Jump to content



Χαλαρή κουβεντούλα (το ΠΟΘ του μάστορα :p) και προτάσεις για τη βελτίωση της κατηγορίας (ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ POST)


Recommended Posts

πριν 10 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Καλα ξεκινησε η εβδομαδα. Δευτερο πιστολετο που τα φτύνει στη προσπαθεια να μπει γειωση. Ο βραχος μας εχει βγει πολυ ζορικος :/

 

Υπ ατμον...

 

20180326_084846.jpg

 

Αν έχεις κομπρεσέρ σου δανείζω το δικό μου που δεν θα χαλάσει ποτέ

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να στο χαλάσω, αλλα νομίζω πως η προσπάθεια να μπει ηλεκτρόδιο γείωσης σε έδαφος που καίει τα κομπρεσσέρ είναι μάλλον μάταια (από την άποψη πως ακόμα και εάν καταφέρετε να βάλετε τα ηλεκτρόδια, δε θα πετύχετε ικανοποιητική τιμή αντίστασης)

  • Like 5
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Γιαγκο sds max ειναι;

 

NKS  NC-2  Japan

 

Έχω τα ίδια κοπίδια από την αρχή και δεν ξέρω τι παίρνει  : /

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

Αφού θα καλύψετε με 1 μέτρο χώμα, γιατί δε ρίχνετε καμιά πλάκα γείωσης και παιδεύεστε με ηλεκτρόδια;

Ε για εκει θα παει το πραμα.

πριν 19 λεπτά, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

NKS  NC-2  Japan

 

Έχω τα ίδια κοπίδια από την αρχή και δεν ξέρω τι παίρνει  : /

 

Σε ρωτησα επειδη δεν ειναι και φθηνα τα τρυπανια τα ατιμα.

 

Θα ενημερωσω για τα νεοτερα αν κ πλακα πλακα , πλακα θα μπει.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες και από εμένα !

@karmen1983

Αγάπη, τρία πράγματα επηρεάζουν το σύστημα γειώσεων, η υγρασία (γι' αυτο πάμε σε βάθος περίπου το ένα μέτρο το λιγότερο για να έχεις σταθερή υγρασία)

η θερμοκρασία (πρέπει τα ηλεκτρόδια να μπουν σε βάθος μεγαλύτερο αυτού που το έδαφος μπορεί να παγώσει το χειμώνα (εδ'ω Αθήνα δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα)

και η αντίσταση του πρωτογενούς εδάφους (εσυ έχεις βράχο, οπότε η αντίσταση είναι σχετικά μεγάλη!)

Αυτό σημαίνει ότι για να διοχετευτούν στο έδαφος τα ρεύματα των γειώσεων σε περίπτωση σφάλματος (τεχνικού ή φυσικού) και η τάση της γείωσης να παραμένει ασφαλής για τον άνθρωπο, θα πρέπει να έχει το σύστημα των ηλεκτροδίων γείωσης πολύ πιο εκτεταμένη επαφή με το έδαφος για να διατηρήσει χαμηλή την αντίστασή του!

 

Οι τρόποι αντιμετώπισης που έχεις είναι τρείς:

1. Αυτός που ήδη προσπαθείς.

Εφόσον είναι βράχος το υπέδαφος όμως είτε τον εγκαταλείπεις, είτε βάζεςι πολύ περισσότερους και κοντύτερους πασάλους γείωσης.

Αλλά όπως είπε και ο Γιώργος, και πάλι μπορεί να μην είναι ικανοποιητική η γείωση.

 

2. Πλάκα γειώσεως.

Διαστάσεις τουλάχιστον 0,5 m x 0,5m πάχους και πάχους :

α. Αν είναι χάλκινη, τουλάχιστον 2mm

β. Αν είναι χαλύβδινη, επιψευδαργυρωμένη , πάχος τουλάχιστον 3mm και επιψευδαργύρωση τουλάχιστον 70μm.

Η πλάκα τοποθετείται κάθετα έτσι ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να κουφώσει το έδαφος από την κάτω της πλευρά.

Πάνω από την πλάκα θα πρέπει να υπάρχει περίπου 1 μέτρο χώμα, για να διατηρείται η υγρασία σταθερή !

Εδώ λοιπόν θα έχεις κάποιο πρόβλημα, που μπορεί να λυθεί βάζοντας την πλάκα ελαφρά λοξά.

 

3. Ταινία ή συρματόσχοινο γείωσης.

Προτιμάται η γείωση ταινίας και όχι συρματόσχοινου, γιατί αυτό είναι επιρρεπές στις διαβρώσεις.

Η ταινία μπορεί να είναι γαλβανισμένος χάλυβας, η επιχαλκωμένος χάλυβας, ή επικασιτερωμενος χαλκός.

Μπαίνει σε βάθος τουλάχιστον 0,5 m αλλά προτιμητέο είναι  από 0,7 έως 1 m

Η επιτυγχανόμενη αντίσταση γείωσης είναι αντιστρόφος ανάλογη με το μήκος της ταινίας.

Υπολόγισε ότι το ισοδύναμο μιας πλάκας χαλκού 0,5χ0,5 είναι περίπου 10 μέτρα ταινίας των 5 cm.

Στην πραγματικότητα, η ταινία θα πετύχει ακόμα καλύτερη γείωση, καθώς θα έρχεται σε επαφή με μεγαλύτερη περιοχή του εδάφους.

 

4. Μια ακόμα λύση που έχεις η οποία θα σου δέσει τις καλύτερες γειώσεις, είναι αυτή του πλέγματος ταινιών γειώσεως.

Και στο λέω αυτό γιατί τον κήπο τον έχεις αμπάζωτο ακόμα.

Βάζεις πλέγμα γειώσεων και μετά μπαζώνεις από πάνω του το κηπόχωμα!

Έτσι θα έχεις μεγάλο μήκος ταινία γείωσης, σε μικρότερο χώρο και κυρίως χωρίς να σκάβεις!

 

Φυσικά υπάρχουν και παραλλαγές αλλά και πολλαπλή τοποθέτηση των ίδιων στοιχείων, όπως για παράδειγμα πολαπλλές πλάκες γείωσης

Για να πάρεις μια ιδέα μπορείς να δεις εδώ : http://dspace.lib.ntua.gr/dspace2/bitstream/handle/123456789/8784/androvitsaneasv_grounding.pdf?sequence=1

Σελίδες 25 - 38 αλλά και πιο κάτω για ταινίες περιμετρικής γείωσης σελίδα 45 και πιο κάτω στη 48 για πλέγματα.

 

Νομίζω ότι με αυτά κατά νου και μετά από συζήτηση με τον ηλεκτρολόγο σου θα βρεθεί η σωστή και μη εργαλειοφάγος λύση !  :)

Καλή συνέχεια ! ! ! :D

 


 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Σε ρωτησα επειδη δεν ειναι και φθηνα τα τρυπανια τα ατιμα.

Έχω παρατηρήσει ότι τελευταία αγοράζεις εργαλεία για τις δουλειές της οικοδομής. Εσύ τα πληρώνεις; Το συνεργείο δεν πρέπει να είναι εξοπλισμένο με τα δικά του;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Lakisss έγραψε:

Έχω παρατηρήσει ότι τελευταία αγοράζεις εργαλεία για τις δουλειές της οικοδομής. Εσύ τα πληρώνεις; Το συνεργείο δεν πρέπει να είναι εξοπλισμένο με τα δικά του;

Λες να αγοραζα τρυπανι για να τρυπήσει ο ηλεκτρολογος?

Απλα υπαρχει sds max και ρωτησα μηπως το παιρνει αυτο του Γιαγκου.

Οτι εχω αγορασει ειναι για δικια μου χρηση. Εκτος αν νομιζεις οτι καθομαι με σταυρωμενα χερια και τους κοιταω να δουλευουν :p

 

Link to comment
Share on other sites

beltiotiko-geioseos-terrafill-doxeio-12l

Παράθεση

ΒΕΛΤΙΩΤΙΚΟ ΓΕΙΩΣΗΣ TERRAFILL Εργαστηριακά δοκιμασμένο κατά ΒS-DIN-ΕΛΟΤ-NF-EN 50164-7 Βελτιωτικό γείωσης αποτελούμενο από συστατικά που βελτιώνουν την ειδική αντίσταση του εδάφους. Χρησιμοποιείται σε έδαφος οποιασδήποτε σύστασης και προστατεύει το γειωτή από τη διάβρωση. Δεν περιέχει κανένα οργανικό στοιχείο πχ. άνθρακα ή ενώσεις του. Ανάλογα με τη σύσταση του εδάφους μπορεί να μειώσει έως και 14 φορές την αντίσταση γείωσης.

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Πλακα πλακα κλεισαμε χρονο εδω σημερα.....

Ευχαριστω οσους με βοηθησαν στα πρωτα βηματα κ οσους σταθηκαν διπλα μου κ ηταν καλοπροαιρετοι μαζι μου!!!!!!:)

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.