Jump to content



6800 σε nforce3 :-|


apocalypse

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από pontifikas [Σήμερα, στις 12:49]

Ίσως να περιμέναμε και τις 64bit εκδώσεις των drivers οπότε αν είναι πάμε σε VIA(έχει ο καιρός γυρίσματα τελiκά :p )

Αν έχει λέει.

Κάποτε (τον καιρό του ΚΤ333) έλεγα πως πρώτα θα λιώσουν οι πάγοι στην ανταρκτική και μετά θα ξαναπάρω VIA.

Αν πω οτι με via+geforce6 και με κατάλληλους συνδυασμούς forceware+hyperion πολλοί έχουν corruption σε 2D (πχ στο desktop) θα φανώ υπερβολικός;

Μάλλον η ****-nvidia δίνει κίνητρα για να πάμε σε nforce4.

Τελικά δεν ήμουν και τόσο άσχημα με εκείνον τον ρημαδο-mobile....

Link to comment
Share on other sites

Είχα δοκιμάσει 66 και 67 , για την περίπτωση που το agp lock δεν δούλευε με 66.

Έκανα μια γρήγορη δοκιμή με agp 70 και ήταν ενθαρυντική.

Αν και είναι πολύ περίεργο αυτό το πρόβλημα , μπορεί να της ριχνω στο κεφάλι ότι βαρύτερο έχω και να μην παίρνει χαμπάρι και μετά από 4 μέρες να κολλήσει παίζοντας pac-man...

Οπότε θα χρειαστεί πολύς χρόνος testing (δεν κάνω και τίποτα άλλο τώρα 10 μέρες...).

Ερώτηση : ξέρει κανείς αν στο nforce3 η PCI είναι ανεξάρτητη της AGP ή αν βγαίνει ως AGP/2;

Προφανώς στην δεύτερη περίπτωση θέλει περισσότερη προσοχή το ανέβασμα της AGP.

Link to comment
Share on other sites

Απ'οτι ξέρω όλα με διαιρέτες πάνε pic-e /3=PCI

Και σκέφτομαι να πάω σε nforce 3 επειδή έχω μια asus ξεκλειδωμένη! Αν είναι να μου γίνουν τα νεύρα τσατάλια όμως δεν την πουλάω να πάω σε 6600; Αυτό μόνο με το ΝΕΟ πρόβλημα ή και με άλλες μητρικές με nforce 3;

EDIT: http://forums.extremeoverclocking.com/showthread.php?t=144159

;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο είδα τα 9/10 όσων είχαν αυτό το πρόβλημα ήταν με Neo ή Neo2 (754 και 939).

Από την άλλη είναι δημοφιλέστατη μητρική (τουλάχιστον η Neo2) , άρα ακόμα και γενικό πρόβλημα του nforce3 να είναι , οι περισσότεροι που θα "τρακάρουν" θα έχουν Neo2.

Και εγώ μετά απ'όλα αυτά , προτείνω ΠΟΛΥ ψάξιμο πριν την αγορά , μήπως και παίζει πρόβλημα.

Όχι τίποτα άλλο , αλλά αυτό το άσπρο πουκάμισο με τα μακριά μανίκια δεν με βολεύει καθόλου στην πληκτρολόγηση....

EDIT : Μπα , καμία σχέση.

Για να υπάρχει περίπτωση cold lock (υποτίθεται) οτι χρειάζονται θερμοκρασίες υπό το μηδέν.

Throttling η δική μου δεν έχει , οι θερμοκρασίες είναι υπερβολικά καλές.

Και να ήθελε δηλαδή έχω κάνει force performance 3D mode , οι συχνότητες απλά δεν αλλάζουν για κανένα λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όμως δεν στο κάνει στις default συχνότητες, σωστά; Στο κάνει σε κατάσταση OC οπότε ίσως να τρώει ζόρισμα η κάρτα. Αυτό με τις κοινές συχνότητες 3d & 3d σίγουρα κάνει δουλειά. Προσπαθώντας να πειράξω το BIOS της ASUS έχει μια επιλογή απενεργοποιημένη και αυτή είναι το Throttling οπότε ή δεν μπορούμε να την πειράξουμε ή απλά δεν υπάρχει σαν υλοποίηση η trottling συχνότητα! Απλά όταν ζεσταθεί πέφτει στα default του BIOS. Εσυ έχεις κάνει force μέσω riva tuner ή απο ΒΙΟS;

Τώρα που θυμάμαι με τον xp 2400+ & 512MB @2100 στο generals σε μεγάλους χάρτες έκανε κολλήματα για μεγάλα διαστήματα. Μιλάμε και για 15+ δεύτερα. Σε μικρούς χάρτες δεν είχα προβλήματα ούτε σε κανένα άλλο παιχνίδι. Φαντάζομαι ίσως να ήταν αργή η μνήμη. Πλατφόρμα nforce 2 Ultra

Θα τα πουλήσω όλα και θα πάρω ΑΜΙGA

Προς ADMIN Ο Λάμπης μου κάνει νερά. Όταν πάω να κάνω γρήγορη απάντηση και πατήσω GO κάθεται και με κοιτάει αλλά στέλνει την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Υποψιάζομαι οτι ο μόνος λόγος που δεν έχω κολλήματα και στα default είναι οι πολύ καλύτερες συνθήκες εργασίας που προσφέρω (νερό).

Έχω κάνει force από το rivatuner και το έχω αφήσει να παρακολουθεί τις συχνότητες της κάρτας όταν συνέβει μια τέτοια παύση , όπου δεν έδειξε καμία αλλαγή.

Σε περίπτωση που είχα throttling , το riva το καταλάβαινε.

On a little update: η αυξημένη agp δεν ήταν αρκετή , μετά από 7-8 ώρες χτύπησε.

Με το περίεργο οτι όταν ξεκόλλησε άρχισε να διαλύεται η οθόνη (see pic).

Έχω την περίεργη υποψία οτι μια από αυτές τις μέρες θα κλάψω μητρική ή vga ή και τις 2...

Pontifika , καμιά βελτίωση με τα win64;

post-159-1416071850,1388_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από apocalypse

Υποψιάζομαι οτι ο μόνος λόγος που δεν έχω κολλήματα και στα default είναι οι πολύ καλύτερες συνθήκες εργασίας που προσφέρω (νερό).

Έχω κάνει force από το rivatuner και το έχω αφήσει να παρακολουθεί τις συχνότητες της κάρτας όταν συνέβει μια τέτοια παύση , όπου δεν έδειξε καμία αλλαγή.

Σε περίπτωση που είχα throttling , το riva το καταλάβαινε.

On a little update: η αυξημένη agp δεν ήταν αρκετή , μετά από 7-8 ώρες χτύπησε.

Με το περίεργο οτι όταν ξεκόλλησε άρχισε να διαλύεται η οθόνη (see pic).

Έχω την περίεργη υποψία οτι μια από αυτές τις μέρες θα κλάψω μητρική ή vga ή και τις 2...

Pontifika , καμιά βελτίωση με τα win64;

Παιδιά.....Μην το κάνετε.Μην ανεβάζετε το AGP Freq. Δεν είμαι σίγουρος για αυτό που λέω αλλά...την καλή μου 6800 την έκαψα μόλις ανέβασα το freq(67). Αργότερα, περιμένοντας την 6800 από RMA , έκαψα και μια GF5200(χωρίς λόγο και αιτία).

Όσο για τα 64, δυστυχώς το farCry κόλλησε και εκεί αλλά είχα τους drivers των Windose :(. Μάλιστα είχα Cold boot.

Έβαλα χτές τους drivers της Nvidia(άντε να δούμε πότε θα βγάλει η MSI) και σήμερα θα ξαναδοκιμάσω με αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.