Jump to content



Καθυστερηση μεταδοσης τηλεφωνικης κλησης


Seek & Find

Recommended Posts

Καλησπερα

Εχω στο δικτυο μου ενα pbx UCM-6102  1 ασυρματο κλασσικο τηλεφωνο και 2 GXP2100 IP συσκευες.

Ολα δουλευαν υπεροχα μεχρι που μου εφεραν το speedport entry i2. Εδωσα απο το phone2 του ρουτερ στο fxo του pbx.

 

Οταν ερχεται κληση πχ. παιρνω απο το κινητο μου στο σταθερο χτυπαει το ασυρματο το οποιο ειναι πανω στο fxs του pbx αλλα οι IP συσκευες μου αργουν πολυ να χτυπησουν παρολο που ολα τα τηλεφωνα ειναι ρυθμισμενα να χτυπανε ολα μαζι.

 

Αν μειωσω το επιπεδο ασφαλειας του firewall στο ρουτερ απο μεγιστο που ειναι, σε ελαχιστο το προβλημα φτιαχνει για λιγο και μετα επανεμφανιζεται.

Καμια ιδεα;

 

Ευχαριστω παιδες καλες γιορτες!!

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως δεν μπλοκάρουν τα router την κίνηση στις πόρτες LAN, αλλά για δες μήπως έχεις κάποια ρύθμιση στο router σου.

Μπορείς επίσης να δεις τα logs του router την ώρα που κάνεις μία κλήση για κάτι περίεργο.

Τέλος δοκίμασε να τα συνδέσεις όλα πάνω σε ένα switch και μία πόρτα του switch να πάει στο router.

Κάτι ακόμα που θα δοκίμαζα στη θέση σου.

1) Static IP αντί για dhcp στα GXP

2) Static ARP για τα GXP στο UCM.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τα παντα ηδη σε στατικη ip. Στα λογκ δεν μου χτυπησε κατι αλλα δεν ξερω και τι ψαχνω.

Επισης switch δεν εχω :( . Το μονο που μπορω να πω ειναι οτι υπαρχει στην καρτελα ιντερνετ, QoS στο wan interface με 4 queues.

οι τρεις με priority 1 και η τεταρτη με priority 8. Το στατικο ARP πως το κανω;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αντιγράψεις εδώ το log την ώρα που παίρνεις ένα τηλέφωνο να δούμε αν εμφανίζει κάτι περίεργο. Απλώς βάλε ψιλομεγάλη (debug) λεπτομέρεια.

Switch μπορείς είτε να δανειστείς ή να πάρεις ένα φτηνό των 10€. Αν σου έχει μείνει το παλιό router μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις LAN πόρτες του με uplink στις lan του νέου router, μόνο να κλείσεις το dhcp server στο παλιό router.

To QoS δε μας πειράζει, είναι στην WAN άλλωστε.

Το στατικό arp εξαρτάται από το interface του ucm. Δεν ξέρω περισσότερες λεπτομέρειες, μπορείς να κάνεις μια αναζήτηση στο εγχειρίδιό του να δεις αν υποστηρίζεται και πώς γίνεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2016-12-23T23:18:36Z [Warning] SetNetIFUp start,IF_ID DEV.ETH.LINK16
2016-12-23T23:18:36Z [Warning] SetNetIFUp start,IF_ID DEV.ETH.VLAN15
2016-12-23T23:19:00Z [Warning]  mac:xx:xx:xx:xx:xx:xx,status:1 eRptModule:2
2016-12-23T23:19:00Z [Warning]  mac:xx:xx:xx:xx:xx:xx,status:1 eRptModule:5
2016-12-23T23:19:01Z [Warning]  mac:xx:xx:xx:xx:xx:xx,status:1 eRptModule:1
2016-12-23T23:19:42Z [Warning]  mac:xx:xx:xx:xx:xx:xx,status:2 eRptModule:5
2016-12-23T23:20:02Z [Warning]  mac:xx:xx:xx:xx:xx:xx,status:1 eRptModule:5
2016-12-23T23:20:03Z [Warning]  mac:xx:xx:xx:xx:xx:xx,status:1 eRptModule:1
2016-12-23T23:20:08Z [Warning]  mac:xx:xx:xx:xx:xx:xx,status:1 eRptModule:6
2016-12-23T23:20:51Z [Warning]  mac:xx:xx:xx:xx:xx:xx,status:1 eRptModule:2
2016-12-23T23:20:51Z [Warning]  mac:xx:xx:xx:xx:xx:xx,status:1 eRptModule:5
2016-12-23T23:20:51Z [Warning]  mac:xx:xx:xx:xx:xx:xx,status:1 eRptModule:1
2016-12-23T23:20:57Z [Warning]  mac:xx:xx:xx:xx:xx:xx,status:1 eRptModule:6
2016-12-23T23:20:58Z [Warning]  mac:xx:xx:xx:xx:xx:xx,status:1 eRptModule:6

Παραπανω παραθετω το λογκ. Αυριο θα βαλω το παλιο ρουτερ σαν switch. Ευχαριστω φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως φιλε μου δεν αλλαξε τιποτα.

Η μονη αλλαγη οπως εγραψα ερχεται για λιγο μειωνοντας το επιπεδο ασφαλειας στο firewall.

Ισως θελει κανενα update το firmware.. πριν μου αλλαξουν το ρουτερ ολα ηταν οκ..

Φιλε μου ευχαριστω για ολα. Καλες γιορτες.

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι τέλειος κουλο το θεμα. Την κλήση την δέχεται το grandstream και μετά μοιράζει τα χτυπήματα ανάλογα από το προγραμματισμό του, στις συσκευές.

Να έχει καθυστερήσει είτε την εχεις από το grandstream είτε καθυστερήσει το δίκτυό σου γενικά και έχεις delay. Βάλτα όλα σε ένα switch μπας και το switching κομμάτι του speedport εχεις πρόβλημα είτε δεν στέλνει synchronous ring στις συσκευες το grandstream γιατί έχεις φτιάξει ring groups διαφορετικά.

Το firewall θα επηρρεάσει την κλήση συνολικα για όλες τις συσκευές. Όχι για κάποιες εσωτερικά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.