Jump to content



"RTX 20x0 & 16x0" Turing architecture


Recommended Posts

Καλά αυτά που διαβάζω απο μερικούς σε αυτό το νήμα απλά είναι για γέλια. Κόψτε το κρασάκι καιρός είναι.

Πάμε τώρα στο θέμα της ημέρας. Οι κάρτες έχουν τις αναμενόμενες επιδοσεις/διαφορές απο τους προκατόχους τους ανα ποσοστό και ανά κατηγορία επιδόσεων. Το θέμα και το μεγάλο αγκάθι όμως είναι η τιμή τους (εδώ γελάμε δίχως αύριο). Προσωπικα θα τις δοκιμάσω πολύ σύντομα αλλά προφανώς και δεν συστήνω σε κανέναν ακόμα και εάν έχει λεφτά για πέταμα να παει να αγοράσει. Απο την άλλη η nvidia δίχως να έχει ανταγωνισμό έβγαλε ένα νέο προϊόν το όποιο όντως είναι υποσχόμενο και μπορεί να παίξει τα πάντα 4Κ όλα Ultra χωρίς SLI. Αυτό απο μόνο του όταν δεν εχεις αντίπαλο σε καθορίζει και σε βάζει στην θέση του νικητή! Βέβαια για τον απλό user αυτα ειναι τρίχες κατσαρές απο την άλλη για άλλους όχι! Τώρα όσον αφορά το DLSS + RTX κάπου είδα οτι θα προσθέσει το (1), ένα έξτρα +20% πάνω στα καρέ στα παιχνίδια ΠΟΥ ΘΑ το υποστηρίξουν. Ακόμα και με αυτο το boost που στο σύνολο φτάνει για την 2080 + 30% > 1080Ti και 2080Ti + 50% > 1080Ti δεν δικαιολογείται σε καμία περίπτωση αυτή η τιμολόγηση απο πλευράς της πράσινης. Οι "κανονικές" τιμές θα έπρεπε να ήταν για την 2080 στα 550€ & 2080Ti στα 800€ βαριά (σε custom υλοποιησεις).. Αυτά δεν μπορούν να γίνουν 1ον γιατι πουλάει το RTX στο πακέτο (κάτι πρωτοποριακό, θα το δουμε στην πορεια) και 2ον η AMD όπως έχω ξανα πει κοιμάται τον ύπνο του δικαίου. Άρα που καταλήγουμε?? Pascal και ξερό ψωμάκι μέχρι νεωτέρας.. (και δεν πρόκειται κανένας driver να κάνει μαγικά). Είναι σίγουρο οτι δεν ειναι 100% βελτιστοποιημενοι αυτην την στιγμή οι οδηγοι για τις νεες καρτες σαφώς, αλλα μαγικά δεν γίνονται! Για μένα έτσι οπως το βλέπω.. αυτη η γενιά δεν λέω δυνατή αλλα i think i'll pass..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Dj_ALeX έγραψε:

Οι κάρτες έχουν τις αναμενόμενες επιδοσεις/διαφορές απο τους προκατόχους τους ανα ποσοστό και ανά κατηγορία επιδόσεων.

 

Φυσικα και οχι αλεξ. Ειναι πολυ κατω απο το αναμενομενο. Δεν ειμαστε και χθεσινοι. Απο ποτε αναμεναμε 2 καινουριες και πανακριβες καρτες να ειναι κατω απο την προηγουμενη flagship? Μην τρελαθουμε κιολας... η εκαστοτε "70αρα" της νεας σειρας καθοταν διπλα στην "80αρα" ti της προηγουμενης. Ακομα και στις keppler που ηταν rebrand η 770 ηταν ελαχιστα πανω απο 680...

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, giorgos2187 said:

 

Φυσικα και οχι αλεξ. Ειναι πολυ κατω απο το αναμενομενο. Δεν ειμαστε και χθεσινοι. Απο ποτε αναμεναμε 2 καινουριες και πανακριβες καρτες να ειναι κατω απο την προηγουμενη flagship? Μην τρελαθουμε κιολας... η εκαστοτε "70αρα" της νεας σειρας καθοταν διπλα στην "80αρα" ti της προηγουμενης. Ακομα και στις keppler που ηταν rebrand η 770 ηταν ελαχιστα πανω απο 680...

Αν περίμενες παραπάνω δίκο σου θέμα!

Να σου θυμίσω απλά οτι η 1080 είχε παρόμοια διαφορά απο μία καλή υλοποίηση 980Ti και η 1080Ti είναι βαριά ένα +35% πάνω απο 980Ti Overclocked!

Εγώ προσωπικά αυτά που είδαμε περίμενα απλα το πράγμα φαίνεται να είναι πολύ φτωχότερο λόγο και της απαραδεκτης τιμολογησης της πρασινουλας!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Dj_ALeX έγραψε:

Αν περίμενες παραπάνω δίκο σου θέμα!

Να σου θυμίσω απλά οτι η 1080 είχε παρόμοια διαφορά απο μία καλή υλοποίηση 980Ti και η 1080Ti είναι βαριά ένα +35% πάνω απο 980Ti Overclocked!

Καταλαβες οτι εγραψες ακριβως οτι εγραψα, ετσι; Ναι η 1080 ηταν πανω απο 980ti! Οχι κατω οπως ειναι τωρα ομως!!!!!!!!

Και ναι η διαφορα ειναι γυρω στο 35% (που περισσοτερο ειναι) αν η 980  ti ειναι overclocked! Αν δεν ειναι ομως; 

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας τις παρουσιάσεις των guru3d+techpowerup, διαπίστωσα τα εξής:

1) Όσοι έχουν 1080ti δεν έχουν κανέναν απολύτως λόγο (πλην της επιθυμίας να έχουν το brand new) να πάνε στην 2080. Οι κάτοχοι των 1070/1070ti συμφέρει να πάνε στην 2080. Καλά, για την 2080ti δεν το συζητάμε. Δηλαδή, θα πρέπει να δώσουν στα 6-7 κατοστάρικα τη 1080ti, να βάλουν άλλα τόσα για να πάρουν την 2080ti και, όταν έρθει η ώρα, να πουλήσουν την 2080ti στα 800-900 (χασούρα 4 κατοστάρικα), για να βάλουν άλλα τόσα και να πάρουν την 3080ti. Αδιέξοδο....

2)Μου έκανε εντύπωση το σχόλιο του guru3d περί αδυναμίας σχολιασμού του συστήματος ψύξης των msi trio+asus strix. Μεταφέρω αυτούσια τη φράση: " We can hardly make any comments on the thermals due to the completely closed and encapsulated design of the card". Όποιος ξέρει για ποιον λόγο γράφτηκε αυτό, ας μας διαφωτίσει.

3)Εντύπωση μου έκανε, επίσης, το ότι η duke 2080ti είχε καλύτερες θερμοκρασίες σε σχέση με την trio. Μάλλον η τελευταία ήρθε τσιτωμένη μέχρι εκεί που δεν πάει. Γενικά, οι θερμοκρασίες της trio με απογοήτευσαν λιγάκι, αλλά το chip είναι μεγάλο, οπότε....

4)Από την άλλη, η asus έφτασε τους 65 max (με performance mode βέβαια). Απίστευτο νούμερο. Στο silent mode έφτασε τους 75. Άρα, μιλάμε για 69-70 max on average. Φοβερή δουλειά από την asus.

5)Η 2080ti είναι για 1440p@144hz@ultra+4k@144hz/60fps min.

6)Δεν βλέπω πώς κάποιος που έχει fhd οθόνη θα κάνει τη μετάβαση από τη 1080ti στην 2080ti. Δηλαδή, αν βγάζεις 200fps αντί για 140, θα καταλάβεις διαφορά;

7)Οι διαφορές στην απόδοση δεν δικαιολογούν την τιμή της 2080ti.

8)Μια χαρά κάρτα παραμένει η 1080ti. Αν απενεργοποιήσεις ορισμένα άχρηστα φίλτρα (σε μεγαλύτερες αναλύσεις) ή/και κατεβάσεις κάποια από το ultra σε very high/high, μια χαρά fps θα έχεις. Ε, για single player games, μπορούμε να ζήσουμε και με 80-90fps average. Δεν χάθηκε ο κόσμος....

9)Α, please, AMD ξύπνα. Θα παρακαλάμε την intel (πόσο ειρωνικό) να μας δώσει κάτι αξιοπρεπές στις κάρτες, γιατί μας βλέπω να θέλουμε 700 ευρώ minimum για να παίζουμε παιχνίδια.

Έγινε επεξεργασία από DEADLAZARUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, giorgos2187 said:

Καταλαβες οτι εγραψες ακριβως οτι εγραψα, ετσι; Ναι η 1080 ηταν πανω απο 980ti! Οχι κατω οπως ειναι τωρα ομως!!!!!!!!

Και ναι η διαφορα ειναι γυρω στο 35% (που περισσοτερο ειναι) αν η 980  ti ειναι overclocked! Αν δεν ειναι ομως; 

Το κάτω που είδες ειναι σε ορισμένους DX11 τίτλους. Η συγκεκριμένη αρχιτεκτονικη αν διαβασες το white paper της πρασινουλας ειναι περισσότερο DX12 oriented/optimized με αποτελεσμα κάπου να χανει και καπου να κερδιζει. Όλα τα reviews βγαζουν 8-9% εγώ σου λέω 10% για στρογγυλοποιηση πάνω την 2080 απο 1080Ti. Που είναι ακριβώς το πρόβλημα δεν καταλαβαινω. Για την τιμη ούτε λόγος φυσικά τα είπαμε.. δεν αξίζει καν η καρτα!

@DEADLAZARUS Το στοκ cooler ειναι ομορφο ναι αλλα ειναι για κλαματα. Δεν μπορεί να ξεφύγει απο πουθενα ο αερας λογο του design. Χτυπάει 80άρες full load με -15 βαθμους στις custom υλοποιησεις. H ASUS StriX δεν παίζεται! Τελειες θερμοκρασιες 65 βαθμους στην 2080 και 70+ βαθμους στην 2080Ti με custom fan curve!

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Dj_ALeX έγραψε:

Το κάτω που είδες ειναι σε ορισμένους DX11 τίτλους. Η συγκεκριμένη αρχιτεκτονικη αν διαβασες το white paper της πρασινουλας ειναι περισσότερο DX12 oriented/optimized με αποτελεσμα κάπου να χανει και καπου να κερδιζει. Όλα τα reviews βγαζουν 8-9% εγώ σου λέω 10% για στρογγυλοποιηση πάνω την 2080 απο 1080Ti. Που είναι ακριβώς το πρόβλημα δεν καταλαβαινω. Για την τιμη ούτε λόγος φυσικά τα είπαμε.. δεν αξίζει καν η καρτα!

@DEADLAZARUS Το στοκ cooler ειναι ομορφο ναι αλλα ειναι για κλαματα. Δεν μπορεί να ξεφύγει απο πουθενα ο αερας λογο του design. Χτυπάει 80άρες full load με -15 βαθμους στις custom υλοποιησεις. H ASUS StriX δεν παίζεται! Τελειες θερμοκρασιες 65 βαθμους στην 2080 και 70+ βαθμους στην 2080Ti με custom fan curve!

Το θέμα με τις θερμοκρασίες αφορά και την trio και τη strix. Γι' αυτό μου έκανε εντύπωση, γιατί δεν καταλαβαίνω πώς άλλαξε έτσι το design.

Link to comment
Share on other sites

Παντελώς άχρηστη η 2080ti σε Full HD με +~=10% Boost από την 1080 Ti δεν βλέπω να το λέτε για FHD και άλλα 10 watt extra για 10% σε FULL HD

 

Εξού και η Nvidia οι οδηγίες που έχει στείλει είναι στους reviewers 4κ 4κ 4κ να δείχνετε και αυτά τα game τα συγκεκριμένα

 

Οπότε NEXTTTTTTTTTTTTT

Μαυρίστε την πολύ το κουράσαμε

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

Παντελώς άχρηστη η 2080ti σε Full HD με +~10% Boost από την 1080 Ti δεν βλέπω να το λέτε για FHD και άλλα 100 watt extra για 10% σε FULL HD

 

1. Δεν είμαστε στραβοί.

2. Ποιος παίρνει 2080ti για να παίζει σε Full HD; Κανείς. Μήπως δεν το διάβασες καλά;

Spoiler

ΚΑΝΕΙΣ

Εκτός από τους λίγους που έχουν 1080@144 αλλά νομίζω βολεύονται με 1080ti 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, tommybertsen said:

1. Δεν είμαστε στραβοί.

2. Ποιος παίρνει 2080ti για να παίζει σε Full HD; Κανείς. Μήπως δεν το διάβασες καλά;

  Hide contents

ΚΑΝΕΙΣ

 

OXI

υπάρχουν πολλοί που παίζουν σε FHD ακόμα και έχουν 1080ti έτσι για να έχουν όσο περισσότερα Hz ....

όποτε σας συμφέρει λέτε για benchmarks σε 144p και άλλοτε σε 4κ άσε μας βρε Νταλάρα !

 

εγώ θέλω να δω η κάρτα σε 144p πόσα FPS βγάζει για να κρίνω αν είναι καλή !

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

OXI

υπάρχουν πολοί που παίζουν σε FHD ακόμα και έχουν 1080ti έτσι για να έχουν όσο περισσότερα Hz ....

 

Διάβασε καλύτερα αυτά που έγραψα, για να μην γράφεις τα ίδια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dj_ALeX said:

Οι κάρτες έχουν τις αναμενόμενες επιδοσεις/διαφορές απο τους προκατόχους τους ανα ποσοστό και ανά κατηγορία επιδόσεων.

 

Αν εσυ θεωρεις αναμενομενο το γεγονος οτι η 2080 ειναι ισα βαρκα ισα γιαλο με την 1080ti μετα απο 2 χρονια +200€,

 

whatever floats your goat man...

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω πολύ δρόμο ακόμα για την τρέλα σε αντίθεση με κάποιους εδώ που την πουλάνε με το κιλό, δείτε εδώ ένα από τα τελευταία test 1080 Ti vs 980 Ti

Η διαφορά είναι 1080 Ti vs 980 Ti ~ 70% με διαφορά MSRP 50€

https://hardocp.com/article/2018/08/07/nvidia_gpu_generational_performance_part_2


Κι εδώ η διαφορά 1080 vs 980 ~ 60% με διαφορά MSRP 50€

https://hardocp.com/article/2018/07/25/nvidia_gpu_generational_performance_part_1


Άντε γεια Turing. Άντε γεια σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

όποτε σας συμφέρει λέτε για benchmarks σε 144p και άλλοτε σε 4κ άσε μας βρε Νταλάρα !

 

:huh: 

πριν 4 λεπτά, το μέλος ARMAGEDDON έγραψε:

εγώ θέλω να δω η κάρτα σε 144p πόσα FPS βγάζει για να κρίνω αν είναι καλή !

 

144p? Γύρω στα 1500fps με 8700Κ.

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, tommybertsen said:

:huh: 

144p? Γύρω στα 1500fps με 8700Κ.

 

μου είναι λίγα θέλω 5000fps ?

 

α δεν ξέρω πάω να δοκιμάσω την βετα της nvidia

Spoiler

image.thumb.png.7bdf38c2ba2f6000d2f402321b0ac8b7.png

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Το θέμα με τις θερμοκρασίες αφορά και την trio και τη strix. Γι' αυτό μου έκανε εντύπωση, γιατί δεν καταλαβαίνω πώς άλλαξε έτσι το design.

 

Στις msi έχουν ορίσει προφίλ με χαμηλότερες στροφές (απ'όσο μπορώ να καταλάβω)

 

duke                                                                                                trio                                                                                                     strix

5 heatpipes                                                                                    7 heatpipes   (1x8mm & 6mm τ'άλλα..?)                                   6 heatpipes            

plate - thermal pads στην περιοχή των vrm's                         το 8mm heatpipe το έχουν σε άκυρη θέση!                             απευθείας αέρας στα thermal pads

                                                                                                         plate - thermal pads στην περιοχή των vrm's                          στην περιοχή των vrm's μέσω των fins  (νομίζω)   

cooler2.jpg    cooler2.thumb.jpg.7d954e80675fc1f57ff48ceb0b2c9958.jpg    586830614_cooler2(1).thumb.jpg.94ecec91a443aece6303a1ab95eb798b.jpg

 

 

GPU Temperature Comparison
              Idle    Load  Noise
ASUS RTX 2080 Ti STRIX  (λογικά το stock bios) 37°C 65°C 36 dBA
ASUS RTX 2080 Ti STRIX (quiet BIOS) 46°C 75°C 31 dBA
MSI RTX 2080 Ti Gaming X Trio 53°C 74°C 36 dBA
MSI RTX 2080 Ti Duke 53°C 71°C 34 dBA

    

asus

Παράθεση

Idle fan noise using the stock BIOS is quite high with 30 dBA, and even higher than the NVIDIA Founders Edition, and fan stop is missing, too! → 37°C / 65°C

 

The good thing is that ASUS included a secondary "quiet" BIOS with their card which enables the highly sought after fan stop feature. → 46°C / 75°C

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

 

Στις msi έχουν ορίσει προφίλ με χαμηλότερες στροφές

 

duke                                                                                                trio                                                                                                     strix

5 heatpipes                                                                                    7 heatpipes   (1x8mm & 6mm τ'άλλα..?)                                   6 heatpipes            

plate - thermal pads στην περιοχή των vrm's                         το 8mm heatpipe το έχουν σε άκυρη θέση!                             απευθείας αέρας στα thermal pads

                                                                                                         plate - thermal pads στην περιοχή των vrm's                          στην περιοχή των vrm's μέσω των fins  (νομίζω)   

cooler2.jpg    cooler2.thumb.jpg.7d954e80675fc1f57ff48ceb0b2c9958.jpg    586830614_cooler2(1).thumb.jpg.94ecec91a443aece6303a1ab95eb798b.jpg

 

 

GPU Temperature Comparison
              Idle    Load  Noise
ASUS RTX 2080 Ti STRIX  (λογικά το stock bios) 37°C 65°C 36 dBA
ASUS RTX 2080 Ti STRIX (quiet BIOS) 46°C 75°C 31 dBA
MSI RTX 2080 Ti Gaming X Trio 53°C 74°C 36 dBA
MSI RTX 2080 Ti Duke 53°C 71°C 34 dBA

    

asus

 

Νομίζω ότι η asus πιάνει τους 75 με το quiet bios και τους 65 με το performance bios (όπου οι ανεμιστήρες πιάνουν τα 39-40db). Πάσα διόρθωση δεκτή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος NikosD έγραψε:

 η Κινέζικη Xiaomi πουλάει κινητά με 8% κέρδος

Αυτο δεν ισχυει οπου και να το διαβασες οποιος και να στο ειπε.

Μια απλη marketing καμπανια κοστιζει τουλαχιστον 10-15% του τζιρου της εταιριας αν θελει να την ξερει καποιος.

Βαλε και τα υπολοιπα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ισχυει οπου και να το διαβασες οποιος και να στο ειπε.
Μια απλη marketing καμπανια κοστιζει τουλαχιστον 10-15% του τζιρου της εταιριας αν θελει να την ξερει καποιος.
Βαλε και τα υπολοιπα...
Όχι φίλε μου, ισχύει κανονικότατα.

Ψάξε λίγο το επιχειρηματικό μοντέλο της εταιρείας.

Παίζει άλλη μπαλίτσα...
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.