Jump to content



Απορίες σχετικά με Prescot


Skotadismos BA'

Recommended Posts

Πριν από 2 μέρες πήρα έναν Costaricaνο Prescot είναι Ε0 2/2005 αντικαθιστώντας έναν Northwood 2.66ghz C1 fsb 533. Tον έβαλα πάνω σε Msi 865PE neo2-fis2r και πάω σε απορίες

1. Τα mosfet του cpu έιναι αυτά τα 6 στα αριστερά του socket? θελω να βάλω ψυκτράκια

2. Με τον Prescot εξαφανίστηκε η επιλογή για αυξομείωση των volts του επεξεργαστή, γιατι συμβαίνει αυτό? τι μπορώ να κάνω?

3. Με τον Prescot οι μνήμες αρνούνται να ξεκινήσουν με PAT ενεργοποιημένο τώρα τον έχω σε 220 fsb.

4. Οι επιλογές για τον διαιρέτη της μνήμης άλλαξαν από 266(1:1) 333(5:4) auto(5:4) 354 (δεν θυμάμαι) τώρα δείχνει ddr266(4:3) ddr333(5:4) auto(5:4) ddr400(5:4 ) έτσι μου το αναγνωρίζει τουλάχιστον.. ddr500 (δεν bootαρει) ddr533(δεν bootαρει) η ερώτηση ειναι γιατί στο ddr400 έχει 5:4? δεν θα έπρεπε να έχει 1:1? τι να κάνω? 1:1 έμπαινε με τον Northwood κανονικότατα..

έχω τα τελευταία bios μητρηκής και μάλλον είναι και τα τελευταία πού έβγαλε η msi για τη μητρική την εβαλε στα achives...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι τα mosfet είναι αυτά που βρίσκονται αριστερά από το socket... Για ψυχτράκια βάλε της CoolerMaster. Είναι λίγο μεγαλύτερα από τα mosfet αλλά κάνουνε πολύ καλή δουλειά...

2. Αν δώσεις περισότερο voltage στον prescott και γενικά σε όλα τα cpu μπορείς να ανέβεις πιο ψηλά σε ghz...

3. Αν θυμάμε καλά πάνω από 200fsb οι μητρικές απαινεργοποιούνε το pat μόνες τους... ’λλώστε είναι σχεδόν άχρηστο αν έχει τον επεξεργαστή από τα 3GHz στα 4GHz με μνήμες 1:1...

4. Μήπως οι μνήμες σου δεν είναι στα 400MHz αλλά στα 266MHz? Αν είναι έτσι είναι δικαιολογιμένο να μην σου δίνει 1:1... Δεν γίνετε να βάλεις το cpu στα 133fsb για να παίξουνε οι μνήμες 1:1...

Link to comment
Share on other sites

Για το 2 δεν μπορεις να κανεις τιποτα.

H MSI κλειδωσε την επιλογη για να μην καψεις cpu,mobo επειδη ο Prescott εκλυει μεγαλη θερμοτητα.Μουφες δηλαδη,οι αλλες εταιριες γιατι δεν το κανανε???

Μου αρεσε που αφησε την επιλογη να δινεις μεχρι 3.3 στις ram.

Εχω επικοινωνησει 2 φορες μαζι τους.Μου δωσαν ενα beta bios αλλα δεν εγινε τιποτα.Ακομα προσπαθησα να βρω ενα editor για amibios,βρηκα τελικα αλλα δεν πετυχε τιποτα.Απελπισια!

Μονο με vcore mod θα κανεις δουλεια κατι που θα προσπαθησω οταν βρω χρονο.

Επειδη εχουμε σχεδον το ιδιο συστημα,τι θερμοκρασιες εχεις idle και full load???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DMylonas

Οι μνήμες είναι kingston pc3200 με χάλια timings αυτό ξέρω θα τις αλλάξω σύντομα μακάρι να είναι αυτο.. αλήθεια που μπορώ να βρώ τα ψυκτράκια αυτά κ' πόσο θα μου στοιχίσει?

Αρχική απάντηση από aggelopas

Ναί μου αρέσει και μένα αυτό με τα 3.3v αλήθεια με tccd θα μπορέσω να τα αξιοποιήσω? θα βάλω τις Ocz ddr pc3200 rev.2.... Σήμερα έβαλα 3.4ghz@227fsb και μνήμες με 5:4 182 έχω idle 37 και burn 53 με globalwin cak-88t και οι στροφές δεν έχουν ξεκινήσει να ανεβαίνουν ακόμα (έχει sensor το fan) και σύστημα 27 - 29 αντίστοιχα.. αλήθεια northbridge πόσο έχεις? εμένα μου έδειχνε 58 έβαλα fan τίποτα τώρα έχω βάλει μια ψύκτρα-fan από pentium3 και οι θερμοκρασίες δεν έχουν αλλάξει.... την θερμοκρασία την βλέπω από MBM5 sensorας winbond3..

μήπως είναι για τίποτα Mosfet? με το LM84-9(local) δείχνει 51 με το LM84-9(remote) δείχνει 19. Αυτά τι είναι? Α! αν κάνεις την μόντα δώσε info να το κάνουμε κ' μεις o.k?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Skotadismos BA' [Χθες, στις 21:25]

Ναί μου αρέσει και μένα αυτό με τα 3.3v αλήθεια με tccd θα μπορέσω να τα αξιοποιήσω? θα βάλω τις Ocz ddr pc3200 rev.2.... Σήμερα έβαλα 3.4ghz@227fsb και μνήμες με 5:4 182 έχω idle 37 και burn 53 με globalwin cak-88t και οι στροφές δεν έχουν ξεκινήσει να ανεβαίνουν ακόμα (έχει sensor το fan) και σύστημα 27 - 29 αντίστοιχα.. αλήθεια northbridge πόσο έχεις? εμένα μου έδειχνε 58 έβαλα fan τίποτα τώρα έχω βάλει μια ψύκτρα-fan από pentium3 και οι θερμοκρασίες δεν έχουν αλλάξει.... την θερμοκρασία την βλέπω από MBM5 sensorας winbond3..

μήπως είναι για τίποτα Mosfet? με το LM84-9(local) δείχνει 51 με το LM84-9(remote) δείχνει 19. Αυτά τι είναι? Α! αν κάνεις την μόντα δώσε info να το κάνουμε κ' μεις o.k?

Τι να πω ρε γαμωτο,ο δικος μου ειναι πολυ ζεστος!! Με 3 ολοκληρα παραθυρα του lab και το msn εχω 60 cpu και 33 system και φουλ load φτανει 67 και 37 αντιστοιχα.Και ολα αυτα με volcano 7+ στις 3000 rpm και 2x12''.

Οσο για το τσιπσετ δες εδω http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&postid=198510#post198510 η απλα δεν υπαρχει σενσορας.

Οσο για το μοντ προς το παρον μαζευω πληροφοριες και...χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ειχα κανει καποιο σεττινγκ λαθος στο motherboard monitor και τωρα τα σωστα ειναι 54 idle.

Και παλι πολυ δεν ειναι ομως.

Για να δεις ποσο -πως να τους πω τωρα- ειναι οι ανθρωποι της MSI εχω βρει μια χονδρικη λυση για τα βολτ στον επεξεργαστη ωστοσο ισχυει αν και μου την σπαει λιγο.

Οπως γνωριζεις η ΜΣΙ με το πολυδιαφημισμενο της corecell δινει και το προγραμμα corecenter το οποιο σου επιτρεπει να αλλαζεις τα βολτ cpu,ram,vga μεσα απο windows.

Ελα ομως που αρχικα το σχεδιασαν για Northwood το mobo συνεπως και το προγραμμα.

Ετσι λοιπον μολις το ανοιξεις και πατησεις οκ στα settings του, ριχνει πανω στον Πρεσκοτα 1.5 ανελεητα βολτ και τον στελνει αδιαβαστο (απο παπα) στους 80 βαθμους (τοσο αντεξα να το βλεπω εγω) μετα πηγα στις 6500 rpm και ακουγα ελικοπτερα οπου εφτασε τους 71 ακατεβατα.

Υπαρχουν 2 προβληματα.1 Το προγραμα της ΜΣΙ suckαρει οσο δεν παει.

2 Αφου θα δωσω τα βολτ αφου μπω στα windows δεν μπορω να βαλω ψηλα το fsb απο το bios γιατι δεν θα bootarei.Φαυλος κυκλος.

Δεν ξερω αν με πιανεις?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αρκετα ζεστη μπορω να πω,σαν σκληρος που δουλευει για ωρες χωρις φαν.

Και για να ενθαρυνω το φιλο μας,δες παρακατω τι εκανα με μια ελλεεινη twinmos 512,northbridge χωρις φαν,cpu με σπασμενο πινακι,15 αμπερ στη 12αρα (βραχος ομως) και επισης σημερα που αλλαζει και η ωρα.

Πιο δραμα δεν γινεται.

(θα ανοιξω θεμα καποια στιγμη που θα εχω περισσοτερη ορεξη γιατι χρειαζομαι τη βοηθεια σας)

post-573-1416071793,6759_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aggelopas [Σήμερα, στις 02:05]

Τι να πω ρε γαμωτο,ο δικος μου ειναι πολυ ζεστος!! Με 3 ολοκληρα παραθυρα του lab και το msn εχω 60 cpu και 33 system και φουλ load φτανει 67 και 37 αντιστοιχα.Και ολα αυτα με volcano 7+ στις 3000 rpm και 2x12''.

Οσο για το τσιπσετ δες εδω http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&postid=198510#post198510 η απλα δεν υπαρχει σενσορας.

Οσο για το μοντ προς το παρον μαζευω πληροφοριες και...χρονο.

Η VOLCANO 7+ ειναι πολυ λίγη για το prescott εδω ο δικός μου (northwood) στην αρψη που τη χρησιμοποιούσα και εγω κτυπαγε 60αρες για πλακα... και 3000rpm? ... πολυ λιγες για τη volcano...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aggelopas

Ειναι αρκετα ζεστη μπορω να πω,σαν σκληρος που δουλευει για ωρες χωρις φαν.

Και για να ενθαρυνω το φιλο μας,δες παρακατω τι εκανα με μια ελλεεινη twinmos 512,northbridge χωρις φαν,cpu με σπασμενο πινακι,15 αμπερ στη 12αρα (βραχος ομως) και επισης σημερα που αλλαζει και η ωρα.

Πιο δραμα δεν γινεται.

(θα ανοιξω θεμα καποια στιγμη που θα εχω περισσοτερη ορεξη γιατι χρειαζομαι τη βοηθεια σας)

Βασικά aggelopas παίζει ρόλο και το steping του επεξεργαστή.....για τα watt που εκπεμπουν....

Ας πούμε οι Ε0 έχουν τις καλύτερες θερμοκρασίες και τα λιγότερα βαττ....

Πώς κατάφερες και έσπασες το πινάκι ρε...?

BTW είσαι ο aggelopas απο myphone?

OverClocker here.....

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγω ειμαι. Βασικα τον επεξεργαστη μου τον χαρισανε επειδη ειχε σπασμενο πινακι αλλα ειναι πολυ καλος και με ολους τους πυκνωτες απο κατω.Ειναι πολυ ζεστος ομως.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά η ψύκτρα της northbridge είναι κρύα την υπολογίζω στους 35C αν δεν υπάρχει και σένσορας τότε είμαι ο.κ. βασικά aggelopas η δικιά μου τρέχει 2800rpm αλλά εσύ τον έχεις κ' σε μεγαλύτερη συχνότητα εκτώς του ότι είναι κ' άλλο stepping αλήθεια εσύ τις μνήμες τις δουλεύεις 1:1; άν ναι τι επιλογή βάζεις; ddr400; ά και κάτι άλλο άσχετο στις μνήμες έχει επιλογή burst lengh 4 ή 8 ποια είναι η καλύτερη; έχει καμιά σχέση με το 1T - 2T που έχουν άλλες mobo; από overclocking μνήμης είμαι άσχετος... Δε μου είπατε να βάλω Utt?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.