Jump to content



AMD ZEN thread


jesus

Recommended Posts

 

Θα πω κάτι απλό που πολλοί δεν θέλουν να καταλάβουν και επιμένουν κι όλας συνέχεια δίχως να έχουν την παραμικρή ιδέα και δοκιμή.

Το chipset, mobo, RAM ( από το saturation point κι έπειτα, π.χ. για τους 2600K/3770K/4790K αυτό ήταν μεταξύ DDR3-1600 & DDR3-1750 ), PCI Express ( εφόσον είναι έστω 3.0 8x ) δεν επηρεάζουν τις επιδόσεις στα games.

 

Δεν έχει να κάνει με optimization της Intel μέσω των devs όπως επιμένουν κάτι ουτοπικά fanboys, αλλά με αρχιτεκτονικές διαφορές και τον τρόπο που διαχειρίζονται τα resources τα CPU της Intel.

Όταν βγήκε η AMD με τοπ προϊόν ( Athlon 64 ) μια χαρά πατούσαν στα games τους Intel, και τότε υποτίθεται ήταν εννοείται πληρωμένοι οι game devs από την Intel αδρά για να κάνουν full optimization υπέρ Intel.

 

Κακές επιδόσεις ( σχετικά με το core count & τα MHz τους ) έχουν και σε productivity apps ( Photoshop, After Effects ) [ στο editing όχι στο encoding προφανώς ].

 

Να πιάσει τις επιδόσεις της Intel στα games μόνο με refresh της Zen αρχιτεκτονικής, και προϋποθέτοντας ότι θα βρούνε τι ακριβώς είναι που ξεχωρίζει τις επιδόσεις των 2 εταιριών σε αυτά.

Αν περιμένετε δια μαγείας κάποιο DX12 να σώσει τους Ryzen πλανάστε οικτρά.

Για τις οθόνες που λες μάλλον δεν κατάλαβες το σχόλιό μου. Εννοούσα ότι το computing δεν είναι συνώνυμο του gaming, αλλά μερικοί συμπεριφέρονται έτσι. Εγώ είμαι αυτός που έγραψα κάποια posts πριν ότι αν θες gaming και αγοραζεις υπολογιστή για αυτόν τον λόγο, η επιλογή είναι Intel (αύριο. Σε ένα μήνα δεν ξέρω).

Επίσης καμία σχέση η εποχή athlon με την πολυπλοκότητα 8c/16t και τη διαχείριση του smt από os και game devs. Το αντιλαμβάνεσαι φαντάζομαι.

Σε ότι αφορά στα λοιπά υποτιμητικά σου σχόλια για τους ryzen, είσαι εκτός τόπου και χρόνου, διότι στο 70℅ αν όχι και παραπάνω των workloads εξανεμιζουν τους Intel αντίστοιχου κόστους. (Και κατά περιπτώσεις διπλάσιου κόστους).

Τέλος απάντησε μου στο εξής: στο PC μου κάνω τα εξής: web, office, GIMP, inkscape, HD video rendering, code development και μία φορά τον μήνα παίζω κάνα sc2 1200p. "Αύριο" χρειάζομαι υπολογιστή. Θέλω να μου αντέξει μία πενταετία όπως ο 920 d0 της υπογραφής μου. Υπάρχει κάποια καλύτερη πρόταση της Intel vs 1700 + b350 Mobo στα ίδια χρήματα?

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος gdp77 έγραψε:

Τέλος απάντησε μου στο εξής: στο PC μου κάνω τα εξής: web, office, GIMP, inkscape, HD video rendering, code development και μία φορά τον μήνα παίζω κάνα sc2 1200p. "Αύριο" χρειάζομαι υπολογιστή. Θέλω να μου αντέξει μία πενταετία όπως ο 920 d0 της υπογραφής μου. Υπάρχει κάποια καλύτερη πρόταση της Intel vs 1700 + b350 Mobo στα ίδια χρήματα?

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

6800K + χ99 θα κοστίσει περίπου το ίδιο και ανάλογα με την εσωτερική ιεράρχηση της δουλειάς σου να μπορεί να είναι και καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Σε 2 μήνες που θα παίζει καλύτερα ο Ryzen επειδή το software θα γίνει καλύτερο και οι προγραμματιστές εξυπνότεροι και ο μη-παραλληλιζόμενος κώδικας θα γίνει ξαφνικά παραλληλίσιμος, θα μου πείς εσύ @gdp77

 

@yanni αν εσύ δεν μπορείς να βγάλεις gaming system με 1000€ budget, κακό δικό σου.

 

Τέλος οι απαντήσεις σε τυφλά fanboys.

 

Πρός το παρών με αποδείξεις ότι σας είχα πει βγήκε 100%, εσείς συνεχίστε με το τίποτα ( πες μας σε παρακαλώ τα τεστ που τρέχεις ) να θέλετε να βγείτε και από πάνω.

Και για να μην ξεχνιόμαστε, και το 2020 εδώ θα είμαστε, και θα περιμένουμε να περνάνε στα games οι τωρινοί Ryzen τους τωρινούς Intel. Ok ?
Εγω θα το θυμάμαι και θα είμαι εδώ. Μην μου πάθετε κανένα αλτσχάιμερ :D

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@billpeppasΕίπαμε μρε, το 99% των καταναλωτών χρειάζεται πραγματικά τον 7700Κ για να παίξει και μόνον αυτόν. Παρ' όλα αυτά επειδή οι φτωχομπινέδες είναι πολλοί γι' αυτό και η Intela κάνει το χατήρι να βγάζει και i5, i3 για να ξεχνιούνται με το καλό IPC, το οποίο είναι χρήσιμο στα games και μόνο σχεδόν. Διότι όταν πάμε σε πολυνηματικές κι ο αντίπαλος υπολείπεται στο IPC 20% (που δεν είναι 20% αλλά ας πούμε για το χατήρι σου ότι είναι) αλλά δίνει 3Χ cores/threads τότε αυτό το -20% είναι +70%...

Το θέμα με το SMT της AMD είναι κατανοητό ή μπα; Είναι επίσης κατανοητό ότι η Intel έβγαλε επεξεργαστές με άλυτα εργοστασιακά bugs στην ίδια περίπου αρχιτεκτονική (δηλαδή είχε ήδη δοκιμάσει την αρχιτεκτονική και μετά έκανε την πατάτα) αλλά παρ' όλα αυτά δεν βγήκε κανείς @billpeppas να πει κάτι άλλο από το «δεν επηρεάζει τους απλούς χρήστες οπότε who cares!». 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος yanni έγραψε:

Ρε συ. 284 είναι overclocked. Μετά έχει 68W διαφορά ανάμεσα στον 1700X και στον 1800X που δεν δικαιολογείται. Ότι να ναι είναι το γράφημα και στην τελική τι να σχολιάσουμε σε μια ΚΟΜΜΕΝΗ φωτογραφία όπου δεν παρέχεις ούτε λινκ;

Εχω βαλει και Link 

μπορεις να δεις το βιντεο 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, PanosXidis said:

 

μπορεις να δεις το βιντεο 

Το έχεις δει το βίντεο μέχρι το τέλος; Φαντάζομαι ότι τα αγγλικά σου είναι αρκετά καλά όταν λέει ότι «What AMD has achieved with Ryzen is nothing short than amazing». Μάλλον AMD fanboy θα είναι και αυτός...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, cna said:

Το έχεις δει το βίντεο μέχρι το τέλος; Φαντάζομαι ότι τα αγγλικά σου είναι αρκετά καλά όταν λέει ότι «What AMD has achieved with Ryzen is nothing short than amazing». Μάλλον AMD fanboy θα είναι και αυτός...

επίσης αναφέρει για το smooth στα games με τους Ryzen !  (σίγουρα είναι fanboy δεν εξηγήτε αλλιώς)

 

edit

για να μην γράφω άλλο ποστ

εννοείτε περιμένουμε διόρθωση διάφορων bugs από την Mircosoft , να προσαρμοστεί το λογισμικό στο νέο hardware κλπ

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ARMAGEDDON said:

επίσης αναφέρει για το smooth στα games με τους Ryzen !  (σίγουρα είναι fanboy δεν εξηγήτε αλλιώς)

Ναι, απλά δεν μπορεί να διατηρήσει υψηλό ρυθμό frames άρα δεν κάνει, προς το παρόν δηλαδή γιατί μπορεί το θέμα να επιλυθεί μελλοντικά μέσω drivers, για όσους έχουν οθόνες 144Hz.

Link to comment
Share on other sites

Να στε καλά, έχει μονο Παπαδόπουλο στην τηλεόραση και με σωσατε βραδιατικα. Παω να βαλω το ποπκορν...

 

Δεν έχει ιδιαίτερο νόημα όλο αυτό αν και είναι ενδιαφέροντα αυτά που λέτε. Εγω περιμένω κανα μήνα για να κρίνω. Καινούρια tech είναι, λογικά ολ αυτά. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, NikosD said:

Χωρίς να θέλω να σου την σπάσω, γιατί πραγματικά τα posts σου είναι μυθικά, μπορώ να πω ότι πλησιάζουν αλλά χωρίς να φτάνουν τα posts του ημίθεου Αρμαγεδώνα (ARMAGEDDON), σε ότι με αφορά είχες 2 στις 2 αποτυχίες.

 

Σε ρώτησα για το x265, το οποίο από ότι κατάλαβα το χρησιμοποιείς συστηματικά σε 4Κ και έχεις και Dual socket Xeon 8core για τον σκοπό αυτό και έκανες προφανέστατα λάθος.

 

Ο RyZen θερίζει ακόμα και στο optimized για AVX2 x265 όπως δείχνουν τα γραφήματα σε δύο reviews που κατέχουν το άθλημα.

 

Encodage vidéo : x264 et x265 - AMD Ryzen 7 1800X en test, le retour d'AMD ? - HardWare.fr

και 

https://www.kitguru.net/components/cpu/luke-hill/amd-ryzen-7-1800x-cpu-review/5/

 

Η δεύτερη αστοχία σου ήταν με τα scientific apps που υποτίθεται τα περισσότερα είναι AVX/AVX2 optimized.

 

Από το tomshardware που τσέκαρε πολλές τέτοιες εφαρμογές, συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο.

 

Επειδή οι περισσότερες scientific εφαρμογές ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ AVX2 optimized, o RyZen πάλι θερίζει.

 

AMD Ryzen 7 1800X: Scientific & Engineering Computations And HPC Benchmarks

 

Δεν θέλω όμως να σε στεναχωρήσω που έπεσες 100% έξω.

 

Θέλω πραγματικά να διαβάζω τα posts σου, είσαι το κερασάκι στην τούρτα του thelab.

Επειδή ξέρω κι εγω να διαλέγω reviews, υπάρχουν άλλα 10 που στο x265 βγαίνει μπροστά ο Intel.

So ?

Για πες μου σε παρακαλώ τι ρυθμίσεις είχανε στα test που δείχνεις ? Γιατί κατά 99% πρόκειται για single pass και υψηλό bitrate.

 

Με μια γρήγορη ματιά για τα scientific που λες στου toms ( όποτε δεν σας βολεύει εν τω μεταξύ είναι αναξιόπιστος και όποτε βολεύει είναι θεός επί της γης :D ) βλέπω τα περισσότερα που... δεν χρησιμοποιούν AVX2 ( στις AVX(1) δεν έχει θέμα το design του Ryzen ) και με ένα γρήγορο scroll δεν τον βλέπω να είναι γρηγορότερος σε όλα ή στα περισσότερα από τον 6900K ( δεν μετράμε καν τον 6950X ).

 

Και επειδή το παίζεις εξυπνάκιας, με το καλό να πάρεις έναν 1800X και να έρθεις να τρέξουμε ότι content creation & x265 encoding σε 1080p & 4k RAW λήψεις μου να δείς και από κοντά τι κάνει ποιό CPU σε αυτά.

 

By the way, που ακριβώς έχεις review με τον 7700K @ 5GHz στο h.265 4k 60p και δεν το είδα ?

Και βγήκε μπροστά σε σχέση με ποιόν ? με τον 4πύρηνο ? 6πύρηνο ? 8πύρηνο ?

 

Και επειδή όταν λέμε media creation για κάποιον που έχει χρησιμοποιήσει έστω 5 λεπτά το After Effects, θα έπρεπε να γνωρίζει πως το κυριότερο και πιο αργό μέρος της δουλειάς είναι το rendering & previewing κατά το editing, όχι το encoding που ούτως ή άλλως οι περισσότεροι το βάζουν overnight.

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@billpeppas προσωπικά θα περιμένω με ενδιαφέρον τα βίντεο ριβιού σου,ιδίως αν κρατήσεις κ αυτή τη στάση αντικειμενικότητας. :amen::D

 

Επίσης όπως προειπώθηκε μιας κ δείχνεις να ξέρεις, θα μπορούσες παρακαλώ να μας εξηγούσες που οφείλεται το τανκάρισμα στα games?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, billpeppas said:

Κακές επιδόσεις ( σχετικά με το core count & τα MHz τους ) έχουν και σε productivity apps ( Photoshop, After Effects ) [ στο editing όχι στο encoding προφανώς ].

Μπορείς να παραθέσεις τις μετρήσεις σου σε Photoshop, After Effects γιατί το Toms άλλα δείχνει; (Charts under DTP & Presentation)

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, sosna said:

@billpeppas προσωπικά θα περιμένω με ενδιαφέρον τα βίντεο ριβιού σου,ιδίως αν κρατήσεις κ αυτή τη στάση αντικειμενικότητας. :amen::D

 

Επίσης όπως προειπώθηκε μιας κ δείχνεις να ξέρεις, θα μπορούσες παρακαλώ να μας εξηγούσες που οφείλεται το τανκάρισμα στα games?

Το έγραψα και προηγούμενως.

Δεν μπορώ να το εξηγήσω.

Με τον χρόνο που είχα στην διάθεσή μου, και με το υλικό που έχω όσον αφορά την αρχιτεκτονική του CPU, δεν μπορώ να βρω εξήγηση.

 

Το ίδιο γίνεται και στο Photoshop π.χ.

Ενώ σαν IPC ο Ryzen είναι στα ίδια επίπεδα με τον Broadwell, στο Photoshop είναι ξεκάθαρα πιο αργός στα ίδια MHz και ίδια settings και τα πάντα όλα.

 

Δεν είναι και εντελώς αφύσικο.
Όπως δεν είναι αφύσικο το ότι στις SSE έχει βγεί γρηγορότερος clock per clock από τους Intel.

 

Τα βίντεο όλα όσα θα ανεβάσω με το καλό όταν ξελασκάρω από την δουλειά θα είναι ξεκάθαρα, όλες οι system info και όλα τα settings ξεκάθαρα πρίν το κάθε run με το κάθε run να γράφεται ολόκληρο non-stop.

Βεβαίως υπολογίζω πως αν κάνω π.χ. ένα βίντεο με ένα CPU X vs CPU Y με 10 προγράμματα, θα βγεί κανένα 6ωρο... δεν ξέρω πόσοι θα το δούνε ολόκληρο, αλλά σε αντίθεση με οποιοδήποτε άλλο, δεν θα αφήνει αμφιβολία περί ίδιων settings κλπ αφού όλα θα είναι καταγεγραμμένα δίχως πηδήγματα και "τελείωσε το τεστ, να τα αποτελέσματα".

 

Όπως και στο παρελθόν, το σπίτι μου είναι ανοιχτό, όποιος αμφισβητεί κάτι, κλείνουμε ραντεβουδάκι και τρέχουμε παρέα με σουβλάκια ότι γουστάρει.

4 minutes ago, Efialtis said:

Μπορείς να παραθέσεις τις μετρήσεις σου σε Photoshop, After Effects γιατί το Toms άλλα δείχνει; (Charts under DTP & Presentation)

Μπορώ να σου παραθέσω ότι γουστάρεις.

 

Για αρχή, το After Effects workload του PC Mark 8 είναι encoding, δεν συμπεριλαμβάνει content creation.

Είναι δηλαδή τέστ παρόμοιο με το να συμπιέζεις ένα video αρχείο με το handbrake π.χ.

 

Στα υπόλοιπα, βλέπω το Ryzen πίσω, βλέπεις διαφορετικά chart από αυτά που εμφανίζει σε εμένα ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να είστε καλά ρε παιδιά 3 μέρες τώρα με τα σχόλια. :D

 

Είχα να τον δω έτσι τον billpeppas από το launch των Fermi (ή 8800 GTX ήταν?)

 

Ένα Dagalidi θέλουμε τώρα να έρθουμε στα ίσια μας.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, yanni said:

Επίσης η Intel έχει το 70% της αγοράς των GPUs.

 

16.2 % έχει. Εκτός αν εννούσες CPUs. Το νούμερο  το παρέθεσα επειδή ρωτήθηκε πολλές φορές.

 

Όσο για το Ryzen έχω θετικές εντυπώσεις αλλά πρέπει να περιμένουμε και τα R5 & R3 γιατί εκεί πιστεύω ότι θα κινηθεί ο περισσότερος κόσμος.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Efialtis said:

@billpeppas

Αν δεν χρησιμοποίησες το PC mark για Photoshop/After Effects ποιό πρόγραμμα ήταν αυτό που έτρεξες για μετρήσεις;

Είμαι άσχετος με μετροπρογράμματα.


Δεν μιλάμε την ίδια γλώσσα.

 

Για αρχή μπες στο tom's πάλι που λες και κοίτα καλύτερα τα charts.

Πίσω είναι και στο Photoshop Heavy & στο Photoshop Light ο Ryzen.

 

Στο After Effects σου εξήγησα.
Το ζόρι και το σπάσιμο σε έναν video editor είναι όταν μοντάρει το βίντεο, όχι στο encoding.

Το test του PC Mark αλλά και οι περισσότεροι reviewers χρησιμοποιούνε απλά το export του AE για τεστ, που είναι ένα video encoding μέσω του AE ( δηλαδή ουδεμία διαφορά σαν τύπο τεστ από το να τρέξεις handbrake, x.264 encoding test, Mainconcept TotalCode Studio, MediaEspresso, κλπ ).

 

Εγω στο photoshop κάνω τεστ με ένα κάθετο πανόραμα 6x6 και κάμποσα φίλτρα και "πράξεις" που έχω κάνει record σε action ( macroεντολή ).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.