Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

Πίσω από τον 7700Κ εννοείς; Συμφωνώ αλλά και ο 6900κ που έχει και quad channel πίσω είναι. Αυτά τα  viewports  memory intensive δεν είναι;

Αν θές να πεις οτι ο Ryzen είναι πίσω από 7700Κ σε IPC και συχνότητα πάλι συμφωνώ.

Το περίεργο που είναι;

Link to comment
Share on other sites

@billpeppas Κοίτα, το θέμα δεν είναι μόνον αριθμοί. Αυτοί πάντα θα είναι συγκεκριμένοι. Το θέμα είναι πώς σχολιάζει κανείς τους αριθμούς. Προσωπικά περίμενα να κλοκάρουν κάπως καλύτερα λόγω XFR μέχρι που διάβασα για την συνεργασία με την Samsung, η οποία, όπως είναι φυσικό, δεν έφτιαξε την διαδικασία των 14nm για να κλοκάρουν οι επεξεργαστές στον θεό. Αυτό, όμως, δεν σημαίνει ότι τα 4,1GHz με την πρώτη δεν είναι αρκετά καλά έως και πολύ καλά ίσως σε σχέση με τα 4,3-4,5 βαριά βαριά που πιάνει η Intel στους ίδιους πυρήνες. Αυτό γιατί η Intel αναπτύσσει την ίδια αρχιτεκτονική επί μια 5ετία, σε αντίθεση με την AMD που την έβγαλε εχθές. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι κάποτε με τους FX κάποιοι επέμεναν ότι πρέπει να στηριχθεί η AMD αν θέλουμε να δούμε χαμηλές τιμές και ανταγωνισμό αλλά τότε υπήρχε το άλλοθι του πολύ κακού, σε σχέση με τον ανταγωνισμό πάντα, IPC. Ε, λοιπόν, σήμερα δεν είναι έτσι. Δεν μιλάμε για πολύ κακό IPC πια αλλά για ένα 20% κάτω στην χειρότερη. Επιπλέον, ακόμη και το θέμα του quad channel έχει να κάνει με τα οικονομικά της υπόθεσης. Εάν η AMD ήταν απολύτως σίγουρη ότι θα λειτουργήσει σωστά η αγορά και θα ακουμπήσει ο άλλος +50-100€ (ούτε ξέρω πόσο κοστίζει να βάλει quad αλλά φαντάζομαι ότι δεν είναι μικρό το ποσό γιατί θέλει και άλλη συνδεσμολογία η mobo) τότε θα έβαζε quad. Τώρα γιατί να βάλει αφού και πάλι αυτό που θα γίνει είναι να πιάσει ένα 30% market share στην καλύτερη με ένα cpu που χτυπάει στα ίσα σε πολλές εφαρμογές τους Intel των 1000 δολαρίων. Ή μήπως εάν σου έρθει σήμερα κάποιος και σε ρωτήσει τί σύστημα να στήσει για all around χρήση θα του προτείνεις κάποιον από τους Ryzen? Προφανώς και ΔΕΝ θα το κάνεις και αυτό το προδικάζω από τις τοποθετήσεις σου μέχρι τώρα. Οπότε, τί ακριβώς προβλέπεις να γίνεται στο μέλλον εκτός από αυτό που έχω επαναλάβει πολλές φορές; Ότι δηλαδή όχι μόνο η Intel δεν θα αλλάξει τιμολογιακή πολιτική αλλά σε 2-3 χρόνια θα μας ζητάει το αριστερό νεφρό για έναν i5 9600 πχ...

Επιπλέον: ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ!!! Συγκρίνεις τον 7700Κ στα 4,8GHz με τον Ryzen στα 3,3GHz! Τί λες; Δεν θα έχουν σημαντική διαφορά; Δεν έβαζες τον Ryzen στα 2,2 καλύτερα για να μοιάζει με τους Xeon της προπερασμένης γενιάς; Ε, μετά μην κάνεις παράπονα... ;):p 

@Efialtis Κοίτα λίγο τους χρονισμούς του chip και μετά πες μου εάν μπορεί να βγει συμπέρασμα... 

Έγινε επεξεργασία από cna
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Efialtis said:

Πίσω από τον 7700Κ εννοείς; Συμφωνώ αλλά και ο 6900κ που έχει και quad channel πίσω είναι. Αυτά τα  viewports  memory intensive δεν είναι;

Αν θές να πεις οτι ο Ryzen είναι πίσω από 7700Κ σε IPC και συχνότητα πάλι συμφωνώ.

Το περίεργο που είναι;

 

Προφανώς, για αυτό δεν συζητάμε ? ( ότι μπορεί και ο 7700K να είναι καλύτερος του Ryzen αλλά και των αντίστοιχων πολυπύρηνων Intel σε κάποια προγράμματα και χρήσεις ? )

 

Το quad channel δεν έχει να δώσει τίποτα στο Photoshop, After Effects, Sony Vegas, κλπ.

Εκεί που το περίσσιο bandwidth του quad channel και γενικότερα των πολύ γρήγορων μνημών κάνει διαφορά, δεν θα το δείτε ποτέ σε σπιτική χρήση γιατί πολύ απλά δεν είναι σε αυτό το segment οι εφαρμογές που απολαμβάνουν αύξηση επιδόσεων από το περισσότερο bandwidth.

6 minutes ago, cna said:

@billpeppas Κοίτα, το θέμα δεν είναι μόνον αριθμοί. Αυτοί πάντα θα είναι συγκεκριμένοι. Το θέμα είναι πώς σχολιάζει κανείς τους αριθμούς. Προσωπικά περίμενα να κλοκάρουν κάπως καλύτερα λόγω XFR μέχρι που διάβασα για την συνεργασία με την Samsung, η οποία, όπως είναι φυσικό, δεν έφτιαξε την διαδικασία των 14nm για να κλοκάρουν οι επεξεργαστές στον θεό. Αυτό, όμως, δεν σημαίνει ότι τα 4,1GHz με την πρώτη δεν είναι αρκετά καλά έως και πολύ καλά ίσως σε σχέση με τα 4,3-4,5 βαριά βαριά που πιάνει η Intel στους ίδιους πυρήνες. Αυτό γιατί η Intel αναπτύσσει την ίδια αρχιτεκτονική επί μια 5ετία, σε αντίθεση με την AMD που την έβγαλε εχθές. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι κάποτε με τους FX κάποιοι επέμεναν ότι πρέπει να στηριχθεί η AMD αν θέλουμε να δούμε χαμηλές τιμές και ανταγωνισμό αλλά τότε υπήρχε το άλλοθι του πολύ κακού, σε σχέση με τον ανταγωνισμό πάντα, IPC. Ε, λοιπόν, σήμερα δεν είναι έτσι. Δεν μιλάμε για πολύ κακό IPC πια αλλά για ένα 20% κάτω στην χειρότερη. Επιπλέον, ακόμη και το θέμα του quad channel έχει να κάνει με τα οικονομικά της υπόθεσης. Εάν η AMD ήταν απολύτως σίγουρη ότι θα λειτουργήσει σωστά η αγορά και θα ακουμπήσει ο άλλος +50-100€ (ούτε ξέρω πόσο κοστίζει να βάλει quad αλλά φαντάζομαι ότι δεν είναι μικρό το ποσό γιατί θέλει και άλλη συνδεσμολογία η mobo) τότε θα έβαζε quad. Τώρα γιατί να βάλει αφού και πάλι αυτό που θα γίνει είναι να πιάσει ένα 30% market share στην καλύτερη με ένα cpu που χτυπάει στα ίσα σε πολλές εφαρμογές τους Intel των 1000 δολαρίων. Ή μήπως εάν σου έρθει σήμερα κάποιος και σε ρωτήσει τί σύστημα να στήσει για all around χρήση θα του προτείνεις κάποιον από τους Ryzen? Προφανώς και ΔΕΝ θα το κάνεις και αυτό το προδικάζω από τις τοποθετήσεις σου μέχρι τώρα. Οπότε, τί ακριβώς προβλέπεις να γίνεται στο μέλλον εκτός από αυτό που έχω επαναλάβει πολλές φορές; Ότι δηλαδή όχι μόνο η Intel δεν θα αλλάξει τιμολογιακή πολιτική αλλά σε 2-3 χρόνια θα μας ζητάει το αριστερό νεφρό για έναν i5 9600 πχ...

Επιπλέον: ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ!!! Συγκρίνεις τον 7700Κ στα 4,8GHz με τον Ryzen στα 3,3GHz! Τί λες; Δεν θα έχουν σημαντική διαφορά; Δεν έβαζες τον Ryzen στα 2,2 καλύτερα για να μοιάζει με τους Xeon της προπερασμένης γενιάς; Ε, μετά μην κάνεις παράπονα... ;):p 

Εξαίρεση που σου απαντάω γιατί δεν είσαι από τα άτομα που θεωρώ πως μπορούν να κάτσουν και να κάνουν συζήτηση δίχως να επηρεάζονται από φανατισμό, αλλά πάμε μια...

 

Ξεκινάω με το τελευταίο σου... open your bloody eyes.

3.99GHz ο Ryzen ( πολλοί δεν περνάνε το test πάνω από αυτά τα Mhz on air/water... ).

Αν ξέρεις Ryzen που το τρέχει στα 4.1-4.2-4.3-4.4-4.5 ότι θες να μου τον φέρεις να το τρέξω εκεί.

Το πολύ καλό κομμάτι Ryzen μπορεί να το βγάλει το τεστ αυτό και στα 4.1GHz ( για 4.2GHz το προβλέπω δύσκολο επί του παρόντος, και αν το πάμε σε πιο μεγάλης διάρκειας βίντεο, π.χ. 1 ώρα βίντεο δεξίωσης, αμφιβάλλω αν θα το βγάλει πέρα δίχως να errorιάσει ακόμα και στα 4.1GHz ).
Παρεπιπτόντως, ο 7700K που δείχνω τρέχει στα 4.5GHz ( AVX2 Speed ) και όχι  στα 4.8GHz ( που και τα 2 νούμερα είναι χαλαρά, δεν τον πήγα κοντά στα τέρματα όπως άφησα τον Ryzen ).

 

Στο από πάνω, στο Zen leaks thread έχω ποστάρει μια φώτο μου γεμάτη μητρικές FM2+ & AM3.

Συστήματα που έχω φτιάξει σε φίλους και γνωστούς... σου έλυσα την απορία ή θες κι άλλα ?
Ααα, και επειδή προφανώς έχεις παντελής άγνοια πρός το αν έχω... προτιμήσεις σε μάρκες, πάμε μια πάλι.

Παίρνω ότι κάνει καλύτερα την δουλειά που θέλω, ασχέτως χρημάτων.

Παλιότερα που έκανα benching, αντίστοιχα έπαιρνα ότι έβγαζε τα καλύτερα score με ψύξη υγρού αζώτου.
Είχα αγοράσει δεν ξέρω και εγω πόσους Athlon XP, πόσους Athlon 64 ( και τα δύο socket, 754 ή πόσο ήταν μου διαφεύγει πλέον και 939 ), Athlon 64 FX και έπειτα Opteron 15x & 16x.

Και αντίστοιχα έπειτα C2D, C2E, Ci7X, κλπ.

 

Το τι σύστημα προτείνω σε κάποιον εξαρτάται από το τι θέλει και τι διαθέτει.

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να γραφετε λιγο πιο αργα ? Μια ταινια εβαλα να δω και γεμισαν 2μιση σελιδες , ασε που ακομα δεν τα εχω διαβασει ολα και εχει δημιουργηθει ακομα μια σελιδα.

Καντε ενα διαλυμα 10 λεπτακια πλιζ  

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, billpeppas said:

 

Δεν είναι και εντελώς αφύσικο.
Όπως δεν είναι αφύσικο το ότι στις SSE έχει βγεί γρηγορότερος clock per clock από τους Intel.

 

 

 

Γιατί δεν είναι αφύσικο; Σχεδιάσανε καλύτερα το SSE κομμάτι από την Intel; :hmm:

 

Σπάσε τα video σε 10x36, έχει χώρο το youtube :happy:

 

Έγινε επεξεργασία από Nickzzz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@billpeppas So, το HWBot δεν μπορούσε να διαβάσει σωστά την συχνότητα; Αν είναι έτσι πάσο.

Από εκεί και μετά, come on, κι εσύ περίπου αντίστοιχο φανατισμό επιδεικνύεις. Σου πάω και στοίχημα ότι εάν ήταν ανάποδα η κατάσταση και είχε βγάλει η Intel τους 7nm cpu με τέτοια θεματάκια μάλλον δεν θα την έκραζες τόσο πολύ. :p Και σου έρχεται σήμερα κάποιος και σου λέει ότι διαθέτει το πολύ 1200 ευρώ και θέλει λίγο από gaming, λίγο από office, αρκετό από rendering. Τί του προτείνεις;

@kpetros Εγώ είδα την ταινία που ήθελα. :p 

Link to comment
Share on other sites

Αχ , ενα ντεπον παρακαλω .Πανε κατι μερες που καθε τρεις και λιγο φου και φου το ανεμιστηρακι της καρτας και εγω βαριεμαι να διορθωσω το fan curve 

 

@cna  Πες πια στο διπλανο θεμα , μπας και μου αρεσει να την δω αυριο 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, cna said:

@billpeppas So, το HWBot δεν μπορούσε να διαβάσει σωστά την συχνότητα; Αν είναι έτσι πάσο.

Από εκεί και μετά, come on, κι εσύ περίπου αντίστοιχο φανατισμό επιδεικνύεις. Σου πάω και στοίχημα ότι εάν ήταν ανάποδα η κατάσταση και είχε βγάλει η Intel τους 7nm cpu με τέτοια θεματάκια μάλλον δεν θα την έκραζες τόσο πολύ. :p Και σου έρχεται σήμερα κάποιος και σου λέει ότι διαθέτει το πολύ 1200 ευρώ και θέλει λίγο από gaming, λίγο από office, αρκετό από rendering. Τί του προτείνεις;

@kpetros Εγώ είδα την ταινία που ήθελα. :p 

Προφανώς τα post μου που γράφω ότι οι τιμές της Intel είναι τραγικές, πως μας έχουνε μαμήσει με τις αυξήσεις ( ελέω μονοπωλίου πάντα ) κάθε χρόνο, δεν τα βλέπεις.

Αν βρω τα παλιά μου e-mail έχω αν θες και αντιπαράθεση με άνθρωπο της Intel ( εν συντομία είχα γράψει σε review για την λαμογιά που είχανε κάνει στην AMD την εποχή των Athlon 64 και ζητούσε να διαγράψω την πρόταση από το review... πήρε τα τέτοια μου και η πρόταση παρέμεινε εννοείται ).

 

Στην ερώτησή σου, προφανώς Ryzen 1700X μάλλον ( μένει να φανεί από μεγάλο δείγμα retail επεξεργαστών πως κλοκάρουν, δεν ξέρουμε στα review samples τι γίνεται όσον αφορά την "τύχη" των κομματιών ).

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η τιμές της Intel είναι φυσιολογικότατες από την στιγμή που η μάζα την επιλέγει no matter what. Δεν μπορεί να αγοράσει ο άλλος τον 7700K. So what? Αντί να πάει σε Ryzen θα πάει σε i5 και τελείωσε. Αυτήν είναι η πραγματικότητα και αυτή η πραγματικότητα είναι που διαμορφώνει τις τιμές αλλά πλέον ΚΑΙ τις επιδόσεις. Αν η AMD δεν βγάλει τα λεφτά του R&D τότε πώς να συνεχίσει να εξελίσσει την αρχιτεκτονική; Και πώς να πείσει την Samsung να διαφοροποιήσει κάπως την παραγωγική διαδικασία ώστε να κλοκάρουν καλύτερα τα τσιπάκια;

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, billpeppas said:

αν εσύ δεν μπορείς να βγάλεις gaming system με 1000€ budget, κακό δικό σου.

 

Τέλος οι απαντήσεις σε τυφλά fanboys.

Μπορώ να σου φτιάξω gaming και με 500€ με μια APU. Αλλά τότε θα έκανα αυτό που κάνεις και εσύ. Διότι μην έχεις αυταπάτες ότι απαντάς. Απλά υπεκφεύγεις.

26 minutes ago, billpeppas said:

Προφανώς τα post μου που γράφω ότι οι τιμές της Intel είναι τραγικές, πως μας έχουνε μαμήσει με τις αυξήσεις ( ελέω μονοπωλίου πάντα ) κάθε χρόνο, δεν τα βλέπεις.

Έχεις κάνει αγώνα στο παρόν thread για να μας πείσεις ότι οι τιμές αυτές είναι απόλυτα δικαιολογημένες.

 

1 hour ago, RexMundi said:

 

16.2 % έχει.

Σωστά, απλά ανέφερα το γενικό νούμερο στην αγορά. Αλλά και στο Steam η δεύτερη συχνότερη ανάλυση είναι η 1366x768p. Και; Μιλάμε για 16 threads τέρας επεξεργαστή. Εντελώς άλλη κατηγορία.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τα globalfoundries δεν βγάζουν τους ryzen ;

 

Εντωμεταξύ στις εικόνες του billpeppas, ES είναι ο επεξεργαστής ; Στους μισούς στείλαν κανονικούς, στους άλλους μισούς ES; :happy:

 

Quote

Αλλά και στο Steam η δεύτερη συχνότερη ανάλυση είναι η 1366x768p.

Η οποία είναι η ανάλυση των "σάπιων" laptop panel...

Έγινε επεξεργασία από Nickzzz
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οτι εχει πεσει πολυ φαγωμαρα για το 1080p. Δεν καταλαβαινω γιατι ξαφνικα θεωρουμε οτι εχει πεθανει ή οτι ντε και καλα οποιος θελει games πρεπει να παει σε 1440p.

Εγω προσωπικα παιζω 1080p με 144Hz monitor, και εχω και αλλες 2 οθονες. Απολυτα ευχαριστημενος με το setup - κανω και gaming και productive stuff με ανεση.
Μπορει να μην θελω να παω σε 1440p:

  • γιατι θελω να αγοραζω καρτα-ναυαρχιδα καθε 3-4 χρονια (και να παρατεινω EOL της οσο γινεται με OC) αντι καθε 2 χρονια
  • γιατι παιζω κυριως online fps παιχνιδια οπου ο αριθμος των καρε και το input lag ειναι παρα πολυ σημαντικοι παραγοντες
  • γιατι θελω παντωτε να εχω τα καρε μου εντος του στοχου και ιδανικα με λιγο μποσικο (~150) αλλα δεν θελω να τα σκασω για gsync/freesync (γιατι το θεωρω glorified adaptive downgrading)
  • γιατι μπορει αυριο μεθαυριο να θελω να παω σε 180 ή 240Hz monitor (χλομο, αλλα λεμε) και να εξακολουθω να θελω να παιζω στα high/ultra τα παιχνιδια μου
  • γιατι το κοστος μιας 144Hz/1440p οθονης ειναι αρκετα αυξημενο σε σχεση με μιας 144Hz/1080p, και μπορει να εσκασα ενα ματσο λεφτα για το μηχανημα μου - αλλα αυτο δεν σημαινει, αν ειμαι ευχαριστημενος με το μεγεθος και τον τροπο απεικονισης, πως θελω να ξηλωνομαι extra καθε φορα που μια μεγαλυτερη αναλυση παει να γινει το "standard" (ή σε περιπτωση βλαβης/αντικαταστασης)
  • γιατι δεν εχω χωρο στο γραφειο μου για μεγαλυτερες οθονες, και θελω να διατηρησω τον αριθμο των monitor μου
  • γιατι δεν εχω αναγκη απο μεγαλυτερη οθονη, οι 24" που εχω, ειναι μια χαρα

 

11 hours ago, acct said:

 

Πιάνω και τα δύο σχόλια μαζί, γιατί εμμέσως σχετίζονται. Το scheduling που κάνουν ο Hypervisor ή τα Windows δεν μπορεί να είναι one-size-fits-all. Πρέπει σε κάποιο βαθμό να λαμβάνει υπόψη την αρχιτεκτονική του φυσικού επεξεργαστή στον οποίο τρέχει. Και γενικά ο κανόνας είναι ότι το λογισμικό (OS) προσαρμόζεται για να αξιοποιήσει τις δυνατότητες που προσφέρει το υλικό (CPU).

 

Ειδικά για τα Windows, εκπλήσσομαι που δεν είχαν φροντίσει νωρίτερα να εντοπίσουν και να λύσουν τέτοια θέματα πριν την επίσημη κυκλοφορία, αλλά δεν το βλέπω ως μεγάλο πρόβλημα. Απλά ακόμη ένας παράγοντας που επηρεάζει την μεγάλη διακύμανση που βλέπουμε στα πρώτα benchmarks.

 

Αντίστοιχα, ένας hypervisor πρέπει να μπορεί να αντιστοιχίσει αποτελεσματικά vCPUs με (logical) cores. Συνήθως το πώς θα το κάνει δεν είναι πολύ σημαντικό, γιατί ελάχιστα σενάρια virtualization είναι CPU-bound. Η μνήμη και η αποθήκευση είναι πολύ πιο σημαντικά. Αν είσαι πολύ CPU-bound, εικάζω ότι αρχικά θέλεις να απενεργοποιήσεις το multi-threading (HT/SMT) για λίγο καλύτερη απόδοση ανεξάρτητα από την αρχιτεκτονική, αφού θα γλυτώνεις μέρος του scheduling overhead. Ένας γενικός μπούσουλας είναι ότι δε βάζεις περισσότερα vCPUs από ό,τι physical cores. Ακολουθώντας αυτόν τον περιορισμό, και υποθέτοντας ότι δεν θα είσαι με 100% CPU συνέχεια, δε νομίζω ότι έχει πολύ μεγάλη σημασία για τα περισσότερα σενάρια χρήσης εικονικών μηχανών.


Αν δεν απατωμαι, η ιδια ιστορια με το mapping (ή παρεμφερης) δεν ηταν ενας απο τους λογους που απετυχε και ο bulldozer?

Επισης αδυνατω να καταλαβω τον μπουσουλα που εξιγεις (και γενικα εχω δει ακριβως αυτη την αποψη γραμμενη αρκετες φορες). Εαν εγω εχω ενα home-server/whitebox και θελω να σηκωσω περι τα 10-12 VM (καποια για υπηρεσιες και 24/7 χρηση, καποια αλλα για ξεκαθαρο lab τα οποια να μην ειναι always on) αλλα δεν εχω τα λεφτα να σκασω για εναν E5-2699 v4 (και την πλατφορμα που θα πρεπει να τον συνοδευει), γιατι να μην κανω over-commit τα resources μου εφοσων: α) οπως ειπες ο CPU ειναι σπανια το bottleneck, και β) αν εξαιρεσεις καποιο monitoring/logging VM, δεν προκειτε να τρωει πολυ ξυλο, καθως δεν προκειτε ποτε να εξυπηρετησει ιδιαιτερα μεγαλο ογκο αιτηματων (απο συσκευες και χρηστες).

 

Έγινε επεξεργασία από Frostbyte
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εδώ μαζεμένες οι απαντήσεις σχετικά με την 1080p απόδοση των ryzen. Πολύ χρήσιμο ανάγνωσμα για τον@billpeppas. http://wccftech.com/amd-ryzen-launch-aftermath-gaming-performance-amd-response/

Ειδικά το σημείο που όταν κλείσεις το smt το total war παίρνει ένα +17% !!! Αυτο λέει πολλά για το πώς πρόκειται να αλλάξει το τοπίο μόλις γίνουν οι απαραίτητες βελτιστοποιήσεις στο os. Χωρις να υπολογίζουμε το επιπλέον optimization που αναμένεται από τους game developers.

Sent from my Cube U65GT using Tapatalk.


  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

^^^^^^

Ενημερωτικά στη Νορβηγία η διαθεσιμότητα όλων των καλών μητρικών ξεκινάει από τις 10 Μαρτη και μετά. Και απ'οτι είδα οι τιμές είναι πολύ καλές σχετικά. Δηλαδή η Gaming 5 της Gigabyte είναι στα 200€. Η MSI Carbon στα 220κάτι. Η Pro της Asus στα 180. Μόνο η Crosshair ξεφεύγει στις τιμές και η Titanium της MSI. 

Έγινε επεξεργασία από jax7480
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή παρακολουθώ το τι γίνεται με τις μητρικές ώστε να βρω τι αξίζει έως τώρα, η ASROCK μέσα σε μία ημέρα άλλαξε 2 bios σε όλη την AM4 πλατφόρμα της. 

Κάτι δεν τους κάθεται μάλλον. 

Βέβαια ανακοίνωσαν και συμβατότητα με DDR4 υψηλών χρονισμων πλέον.

 

Από την άλλη κοιτώντας την HERO της ASUS βλέπουμε να έχουν ήδη βγει 4 bios για την μητρική.

 

Τις MSI δεν τις εμπιστεύομαι με την καμία. Η MSI του πλαισίου δεν μου ως.ιζει το μάτι, πόσο μάλλον για 150€ ...

 

Η όλη εικόνα μου δείχνει πως οι κατασκευαστές δεν είχαν δώσει και πολύ σημασία στις AM4 και μάλλον τώρα πάνε να μαζέψουν τα ....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή παρακολουθώ το τι γίνεται με τις μητρικές ώστε να βρω τι αξίζει έως τώρα, η ASROCK μέσα σε μία ημέρα άλλαξε 2 bios σε όλη την AM4 πλατφόρμα της. 
Κάτι δεν τους κάθεται μάλλον. 
Βέβαια ανακοίνωσαν και συμβατότητα με DDR4 υψηλών χρονισμων πλέον.
 
Από την άλλη κοιτώντας την HERO της ASUS βλέπουμε να έχουν ήδη βγει 4 bios για την μητρική.
 
Τις MSI δεν τις εμπιστεύομαι με την καμία. Η MSI του πλαισίου δεν μου ως.ιζει το μάτι, πόσο μάλλον για 150€ ...
 
Η όλη εικόνα μου δείχνει πως οι κατασκευαστές δεν είχαν δώσει και πολύ σημασία στις AM4 και μάλλον τώρα πάνε να μαζέψουν τα ....
 
 

Εντάξει μην τα ρίχνουμε όλα στους κατασκευαστές. Εδώ φαίνεται ότι η ίδια η amd δεν είχε φροντίσει να συνεργαστεί με την ms για το θέμα του smt. Αν και το θέμα της υποστήριξης μεγάλων χρονισμών μνημών μάλλον βαρύνει τους κατασκευαστές mobo.

Εκτός αν η amd έπρεπε πρώτα να πείσει για το brute force των ryzen, ώστε να πεισθεί η "αγορά" να προβεί σε optimization.

Sent from my Cube U65GT using Tapatalk.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, adpanos said:

Παίδες μπορεί να μου πει κάποιος γιατί δεν βρίσκω μητρική AM4 και της προκοπής στην αγορά ώστε να αγοράσω? 

Ĥ θα είναι σαπακι MSI .... Με 150€ ή θα είναι των 300€ ....

 

http://www.mindfactory.de/product_info.php/ASRock-X370-Taichi-AMD-X370-So-AM4-Dual-Channel-DDR4-ATX-Retail_1144076.html 

Αυτήν που γλυκοκιτάζω δεν την βλέπω ακομα Ελλάδα. Ντουμπανάκι ειναι.....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.