Jump to content



"RTX 20x0 & 16x0" Turing architecture


Recommended Posts

πριν 29 λεπτά, το μέλος kpetros έγραψε:

Οσο για την AMD ,οσο και να κολοχτυπιεται ο κοσμος εχει βγει knock out . Ισως και για το καλυτερο ..... ας επενδυσει καλυτερα στους CPU + APU  

 

Αλήθεια τώρα; 

Whatever seems of lolostefanis :hehe: 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NikosD said:

Καλά τα λέτε αλλά είναι λάθος η βάση της σκέψης σας, οπότε βγαίνει όλο λάθος μετά.

Ο περισσότερος κόσμος ποντάρει ότι επειδή το RTX το έβγαλε η nVidia και το πουσάρει σαν τρελή, μέχρι και το όνομα των καρτών άλλαξε από GTX σε RTX για να δείξει ότι το έχει πάρει ζεστά, αυτό σημαίνει αυτόματα ότι είναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι κάποια στιγμή θα πιάσει.

Αμ δε...

Καθόλου δεδομένο δεν είναι ότι κάποια στιγμή, είτε στην επόμενη είτε στην μεθεπόμενη γενιά καρτών θα πιάσει το RTX.

Οι λόγοι πολλοί, πάρα πολλοί για να μην πιάσει και το ποντάρισμα της nVidia μεγάλο αν ήδη δεν δουλεύει κάποια επόμενη αρχιτεκτονική με κλασικό rasterized pipeline.

Μπορεί να πάει άπατο το όλο concept του RTX, όπως το PhysX, το tesselation, το HairWorks.

Η όπως το ray-tracing που δοκίμασε πριν κάποια χρόνια η Imagination.

Αν δεν δώσει το ΟΚ η AMD για το ray-tracing στις κονσόλες και στις κάρτες της, θα το κλάψουν οι ρέγγες.

Για εμένα το RTX για την nVidia εξελίσσεται όπως τα 10nm για την Intel και όπως ήταν παλιά τα Vista για την Microsoft.

Τεράστιες αποτυχίες με μεγάλο αντίκτυπο στις εταιρείες.

Θα δούμε πως θα τα πάει η nVidia, έτσι όπως την πάτησε...

Εννοειται θα πιασει το RT και ηδη το χουν υιοθετησει και η AMD και ακομα και mobile gpu chips για κινητα.Καμια σχεση δε εχει με hairworks.Για τον απλουστατο λογο να φτιαξει ενας artist μια σκηνη και απλα να σηκωσει αριθμο Rays απ την αντιστοιχη βιβλιοθηκη σε συγκεκριμενες γωνιες απο τα ματια του θεατη ειναι απειρως ευκολοτερο προγραμματιστικα και σε χρονο απ το να κατσει να φτιαξει τεχνητα ολα τα shadows soft και μη τα global illumination κλπ με το παραδοσιακο Rasterization τροπο.Για reflection δε μιλαω καν ακομα θυμαμαι τη σκηνη στο αρχαιο doom3 μπροστα στο καθρεφτη στον καμπινε που ηταν το μονο σημειο που χες αποτομα sub half fps για να χεις ενα τεχνητο reflection μονο τη μαπα σου.

Το μονο που συμφωνω οτι χρειαζεται ακομα πολυ brure force για να ναι εφικτο σε αναλυσεις 2κ+ δηλαδη τουλαχιστον 25 gigarays απ τα 10 που ναι τωρα αλλα αυτο ειναι θεμα χρονου και οχι και τοσο μακρυα 1-2 γενιες tops.

Έγινε επεξεργασία από Helly
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελευταίο σχόλιο για σήμερα γιατί ενώ τα γράφω δεν δίνετε την απαραίτητη προσοχή με αποτέλεσμα να κουράζομαι γιατί πρέπει να επανέλθω.

Το RTX ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ray-tracing.
Το επαναλαμβάνω, δεν είναι ray-tracing.

Είναι ένα pseudo-raytracing που σε ένα hybrid rendering pipeline όπως ειναι το RTX, κάνει ψεύτο ray-trace με ελάχιστο αριθμό rays σε ένα πολύ μικρό κομμάτι, από το κατά τα άλλα rasterized pipeline.

Η AMD όπως και όλος ο πλανήτης δεν έχουν καμία σχέση με την υλοποίηση αυτή.

Όσοι κάνουν πραγματικό ray-tracing το κάνουν κυρίως σε φάρμες από server CPUs και όχι φυσικά σε GPUs.
Και δεν είναι real-time φυσικά.

Μην μπερδεύετε το AI που έχει μπει τώρα τελευταία στα κινητά με το ray-tracing και μην μπερδεύετε το πραγματικό ray-tracing με την μούφα της nVidia, δηλαδή το RTX.

Το πραγματικό real-time full ray-tracing είναι σίγουρο ότι κάποια στιγμή θα έρθει.
Κάποια στιγμή.

Ο ίδιος ο leather-jacket-man είπε σε 10 χρόνια περίπου από τώρα.

Γιατί λοιπόν βιάστηκε και έφερε τόσο πρόωρα το pseudo-raytracing του RTX που προσωπικά δεν προβλέπω να ακολουθεί κανένας ;

Το timming παίζει ρόλο σε αυτά.

Το είπα κι εγώ το είπε κι ο Jim από το AdoredTV, το λένε κι άλλοι.

Για να γίνει μονοπώλιο και να πετάξει έξω πρακτικά την AMD ώστε να συνεχίσει το milking.

Καλό άρμεγμα παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου δωσω ενα αρχαιο παραδειγμα τα RTX library σε σχεση με το RT ειναι οτι ηταν το GLIDE και το OpenGL οταν πρωτοξεκινησαν σε σχεση με το

GL που χρησιμοποιουσαν τα studio τοτε στην Silicon Valley για να κανουν CGI.Δηλαδη scale down libraries σε workload για να παιζουν στα τοτε gpu accelerator (3dfx,riva και επειτα Geforce που υπολοιπονταν απειρως εναντι των Supercomputers στης SV)

Ενταξει τοτε ηταν ολοκληρο API αλλα καταλαβαινεις την αντιστοιχια νομιζω και το μπαμ που εγινε στα γραφικα και μονο με την κινηση αυτη (κυριως πως αναγκαστηκε η ms να βελτιωσει το DX για να ακολουθησει)

Επισης γνωριζεις οτι τα RTX απαιτουν DXR και θα βγουν με το October build των WIn10 ετσι?

Δηλαδη εχεις και την Microsoft απο πισω και ενα API που εχει δηλωσει η AMD (DXR) οτι θα πατησουν και οι νεες κονσολες..

Αν ολα αυτα σου φαινονται irellevant και οτι η nvidia εκανε τρυπα στο νερο τι να πω ...

P.S Και το asynchronous compute καποιοι λεγαν οτι επειδη οι HBM και οι VEGA DX12 ειχα προβληματα αποδοσης(παροτι σε Async compute μ#$#νε) δε θα έπιανε.

Αλλα εγω θυμαμαι την nvidia να παραδεχεται και να σπρωχνει ακομα και τους developers μεσω optimization να βελτιστοποιουν τα games σε DX11 mode για κανα 2 χρονια γιατι το pascal υπολειπονταν(βασικα δε το υποστηριζε σε hardware mode καν)

Ακομα και οι ιδιοι ειχαν παραδεχτει οτι χωλενουν και οτι το μελλον ειναι οπωσδηποτε το Async Compute και τα Vulcan - DXR γι αυτο και βλεπεις τα turing να μαμανε σε αυτα τα 2 τωρα.Λες να ταν βλακες τοτε στην nvidia και να επρεπε να κανουν εμπαργκο την καινοτομια της AMD??? :D:D:D Kαι να ξαναβγαζαν καρτες χωρις async compute σε hardware ?

Υou cant stop something that is better and more robust  end of story.

Έγινε επεξεργασία από Helly
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, narta said:

Αν δεν κανω λαθος το RTX ειναι proprietary ενω το DXR ειναι ανοιχτο. Δεν ξερω αν το πρωτο παταει στο δευτερο ( μαλλον ναι; )

Κατά κάποιο τρόπο ναι... το RTX hardware και ο driver είναι υλοποίηση nvidia, αλλά μιλάνε με DXR που είναι κοινό για όλους. Αντίστοιχα αναμένεται υλοποίηση raytracing και σε Vulkan.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λογικά η μόνη περίπτωση να δημιουργήσει πρόβλημα η Nvidia, είναι με τίποτα RTXWorks τα οποία θα τρέχουν καλύτερα και θα δίνουν καλύτερα οπτικά αποτελέσματα σε Nvidia κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος yanni έγραψε:

Λογικά η μόνη περίπτωση να δημιουργήσει πρόβλημα η Nvidia, είναι με τίποτα RTXWorks με τα οποία τα games θα τρέχουν σέρνονται καλύτερα και θα δίνουν καλύτερα οπτικά αποτελέσματα σε Nvidia κάρτες.

Proper

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος optimogar έγραψε:

Παρατηρώ ότι αναστήσαν το "sli".......ή έτσι φαίνεται τουλάχιστον

Μην μου βάζεις ιδέες.... Οι 1080ti φαντάζουν λουκούμι.....

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Μην μου βάζεις ιδέες.... Οι 1080ti φαντάζουν λουκούμι.....

Δε λεει...Ιδιαιτερα με τις aftermarket που εχουμε εμεις...

 

Η πανω καρτα σηκωνει 90+...δοκιμασμενο ;)

 

Αν τις βαλεις σε νερακι τοτε ναι αξιζει

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, DEADLAZARUS said:

Μην μου βάζεις ιδέες.... Οι 1080ti φαντάζουν λουκούμι.....

 

Μιλάω για rtx. Είδα βιντεάκι απο τζέι και βγάζει +60% fps στα 4κ. Νομίζω είδα κάτι παρόμοιο και αλλού.

Στην ανάλυση που παίζεις, δεν νομίζω οτι χρειάζεται να φύγεις από την 1080ti για την ώρα. Εκτός φυσικά αν είσαι άνετος, οπότε δεν χρειάζεσαι και ιδιαίτερο λόγο :)

 

Spoiler

ΥΓ Το ανάστησαν παραπάνω, μάλλον θα έπρεπε να είναι ανέστησαν

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος optimogar έγραψε:

 

Μιλάω για rtx. Είδα βιντεάκι απο τζέι και βγάζει +60% fps στα 4κ. Νομίζω είδα κάτι παρόμοιο και αλλού.

Στην ανάλυση που παίζεις, δεν νομίζω οτι χρειάζεται να φύγεις από την 1080ti για την ώρα. Εκτός φυσικά αν είσαι άνετος, οπότε δεν χρειάζεσαι και ιδιαίτερο λόγο :)

 

  Reveal hidden contents

ΥΓ Το ανάστησαν παραπάνω, μάλλον θα έπρεπε να είναι ανέστησαν

 

Η ανάλυση θ' αλλάξει λίαν συντόμως.

Η κάρτα, πάλι, όχι.....

πριν 14 ώρες, το μέλος Lazy Dog έγραψε:

Δε λεει...Ιδιαιτερα με τις aftermarket που εχουμε εμεις...

 

Η πανω καρτα σηκωνει 90+...δοκιμασμενο ;)

 

Αν τις βαλεις σε νερακι τοτε ναι αξιζει

Χμ, το νεράκι είναι του θεού:p....

Link to comment
Share on other sites

ASUS GeForce RTX 2080 STRIX OC 8G  →review guru3d

index.php?ct=articles&action=file&id=44248index.php?ct=articles&action=file&id=44250 index.php?ct=articles&action=file&id=44249

 

--------------------

  Palit GeForce RTX 2080 Super Jetstream 8 GB  

title.jpgcooler2.jpgfront.jpg

 

-----------------------

MSI RTX 2080 Duke Review + Benchmarks

 


 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

Καλούλα φαίνεται. Έχουν αφαιρέσει κι αυτό το εμετικό πορτοκαλί χρώμα. Η καλύτερη (αν και προτιμούσα την trio) φαίνεται να είναι η rog strix oc.

Εν αναμονή, βέβαια, και τούτης εδώ, όπως και της ftw3.

Link to comment
Share on other sites

Μονο DUKE.

Ασχετο... μονο εγω βλεπω παραλογο να αγορασει καποιος 1080ti?

Αν μιλαμε για μεταχειρισμενη οκ παω πασο αλλα καινουργια η MSI Gaming 1080ti εχει 899 ευρω και η MSI DUKE 2080 εχει 889. (caseking)

Ιδιες αποδοσεις ιδιες τιμες καινουρια τεχνολογια ομως με οτι αυτο συνεπαγεται με drivers κλπ...

 

Δεν ξερω...  Αν η τιμη της 1080ti ηταν στα 600-650 ευρω ισως να ηταν πιο ελκυστικη, για μενα τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Παράλογο; Εγω πάντως ψάχνω μεταχειρο 1080τι  στα 6 κατοσταρικα (και πάλι πολλά είναι για 2 ετών κάρτα αλλά τεσπα) και δεν βρίσκω...+300 για RTX? σε  1440π?

Έγινε επεξεργασία από sstav
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος sstav έγραψε:

Παράλογο; Εγω πάντως ψάχνω μεταχειρο 1080τι  στα 6 κατοσταρικα (και πάλι πολλά είναι για 2 ετών κάρτα αλλά τεσπα) και δεν βρίσκω...+300 για RTX? σε  1440π?

Μα ειπα οτι για 600 ευρω το συζηταω. Για καινουργια το θεωρω παραλογο.

Παντως αν εγω ειχα τωρα 1080ti δεν βλεπω λογο να τη δωσω και ουτε νομιζω οτι θα τις δωσει κανεις, πολυ λιγοι ισως. Να δωσω 600 την 1080ti για να βαλω αλλα 600 να παρω 2080ti? Γιατι αν τη δωσεις μονο εκει πας αλλιως εχεις κανει μια τρυπα στο νερο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.