Jump to content



Πολλαπλοί δίσκοι στο Disk Management σε ένα iSCSI target με Multiple Connected Sessions (MCS) σε Windows 10


Recommended Posts

Προσπαθώ να δω έναν iSCSI target με τον iSCSI initiator που δίνουν τα Windows 10 Professional (iscsicpl.exe, version 10.0.14393.0).

O initiator υποστηρίζει MCS, αλλά όταν προσθέσω περισσότερα sessions στο ίδιο target (το καθένα σε διαφορετική IP), τότε βλέπω να προστίθενται περισσότερες φορές οι ίδιοι δίσκοι στο Disk Management.

 

Το πιο κοντινό που έχω βρει είναι αυτό:

https://etechgoodness.wordpress.com/2011/12/16/iscsi-disk-appears-two-or-more-times-in-disk-management/

Που είναι το ίδιο πρόβλημα, αλλά με MPIO αντί MCS. Εάν δεν κάνω λάθος, η MS δεν δίνει δυνατότητα MPIO σε Windows 10, οπότε λογικά δεν έχω αυτή την επιλογή.

 

Πρακτικά θέλω είτε να δουλέψει σωστά το MCS, είτε να έχω MPIO.

 

Edit: Επίσης, εάν έχω ενεργοποιημένο CHAP για ταυτοποίηση, ούτε δουλεύει το discovery (authentication failure) ούτε συνδέεται ο δίσκος, εάν κλείσω το CHAP -> discovery -> βάλω CHAP -> connect, όπως προτείνεται εδώ:

https://social.technet.microsoft.com/Forums/office/en-US/733ec856-14ca-4a29-995c-4557409906c2/getting-authentication-failure-error-when-adding-an-iscsi-target-with-chap-in-windows-2008r2?forum=winserverfiles

Έγινε επεξεργασία από minast
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ακόμα MC/S σε iscsi?

Είσαι σίγουρος ότι παίζει γενικά σε windows 10? 

Μου θυμίζει mpio το πρόβλημα σου πριν ενεργοποιηθεί το mpio ωστε να κάνει σωστά pair τα connections.

 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, swatoner said:

Υπάρχει ακόμα MC/S σε iscsi?

Είσαι σίγουρος ότι παίζει γενικά σε windows 10? 

Μου θυμίζει mpio το πρόβλημα σου πριν ενεργοποιηθεί το mpio ωστε να κάνει σωστά pair τα connections.

 

Δεν είμαι σίγουρος - πρώτη φορά το δοκιμάζω σε Windows 10, και όπως είπα δε νομίζω να υποστηρίζεται MPIO στα 10, (κάτι που γίνεται στα Server λειτουργικά της MS). Δεδομένου ότι ο initiator το υποστηρίζει, έλπιζα να το κάνω να δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλά έγραφα από κινητό και το autocorrect πάντα μου δυσκόλευε την ζωή.
Το MCS είναι παλιότερο και ανάλογα την περίπτωση λιγότερα πρακτικό από MPIO και τα έχουν παρατήσει και τα δύο γενικά.

Εγώ στην δουλειά έχω ακόμα storage με mpio που δεν παίζει με Win 2012 R2 σωστά.
Μην ελπίζεις ότι θα παίξει πάντως.

Έγινε επεξεργασία από swatoner
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.