Jump to content



Recommended Posts

40 minutes ago, Stelios13 said:

Οταν ερθεις κ για οσο κατσεις , η ταρατσα κ τα εργαλεια δικα σου!:)

 

Με συγκινείς. Βέβαια στην Ελλάδα υπάρχει ατελείωτος χώρος και πολλά εργαλεία. Εδώ δεν έχω χώρο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος GregEl έγραψε:

Μαστόρεμα όχι μέρας, αλλά χρόνων που από ότι φαίνεται δεν θα τελειώσει πραγματικά ποτέ. 3d εκτυπωτής σχεδιασμένος από το μηδέν σε fusion360. Εχθές συναρμολόγησα την 5η έκδοση-σχέδιο της κεφαλής. Τώρα πρέπει να σχεδιάσω θέση-mount bracket στο 40x80 προφίλ για την πλακέτα duetwifi.
IMG_20180603_175733.thumb.jpg.2415b30195b37e3e422c826abe5578e7.jpg

 

Από που έγινε η αγορά για τα linear rails;

Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος mimisb13 έγραψε:

 

Από που έγινε η αγορά για τα linear rails;

Hiwin αυθεντικά rails ή DMS rails (λίγο πιο φθηνά, αρκετά καλά, αλλά μάλλον για τα 12άρια θα παραμείνω σε hiwin) με τα block τους όπως και το ballscrew 1204 τα αγόρασα απευθείας από http://aluminium-profile.gr/ Πολύ καλή και γρήγορη εξυπηρέτηση!

Υπάρχουν νομίζω αρκετά μαγαζιά στην Αθήνα με linear rails, αλλά τα γνωρίζουν μηχανουργεία και αυτοί που ασχολούνται σοβαρά και συχνά. Εγώ με απλό googling δεν μπόρεσα να βρω εύκολα κάτι και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Online εναλλακτική χωρίς να έχω αγοράσει κάτι από εκεί, αλλά έχουν αγοράσει άλλοι μαστροχαλαστές 3d printer είναι το http://www.cnccat.com

Πέρασα και από bosch-rexroth που έχουν προφίλ και rails, αλλά μάλλον δεν ασχολούνται με ψίχουλα παραγγελίες για ιδιοκατασκευές. Δεν μου απάντησαν καν σε e-mail που τους έστειλα μετά την επίσκεψή μου στα γραφεία τους.

Τα προφίλ αλουμινίου είναι Item γιατί προτιμώ το σύστημα για την κρυφή γωνία σύνδεση που έχουν τα συγκεκριμένα και κάθονται-βιδώνουν τα rails επάνω τους καλά με ball spring t-nuts.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Asxetius έγραψε:

Το χθεσινό τελευταίο επεισόδιο του Ράδιο Αρβύλα

Δείτε από 1:04 και μετά...

 

 

 

Πολλά - Πολλά Μπράβο & Συγχαρητήρια στον φίλο μας τον Χαράλαμπο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος dukepapas έγραψε:

Μια παραγελια γιν γιανκ παρακαλώ μεταφορικά δικα μου................?

Στείλε μου Διεύθυνση να στο στείλω αυτό. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.