Jump to content



Recommended Posts

Jewellery Display & Organiser (Κοσμηματοθήκη ?)

 

Δεν είναι δική μου ιδέα απλά το είχα δει κάπου και το είχα υποσχεθεί στη σύζυγο εδω και μέρες...Σήμερα το τελείωσα , κρεμάστηκε στον τοίχο και ήδη...γέμισε

 

Υλικά:

 

1 κόμμάτι πεύκο (leroy) 100x40cm

Κοτετσόσυρμα 

Wood Stain (Ronseal)

Rustoleum White Chalky paint (υπήρχε ήδη απο άλλο μαστόρεμα)

Γαντζάκια λευκά (leroy)

Γαντζάκι inox (υπήρχαν ήδη)

Βέργα 0.5 cm (leroy)

Ύφασμα (οτι βρέθηκε)

 

Εργαλεία

 

Kreg mini pocket jig (για τη στερέωση του ραφιού)

Καρφωτικό για το ύφασμα και το κοτετσόσυρμα

Βιδολόγος για τα pocket screws

 

jewelry_organiser.jpg

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος adpanos έγραψε:

Μαστορεματα διημέρου θα έλεγα. 

 

Συναρμολογηση πίνακα ABB SL1200

Εγκατάσταση υλικών και συρματωση πίνακα με επιτηρητή τάσης, αντικεραυνικα, μετρητές ενέργειας άμεσης μέτρησης, πολύμετρο ράγας για Vφ, Vπ, Ιφ, Kw, kvar, σύνφ ανέργου, Kwh κ.λ.π.), έλεγχος φωτισμού με ρελέ καστανιάς και ρελέ φορτίου κ.λ.π.

Τοποθέτηση τροφοδοσίας ηλεκτρικού αμαξιδίου κ.λ.π.

 

Καλημέρα σας. Πάω να τελειώσω. 

 

 

 

Kαλημέρα

σε σπίτι είναι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Ξυλοκοφτρα να την πει  κανείς; Την έφτιαξε ένας φίλος μου για να κόβει μακριά ξύλα (παστουκια) !

Βάζει 5-10-15 ανάλογα το πάχος και τα κόβει σε μικρά κομματια για την σόμπα !

Αποδοτικό - πρακτικό παλετο-εργαλείο και πτυσσόμενο για να το παίρνεις μαζί σου...

 

τάβλες παλετας περασμένες σε ντιζα 14mm (νομίζω) με τις σχετικές ροδέλες  και σωλήνα πλαστική σαν αποστάτης ανάμεσα στις τάβλες ... 

Screenshot_2.thumb.jpg.7e8c13d62b106dabec66a09ee156fcb3.jpgScreenshot_1.thumb.jpg.7fcfdb479ed08ad186a97aa31aefeefd.jpgScreenshot_4.thumb.jpg.f9e7e557e929013ce9533b7c7cb7a5fd.jpgScreenshot_3.thumb.jpg.e4e8ab9645ad1afe4728074f0653c5d7.jpg

 

έχει βάλει και σχοινάκι μετά τις φώτος στις κόκκινες γραμμές για στοπ...

Screenshot_5.thumb.jpg.a8941dabed235ab57b8d34e7a9ec287c.jpg

 

Στα παξιμάδια έχει μπει κόλλα για να είναι σταθερά....

 

Έγινε επεξεργασία από dfa19mj
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έκανα ή μάλλον θα κάνω τις συνδέσεις με χωριστές βίδες σε κάθε ένωση ούτως ώστε να μπορείς να κόψεις και στα ενδιάμεσα χωρίσματα χωρίς να υπάρχει κίνδυνος να "βρεις" στην πλαστική σωλήνα ...και απλώς θα ένωνα τις σανίδες με καδρονάκι και στην επάνω μεριά όπως είναι κάτω για να μην "παίζουν" οι σανίδες και από τις δύο πλευρές ή μάλλον μόνο στην πίσω μεριά για να κατεβαίνει το πριόνι.

Πάντως η ιδέα είναι πολύ καλή.

Έγινε επεξεργασία από osa
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος costas1965 έγραψε:

Ετοιμάστηκε & ένα απλό μπυροανοιχτήρι που θα βάλει σε μια γωνιά του νέου του μαγαζιού ο Περι (κλής).

 

O Mπυρα-κλής :)

Έγινε επεξεργασία από Asxetius
  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ραφιέρα για τοποθέτηση χαρτιών κτλ, γενικά για οργάνωση εργασιών. Σε κάθε ράφι θα μπει ετικέτα με τη συγκεκριμένη εργασία, πχ για ταχυδρομείο, για λογιστη κτλ...

Ήταν ενας χώρος στη ντουλάπα που είχε τζάμι για γυναικεία τουαλέτα, αλλα επειδή το δωμάτιο έχει γίνει γραφείο εργασίας, ήταν άχρηστο το κενό και το γέμισα.

Όλα είναι μελαμίνες πάχους1,6cm. Τις βίδωσα με ξυλόβιδες 5 cm, απο τις έξω πλευρές που δε φαίνονται.

Τα κάθετα μικρά ενδιάμεσα, είναι μετακινούμενα.

Ξέχασα να βγάλω φωτογραφίες την ώρα που το έφτιαχνα, αλλα είναι πανεύκολη κατασκευή.

F7C42D1A-C240-4D55-8708-006637E63C64.jpeg

Έγινε επεξεργασία από kavouras5
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Stelios13 said:

Με τι εκοψες τις μελαμινες???? πολυ καθαρη κοπη....:)

 

Τις πήρα έτοιμες κομμένες, γιατι δεν έχω βάλει ακόμα την κορδέλα που θα μπορούσα να κόψω τέτοιες ευθείες...

Γιαυτό είπα οτι είναι και εύκολη κατασκευή, απλό βίδωμα έκανα...

Απλά σαν ιδέα βολεύει για να οργανώνει κάποιος τις δουλειές του, πχ να βάλεις τα δέματα και τα γράμματα και όταν πας στο ταχυδρομείο να τα θυμηθείς, να βάλεις τιμολόγια για το λογιστή, χαρτιά εφορίας κτλ κτλ....

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Stelios13 έγραψε:

IMG_2812.thumb.JPG.6ea07a5be787736a7ab6e48bda3d99b8.JPGIMG_2813.thumb.JPG.39bd85875a12336e1ef4847452546f9a.JPGIMG_2814.thumb.JPG.4d7fd403fc9bae867196f7b378936b5d.JPGIMG_2816.thumb.JPG.2ffb15c04ba6ef5565a310ad93f2ab88.JPGIMG_2818.thumb.JPG.f5e77ff13866506d0eb38810c553e20a.JPG

Ερωτηση [ κρισιμη] προς τον συνονοματο.... 

Τα καλωδια απο υπολογιστη, η το αλλο που ειναι μαλλον απο βυθιζομενη αντλια , κανουν για να αλλαχτει το δικο του που ειναι αθλιο?????????

Το παχος τους ειναι ιδιο κ στα 3 , καλυτερο εξωτερικο περιβλημα [ποιο ανθεκτικο]  εχει το 4κλωνο της αντλιας , μονο που αντι για μπλε εχει γκρι κ σκουρο γκρι επιπλεον...

 Η να κατσω στ αυγα μου μην εχουμε κανα ΜΠΑΜ!!!!!!!!:hehe:

 

 

 Το κιτρινο να ειναι γειωση μαι το μαυρο/καφε φαση, γκρι μπλε δωσε ουδετερο. Το αλλο κοφτο συριζ@.

 

επι του προκειμενου δεν εχει σχεση που θα βαλεις μπλε-καφε σε μοτερ και φις. Η γειωση πρεπει να μπει σωστα!

 

 

Βασικα βλεπω 4χ1 της αντλιας, του υπολογιστη και του κοφλερ τη γραφει??

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Stelios13 έγραψε:

 Η να κατσω στ αυγα μου μην εχουμε κανα ΜΠΑΜ!!!!!!!!:hehe:

 

Δεν έχεις φόβο!

Στοιχειωδώς να προσέξεις να μην μπλέξεις τη γείωση με κάποιο από τα άλλα και αυτό φτάνει!

Χρησιμοποίησε τους τρεις αγωγούς (κιτρινοπράσινο, "κόκκινο" και γρί) και τον άλλον κόφτον αφού συμπιέσεις τη μονωσή του προς τα πίσω, για να τον καλύψει αφού κόψεις!

Και εξηγούμαι :

κάπου στη μέση του καλωδίου (για το μαύρο λέμε τώρα)  , χάραξε περιμετρικά τη μόνωσή του. με ένα μυτοτσίμπηδο κράτα γερά από την άκρη τον αγωγό και βάλε τον κόφτη της πένσας πάνω στο σημείο που χάραξες τη μόνωση.

Κλείσε λίγο την πένσα, για να μπουν μέσα στη μόνωση οι κοπτικές ακμές της πένσας, χωρίς όμως να σφίξει πάνω στον αγωγό, και έτσι όπως είναι μισόκλειστη σπρώξε τη μόνωση του καλωδίου προς τη πλευρά του αγωγού που θα παραμείνει πάνω στο καλώδιο.

Αφού η μόνωση υποχωρήσει κάνα πόντο , τότε κλείσε τελείως την πένσα και κόψε τον αγωγό.

Η μόνωση ελεύθερη από πίεση πλέον , θα επανέλθει στην αρχική της θέση και θα καλύψει με ασφάλεια το άκρο του αγωγού!

 

Στελάρα, χαρά στο κουράγιο σου ! ! !

Κεντήματα έφτιαξες ! ! :T:  

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Νεκταριε κ Στελαρα!:)

Στις συνδεσεις δεν εχω θεμα, οσο ασχετος κ να σαι , βαζεις το ιδιο χρωμα εκει που βγαζεις το παλιο...:p

Οι ενδοιασμοι μου ηταν, αν κ υπερβολικοι, στο τι ρευματα περνανε κ το αν αντεχουν τα εναλλακτικα καλωδια που εχω...

Αν εισαι ασχετος με κατι καλλιο γα'ι'δουροδενε...:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.