Jump to content



Χαλαρή κουβεντούλα (το ΠΟΘ του μάστορα :p) και προτάσεις για τη βελτίωση της κατηγορίας (ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ POST)


Recommended Posts

12 hours ago, pol77 said:

 

Εδώ θα λυθούν πολλές σχετικές απορίες:

 

 

Έχει ενδιαφέρον ότι ο τρόπος που έχει συνηθίσει να σκέφτεται τον κάνει να αντιλαμβάνεται καλύτερα και άρα να προτιμάει το 16.7dm ή το 16¾dm σε σχέση με το 1676mm. Αντίθετα, σε κάποιον που έχει συνηθίσει να δουλεύει με δεκαδικό σύστημα, δεν νομίζω ότι έχει καμία διαφορά στην αντίληψη του μεγέθους το 1.676m από το 1676mm.

Επισημαίνει μάλιστα ότι το να μην σπας μήκη σε πόδια/ίντες, αλλά να δίνεις ένα μεγάλο αριθμό σε ίντσες προφανώς μπερδεύει ακόμη και τους ίδιους - κάτι που προφανώς δεν γίνεται στο δεκαδικό.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ω να μη σου @&@&$_×€×£×,@#?&£×*,@^#

 

πριν 8 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ω να μη σου #^&!?@%#&@*@*¥@¥@

 

πριν 8 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Ω να μη σου @:?@&@&##&÷*@*×*

Τη τυχη μου τη π$@&@*#*#¥2

Δε μασάς εσύ από ταλαιπωρία  . . .

Μια χαρά ποικιλία είχαν τα καντηλέρια που άναψες! :hehe:

 

Αυτό Αγάπη, να είναι η τελευταία ταλαιπωρία και από εδώ και πέρα, να πάνε όλα στρωτά!

Άντε ρε συ μέχρι και το ρεύμα να σου έρθει (το κέρατό μου μέσα ! :wall: )

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

γιατί στους ταινιολειαντήρες έχει μόνο χοντρό γυαλόχαρτο????

εάν υπάρχει και ψιλό κανα λινκ πλζ.......

του λιντ έχω

Έγινε επεξεργασία από f117
Link to comment
Share on other sites

https://www.ebay.co.uk/itm/5X-Sanding-Belt-533x75mm-For-Metal-Wood-Grinding-80-120-240-600-1000-Mixed-Grit/292330350554  βρέθηκε η λύση....... εδώ Ελλάδα μέχρι 180 grid?

Για ξύλο για να μην έχει ακίδες καθόλου και να ειναι λείο μέχρι ποιό γυαλοχαρτάκι θέλει? σε λογικά πλαίσια δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 220 - 240 , αλλά . . .

Υπάρχει πάντα ένα αλλά !

Το ξύλο αν θες επιφάνεια το πας στο χέρι ή με τριβείο χεριού.

Γιατί οι ταινειολειαντήρες είναι για πολύ πράμα και δεν έχουν έλεγχο αν τους βάλεις μαλακό υλικό όπως το ξύλο!

Στο χέρι λοιπόν , το πάς με ενα 180ρι , το τρίβεις το καθαρίζεις καλά και το βρέχεις (εντάξει όχι Βενετία!) , την άλλη μέρα που θα έχει "ανατριχιάσει" το τρίβεις με 220 και είσαι οκ !  :)

Τώρα αν το θες "γυαλί" , πας ελεύθερα και σε πιο πάνω χαρτιά  με καλό καθάρισμα , αλλά πλέον αυτά έχουν νόημα για μικροαντικείμενα και όχι έπιπλα!

 

Link to comment
Share on other sites

Να σου δώσω ένα παράδειγμα.

Ας πούμε στον ταινειολειαντήρα να δουλέψεις ένα στενό πηχάκι ή σε κάποιο φαρδύτερο θα πάρεις το σόκορο. 

Πως θα ελέγξεις το πόσο θα το πάρεις ?

Δεν μπορείς, εκτός και αν ξέρεις ότι σε κάθε πέρασμα το μηχάνημα παίρνει πολύ λίγο υλικό. Αυτό σημαίνει ή σκληρό υλικό ή ψιλά χαρτιά !

Υπάρχουν βέβαια δουλειές που γίνονται μια χαρά στον ταινειολειαντήρα (κάθετα σόκορα , πάρσιμο σόκορου μέχρι ενός ορισμένου σημείου, πάρσιμο καμπυλών κλπ)

Να φτιάξεις σφηνάκια ας πούμε , να στρογγυλέψεις καβίλιες.

Οπότε δεν τον απορρίπτουμε, ίσα -ίσα  , αλλά δεν είναι εργαλείο για τελικές επιφάνειες, αυτές θέλουν την αίσθηση του χεριού !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, f117 said:

δεν έχουν έλεγχό τι εννοείς? άμα το βάλεις στην χαμηλή ταχύτητα και το πας τσουκου τσούκουυ? δεν θέλω χέρριι........

 

Ένα παλμικό πάρε να γλυτώσεις την πολύ δουλειά με το χέρι.

Link to comment
Share on other sites

On 9/5/2018 at 8:42 ΜΜ, το μέλος f117 έγραψε:

https://www.ebay.co.uk/itm/5X-Sanding-Belt-533x75mm-For-Metal-Wood-Grinding-80-120-240-600-1000-Mixed-Grit/292330350554  βρέθηκε η λύση....... εδώ Ελλάδα μέχρι 180 grid?

Για ξύλο για να μην έχει ακίδες καθόλου και να ειναι λείο μέχρι ποιό γυαλοχαρτάκι θέλει? σε λογικά πλαίσια δηλαδή.

 

Ειναι λαθος το λινκ που εβαλες δεν ξερω αν πείρες το τελευταίο μοντελο που ειχα ποσταρει και εγω PBSD 600 A1 γιατι το λινκ που έβαλες λεει 533x75mm κανονικά παίρνει  75 x 457mm.

https://www.ebay.co.uk/itm/163031717537?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649

 

Έγινε επεξεργασία από dukepapas
Link to comment
Share on other sites

On 11/5/2018 at 4:45 ΜΜ, το μέλος dukepapas έγραψε:

 

Ειναι λαθος το λινκ που εβαλες δεν ξερω αν πείρες το τελευταίο μοντελο που ειχα ποσταρει και εγω PBSD 600 A1 γιατι το λινκ που έβαλες λεει 533x75mm κανονικά παίρνει  75 x 457mm.

https://www.ebay.co.uk/itm/163031717537?ssPageName=STRK:MESINDXX:IT&_trksid=p3984.m1436.l2649

 

 

είχα ετοιμάσει την απάντηση αλλά δεν πάτησα ποτέ την υποβολή....

Αυτός του Lidl Που είχα πάρει ήτανε ο 

 

 

Κάτι άλλο τώρα... ποιους σφιγκτήρες   χρησιμοποιείται συνήθως? τι μέγεθος εννοώ..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.