"

 

 

πριν 39 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Ειδικά το σημείο που όταν κλείσεις το smt το total war παίρνει ένα +17% !!! Αυτο λέει πολλά για το πώς πρόκειται να αλλάξει το τοπίο μόλις γίνουν οι απαραίτητες βελτιστοποιήσεις στο os. Χωρις να υπολογίζουμε το επιπλέον optimization που αναμένεται από τους game developers.

 

Έγινε το test  για το Total War και φαίνεται να είναι όχι πρόβλημα των Windows γενικά, αλλά των Windows 10 (scheduler μάλλον).

Τα Windows 7 (!) φαίνεται ότι χειρίζονται πολύ καλύτερα το SMT του RyZen

 

In 3D testing I did recently on Windows 10, the title which illustrated the biggest SMT regression was Total War: Warhammer.

All of these were recorded at 3.5GHz, 2133MHz MEMCLK with R9 Nano:

Windows 10 - 1080 Ultra DX11:

8C/16T - 49.39fps (Min), 72.36fps (Avg)
8C/8T - 57.16fps (Min), 72.46fps (Avg)

Windows 7 - 1080 Ultra DX11:

8C/16T - 62.33fps (Min), 78.18fps (Avg)
8C/8T - 62.00fps (Min), 73.22fps (Avg)

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Frostbyte said:

Βλεπω οτι εχει πεσει πολυ φαγωμαρα για το 1080p. Δεν καταλαβαινω γιατι ξαφνικα θεωρουμε οτι εχει πεθανει ή οτι ντε και καλα οποιος θελει games πρεπει να παει σε 1440p.

Πάει και ανάποδα αυτό. Έχει πέσει η φαγωμάρα ότι υπάρχει μόνο αυτή η ανάλυση και οι μεγαλύτερες απλά δεν υπάρχουν. Και επειδή θα μπορούσε να ξανά γίνει αναφορά στο 93% του Steam, που δηλώνει οθόνη (οθόνες?) ανάλυσης μέχρι 1080p, ξανά λέω ότι θηρία των 16 threads, δεν αγοράζει το 93% της αγοράς, αλλά ένα 3%-5% και σε αυτό το 3%-5%, η 1080p ή μικρότερη ανάλυση, μπορεί να έχει πολύ μικρότερο ποσοστό και όντως να πάει να πεθάνει.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναρωτιέμαι γιατί έχει πέσει φαγωμάρα με το gaming όταν φαίνεται πως τα CPU για την ώρα δεν είναι gaming oriented αλλά περισσότερο workstation όπου εκεί αξίζουν για μένα το κάθε ευρώ. Προσωπικά σκέφτομαι να στήσω ένα για την εμπειρία. 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

Πάει και ανάποδα αυτό. Έχει πέσει η φαγωμάρα ότι υπάρχει μόνο αυτή η ανάλυση και οι μεγαλύτερες απλά δεν υπάρχουν. Και επειδή θα μπορούσε να ξανά γίνει αναφορά στο 93% του Steam, που δηλώνει οθόνη (οθόνες?) ανάλυσης μέχρι 1080p, ξανά λέω ότι θηρία των 16 threads, δεν αγοράζει το 93% της αγοράς, αλλά ένα 3%-5% και σε αυτό το 3%-5%, η 1080p ή μικρότερη ανάλυση, μπορεί να έχει πολύ μικρότερο ποσοστό και όντως να πάει να πεθάνει.

Η αλήθεια είναι πως για να χτυπήσει γερά την πλατφόρμα της intel στο gaming, χρειάζεται υψηλότερα ρολόγια  και VFM 4c/8t & 6c/12t στην αγορά. 

Πολλοί έχουν μπερδέψει το boost και το xfr με το παλαιό καλό all boost core των fx.

 

Από εκεί και πέρα μην ασχολείσαι και πολύ με τους συνηθισμένους τύπους του thelab. 

Και athlon 64 να έφερνε η AMD στην αγορά, πάλι θα είχαν να πουν .... που παρεπιπτόντως όταν πρωτοβγηκε σε S754 είχε παρόμοιες παιδικές ασθενείς με το σήμερα ... Single channel ram κ.λ.π.

Θυμάμαι τον trexx σε άλλο φόρουμ να λέει πως τα athlon x2 64 ήταν μουφα απέναντι στα Pentn. D .... Τι περιμένεις να πουν τώρα ....

 

Γενικά η συζήτηση θα πηγαινει όπου υπάρχει μεμπτό σημείο για την amd. Τα καλά θα κρυφτούν και θα αναπαράγεται μία εικόνα του άχρηστου, του φτηνού, του αναχρονιστικού...

 

Το ωραίο ξέρεις ποιο είναι? 

Πως αν βγάλει η intel ένα cpu ή μία νέα σειρά cpu , το αντίστοιχο θέμα δεν θα πιάσει ούτε 5 σελίδες, ενώ οι ένθερμοι υποστηριχτές της τεχνολογίας που σήμερα ποσταρουν σαν τρελοί, εκεί ανάθεμα κι αν κάνουν μία δημοσίευση.

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος jax7480 έγραψε:

Εγώ αναρωτιέμαι γιατί έχει πέσει φαγωμάρα με το gaming όταν φαίνεται πως τα CPU για την ώρα δεν είναι gaming oriented αλλά περισσότερο workstation όπου εκεί αξίζουν για μένα το κάθε ευρώ. Προσωπικά σκέφτομαι να στήσω ένα για την εμπειρία. 

 

Και εγώ, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί η συζήτηση περί games κλπ. Τόση βιασύνη να υπεραναλυθεί για να έχουμε κάτι να φαγωνόμαστε. Εγώ ξαναλέω πάντως, για ποιό λόγο να σκάσεις 1200 για τον 5960x/6900k όταν ο 1700 έχει κάτω από 400. Μπορεί να μας εξηγήσει κάποιος γιατί να προτιμήσει intel με τριπλάσιο κόστος σε παρόμοιες επιδόσεις. Ένας ρε παιδιά μπορεί? Εκεί έχει βάση η συζήτηση, στα games δεν μας νοιάζει ο συγκεκριμένος επεξεργαστής. Δηλαδή πόσοι είχαν 5960/6900 για games? Θα μας τρελάνετε?

Ένα bench σε rendering δεν είδα ακόμη να δούμε αν δικαιολογείται το VFM του Ryzen ή όχι. Αλλά δεκάδες άχρηστα FPS benches για τις εντυπώσεις παραθέτονται αβίαστα. Τόσα χρόνια φουρναραίοι ακόμη δεν μάθατε μερικοί.

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ καταλαβαίνω πως η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Και η μέση είναι ότι η Amd πρότεινε πολύ καλό value for money χωρίς να ανατρέπει την Intel όπως πιστεύουν τα fanboys της. Το καλό για μένα από αυτήν την ιστορία είναι ότι λόγω του ανταγωνισμού φαινόμενα όπως η χρήση κακού υλικού κάτω από το lid που ανεβάζει τις θερμοκρασίες  έως και 20 βαθμούς , θα εξαλειφθούν.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Frostbyte said:

Επισης αδυνατω να καταλαβω τον μπουσουλα που εξιγεις (και γενικα εχω δει ακριβως αυτη την αποψη γραμμενη αρκετες φορες). Εαν εγω εχω ενα home-server/whitebox και θελω να σηκωσω περι τα 10-12 VM (καποια για υπηρεσιες και 24/7 χρηση, καποια αλλα για ξεκαθαρο lab τα οποια να μην ειναι always on) αλλα δεν εχω τα λεφτα να σκασω για εναν E5-2699 v4 (και την πλατφορμα που θα πρεπει να τον συνοδευει), γιατι να μην κανω over-commit τα resources μου εφοσων: α) οπως ειπες ο CPU ειναι σπανια το bottleneck, και β) αν εξαιρεσεις καποιο monitoring/logging VM, δεν προκειτε να τρωει πολυ ξυλο, καθως δεν προκειτε ποτε να εξυπηρετησει ιδιαιτερα μεγαλο ογκο αιτηματων (απο συσκευες και χρηστες).

Αν δε σε νοιάζει η απόδοση και τρέχεις μόνο έναν σπιτικό σέρβερ, προφανώς μπορείς να κάνεις over-allocate vCPUs, αλλά θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος να βλέπεις πολλές μηχανές σε κατάσταση CPU Ready/CoStop. To πρόβλημα θα είναι ακόμη μεγαλύτερο σε Hypervisors που χρησιμοποιούν gang scheduling.

 

Ορισμένες  εργασίες ενδέχεται ακόμη και να κάνουν time out, περιμένοντας επεξεργαστικό χρόνο (δες πχ https://kb.vmware.com/selfservice/microsites/search.do?language=en_US&cmd=displayKC&externalId=1005362). Οπότε, σε μηχανήματα που προσφέρουν πραγματικές υπηρεσίες, απλά δεν το κάνεις. Μια καλή σύνοψη για ανθρώπους όπως εγώ, που δεν ασχολούνται αποκλειστικά με virtualization, είναι εδώ: http://www.virtuallycloud9.com/index.php/2013/08/virtual-processor-scheduling-how-vmware-and-microsoft-hypervisors-work-at-the-cpu-level/

 

Για να γυρίσουμε στο θέμα μας όμως, στο δικό σου σενάριο χρήσης ακούγεται μια χαρά ο Ryzen, που αυτή τη στιγμή ίσως έχει το χαμηλότερο κόστος ανά Core σε αυτό το επίπεδο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, adpanos said:

Η αλήθεια είναι πως για να χτυπήσει γερά την πλατφόρμα της intel στο gaming, χρειάζεται υψηλότερα ρολόγια  και VFM 4c/8t & 6c/12t στην αγορά. 

Πολλοί έχουν μπερδέψει το boost και το xfr με το παλαιό καλό all boost core των fx.

 

Από εκεί και πέρα μην ασχολείσαι και πολύ με τους συνηθισμένους τύπους του thelab. 

Και athlon 64 να έφερνε η AMD στην αγορά, πάλι θα είχαν να πουν .... που παρεπιπτόντως όταν πρωτοβγηκε σε S754 είχε παρόμοιες παιδικές ασθενείς με το σήμερα ... Single channel ram κ.λ.π.

Θυμάμαι τον trexx σε άλλο φόρουμ να λέει πως τα athlon x2 64 ήταν μουφα απέναντι στα Pentn. D .... Τι περιμένεις να πουν τώρα ....

 

Γενικά η συζήτηση θα πηγαινει όπου υπάρχει μεμπτό σημείο για την amd. Τα καλά θα κρυφτούν και θα αναπαράγεται μία εικόνα του άχρηστου, του φτηνού, του αναχρονιστικού...

 

Το ωραίο ξέρεις ποιο είναι? 

Πως αν βγάλει η intel ένα cpu ή μία νέα σειρά cpu , το αντίστοιχο θέμα δεν θα πιάσει ούτε 5 σελίδες, ενώ οι ένθερμοι υποστηριχτές της τεχνολογίας που σήμερα ποσταρουν σαν τρελοί, εκεί ανάθεμα κι αν κάνουν μία δημοσίευση.

 

 

 

Για την ώρα στο gaming ο 7700K είναι εκτός συναγωνισμού. Αλλά όπως ανέφερα είναι και ταβάνι. Όποιος τον πάρει, πάει για αλλαγή πλατφόρμας όταν θα χρειαστεί κάτι καλύτερο.

 

Οι εξαπύρηνοι και οι τετραπύρηνοι μπορεί να μειώσουν την διαφορά, με καλύτερα στοκ ρολόγια και overclockability(ιδίως οι quad), αλλά δεν νομίζω να το κάνουν στον βαθμό που θα τον απειλήσουν. Βασικά οι εξαπύρηνοι περιμένω να μην αλλάξουν κάτι, σε αντίθεση με τους quad που τους περιμένω κάπως πιο "ώριμους", ας πούμε, με πιο σταθερή απόδοση σε κάθε είδος εφαρμογής. Όλοι θα κερδίζουν βέβαια στο perf/$ έναντι των Intel. Αλλά ο 1300 στα $175, πιστεύω ότι θα πουλάει σαν ζεστό ψωμάκι.

 

Ο @Trexx καλά το πάει εδώ. Δεν είναι ανάγκη να συμφωνεί με ότι γράφουμε ή να συμφωνούμε με ότι γράφει. Μπορεί να έχω διαφωνήσει και να του το έχω αναλύσει όσον αφορά την οπτική κάποιων πραγμάτων, αλλά προσπαθεί να κάνει κουβέντα, σε αντίθεση με άλλους που ποστάρουν μόνο και μόνο για να υποκλιθούμε μπροστά τους.

 

Αυτό που λες ότι η συζήτηση πηγαίνει όπου υπάρχει μεμπτό σημείο για την AMD ισχύει. Γενικά ο Ryzen είναι κακή επιλογή επειδή

- είναι πιο αργός από τον 6950Κ στο productivity

- χειρότερος σε κατανάλωση και επιδόσεις στα παιχνίδια έναντι του 7700K

- χειρότερο value for money έναντι ενός Pentium G4560

Συμπέρασμα, είναι απογοητευτικός και σε productivity και σε κατανάλωση και στα παιχνίδια και στο value for money. (έχω βάλει και ολίγη σάλτσα για να το κάνω πιο κατανοητό, μην πιαστείτε κάποιοι από αυτό)

 

Όσον αφορά το τελευταίο σου σχόλιο, μου έχει κάνει εντύπωση η απουσία ενδιαφέροντος από το θέμα της 1080Ti. Θα γίνει βέβαια σφαγή αν το Vega είναι 1% πιο αργό και καίει 1W παραπάνω.

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος yanni έγραψε:

 

 

Όσον αφορά το τελευταίο σου σχόλιο, μου έχει κάνει εντύπωση η απουσία ενδιαφέροντος από το θέμα της 1080Ti. Θα γίνει βέβαια σφαγή αν το Vega είναι 1% πιο αργό και καίει 1W παραπάνω.

 

 

  

Aυτο σκεφτομουνα και γω τωρα, ειναι σαν να μην βγηκε/ανακοινωθηκε η 1080ti:lol:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος adpanos έγραψε:

Θυμάμαι τον trexx σε άλλο φόρουμ να λέει πως τα athlon x2 64 ήταν μουφα απέναντι στα Pentn. D .... Τι περιμένεις να πουν τώρα ....

 

 

 

Ενδεχομένως να έχω γράψει -όπως οι περισσότεροι φαντάζομαι- χαζομάρες κατά καιρούς. Αλλά αυτό πραγματικά που το είδες; Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. Ας κρατήσουμε ένα επίπεδο λοιπόν.

Στο δια ταύτα, το γεγονός ότι οι ryzen είναι πραγματικά καλοί απαγορεύει να γίνει συζήτηση για τα πιθανά ζητήματα που μπορεί να έχουν; Κι εσύ ο ίδιος δεν έχεις απορίες για μερικά benchmarks που δεν εξηγούνται λόγικά; Δεν μιλάω για χαμηλά ή ψηλά νούμερα, μιλάω για αντιφατικά νούμερα σε σχέση με τη συνολική δύναμη του chip.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά όλο το lab έγινε επιστημονικό προσωπικό.

Ρε κανείς δεν παίζει games εδώ :D

 

Το συμπόσιο για τα games γίνεται γιατί αν δεν με απατά η μνήμη μου... η ίδια η AMD στις 7 παρουσιάσεις, οι 5 ήταν για gaming και κάντε ένα κύμα οι gamers in the room...

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η AMD έχω την εντύπωση πως  καλλιέργησε το κλίμα για κάτι καλύτερο στα games. Προσωπική μου άποψη είναι πως καλοί οι ΖΕΝ αλλά θα έπρεπε να παρουσιαστούν χωρίς τόσες τυμπανοκρουσίες που έφεραν με τη σειρά τους μεγάλες προσδοκίες. Ίσως εάν φρόντιζαν πρωτίστως να διορθώσουν κάποιές παιδικές ασθένειες που από ότι φαίνεται υπάρχουν και επηρεάζουν τις επιδόσεις τους τα πράματα να ήταν καλύτερα. 

Έγινε επεξεργασία από GdamprXP
Link to comment
Share on other sites

Όχι οτι διαφωνώ στο οτι οι τιμές της Ίντελ έχουν ξεφύγει αλλά πολύ φοβάμαι οτι μια γενναία μείωση τιμών ίσως έχει τα αντίθετα αποτελέσματα από αυτό που περιμένουν κάποιοι,γιατί έτσι θα εξαλειφθεί η μεγάλη τιμολογιακή διαφορά κ ο άλλος θα πει,ε ας δώσω λίγα παραπάνω για να πάρω χ% παραπάνω επιδόσεις.

 

Εμένα ωσάν μέσο χρήστη που χρησιμοποιώ το πισί για βασικά πραγματάκια κ ενίοτε ως παιχνιδομηχανή ακόμη κ οι επιδόσεις του 1700 θα με ικανοποιούσαν παρότι τρέχω με τρεις οθόνες @ 120hz.Τα 10 fps παραπάνω που δίνει το 7700κ για παράδειγμα δεν θα με έκαναν να πάω πάλι σε Ίντελ -άσε που θα ήταν χαζό μιας κ ο 4670κ μια χαρά πάει για τη χρήση που θέλω-

 

Περιμένω να δω τι θα κάνουν τα 6πύρηνα γιατί σε αυτό το segment τιμών θεωρώ λογικό από σκοπιάς χρήσης που κάνω να κατευθυνθώ.

 

@billpeppas ευχαριστώ για τις πληροφορίες

11 hours ago, cna said:

Η τιμές της Intel είναι φυσιολογικότατες από την στιγμή που η μάζα την επιλέγει no matter what. Δεν μπορεί να αγοράσει ο άλλος τον 7700K. So what? Αντί να πάει σε Ryzen θα πάει σε i5 και τελείωσε. Αυτήν είναι η πραγματικότητα και αυτή η πραγματικότητα είναι που διαμορφώνει τις τιμές αλλά πλέον ΚΑΙ τις επιδόσεις. Αν η AMD δεν βγάλει τα λεφτά του R&D τότε πώς να συνεχίσει να εξελίσσει την αρχιτεκτονική; Και πώς να πείσει την Samsung να διαφοροποιήσει κάπως την παραγωγική διαδικασία ώστε να κλοκάρουν καλύτερα τα τσιπάκια;

Επίσης δεν αναφέρεις κ τη στενομυαλιά που υπάρχει με την αριθμολαγνεία.Βλέπω https://www.computerbase.de/2017-03/amd-ryzen-1800x-1700x-1700-test/4/#diagramm-battlefield-1-dx12-multiplayer-fps  k http://www.hardware.fr/articles/956-21/indices-performance.html

 

οτι μιλάμε για 10-15% διαφορά που για το μέσο χρήστη με δεδομένη κ τη διαφορά τιμής -αν κ εφόσον συνέλθουν οι τιμές των μητρικών- θαναι μια χαρά.

Έγινε επεξεργασία από sosna
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά με την ASUS να μπρικάρει [1][2], και τον Chew να ρίχνει παναγίες στην GIGABYTE, με βλέπω με μια ASROCK να τελειώνουμε.

 

Τουλάχιστον αυτοί συνεχίζουν να βγάζουν BIOS μετά τον πρώτο χρόνο...

 

Also..

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Dante80
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον η AMD δεν βάζει τσιχλόφουσκες αντί για σωστή πάστα στα CPU της! Thumbs up στην AMD! :T:

Δείτε και αυτά τα video! Τελικά ο απλός 1700 για την τιμή του και για την "συμπεριφορά" του Overall είναι best buy!

Όποιος πάρει 1700Χ ή 1800Χ θα πετάξει τα λεφτουδάκια του! Για Overall χρήση μακραάν ανώτερος απο 7700Κ και ας μην κλοκάρει πολύ! Βασικά αυτός παίζει μπάλα με τα 6πύρηνα της Intel! Μόλις βγούν τα σωστά UEFI και στρώσει κάπως το πράγμα χίλιες φορές να πάς σε AM4 παρά σε Z270..

 

 

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Trexx said:

Το κακό είναι ότι έχω πολύ καλή μνήμη. Και θυμάμαι ατελείωτες "επιθέσεις" από @Petrossortep και άλλους κατά τα άλλα αξιότιμους σχολιαστές για το περίφημο dx12, τους πυρήνες και τις κονσόλες. Κι όλα αυτά ήρθαν και στο τέλος o i5 μένει στη θέση του.

Μήπως με μπερδεύεις με κάτι ξερόλες που έλεγαν ότι ο προγραμματισμός στα games σταματάει στα 4 cores; Μήπως με μπερδεύεις με κάτι γνώστες που έλεγαν ότι οι κονσόλες είναι mobile τσιπάκια και δεν θα χρειαστούμε κάτι παραπάνω από 4 δυνατά ιντελ cores για να τις κοντράρουμε;

 

Το dx12 υπόσχεται διαμοιρασμό των draw calls σε πολλά cores. Τίποτε άλλο. Τα περί optimization to the metal στη gpu είναι πρακτικά αδύνατο να γίνουν λόγω κόστους.

 

Δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει ακόμα; Ο 1800Χ έχει ρολόγια nehalem με ipc sandy bridge στα games. Αν σε κάποια από αυτά(AOTS, F1 2016, watch dogs 2, witcher 3 novigrad, BF1) πλησιάζει τον 7700Κ και σώζεται από διασυρμό είναι τα cores του. Για να καταλάβεις ποιό είναι το ipc του δες το Far Cry primal. 03:15 περίπου. Αν βγάλεις έξω επίδραση ρολογιών, είναι 25% η διαφορά.

 

Spoiler

 

 

Τέλος, μην μπερδεύεις προβλήματα επικοινωνίας που αφορούν το uncore των ΖΕΝ και περιπλέκουν τα πράγματα με τα ports, με τα πολλά cores και κατά πόσο αξιοποιούνται.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, sosna said:

@billpeppas προσωπικά θα περιμένω με ενδιαφέρον τα βίντεο ριβιού σου,ιδίως αν κρατήσεις κ αυτή τη στάση αντικειμενικότητας. :amen::D

 

Επίσης όπως προειπώθηκε μιας κ δείχνεις να ξέρεις, θα μπορούσες παρακαλώ να μας εξηγούσες που οφείλεται το τανκάρισμα στα games?

 

 

https://arstechnica.com/gadgets/2017/03/amd-ryzen-review/3/

Quote

 

It's only when you look at test like 3DMark that Ryzen's strengths and weaknesses become clearer. Ryzen's 3DMark physics score is one of the highest on test at stock speeds, indicating strong floating point performance. But the overall score is around 10 percent slower than Intel. Ryzen, it seems, is a much better floating point performer than it is an integer performer. And with the latter being important for games—since most FP calculations are handled by the more effective GPU—Ryzen takes an FPS hitA weak memory controller on Ryzen could also be to blame for the lower than expected gaming scores.

 

The 7-Zip benchmark, which compresses and decompresses data to produce a MIPS score, is another good indicator of integer performance, as well as memory latency. That there's only a 15 percent difference between the four-core i7-7700K and eight-core Ryzen 1800X is disappointing, and the eight-core Intel chips are miles ahead ahead by comparison.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου ερώτηση είναι θα μπορέσει να αντέξει στον χρόνο η πλατφόρμα όπως ας πούμε κράτησαν οι 2500k/2600k της intel για όποιον επενδύσει σε αυτήν ή από εδώ και πέρα θα δούμε ανταγωνισμό μεταξύ Intel και AMD;

Έγινε επεξεργασία από Zenor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απ όσο ξέρουμε τα GHz ανεβαίνουν αρκετα αργά τον τελευταίο καιρό. Και δε φαίνεται ν αλλάζει αυτό αν δε γίνει κάποια καινοτομία στη διαχείριση θερμοκρασίας ή σε νέα τεχνολογία παραγωγής. Άρα είναι σχετικά ασφαλές να υποθέσουμε οτι τα ψιλοhiend θα είναι ασφαλή για τα επόμενα 4 5 χρόνια εξαρτουμενων των απαιτήσεων. Ποτέ δε ξέρεις όμως τί τεχνολογία έχουν φυλαγμένη οι εταιρείες για να μας ταίζουν με όσο μικρότερες αλλαγές είναι δυνατόν. Imo όπως πάντα. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.