Jump to content



"RTX 20x0 & 16x0" Turing architecture


Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος GoMaR έγραψε:

Ποση διαφορα μπορει να εχουν οι 2 καρτες στην πραξη που να δικαιολογουν τα +160Ε?

https://www.caseking.de/en/gigabyte-geforce-rtx-2070-windforce-8g-8192-mb-gddr6-gcgb-249.html

519Ε

H rtx 2070 έχει ως base clock ta 1410mhz

 

βγάλε

  • σύστημα ψύξης → θερμοκρασίες - θόρυβο (για μένα σημαντικό)
  • "σχήμα, μέγεθος, φωτάκια", με/χωρίς backplate,  ("οπτικά" :pleasantry: τα φρουφρου γενικά)
  • κατασκευαστή/ες που προτιμάει ο καθένας
  • πιθανότητα για coil whine (δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αλλά από κριτικές /σχόλια υπάρχει πιθανότητα να το αποφύγεις σε κάποια συγκεκριμένη υλοποίηση που το εμφανίζει συχνότερα, μακριά κι αγαπημένα)
  • συν αυτό που είπε o lazy (αυτό είναι καθαρά δική μου άποψη, την κρατάω για μένα, δεν προτείνω αλλά "ούτε" αποτρέπω με τον δικό μου τρόπο :bleh:)
  • δυνατότητα για OC

Αν βάλεις κάτω τα νούμερα και την τιμή όχι δεν αξίζει, 

οι διαφορές θα είναι μικρές εξαρτάται κι απ'το πόσο ψηλά μπορεί να πάνε σε OC

Η msi σου εγγυάται ότι θα δουλεύει στα 1830mhz - η giga τα 1610mhz  (boost).

 

Αν βάλεις και το παράγοντα σύστημα ψύξης (που έχω γράψει παραπάνω για μένα)  αν όντως είναι καλή η απλή windforce όχι και τόσο, 

αλλά βλέπω την gaming της gigabyte στα 610-620€....

 

Αν πας(θέλεις) στο top προϊόν κάθε υλοποίησης της κάθε σειράς, το πληρώνεις ακριβότερα.

--------------------------------------

700€ πάντως, δεν θα τα έδινα για την 2070 έχει μπει ήδη σε άλλα χωράφια 1080ti μεταχειρισμένες ή αν κοιτάς τα νούμερα μόνο,

πας εδώ rtx 2080 στα 780€ με τα μεταφορικά μέσα, αλλιώς υπάρχουν και της evga rtx 2070 στα 540-570€ που έχω βάλει, εκτός κι αν η αγορά

μπορεί να γίνει μόνο από Ελλάδα και δεν θέλεις απ'έξω θα τα σκάσεις.

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ η καλύτερη υλοποίηση σε αυτή τη σειρά είναι η strix, αλλά στο εξωτερικό παίζει 700+€ χωρίς τα μεταφορικά.

Όταν έρθει εδώ, με το καλό, τη βλέπω από 800 και πάνω.

Το καπέλο που έβαλε η asus είναι πολύ μεγάλο πάνω στις ήδη αυξημένες τιμές των rtx.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το dlss δεν είναι ΑΑ.

Ουσιαστικά κάνει upscale από χαμηλότερη ανάλυση σε αυτή που θες να παίξεις, και την πρόσθετη πληροφορία την γεμίζει με τεχνολογία νευρωνικών δικτύων,

η οποία υλοποιείται μέσω των tensor cores και κάποιων meta-data τα οποία θα αντλεί online από την nVidia.

Αυτό κάνει πιο φτηνές τις μεγάλες αναλύσεις, αλλά μην περιμένεις να είναι η απεικόνιση ποτέ τόσο καλή όσο η native ανάλυση.

Το πόσο κοντά θα είναι, μένει να το δούμε όταν κυκλοφορήσουν τα πρώτα παιχνίδια που θα την υποστηρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Quote

Its deep learning antialiasing. Nvidia programs their supercomputer to run the game at extremely high resolutions and the ai compares that data to the standard resolution and tries to figure out what it should look like using both sets of data. Once the ai has figured it out, the instructions are saved via a driver or profile so that the tensor cores on the turing can run that code and give you the same quality but with better performance because cuda isn't calculating antialiasing anymore.

 

απο reddit.

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

DLSS stands for "deep learning super sampling," and it’s a new rendering technology that only works with GeForce RTX graphics cards. There are two DLSS modes, but we can only test one of them right now, the standard DLSS mode, so it’s the only one we’ll be focusing on.

 

While the name does have “super sampling” in it, the standard DLSS mode isn’t really super sampling, it’s more of an image reconstruction technique that renders a game at a sub-native resolution, then uses AI inferencing to upscale and improve the image. And of course, the AI processing element of DLSS is only possible thanks to Turing’s tensor cores.

So what DLSS aims to provide is a 4K image equivalent to a native 4K presentation, except with higher performance than you’d otherwise get through native rendering. This is possible because at 4K, DLSS is actually rendering the game at approximately 1440p, so with 2x fewer samples, and then upscaling it using an AI network trained on a 64xSSAA reference imagery.

 

You could think of it as an advanced upscaling technology similar to checkerboard rendering or temporal rendering, techniques game consoles like the PS4 Pro use to run games at “4K” while actually rendering them at lower resolutions. Theoretically, DLSS fixes a lot of the issues with checkerboard rendering, making it more suitable for PC gaming where the artefacts generated through checkerboarding are much more noticeable.

 

Από techspot.

Έγινε επεξεργασία από virus777
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Strategos said:

θα το δούμε στην πράξη αλλά ακόμα νομίζω ότι το DLSS ουσιαστικά δουλέυει μόνο για το AA με τους tensor cores και όχι για το rendering όλου του game.

Μα δεν υπάρχει αμφιβολία για το τί κάνει, απλά για το πόσο καλά :)

Το rendering γίνεται όπως και πριν στα CUDA cores, το DLSS είναι post-processing και υποκαθιστά το AA. Στην πραγματικότητα είναι ένα "έξυπνο" upscaling.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, minast said:

Μα δεν υπάρχει αμφιβολία για το τί κάνει, απλά για το πόσο καλά :)

Το rendering γίνεται όπως και πριν στα CUDA cores, το DLSS είναι post-processing και υποκαθιστά το AA. Στην πραγματικότητα είναι ένα "έξυπνο" upscaling.

 

Άρα το ίδιο λέμε.. 

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν υπαρχει πουθενα Ti ετοιμοπαραδοτη(εκτος απο κατι Palit) ας ακουσουμε τον Jensen για 10 ωρες να μας εξηγει οτι everything just works :hehe:

("γονατισα" με τα σχολια)

 

 

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Haha 7
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Lazy Dog said:

Αφου δεν υπαρχει πουθενα Ti ετοιμοπαραδοτη(εκτος απο κατι Palit) ας ακουσουμε τον Jensen για 10 ωρες να μας εξηγει οτι everything just works :hehe:

("γονατισα" με τα σχολια)

 

 

Θα σου πω αν ειναι ετοιμοπαραδοτες αυριο λογικα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Αφου δεν υπαρχει πουθενα Ti ετοιμοπαραδοτη(εκτος απο κατι Palit) ας ακουσουμε τον Jensen για 10 ωρες να μας εξηγει οτι everything just works :hehe:

("γονατισα" με τα σχολια)

 

 

The nvidia JustWorks™

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος icy20 έγραψε:

Θα σου πω αν ειναι ετοιμοπαραδοτες αυριο λογικα...

Πας για το μεγάλο έγκλημα τελικά; Κάτι σαν την τελευταία αποστολή στο GTAV:hehe:.

Link to comment
Share on other sites

@icy20 Δεν ειναι για μενα Μαριε(ουτε για την καημενη τη μανα μου :hehe: ). Εχω εναν κολλημενο που τονε τρωει η τσεπη του :laughing:

 

Εγω ειπα απο την αρχη οτι 1300+(αν κ τα εχω) δεν τα δινω. Πολυ μικρες οι διαφορες(για μενα)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος icy20 έγραψε:

Τελικα ηταν διαθεσιμη... Βεβαια δεν εχω cpu. Θα γινει τρελο τεστ. 2080ti με 2600Χ θα κλαψει η μανα του πελε απο το frame drop

Στοιχεία, κύριε. Θέλουμε στοιχεία......

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.