Jump to content



"RTX 20x0 & 16x0" Turing architecture


Recommended Posts

Η τεχνολογία πρέπει να γίνεται πιο φτηνή, όχι το αντίθετο. Δυστυχώς, τόσο στις cpu όσο και στις gpu έχει αρχίσει μια άτυπη κούρσα αύξησης/βελτίωσης πόρων (Βλ. περισσότεροι πυρήνες, ή υποτιθέμενες νέες επαναστατικές τεχνολογίες όπως rtx), που προκαλούν τεράστια αύξηση στις τιμές χωρίς να μπορούν οι εφαρμογές να τους απορροφήσουν το ίδιο γρήγορα. Το κακό για την τσέπη είναι πολύ μεγαλύτερο από το ώφελος στην δουλειά μας. Αυτό, στα οικονομοτεχνικά, λέγεται φούσκα και κάποια στιγμή θα σκάσει.

Έγινε επεξεργασία από pnick
  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Η τεχνολογία είναι και γίνεται πιο φθηνή (άπειρα παραδείγματα)....το πρόβλημα είναι ότι όλοι θέλουν να εκφράσουν το e-peen τους μέσα από τα top-end μοντέλα τα οποία είναι πλέον περισσότερα και καλύτερα. Ε λοιπόν, δεν το χρειάζονται όλοι και δεν τους υποχρεώνει κανεις να αγοράσουν. Υπάρχουν και μικρότερες κατηγορίες με πολύ καλό performance.

 

Ο πήχης για την κορυφή ανέβηκε και σε αυτό το χόμπι και δεν μπορούν να χωνέψουν οι περισσότεροι ότι δεν θα έχουν ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ μοντέλο αν δεν πληρώσουν περισσότερο.

 

Δηλαδή όποιος αγοράζει αυτοκίνητο είναι "ξεφτίλα" αν δεν σκάσει 800,000-3.000.000 Ευρώ που έχουν τα "σοβαρά" πλέον? Απλά εκεί you suck it up ότι δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις το καλύτερο. Το ίδιο συμβαίνει και σε άλλο χόμπι που έχω με τον ήχο ----- οι τιμές των GPUs & CPUs σε σχέση με τα high-end του ήχου είναι πολύ χαμηλές. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν μπορείς να έχεις ένα χόμπι επείδή δεν μπορείς να πάρεις τα πιο ακριβά (τα οποία δεν χρειάζεσαι φυσικά αλλά απλά γουστάρεις). 

 

Δηλαδή αν αύριο βγάλει η NVIDIA την Quadro RTX???????? με 48GB RAM sta $10,000 με Drivers για gaming και συσκευασία gaming τι θα γίνει στα reviews?  Το να υπάρχουν exotic προϊόντα δεν είναι κακό και βοηθά τις πιο κάτω σειρές επίσης. Αυτό που είναι κακό είναι να σκάει κάποιος επειδή δεν μπορεί να τα αγοράσει...γιατί πάντα θα υπάρχουν και ποτέ δεν θα μπορεί η μεγαλύτερη μερίδα των καταναλωτών να αγοράζει "the latest & greates"....Ε και??? Σε 1-2 χρόνια το midrange γίνεται το χθεσινό high-end σε επιδόσεις και ο κύκλός συνεχίζεται.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν θα βγάλει κάτω από 2070 η Nvidia αλλά ποτέ δεν ξέρεις....δεν έχει και νόημα εδώ που τα λέμε αν πέσουν οι τιμές στη σειρά 10ΧΧ....Γιατί RTX cores και τα λοιπά σε υποθετική 1050 σίγουρα δεν θα έχει. Η μόνοη κάρτα που θα μπορεί να σουρθεί με Ray Tracing είναι η 2080Ti κι αυτή.......με το ζόρι.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Jargon έγραψε:

Νομίζω ότι δεν θα βγάλει κάτω από 2070 η Nvidia αλλά ποτέ δεν ξέρεις....δεν έχει και νόημα εδώ που τα λέμε αν πέσουν οι τιμές στη σειρά 10ΧΧ....Γιατί RTX cores και τα λοιπά σε υποθετική 1050 σίγουρα δεν θα έχει. Η μόνοη κάρτα που θα μπορεί να σουρθεί με Ray Tracing είναι η 2080Ti κι αυτή.......με το ζόρι.

 

 

Μα δε θελω να εχει καν RTX μεσα...... απλα τις επιδοσεις της 1060 με καταναλωση 1050 στο 200αρι . 

Τοσα πολλα ζηταω ο αμοιρος .

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Μην τους ενθαρρύνεις :p 

 

 

Ετσι και αλλιως οι γκρινιαριδες εδω μεσα , σε 6μηνες θα εχουν 2080τι στην υπογραφη , εμενα δε με υπολογιζουν  ? 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος kpetros έγραψε:

Ετσι και αλλιως οι γκρινιαριδες εδω μεσα , σε 6μηνες θα εχουν 2080τι στην υπογραφη , εμενα δε με υπολογιζουν  ? 

 

Αν μπορούσα θα την είχα και ας γκρίνιαζα ;) Η γκρίνια δεν αναιρεί την αγορά και η αγορά την γκρίνια :hehe: 

Ωστόσο ακόμη δεν έχω κατασταλάξει για το τι θα αγοράσω...If any...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος tommybertsen έγραψε:

Αν μπορούσα θα την είχα και ας γκρίνιαζα ;) Η γκρίνια δεν αναιρεί την αγορά και η αγορά την γκρίνια :hehe: 

Ωστόσο ακόμη δεν έχω κατασταλάξει για το τι θα αγοράσω...If any...

 

Θες να τα ακουσεις και εσυ ε ? 

Downgrade να κανεις , και να τους μεινουν ολα στα ραφια 

Link to comment
Share on other sites

To θεμα δεν αφορα μονο gaming...

οποτε το βαζω εδω..

https://www.chaosgroup.com/blog/profiling-the-nvidia-rtx-cards?fbclid=IwAR2PFwhWBY14PzDgZe7qJf3Pf4NcGYNnCAOEr5EFLVJB0G4DHcVJR3R8K94

Μιλαμε για 100%+ διαφορα..με optix

 

@pnick

 

αν πεσουν στο 1000αρικο και οι devs αξιοποιηθουν να γραψουν τις εφαρμογες, θα παρω 2x2080ti.
 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Like 4
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, GoMaR said:

αν πεσουν στο 1000αρικο και οι (ΟΤΑΝ) devs αξιοποιηθουν να γραψουν τις εφαρμογες, θα παρω 2x2080ti.

Τα bold και η προσθήκη δικά μου. Για σένα που βγάζεις ψωμί από αυτά, είμαι μαζί σου. Γιατί είναι gpu rendering, για αυτό. Για τους υπόλοιπους τομείς CG μάλλον μικρές έως αδιάφορες οι βελτιώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, GoMaR said:

To θεμα δεν αφορα μονο gaming...

οποτε το βαζω εδω..

https://www.chaosgroup.com/blog/profiling-the-nvidia-rtx-cards?fbclid=IwAR2PFwhWBY14PzDgZe7qJf3Pf4NcGYNnCAOEr5EFLVJB0G4DHcVJR3R8K94

Μιλαμε για 100%+ διαφορα..με optix

 

@pnick

 

αν πεσουν στο 1000αρικο και οι devs αξιοποιηθουν να γραψουν τις εφαρμογες, θα παρω 2x2080ti.
 

Ότι κάνεις απόσβεση να το πάρεις. Εγώ δοκίμασα μια RTX 2080TI στο μηχάνημα εκπαίδευσης και είδα αυξημένα fps αλλά το RTX σε μένα είναι άχρηστο. Το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ είναι στάνταρ και δεν με ενδιαφέρουν τα εφέ. Έχω μια 1080ti που προς το παρόν μου κάνει την δουλειά και θα μου την κάνει ακόμα για πολύ. Για μένα προσωπικά περιμένω ως τα Χριστούγεννα και αποφασίζω τότε για μια Galaxy 2080 ti HOF... 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, το sim-gun δεν έχει κάποιο demo που να μου δείχνει fps αλλά με το μάτι μπορείς να καταλάβεις π.χ ότι σε μια σκηνή ανταπόκρισης του εκπαιδευμένο με τους τρομοκράτες οι σκηνές τρέχουν πολύ πιο γρήγορα. Είδα μια έκδοση της Galaxy και μου άρεσε πολύ. Είμαι ανάμεσα σε zotac είμαι πολύ ευχαριστημένος και σε Galaxy. Βέβαια ε ει ένα καπέλο 150-200 ευρό παραπάνω... 

 

https://www.google.com/amp/s/www.theverge.com/platform/amp/circuitbreaker/2018/8/22/17767650/galax-geforce-rtx-2080-ti-hof-announced

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

@GoMaR Το nvlink χρησιμοποιείται από Octane, Redshift, vray Rt gpu; Στην πράξη το έχεις δει ή εφαρμόσει; Αυτό είναι ίσως το πιο αξιόλογο νέο στις gpu για rendering tasks. 

Όσο για τις τιμές των Rtx δεν είμαι τόσο αισιόδοξος. Εδώ οι 1080 ti κάρτες διετίας και κάτω από 650€ μεταχειρισμένες δεν βρίσκεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.