Jump to content



Αγορά υπολογιστή για gaming (3000 €)


Recommended Posts

On 10/17/2016 at 3:43 PM, Athanasios2104 said:

ευχαριστώ για τις ως τώρα απαντήσεις παίδες και συμπληρώνω:

  • @Petros: αναφέρεσαι σε αυτά; Δεν τα είχα ματακούσει, από look πάντως κουκλιά. Αναφέρεσαι σε κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο;
     
  • για την κάρτα ήχου παίδες, δεν θα ήθελα να δώσω 200. Όπως είπε ο Wizard, αν μία καλή μητρική (πχ. Asus Maximus ή MSI Titanium) έχουν καλά τσιπάκια, i'll stick to that. Ξέρω ότι ο ήχος δεν θα είναι ο ίδιος, άλλα επίσης δεν νομίζω ότι και τα παιχνίδια θα εκμεταλλευτούν μία καλή κάρτα ήχου.
     
  • μιλώντας για μητρική, ξέρει κανείς τι παίζει με τα διάφορα variants της Maximus; Έχω χάσει την μπάλα, Hero, Impact και δεν συμμαζεύεται. 
     
  • @Petros: για την Ram διάβασα ότι το "sweet spot" των ddr4 είναι και το 2666, οπότε δεν ξέρω αν τα 3000 αξίζουν το παραπάνω κόστος. Άλλα λες ότι στο ΗΤ (ή αντίστοιχα αν έχεις συνέχεια turbospeed) χρειάζονται;
     
  • @Petros: επίσης βλέπω προτείνεις ακουστικά και όχι headset (δλδ με μικρόφωνο). Υποθέτω για καλύτερο ήχο, και απλά αν θέλω μικρόφωνο κοτσάρω ένα έξτρα;

 

-Ναι εννοώ αυτή τη μάρκα. Στην Ελλάδα φέρνουν τα πιο συμβατικά μοντέλα όπως το V5, στο οποίο κατέληξα. Δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο κατά νου από την ακριβή τους σειρά με τους διακόπτες υπέρυθρων, απλά βλέπω ότι αξίζει σαν εταιρεία(η bloody σειρά πάντα) και προσφέρει πραγματικές καινοτομίες.

Το σήμα κατατεθέν τους στο σοφτγουερικό κομμάτι είναι η δυνατότητα να ρυθμίσεις χειροκίνητα την αντιστάθμιση στο recoil των όπλων. Δηλαδή να κρατάς κάπως σταθερό τον κέρσορα του όπλου μετά από μια βολή με αυτόματη επαναφορά από το σοφτγουερ. Και άλλα πράγματα όπως π.χ. να προγραμματίσεις ένα πλήκτρο να ρίχνει ακαριαία 3 βολές με ένα πάτημα(πέρα από τις γνωστές μάκρο εντολές). Cheats με άλλα λόγια τα οποία κρύβονται στη μνήμη του ποντικού και γι'αυτό δεν ανιχνεύονται από τα anticheat software. 

 

-Η κάρτα ή εναλλακτικά κάποιος αξιοπρεπής ενισχυτής ακουστικών πάνω στην onboard πέρα από την αυξημένη ένταση προσφέρει καλύτερη ηχητική ποιότητα με τα καλά ακουστικά. Την καλύτερη που μπορεί να δώσει το ακουστικό. Το ξέρω από πρώτο χέρι συγκρίνοντας xonar stx headphone out(με ενισχυτή) με την έξοδό της για ηχεία. Οι onboard είναι ακόμα χειρότερες για τα φορτία των ακουστικών(ειδικά τα realtek), με εμφανείς αλλοιώσεις ακόμα και στις χαμηλές εντάσεις. Ας πούμε ένας φθηνός amp είναι ο Schiit Magni στα 99$. Και οι Fiio που ειπώθηκε πιο πάνω. 

 

-Ram: Δεν διαφέρουν τόσο πολύ πια οι μνήμες στο κόστος. Γενικά, η υψηλότερη ταχύτητα της ram μειώνει το latency ακόμα και στην περίπτωση που απαιτεί χαλαρότερα timings. Σχετικά με το HT, το μεγάλο bandwidth/χαμηλό latency βοηθάει τις επιδόσεις, όταν πολλά θρεντ ανταγωνίζονται για τους ίδιους πόρους και υπάρχει κίνδυνος ακόμα και για μείωση των επιδόσεων. Το έχω διαβάσει σε πολλά τεχνικά άρθρα και είναι ο βασικότερος λόγος που οι i7 έχουν περισσότερη cache(η ταχύτερη δυνατή μνήμη) και αυξημένο bandwidth(π.χ. το ασυνήθιστα μεγάλο, για την εποχή, bandwidth των i7 920). Τέλος, ακόμα και στην περίπτωση που είναι κάποιος cpu bound στο ένα θρεντ κερδίζει σημαντική αύξηση.

Καλά είναι τα 2.666Mhz για τώρα, αλλά μπορείς να πάρεις κάτι ανώτερο για όταν θα χρειαστεί τσιτάρισμα.

 

-Μικρόφωνα εξτρά βρίσκεις ένα σωρό, αναλόγως την ποιότητα που θες.

 

-Για τα ακουστικά θα σου πω χοντρικά τα εξής:

Κατ'αρχας ο ήχος δεν βγαίνει από τα λεφτά, αλλά από την σχεδίαση και τον τύπο του ακουστικού. Τα λεφτά σου εγγυώνται το αποτέλεσμα, αλλά όχι πάντα.

 

Υπάρχουν τα κλειστά σετ. Αυτά έχουν πολύ ισχυρό μπάσο γιατί ασκούν μεγάλη πίεση στο τύμπανο του αυτιού σου, αφού ο αέρας δεν έχει διαφυγή. Όπως καταλαβαίνεις η δύναμη του μπάσου είναι το πλεονέκτημα. Τα μειονέκτημα τώρα είναι η ανώμαλη απόκριση στον υπόλοιπο ήχο(πράγμα σύνηθες στα gaming) από τις αντηχήσεις μιας κακοσχεδιασμένης κάψουλας και μια αίσθηση κουτίλας. Το τελευταίο σημαίνει αίσθηση αλλοίωσης, μπουκώματος από κάποιον κλειστό χώρο παράλληλα με ηχητική σκηνή η οποία τελειώνει εκεί που βρίσκονται τα μεγάφωνα. Πολύ κλειστός και μπουμαριστός ήχος που κουράζει.

Τα Hyper X είναι από τις καλές περιπτώσεις αυτού του τύπου με φλατ ήχο. Για μπουμάρισμα(στάσιμα κύματα, έντονες αντηχήσεις) δεν ξέρω να σου πω. Και αυτός που θα σου πει πρέπει να έχει εμπειρία από ανοικτά για να συγκρίνει. Τα Κ550 που σου είπε ο Wizard είναι επίσης πολύ πιστά στον ήχο τους και ξεκούραστα, αν εξαιρέσω μια τάση σκληράδας στα πρίμα.

 

Τα ανοικτά ακουστικά είναι το ακριβώς ανάποδο των κλειστών. Ασθενικό μπάσο χωρίς ιδιαίτερο impact και έκταση, αλλά.... Αίσθηση φρεσκάδας στον ήχο, σαν να παίζουν μαζί και ηχεία στο δωμάτιο. Ακόμα, πολύ φλατ ήχος(για τα δεδομένα της τιμής τους) αφού δεν υπάρχουν αλλοιώσεις από κάποιο κέλυφος. Μόλις ανοίγεις το dolby headphone ή κάτι παρόμοιο νομίζεις ότι βρίσκεσαι σε δωμάτιο. Ο ήχος εκτείνεται πέραν των ορίων των ακουστικών. Ακούς την αντήχηση του προσομοιωμένου δωματίου και όχι τα artifacts των ακουστικών. Επίσης τα μπάσα, αν και αδύναμα, δεν κουράζουν, όπως συμβαίνει με το μπουμάρισμα στα κλειστά.

Αυτός ο τύπος είναι μακράν ο καλύτερος αν πας σε ακριβά μοντέλα όπως τα HD650 και τα HD800 που λύνουν και το πρόβλημα του καχεκτικού μπάσου. Διαφορετικά, αν συμβιβάζεσαι με το πρόβλημα αυτό, γιατί π.χ. παίζεις competitive και όχι immersive games τότε τα Κ612, HD558(ιδανικότερα τα 598) είναι ένα άλλο επίπεδο gaming.

 

Τα dt 990pro και γενικά η σειρά DT αυτής της εταιρείας είναι ένα υβρίδιο. Κλειστά με οπές εκτόνωσης του ήχου. Ισορροπούν ανάμεσα στους δύο κόσμους με πολύ φλατ μεσαίες, δυνατά πρίμα και μπάσα. Διακρίνονται για το ακριβές positioning(βλέπε καλοματσαρισμένα μεγάφωνα, καλή φασική απόκριση κτλ.)

 

edit: Στις μητρικές θα κοίταζα απλά τα χαρακτηριστικά τους. Ούτως ή άλλως όλες αυτές που αναφέρεις είναι ψωμομένες στην τροφοδοσία τους.

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από Petrossortep
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι σε παρόμοια φάση και μπάτζετ, αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί δεν πας σε 2011;

Επίσης αυτά που σου λέει ο Πέτρος όσον αφορά τον ήχο είναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο και η διαφορά με ένα ακριβότερο σετ γίνεται αμέσως αντιληπτή. Αν είσαι από Θεσσαλονίκη, κερνάω καφέ ένα σκ να ακούσες 2 ζευγάρια που έχω.

Ιδανικά καλύτερα να έφτιαχνες το πισί και να έδινες ακόμα κάποα χρήματα για ένα σετ ενισχυτή ακουστικών με ντακ εξωτερικά. Την διαφορά ποιότητας την καταλαβαίνεις παντού, ακόμα και στα βιντεάκια του youtube. Πλέον πολλές μητρικές έχουν usb με σταθερή τροφοδοσία για ντακ.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Όντως. Με 3.000€ πώς δεν σκεφτήκαμε τους 5820Κ. Εξακολουθούν να περισσεύουν και λεφτά για καλά περιφερειακά.

Σχετικά με τα headphones. Η υποκειμενική διαφορά, για τον μέσο άνθρωπο χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις, ανάμεσα σε ανοικτό vfm set των >=400€ και ένα μέσο gaming κάτω των 100€ είναι σαν μεταβαίνεις από TN panel του 2003 με κοντράστ 500:1 σε ακριβό και καλιμπραρισμένο ips του 2016. Χωρίς καμία υπερβολή, για όλες τις χρήσεις.

Από gaming σε vfm hi-fi των 100-200€, σαν να πας από καλό ακαλιμπράριστο ΤΝ πάνελ σε καλό default ips πάνελ.

Για αρχή DAC δεν χρειάζεται. Η onboard των ακριβών μητρικών είναι άψογη σαν πηγή ήχου. Ένας ενισχυτής κοντά στο κατοστάευρω είναι αρκετός. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως δεν χρειάζεται να πάει στην ακριβότερη υλοποίηση μητρικής. (Ας υπάρχει μέτρο). Επίσης υδρόψυκτος χωρίς o/c γιατί; Τέλος όταν έλεγα για 2011 εννοούσα για 6800κ. Ενισχυτές με ~100€ υπάρχουν αρκετοί και καλοί, η schiit θα ήταν ίσως ή πρώτη επιλογή μου να πω την αλήθεια για αυτήν την κατηγορία.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, panos444 said:

Επίσης υδρόψυκτος χωρίς o/c γιατί;

Για πολλούς λόγους, τους έχουμε γράψει πολλές φορές.

14 minutes ago, Petrossortep said:

Για αρχή DAC δεν χρειάζεται. Η onboard των ακριβών μητρικών είναι άψογη σαν πηγή ήχου. Ένας ενισχυτής κοντά στο κατοστάευρω είναι αρκετός. 

Εγώ πάντως, θα πήγαινα εδώ:

http://www.skroutz.gr/s/8547625/Creative-Sound-Blaster-G5.html

Pros:

Εξαιρετικός ήχος για ακουστικά

Ανεξάρτητη κάρτα

Μεταφέρεται σε laptop πχ

Φορητή, την παίρνεις μαζί σου στις διακοπές/ταξίδι μαζί με τα ακουστικά και γ@ει ο ήχος

 

Cons

Ακριβότερη

Δε μπορεί να οδηγήσει ηχεία (για βασικό ήχο βέβαια, θα έχει και την onboard)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω μόνο ότι κάρτες σαν την ZXR έχουν πέρα από την ενίσχυση και καλό virtual surround, το οποίο προστατεύεται από πατέντες. Δυστυχώς, αυτά των onboard δεν είναι εξίσου immersive, άσχετα αν κάνουν τη δουλειά που απαιτεί ο gamer. Επίσης, αν δεν κάνω λάθος, η πατέντα του πολύ καλού Dolby headphone λήγει σε λίγο καιρό. Σαν έτοιμο προϊόν μετράει κοντά 16 χρόνια στην αγορά. Η πατέντα λογικά θα είναι παλιότερη.

 

Οι 6800Κ δεν είναι skylake και κοστίζουν πολύ πάνω από τον 5820Κ. Το ipc του 5820 μαζί με oc είναι υπεραρκετό για engines που στρέφονται σταδιακά σε περισσότερα cores. Δεν πρόκειται να ξαναδούμε single thread bound games.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Petrossortep said:

Οι 6800Κ δεν είναι skylake και κοστίζουν πολύ πάνω από τον 5820Κ. Το ipc του 5820 μαζί με oc είναι υπεραρκετό για engines που στρέφονται σταδιακά σε περισσότερα cores. Δεν πρόκειται να ξαναδούμε single thread bound games.

Η διαφορά είναι ~50€. Τουλάχιστον στο σκρουτζ, δεν το έχω ψάξει απέξω.

10 hours ago, Wizard! said:

Για πολλούς λόγους, τους έχουμε γράψει πολλές φορές.

Θα μπορούσε να πάρει μία θηριώδες Noctua και να έληνε προβλήματα ήχου. Τεσπα, περί ορέξεως..

 

Για μένα το σημαντικότερο πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει μία οθόνη που να μην έχει προβλήματα και να μην ξεφεύγει χρηματικά. Μου φαίνεται υπερβολικό το ~1/3 του μπάτζετ να φεύγει σε οθόνη και να μην ξέρεις τι θα σου βγει. Αυτό με κολλάει και δεν ξεκινώ να παραγγέλνω, καθώς είμαι στην ίδια φάση.

Link to comment
Share on other sites

TS τι έκανες τελικά με το πισι; Από οθόνες είδα ότι έβγαλε και η aoc ένα τουμπανο με 165hz. Αυτή τι λέει; 700€ στη Γερμανια την βλέπω.


Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 10/19/2016 at 7:02 ΜΜ, το μέλος Athanasios2104 έγραψε:

SSD: λοιπόν, βλέπω κάτι Crucial ΜΧ300 (και τα 750GB μου φτάνουν) και Sandisk Ultra II και X400 στα 1 TB (~280 ευρώ) και θέλω να μου πείτε αν τα αξίζουν. Δλδ αντί να δώσω τα ίδια περίποτ λεφτά για έναν ακριβό 512 Samsung + 1TB hdd, θα μπορούσα απλά να κοτσάρω έναν σκληρό στο σύστημα, τόσο για storage (που δεν είναι μεγάλο και συχνό) όσο και για όλες τις άλλες χρήσεις. Btw έχω ακόμη έναν 512αρη MX200 στο laptop, no complaint so far.

^ ρε σεις, με γράψατε κανονικά με το θέμα του ssd, οπότε παραθέτω ξανά τον εαυτό μου :p

 

στα υπόλοιπα:

  • υδρόψυκτο κυρίως για τον θόρυβο, δεύτερον για τις χαμηλές/νορμάλ θερμοκρασίες, τρίτον από χόμπυ :)
  • για τον πόντικα, ψάχνω να βρω "γεμάτο", που να κάθεται όλη η παλάμη (palm-grip) και δεν βρίσκω. Έπιαδα Logitech Proteus, έπιασα Razer DeathAdder, απλά δεν... Ένα ποντίκι που μου άρεσε είναι το Logitech MX Master, άλλα δεν είναι για Gaming.
  • για πληκτρολόγιο δοκίμασα red, όντως λένε, άλλα brown δεν βρήκα να έχω για σύγκριση. Πάντως είδα Corsair K70 και έβγαλα καπέλο, τρομερό πληκτρολόγιο αν και τσιμπάει λίγο στο πορτοφόλι.
  • για τον ήχο με ψήνετε να κινηθώ σε κάρτα ήχου, άλλα όχι και 150 ρε παίδες. Βέβαια βλέπω και η Sound Blaster έχει ένα κάρο μοντέλα, από 30 έχως 330, άλλα κάπου πήρε το μάτι μου μία συμβουλή "αρκεί να έχει SBX για να δεις διαφορά" :mellow: . 
  • από την άλλη οι μητρικές που ανέφερα (πχ. Asus Maximus Hero ή MSI MPower) παινεύουν τα τσιπάκια ήχου που έχουν... οπότε αντί να δώσω έξτρα για sound blaster, μήπως αυτά τα έξτρα να πάνε στα ακουστικά;
  • οθόνη δεν παίρνω μέχρι να βγει κάποια που θα αξίζει να τα σκάσεις και θα κάνεις 10 φορές RMA για να σου "κάτσει" το καλό κομμάτι. Έλεος δλδ, να δίνει 600+ και να έχεις BLB και άλλα τραγελαφικά. Από διπλανό forum συστήνουν υπομονή, μέσα του 2017 αναμένονται καλά μοντέλα.
  • για επεξεργαστή κατέληξα σε 6700Κ και κάρτα γραφικών μία GTX 1080, πιθανόν της MSI που φοράει ήδη το EK full-cover nickel-plated block.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα τσιπάκια των μητρικών δεν μπορούν να παίξουν καλά με ακουστικά. Δεν είναι φτιαγμένα για τόσο χαμηλές αντιστάσεις. Εκτός και αν αναφέρεται ρητά ότι υποστηρίζουν οδήγηση παραθέτοντας πόσα Vrms βγάζουν και σε πόσα Ohm. Όχι να λένε π.χ. "ενισχυτής για ακουστικά μέχρι 600 Ωμ" και τέλος.

 

Αν δεν πας σε κάποιο ακουστικό από 80-150€, μαζί με απλή κάρτα SBX pro+φθηνή ενίσχυση, ή ακριβή κάρτα SBXpro(ZxR) με δική της ενίσχυση, απλά το ξεχνάς και γυρίζεις σε αυτά που ξέρεις. Χωρίς ενίσχυση θα υπάρχει σίγουρα αλλοίωση πράγμα που ακυρώνει την ίδια τη λογική αγοράς καλών ακουστικών.  Καταλαβαίνω την επιφυλακτικότητα σου γιατί δεν μπορείς να ξέρεις από πριν την εμπειρία που θα πάρεις. Αν την ήξερες θα καταλάβαινες ότι ο ήχος είναι πιο καίριος απ'όσο φαίνεται στο είδος που παίζεις(δεν λέμε για strategy).

 

Αν θες οπωσδήποτε να γλιτώσεις την ενίσχυση τότε μην ξεπεράσεις τα 100€ και μην πας σε gaming. Προτάσεις: Philips SHP9500, isk hd9999(κλειστά),  HyperX Cloud Revolver(κλειστά).  Τα πρώτα είναι λίγο άμπασα, αλλά ιδανικός τύπος για competitive gaming και πάρα πολύ φλατ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, SirDiman said:

Την 1η μερα που αγορασα την απλη SBZ μου ελεγαν τα φιλαρακια μου πως εχω wallhack στο cod4 server μας. Πραγματικα αξιζει για gaming ταινίες κλπ το SBX

Σε τι βοηθαει? Δεν εχω καταλαβει. Προσθετει βαθος? 

Link to comment
Share on other sites

Πως να στο περιγραψω...πως οταν ακους κατι εχεις 2 καναλια να βγαινουν απο τα ακουστικα ξερεις οτι απο το αριστερό ακους οτι γινεται αριστερα. Ε, με το SBX ακους οτι γινεται  αριστερα σε μεγαλυτερη γωνια ,πανω αριστερα,κατω αριστερα (ύψος). Αντι ολοι οι ηχοι να ειναι συγκεντρωμένοι μαζι, με αυτο σου προσθέτει ατμοσφαίρα ,βάθος,ρεαλισμο να το πω ?

Στις ταινιες είναι σα να εισαι στο σινεμα, οι ομιλίες ακούγονται απο μπροστά και τα εφε απο τα υπόλοιπα κανάλια.

 

Δε ξερω για τα υπολοιπα προιοντα με sbx αλλα μια καρτουλα soundblaster z 60-80 ευρω εχει κριμα ειναι σε πισι 1000+ να μην υπάρχει , ειδικά οταν πρόκειται για fps.

 

Νομιζω υπαρχουν βιντεο με συγκρισεις απο παιχνιδια με sbx ανοικτο vs 2.0 channel vs dolby headphones, ριξε μια ματια στο youtube, ή δες το βιντεακι με ακουστικά (αποδειξη γιατι τα 5.1 headsets που πλασαρουν για "gaming" γνωστες εταιριες ειναι πατατες- γιαυτο χρειαζεσαι καλα ακουστικα 2.0 με καλο soundstage-positioning) :

http://www.soundblaster.com/technology/sbx-pro-studio.aspx

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, SirDiman said:

Την 1η μερα που αγορασα την απλη SBZ μου ελεγαν τα φιλαρακια μου πως εχω wallhack στο cod4 server μας. Πραγματικα αξιζει για gaming ταινίες κλπ το SBX

Για χαμηλές εντάσεις, με ακουστικά φτιαγμένα για να παίζουν ανεκτά μέσα από κάρτες ίσως. Πάντως η έξοδος των διαφόρων realtek δεν συγκρίνετε με ενίσχυση, από την εμπειρία μου. Αλλοιωμένο και διογκωμένο μπάσο ακόμα και σε χαμηλές εντάσεις και μια ασάφεια στη θέση των ήχων γενικά.

Ίσως να μην είναι όλα τα τσιπ εξίσου καλά, αλλά αυτός είναι ο γενικός κανόνας.

 

12 hours ago, icy20 said:

Σε τι βοηθαει? Δεν εχω καταλαβει. Προσθετει βαθος? 

Βάθος(απόσταση) και σωστό positioning σε 360°. Στο βάθος είναι που παίζει ρόλο ο ανοικτός τύπος(μεγάλη διαρροή) και ο βαθμός αλληλεπίδρασης του μεγαφώνου με το αυτί . Το δεύτερο σημαίνει ότι τα μεγάφωνα πρέπει έχουν πλατιά ηχητική δέσμη και βρίσκονται λίγο μακριά από το αυτί με αποτέλεσμα να στέλνουν ήχο όχι μόνο προς τον ακουστικό πόρο αλλά σε όλο το πτερύγιο. Γι'αυτό τα HD598(το πρώτο) και τα Κ701(και τα δύο) προτείνονται για gaming. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Petrossortep said:

Για χαμηλές εντάσεις, με ακουστικά φτιαγμένα για να παίζουν ανεκτά μέσα από κάρτες ίσως

Superlux 668hd+ sbx pro @ 25 % surround +soundblaster z για την περιπτωση μου

 

Link to comment
Share on other sites

Σε τσιπ realtek έχω κοτσάρει τα ΗΔ595 50 Ohm. Αλλοίωση παντού και ειδικά στα ανώτερα μπάσα ακόμη και σε χαμηλές εντάσεις. Απλά ανυπόφορος ήχος.

Στην έξοδο για ηχεία της xonar stχ πλαδαρότητα στα μπάσα και σταδιακή χειροτέρευση συνολικά με σκληρά πρίμα όσο ανεβαίνεις. Ίδια περίπου εικόνα και με μια creative xtreme music που είχα παλιότερα. Τουλάχιστον, πολύ πιο ανεκτό αποτέλεσμα από realtek.Οπότε δεν πας σε hifi σετ για να πάρεις το 70% της ποιότητας με μια απλή κάρτα. 

Σχετικά με τα 668, υπάρχουν πολλά θετικά σχόλια για τη συνολική τους επίδοση αν και όλοι συμφωνούν ότι έχουν πολλά και σκληρά πρίμα. Το νόημα του high end είναι ήχος λάδι χωρίς την παραμικρή ενόχληση. Αν συμβιβάζετε κάποιος με σημάδια αλλοιώσης τότε ίσως να μην ενοχληθεί και από αυτά που είπα πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

εντάξει ρε αλήτες, με πείσατε :p

 

- πριν ξαναμιλήσουμε για ήχο, υπενθυμίζω ότι υπάρχουν ανοιχτά θεματα για SSD και ποντίκι (#29), οποιαδήποτε πρόταση δεκτή.

 

- για τον ήχο, μετά από μικρό homework (ξέρω πρέπει να κάνω περισσότερο):

  1. μοντέλο: διαβάσα εδώ και εδώ ότι το Z μοντέλο είναι αρκετό για gaming. Η διαφορά του Zx είναι το εξωτερικό μπαρμπαδέλι με το sound wheel και τις εξόδους, ενώ η ZxR έχει λίγο καλύτερο SnR και την daughter card που είναι προαιρετική. Οπότε ερώτηση [1] ισχύουν όντως αυτά; [2] το εξωτερικό module είναι περιττό ή όχι (εφόσον μπορώ να κουμπώσω τα ακουστικά στις εξόδους της κάρτας, άλλωστε πλέον τα ακουστικά έχουν μακριά καλώδια); [3] τι ρόλο παίζει αυτήν η daughter card; [4] κάποιοι αναφέρουν ότι οι παλιότερες X-Fi Titanium είναι καλύτερες από τις Z, ισχύει; (scroll down εδώ όλα τα μοντέλα)
     
  2. ακουστικά: εφόσον η "καρδιά" είναι Sound Blaster, [1] γιατί δεν κοιτάμε και ακουστικά Sound Blaster; Δεν είναι λογικό ότι θα εκμεταλλεύονται καλύτερα την κάρτα, από κάθε άλλη third-party υλοποίηση; [2] Πάντως χωρίς να έχω ασχοληθεί με ήχο, αν κάποιος με ρωτούσε "top εταιρεία ακουστικών" θα έλεγα Sennheiser, κάνω λάθος ή δεν είναι η μοναδική στον χώρο που εκμεταλλεύεται -σχεδόν- πλήρως την κάρτα; [3] και κάτι τελευταίο (πιο πολύ πρακτικής φύσεως), έχει σημασία το jack που χρησιμοποιείται, δλδ αν είναι το μεγάλο ή το κλασσικό 3.5;
Έγινε επεξεργασία από Athanasios2104
Link to comment
Share on other sites

SSD πάρε αυτόν του 1ΤΒ με το μεγαλύτερο TBW. Για να κάνεις γρήγορες αποσυμπιέσεις αυτών που θα κατεβάζεις από το νετ. Διαφορετικά, η άλλη λύση του 512+1 είναι καλύτερη. 

 

Για τον ήχο μπορείς να πας και σε μητρική που υποστηρίζει SBX pro(πώς δεν το σκεφτήκαμε). π.χ. σειρά Killer της Gigabyte. http://www.gigabyte.us/MicroSite/335/images/audio.html 

Για ενίσχυση ξέχνα το. Ούτε η killer κάνει, ούτε η ελιτίστικη maximus VIII που κοίταξα. Η πρώτη λέει ότι οδηγεί σετ μέχρι 150 Ohm γεγονός που υποδηλώνει νορμάλ τσιπάκι χωρίς μεγάλες τάσεις. Η δεύτερη το λέει ξεκάθαρα ότι ο δήθεν amp βγάζει μέχρι 2Vrms. Όσο και μια απλή κάρτα.

 

 

1 hour ago, Athanasios2104 said:

ακουστικά: εφόσον η "καρδιά" είναι Sound Blaster, [1] γιατί δεν κοιτάμε και ακουστικά Sound Blaster; Δεν είναι λογικό ότι θα εκμεταλλεύονται καλύτερα την κάρτα, από κάθε άλλη third-party υλοποίηση; [2] Πάντως χωρίς να έχω ασχοληθεί με ήχο, αν κάποιος με ρωτούσε "top εταιρεία ακουστικών" θα έλεγα Sennheiser, κάνω λάθος ή δεν είναι η μοναδική στον χώρο που εκμεταλλεύεται -σχεδόν- πλήρως την κάρτα; [3] και κάτι τελευταίο (πιο πολύ πρακτικής φύσεως), έχει σημασία το jack που χρησιμοποιείται, δλδ αν είναι το μεγάλο ή το κλασσικό 3.5;

Χρειάζεσαι καλό σετ ανοικτού τύπου. Τίποτε άλλο. Τα άλλα είναι μάρκετινγκ.

Τα πολύ ακριβά Sennheiser, στυλ HD800, παίζουν ασύλληπτα. Μέχρι τα 250€  η senn έχει ίσως τις φυσικότερες και καθαρότερες μεσαίες, με μετριότατο μπάσο. Ενώ  η AKG είναι αρκετά καλή σε όλα, όπως και η Beyer.

Εδώ μέσα ο Akiss είχε τα Κ601 της ΑΚG και είχε μείνει ικανοποιημένος(για games). Τα Κ612pro(145€) είναι ακόμα καλύτερα και φθηνότερα από τα 598(200€+) της senn. Τα 598 όμως παίζουν δυνατά(όχι απαραίτητα καλά) και με απλή κάρτα. Υπάρχουν και τα HD558 της senn τα οποία θα απέφευγα απέναντι στα Κ612 για το θέμα του μπάσου κυρίως.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τοπ εταιρία ακουστικών δεν υπάρχει. Έχει πολλές οι οποίες είναι πολύ καλές. Ανάλογα σε τι δίνεις προτεραιότητα.
Τιμία επιλογή θα ήταν και τα hifiman he350 (massdrop exclusive), όπως και τα 7xx που τα κέρδισα σε διαγωνισμό και είναι πολύ καλά. Φιλική συμβουλή μην πάρεις κλειστού τύπου ακουστικά. Είναι ότι πιο κουραστικό μετά από κάνα δυο ώρες.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Αντικειμενικά κανείς δεν φτάνει τη Senn στα δυναμικού τύπου. Αν το ζητούμενο είναι η διαφάνεια, πέρα από το προσωπικό γούστο. Στις άλλες τεχνολογίες υπάρχει πιο έντονος ανταγωνισμός αν και κάποιες ξεχωρίζουν για τη συνέπεια στην ποιότητα παραγωγής.

Γενικά, όταν φεύγει το hype του καινούργιου από τη μέση φαίνεται ποιός αντέχει στο χρόνο. Ο διάφανος ήχος είναι ο λιγότερο κουραστικός και βαρετός και στο τέλος όλοι εκεί καταλήγουν. Δεν υπάρχουν τυχαία κάποια μοντέλα στην αγορά για πάνω από 15 χρόνια.

 

Τα hifiman με impedance 19 Ωμ τείνουν να γίνουν ηχεία. Ένταση θα υπάρχει, ποιότητα δεν ξέρω. Φαντάζομαι επίσης ότι οι τιμές σε αυτά τα massdrop θα παίζουν κάτω από τα 200€, αλλιώς δεν έχει νόημα για τον Athanasios;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.