Jump to content



Εργαλεία που παρέλαβα και δύο λόγια γι' αυτά


Recommended Posts

IMG_2987.thumb.JPG.c6149d8fe94d80f2391c0741eac13aef.JPGIMG_2994.thumb.JPG.5f1a7a958fafac4b10b25c7fa9c95c74.JPGIMG_2992.thumb.JPG.99ac18bd5ca985b861553b96e1fdc952.JPG

Ενα καλο πριονακι γιατι εχει αρκετες κοπες το προγραμμα για το μελλον!!!!!!!!

IMG_2991.thumb.JPG.28e56de8b5768cde6ad5aca0bc5f256e.JPG

Στα + η πολυ ευκολη αλλαγη σε γωνια κοπης που θελεις...

IMG_2989.thumb.JPG.e2ed60621353cafb313601d375454e1b.JPGIMG_2988.thumb.JPG.6929f3db454b2331d5b0aa94df392f1f.JPG

Σου δινει ταση τεντωματος στη λαμα 110 κιλα κ εχει ενα συστημα ,σα ροποκλειδο, που οταν πιασει την ταση τεντωματος κανει κλακ κ σταματαει να σφιγγει!!!!!!:p

Ειμαι περιεργος να δω πως δουλευει ο μηχανισμος ,αλλα λεω να μην το ξεμονταρω ακομα!!!!!!!!!!!:hehe:

IMG_3022.thumb.JPG.05e0308c3d7cd670ce370ccbf86ea63c.JPG

Αλλαγη λαμας με 18tpi για κοπες αλουμινιου....ποιο γρηγορο κ καθαρο κοψιμο ...;)

IMG_3015.thumb.JPG.9e280939b21cf601531dc0020178de87.JPGIMG_3016.thumb.JPG.e5ab8f2c055c75c8c11739ec560c1e52.JPG

Πολυ καλο μεταλλικο τσοκ απο ΜΑΚΙΤΑ κρουστικο μπαταριας....

Βρεθηκε στη μαντρα σκραπ, διαλυθηκε, [σπασμενα 2 μικρα γραναζακια] κρατησα το τσοκ κ το αλλο δοθηκε σε φιλο μακιτακια  για ανταλλακτικα...2 ευρω αγοραστηκε ολοκληρο!

IMG_3017.thumb.JPG.a35f91ed47367bdf40c5543f462abf18.JPGIMG_3018.thumb.JPG.5458157da3e5f38a8a762845ca817685.JPG

Η θα κρατηθει για το milwaukee  η θα πρεσσαριστει δαχτυλιδι - σωληνας στην αντιστοιχη διαμετρο του κολωνατου κ θα μπει εκει, γιατι το δικο του μια εκεντροτητα:) την εχει για να μη χαλαμε κ τις παραδοσεις!!!!!!!!!!!!!:p

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελανα μαθω τη τιμη του facom γιατι εχω ενα πολυ καλο πριονι bacho αξιας 20€ περιπου.

Επισης με ενδιαφερει η αντικατασταση του τσοκ στο δραπανο γιατι πρεπει να το αλλαξω και γω. Αλλα δεν ξερω τι και που να ψαξω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Nektar2018 έγραψε:

Θα ηθελανα μαθω τη τιμη του facom γιατι εχω ενα πολυ καλο πριονι bacho αξιας 20€ περιπου.

Επισης με ενδιαφερει η αντικατασταση του τσοκ στο δραπανο γιατι πρεπει να το αλλαξω και γω. Αλλα δεν ξερω τι και που να ψαξω.

Σου στειλα...θα χω κ γω το νου μου για αλλο τσοκ.:)

Link to comment
Share on other sites

Το πριόνι είναι ένα !

 

Ultra 77D όπου το βρείτε το ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ !

 

https://www.google.com/search?q=Ultra+77D+Hacksaw&client=firefox-b&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjZsaf66LDbAhWCYZoKHev_A2AQsAQINQ&biw=1600&bih=721#imgrc=NEGDJpjrMhMcnM:

 

Για πιο πολλά εδώ:

 

 

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Seafalco έγραψε:

Το πριόνι είναι ένα !

 

Ultra 77D όπου το βρείτε το ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ !

 

https://www.google.com/search?q=Ultra+77D+Hacksaw&client=firefox-b&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjZsaf66LDbAhWCYZoKHev_A2AQsAQINQ&biw=1600&bih=721#imgrc=NEGDJpjrMhMcnM:

 

Για πιο πολλά εδώ:

 

 

Αμ δεν υπαρχει πουθενα!!!!!!!!!!!!!!!!!:wall:τυχεροι οσοι το εχουν!!!!!:p

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ένα το 'χω και το φυλάω σα τα μάτια μου ! :)

Κάποτε πριν καιρό βρήκα ένα ακόμα και το έκανα χερικό ! :) 

Αλλά μια καλή άκρη γι αυτά είναι τα περιφερειακά εργαλειάδικα, όπου πολλές φορές βρίσκεις πράγματα που δεν το περιμένεις!

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Seafalco έγραψε:

Το πριόνι είναι ένα !

 

Ultra 77D όπου το βρείτε το ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ !

 

Εγώ έχω αυτό και είμαι πολύ ευχαριστημένος. https://www.amazon.co.uk/Black-Decker-BDHT0-20174-Saw-Metal/dp/B00J25RJTO

Νομίζω το κλείδωμα είναι ίδιας φιλοσοφίας με αυτό που έβαλες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η βασική λογική είναι ο μηχανισμός με το μοχλό που μειώνει τη δύναμη που χρειάζεται να βάλεις στη βίδα.

Απλά, στα πιο σύνθετα, ρυθμίζεις με το πριόνι λυμένο και μετά κλείνεις / ενεργοποιείς το σύστημα μοχλών, οπότε η ρύθμισή σου

εφαρμόζεται στη λάμα.

Σε αυτό που έβαλες Νίκο, η λάμα σφίγγει καθώς στρίβεις τη βίδα και για να λύσει η λάμα πρέπει να ξεστρίψεις τη βίδα.

Έτσι είναι κάθε φορά σα να του βάζεις νέα ρύθμιση.

Ανάλογο πρέπει να είναι και αυτό που πήρε ο Στέλιος, αλλά σε εκείνο έχει την "καστάνια" που τον ειδοποιεί πότε έφτασε στην σωστή δύναμη σφιξίματος / τάνυσης 

της λάμας.

Το Dewalt πολυεργαλείο !  :T: 

Όλα είναι σωστές λύσεις, άλλωστε δεν  αλλάζεις και συνέχεια λάμα στο πριόνι! :) 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το χρειαζόμουν ιδιαίτερα, καθώς είναι το 4ο μικρό κοφτάκι της συλλογής μου, αλλά δεν μπόρεσα να αντισταθώ στην τιμή που το βρήκα...

 

Μικρό Knipex λοιπόν, με ένθετες σιαγόνες από Tungsten Carbide, σχεδόν flush, αρκετά μυτερό για λεπτομερή εργασία σε σκληρά υλικά.

 

IMG_20180604_140155.jpgIMG_20180604_140155.jpg

 

Οι επιφάνειες κοπής έχουν καλή εφαρμογή σε όλο τους το μήκος, σε αντίθεση με το αδελφάκι του για λιγότερο λεπτομερή δουλειά (και δυνατότητα κοπής παχύτερων σκληρών υλικών) που είδαμε λίγο καιρό πριν.

 

IMG_20180604_140458.jpg

 

Πάντως πέρα από την εξαιρετική σκληρότητα των επιφανειών κοπής, 80-83 HRC και το box joint, στα συγκεκριμένα κοφτάκια θα μπορούσαν να έχουν δώσει λίγο περισσότερη προσοχή στη λεπτομέρεια όσον αφορά το φινίρισμα, ειδικά των επιφανειών που δεν είναι άμεσα ορατές. Εκτός και αν αυτό έχει να κάνει με τη διαδικασία κατασκευής - κολλήματος των λεπίδων από Tungsten Carbide. τι λένε οι ειδικοί; @Seafalco

IMG_20180604_140245.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 1/6/2018 at 1:50 ΠΜ, το μέλος rory έγραψε:

Και της Stanley το 5-1 είναι πολύ καλό.

Το ίδιο και από DeWalt... με διπλή τιμή,lol!  Φασόν εργαλείο.

 

Το θεμα ειναι ποιος αντιγραφει ποιον? παντως επειδη πειρα στανλει ειμαι απόλυτα ευχαρηστιμενος και το πειρα και μιση τιμη ας ειναι καλα τα εγκαινια του praktiker φαντασου ποσα λεφτα βγαζουνε.Παντως εχουν λιγοτερα εργαλεία απο την dewalt αλλα εχουν πολλα παρελκομενα οπως τσαντες για εργαλεια και περισσοτερο χειρονακτικα καθημερινα παρα ηλεκτρικα ισως στο μελον γίνουν ισάξιες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 6/5/2018 at 7:06 PM, rory said:

Δεν είναι αντιγραφή. Το ίδιο εργαλείο είναι με το λογότυπο της DeWalt.

Facom,DeWalt και Black & Decker ανοίξουν στην Stanley,ίσως να ξεχνάω και κάποια άλλη.

Για να μη ξεχνατε... ?

https://en.wikipedia.org/wiki/Stanley_Black_%26_Decker

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγαλο ευχαριστω στην μια κ μοναδικη, υπεροχη, πανεξυπνη, πανεμορφη, φανταστικη μας αφεντικινα εδω,:hehe: για τη δωρεα πρασινης σωληνας 1/2 που παρ ελπιδα μου, κ αρχικης δυσπιστιας, ειναι στιβαροτατοι κ πολυ καλοι μετα απο δοκιμες σε απαιτητικα σφιξιματα!!!!!!!!!!!!!!IMG_3042.thumb.JPG.a331f0881cc624656bdf073b84e0eafc.JPG

Πολυ χρησιμοι κ vfm για οτι προσφερουν...συνιστανται ανεπιφυλακτα!:)

IMG_3043.JPG

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Ενα μεγαλο ευχαριστω στην μια κ μοναδικη, υπεροχη, πανεξυπνη, πανεμορφη, φανταστικη μας αφεντικινα εδω,:hehe: για τη δωρεα πρασινης σωληνας 1/2 που παρ ελπιδα μου, κ αρχικης δυσπιστιας, ειναι στιβαροτατοι κ πολυ καλοι μετα απο δοκιμες σε απαιτητικα σφιξιματα!!!!!!!!!!!!!!IMG_3042.thumb.JPG.a331f0881cc624656bdf073b84e0eafc.JPG

Πολυ χρησιμοι κ vfm για οτι προσφερουν...συνιστανται ανεπιφυλακτα!:)

IMG_3043.JPG

 

Πράσινης?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Asxetius έγραψε:

 

Πράσινης?

Υπαρχουν 2 τυποι, η πρασινη , ενισχυμενη κ η κιτρινη η απλη... η ενισχυμενη εχει μεγαλυτερο παχος στη σωληνα , αρα ποιο στιβαρη για τη δουλεια που τη θελουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Stelios13 said:

Υπαρχουν 2 τυποι, η πρασινη , ενισχυμενη κ η κιτρινη η απλη... η ενισχυμενη εχει μεγαλυτερο παχος στη σωληνα , αρα ποιο στιβαρη για τη δουλεια που τη θελουμε.

 

1 hour ago, f117 said:

στο γρήγορο θα δεις οτι στις άκρες τις...στο σπείρωμα που είχε είναι βαμμένη με το αντίστοιχο χρώμα...έχω δει πράσινη και κόκκινη 

 

Μαλλον κάτι δεν καταλαβαίνω ή είναι κανένας γρίφος όπως αυτοί για τα δώρα στο τέλος της χρονιάς...

Το μόνο πράσινο που βλέπω είναι ενα σημάδι σαν να ακούμπησε ένα πινέλο ή ρολό κατά λάθος.

 

Και οι σφικτήρες; που τους βρίσκουμε;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.