Jump to content



Προβλημα με νεο pc


ThanasisGR

Recommended Posts

Καλησπερα.Μολις τελειωσω το μονταρισμα του νεου μου συστηματος τα εχω συνδεσει ολα μια χαρα παταω να αναψει αναβουν led ανεμιστηρες ο σκληρος αν και αδειος ακουγεται .αλλα η οθονη και το πληκτρολογιο τπτ.εχω δοκιμασει και την on  board καρτα.

Link to comment
Share on other sites

 cpu 6600k

Mb asus z170 pro

Gpu asus 1070 strix

Ram 2x4 ddr4 xypex x 2666

Psu corsair cm750 gold

 και το 8πινο και 24πινο ειναι οκ ρευμα παει παντου.και τα usb δουλευουν φορτιζει κινητο.το πληκτρολογιο ομως δεν αναβει οπως και η οθονη 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να ξηλώσεις την κάρτα γραφικών και να μπουτάρεις απ ευθείας με την ενσωματωμένη να δεις αν δουλεύει έτσι. Επίσης νομίζω ότι η μητρική σου έχει leds για να δείχνει αν κάτι δεν λειτουργεί. Τσέκαρε το. Ξεκίνα και με ένα module ram να δοκιμάσεις και έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει και με την on board και τις ραμ τις εχω τσεκαρει μια μια και αν εννοεις κατι μικρα led πανω απο το 24πινο ειναι σβηστα.

 

Να βραχυκυκλωνει καπου η MB?εννια βιδες εχει και εχουν ολες βαση.

Έγινε επεξεργασία από ThanasisGR
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έπρεπε να την έχεις τεστάρει πριν την βάλεις στο κουτί.. δοκίμασε να αφαιρέσεις οποιαδήποτε άλλη σύνδεση. Π.χ. βγάλε usb αν έχεις συνδέσει ή καλωδιάκια ηχείου κλπ.. αυτά πολλές φορές βραχυκυκλώνουν.. 

Link to comment
Share on other sites

Να κανω τη κλασικη χαζη ερωτηση; Εχεις βαλει τη μαμα ψυκτρα ή αλλη; Αν έχεις βαλει καποια αλλη και ειναι με βιδες δε δοκιμάζεις να τις ξεσφιξεις λιγο;

Link to comment
Share on other sites

Για μενα , λυσε ολο το pc . Βαλε την μητρικη πανω στο κουτακι της και κανε εκκινηση απο εκει μερα μονο με τις μνημες , ουτε σκληροι δισκοι ουτε τιποτα επανω . Οταν κανει ποστ αρχινα να προσθετεις τα υπολοιπα εξαρτηματα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος kpetros έγραψε:

Για μενα , λυσε ολο το pc . Βαλε την μητρικη πανω στο κουτακι της και κανε εκκινηση απο εκει μερα μονο με τις μνημες , ουτε σκληροι δισκοι ουτε τιποτα επανω . Οταν κανει ποστ αρχινα να προσθετεις τα υπολοιπα εξαρτηματα .

 

Σωστός ,αλλά βγάλε πρώτα το σκληρό να δεις αν ξεκινάει χωρίς (ποιος σκληρός είναι;).

Έγινε επεξεργασία από Ripper18
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.