Jump to content



"RTX 20x0 & 16x0" Turing architecture


Recommended Posts

Ίσως αν πηγαίναμε για ένα καφέ να γνωριστούμε κι από κοντά να μας λύνονταν πολλές απορίες.

Και πιστεύω ότι έτσι θα λύνονταν και πολλές παρεξηγήσεις.

Εγώ θα ήθελα πολύ να γνωρίσω τον DEADLAZARUS ας πούμε γιατί γράφει πολύ ενδιαφέροντα πράγματα και νομίζω ότι έχουμε πολλά κοινά.

Όποιος μένει Αθήνα ας μου στείλει ένα PM μήπως στον ελεύθερο χρόνο μας τα λέγαμε για ένα καφεδάκι.

Αυτό όμως δεν ενδιαφέρει το νήμα, οπότε ας το κλείσουμε εδώ κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

new driver (on the road)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Μία ώρα πριν, το μέλος NikosD έγραψε:
Spoiler

Λέω απλά και νομίζω κατανοητά ότι έχει γεμίσει ένα νήμα από φωτό και copy paste παραγράφους από διάφορα sites του εξωτερικού και χάνεται η πληροφορία για τις κάρτες.
Δεν είναι εύκολο να ενημερωθεί κανείς μπαίνοντας στο νήμα για τα τεκταινόμενα.

Από εκεί και πέρα εγώ έκανα και υπολογισμούς με το calculator για να βγάλω την διαφορά 2080 vs 1080 Ti γιατί δεν υπάρχει καθόλου στο link που παρέθεσα.
Δεν το προτείνω να το κάνετε, είναι δική μου λεπτομέρεια αυτή.

 

 

  • Δε υπάρχει κάτι επίσημο να μπει και ότι νούμερα δίνουν θα αλλάξουν (πολύ ή λίγο θα ξέρουμε περισσότερα αύριο που θα έχουμε τα review.
  • Αριθμομηχανή κτλ. το γράφεις είναι για σένα

από το σύνδεσμο που έβαλες τα γράφει τα ποσοστά

Παράθεση

Overall, both graphics cards are shaping up to be around 30% faster than the previous generation without any special features.

 

With Final Fantasy XV getting DLSS support in the near future, it is likely the performance of the RTX series will further improve compared to the previous generation.

 

 

Μία ώρα πριν, το μέλος NikosD έγραψε:
Spoiler

Αυτό που λέω είναι ότι με τον τρόπο που παρουσιάζεται η πληροφορία, κατά την γνώμη μου χάνεται μέσα στις φωτό και στις ξεκομμένες παραγράφους copy paste από τα site.
Τα νήματα στα διάφορα forums δεν είναι η κεντρική ενημερωτική σελίδα.

Εδώ χρειαζόμαστε απόψεις και σχολιασμό αυτών που βλέπουμε και διαβάζουμε, όχι copy paste τα links του εξωτερικού.
Αυτά και τίτλος.

 

Σεβαστά αυτά που γράφεις, αν έχεις να προσφέρεις κάποια πληροφορία ανάρτησε την.

Τα υπόλοιπα περί copy paste, φωτοργραφίες σε τι είναι χρήσιμα....ξέχασα βάζω και βιντεάκια :D

 

Το θέμα υπάρχει πριν από τον Βέγγο(vega) και ο τίτλος έχει περάσει από 40 κύματα (δεν κατονομάζω ποιος moderator είναι υπεύθυνος) ξεκινώντας από φήμες

Spoiler

χοροπηδάει όλη την ώρα

Off-topic τέλος από εμένα,

 

review αύριο θα ανεβάσω μόνο από asus & msi :hehe:

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Επειδή δεν θέλω να χαλάσουμε το νήμα, μήπως να το αφήναμε εδώ το ζήτημα; Ξέρεις, μπορώ κι εγώ να μιλήσω απλά και κατανοητά (και απέριττα μην σου πω), αλλά δεν νομίζω ότι θα σου άρεσε.

 

Ηχος εισοδου στο discord, καλησπερα σας...

Μετα απο 15 λεπτα bf αρχιζει το βρισιδι ο kerklazarus που παει καπως ετσι.

 

 

Παντως και εγω αυτο που πιστευω ειναι οτι ολα να μοντελα πηγαν ενα σκαλι πισω. Η 2080τι ειναι η 2080 και παει λεγοντας. Το χειροτερο ειναι οτι δεν υπαρχει καμια ανταποκριση απο το κουφαρι του τμηματος καρτων γραφικων της AMD και θεωρω οτι δεν θα δουμε καρτες παρα μονο προς τα τελη του 2019.

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Αύριο είναι η μέρα του γέλιου η κλαματος;

Για να βγαζει ταυτόχρονα 2080/2080ti πάντως, φαίνεται ότι η δύναμη της 2080 δεν αρκεί για να κάνει την απαιτούμενη θραύση. Αύριο θα μας λυθούν οι απορίες!

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος fatalara έγραψε:

Ηχος εισοδου στο discord, καλησπερα σας...

Μετα απο 15 λεπτα bf αρχιζει το βρισιδι ο kerklazarus που παει καπως ετσι.

 

 

Παντως και εγω αυτο που πιστευω ειναι οτι ολα να μοντελα πηγαν ενα σκαλι πισω. Η 2080τι ειναι η 2080 και παει λεγοντας. Το χειροτερο ειναι οτι δεν υπαρχει καμια ανταποκριση απο το κουφαρι του τμηματος καρτων γραφικων της AMD και θεωρω οτι δεν θα δουμε καρτες παρα μονο προς τα τελη του 2019.

Ποιος kerk, ρε???; Με αδικείς. Ναι, ρίχνω καμιά παναγία (ντροπή μου), αλλά προσπαθώ να το περιορίσω. Με πιάνει όταν το game γίνεται αισχρό.

πριν 28 λεπτά, το μέλος NikosD έγραψε:

Ίσως αν πηγαίναμε για ένα καφέ να γνωριστούμε κι από κοντά να μας λύνονταν πολλές απορίες.

Και πιστεύω ότι έτσι θα λύνονταν και πολλές παρεξηγήσεις.

Εγώ θα ήθελα πολύ να γνωρίσω τον DEADLAZARUS ας πούμε γιατί γράφει πολύ ενδιαφέροντα πράγματα και νομίζω ότι έχουμε πολλά κοινά.

Όποιος μένει Αθήνα ας μου στείλει ένα PM μήπως στον ελεύθερο χρόνο μας τα λέγαμε για ένα καφεδάκι.

Αυτό όμως δεν ενδιαφέρει το νήμα, οπότε ας το κλείσουμε εδώ κι αυτό.

Καλή η προσπάθεια να με ειρωνευτείς (όχι, όμως, θεμιτή). Προσωπικά, σου έδωσα συγχαρητήρια για τη χθεσινή σου ανάρτηση, γιατί είχες απόλυτο δίκιο. Οι σημερινές αναρτήσεις, πάλι, εμπίπτουν στην κατηγορία "ξύπνησα με νεύρα και πρέπει να ξεσπάσω κάπου".

Link to comment
Share on other sites

Στα 7nm το turing όταν βγεί θα πυροβολαει! Αυτην την στιγμή έβγαλε οτι έβγαλε μιας και δεν εχει ανταγωνισμό και επειδή η κοκκινούλα κοιμάται τον ύπνο του δικαίου. Επίσης το RTX ήρθε για να μείνει! Ολες οι επόμενες σειρές της nvidia απο δω και πέρα θα περιλαμβάνουν RTX capabilities. Περιμένουμε να δούμε και επισημα reviews πολύ συντομα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@DEADLAZARUS Καμία διάθεση ειρωνίας...Το εννοώ αυτό που έγραψα ότι θα ήθελα κάποια στιγμή να τα πούμε από κοντά γιατί μέσα από εδώ δεν μπορούμε να συννενοηθούμε από ότι βλέπω.

 

Ο γραπτός λόγος δεν βοηθάει να εξηγήσεις ορισμένα πράγματα στον άλλον.

 

Και άλλα παιδιά, ειδικά όσοι νιώθουν ότι έχουν παρεξηγηθεί μαζί μου μπορούν να έρθουν στον καφέ.

 

Ας μην το συνεχίσουμε από εδώ σε ένα άσχετο νήμα.

 

Σας περιμένω στο PM.

Link to comment
Share on other sites

Η AMD καλώς ή κακώς είναι μια μικρή εταιρεία, είναι περίπου 10 φορές μικρότερη από την Intel και 3 φορές μικρότερη από την nVidia.

 

Αυτή την περίοδο ανταγωνίζεται στα ίσα μετά από περίπου 12 χρόνια το Τέρας που ακούει στο όνομα Intel, στις CPU φυσικά.

 

Είναι αδύνατο για μια τόσο μικρή εταιρεία να ανταγωνιστεί ταυτόχρονα μια τόσο άπληστη και επιθετική εταιρεία όπως η nVidia.

Ένας πραγματικό καρκίνωμα των GPU η nVidia που κατάφερε με παράνομα μέσα να εξαλείψει τον ανταγωνισμό και να έχει μείνει μόνο η AMD που είναι μοιρασμένη - έχει και την Intel να παλέψει.

 

Ο σκόπος που έβγαλε το Ψευτοraytracing 10 χρόνια νωρίτερα από ότι θα μπορούσε το κανονικό ray tracing να βγει, είναι γιατί θέλει να σκοτώσει τον ανταγωνισμό τελείως...Δηλαδή την μία και μοναδική εταιρεία που παρέμεινε.

 

Με την άνεση της απόστασης που έχει αυτή την στιγμή στις επιδόσεις σε σχέση με την AMD, δοκιμάζει και τρέλες όπως το RTX.

 

Αύριο θα βγάλει τις μπουρούχες χωρίς να υποστηρίζεται το ray tracing  ακόμα στα Windows - το DXR δηλαδή - το οποίο θα βγεί με τα επόμενα Windows του Οκτωβρίου.

 

Τώρα θα δούμε πόσους πιστούς με λεφτά έχει αυτή η εταιρεία και ποντάρει τόσο πολύ στην βλακεία τους, για να καλύψει την αποτυχία του RTX...

Έγινε επεξεργασία από NikosD
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Dj_ALeX said:

Στα 7nm το turing όταν βγεί θα πυροβολαει! Αυτην την στιγμή έβγαλε οτι έβγαλε μιας και δεν εχει ανταγωνισμό και επειδή η κοκκινούλα κοιμάται τον ύπνο του δικαίου. Επίσης το RTX ήρθε για να μείνει! Ολες οι επόμενες σειρές της nvidia απο δω και πέρα θα περιλαμβάνουν RTX capabilities. Περιμένουμε να δούμε και επισημα reviews πολύ συντομα!

 

άκου τι θα γίνει. υπάρχει απο πίσω σχέδιο η AMD αφήνει την nvidia να φτάσει τις κάρτες 2000$ ο λόγος είναι πολύ απλός θα βγει το PS5 με υπεραρκετά χαρακτηριστικά κοντά σε RTX 3070  και τα 500 ευρώ που θα στοιχίζει θα φαντάζουν ευλογία μπροστά στα 2000 $ της Nvidia αν δεν βγάλει δικιά της κονσόλα η Nvidia θα κλείσει όπως και η Intel ....

υπάρχει πανούργο σχέδιο της Su να καταστρέψει όλους τους αντιπάλους !

 

 

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, ARMAGEDDON said:

 

άκου τι θα γίνει. υπάρχει απο πίσω σχέδιο η AMD αφήνει την nvidia να φτάσει τις κάρτες 2000$ ο λόγος είναι πολύ απλός θα βγει το PS5 με υπεραρκετά χαρακτηριστικά κοντά σε RTX 3070  και τα 500 ευρώ που θα στοιχίζει θα φαντάζουν ευλογία μπροστά στα 2000 $ της Nvidia αν δεν βγάλει δικιά της κονσόλα η Nvidia θα κλείσει όπως και η Intel ....

 υπάρχει πανούργο σχέδιο της Su να καταστρέψει όλους τους αντιπάλους !

  

 

 

Το /s είναι αυτονόητο ή ξέχασες να το βάλεις;

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.guru3d.com/news_story/asus_geforce_rtx_2070_line_up_on_display.html

Να και η asus. Αυτές είναι οι 2070, αλλά δεν νομίζω ότι θα δούμε αλλαγές στην εμφάνιση των 2080/2080ti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

http://www.guru3d.com/news_story/asus_geforce_rtx_2070_line_up_on_display.html

Να και η asus. Αυτές είναι οι 2070, αλλά δεν νομίζω ότι θα δούμε αλλαγές στην εμφάνιση των 2080/2080ti.

 

ASUS ROG Strix Gaming RTX 2080 and RTX 2080 Ti Preview

2080ti                                                                                                               2080

base clock 1350 MHZ                                                                                  base clock : 1515 Mhz

OC mode    :1665 mhz                                                                                    OC mode    : 1890 Mhz

18102153713s.jpg                       18102154305s.jpg

 

 

 

MSI RTX 2080 SEA HAWK

DnYYXwrXgAMwPYJ.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα κλάψουμε μάνες με την 2080 σύγκριση με την 1080ti. Αυτά.... Πουλαται τις 1080ti 500 EYRO, μετά τα αποτελέσματα  στης πωλήσεις οι τιμές θα είναι 750ευρο.

Έγινε επεξεργασία από def
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω κάτι για αποτυχίες, απάτη, κλπ.

Από πότε ρε παιδιά έγινε το 30% διαφορά επιδόσεων λίγο και απάτη ?

 

Αποτυχία μπορείς να πείς είναι το ότι βγάλανε νέες κάρτες παρότι η AMD κοιμάται όρθια...

Και μόνοι τους παίζουν μπάλα, και 30% performance boost flagship vs flagship, model vs model, και δεν μας αρκεί ?

 

Για τις τιμές που τα reference έχουν πάρει φωτιά είναι αστείο, αλλά πέραν των καμμένων που θα βάλουν full cover waterblock δεν υπάρχουν.
Ειδικά όταν βρίσκεις χαμηλότερες τιμές σε custom PCB + Cooler.

 

Πρό-αυξήσεως από mining έβρισκες την 1080 Ti Strix OC στα 900€.
Έπειτα έσκαγε γύρω στα 1100€.
Αν δούμε τις 2080 Ti Strix OC στα 1150+ τώρα οκ, ναι είναι λίγο "απάτη" μπορείς να πείς, αλλά αν είναι σε παραπλήσιες τιμές με αυτές των custom 1080 Ti / 1080 / 1070 Ti τότε σκούξτε αδίκως, βρίστε την nVIDIA και πάρτε AMD.

Εκτός και αν το χόμπι σας είναι να σκούζετε γενικότερα και να μην ικανοποιείστε με τίποτα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος billpeppas έγραψε:

1)Διαβάζω κάτι για αποτυχίες, απάτη, κλπ.

2)Από πότε ρε παιδιά έγινε το 30% διαφορά επιδόσεων λίγο και απάτη ?

 

3)Αποτυχία μπορείς να πείς είναι το ότι βγάλανε νέες κάρτες παρότι η AMD κοιμάται όρθια...

Και μόνοι τους παίζουν μπάλα, και 30% performance boost flagship vs flagship, model vs model, και δεν μας αρκεί ?

 

4)Για τις τιμές που τα reference έχουν πάρει φωτιά είναι αστείο, αλλά πέραν των καμμένων που θα βάλουν full cover waterblock δεν υπάρχουν.
Ειδικά όταν βρίσκεις χαμηλότερες τιμές σε custom PCB + Cooler.

 

5)Πρό-αυξήσεως από mining έβρισκες την 1080 Ti Strix OC στα 900€.
Έπειτα έσκαγε γύρω στα 1100€.
Αν δούμε τις 2080 Ti Strix OC στα 1150+ τώρα οκ, ναι είναι λίγο "απάτη" μπορείς να πείς, αλλά αν είναι σε παραπλήσιες τιμές με αυτές των custom 1080 Ti / 1080 / 1070 Ti τότε σκούξτε αδίκως, βρίστε την nVIDIA και πάρτε AMD.

6)Εκτός και αν το χόμπι σας είναι να σκούζετε γενικότερα και να μην ικανοποιείστε με τίποτα.

Από πού ν' αρχίσω και πού να τελειώσω. Για να δοκιμάσουμε:

1) Είναι κι αυτή μια άποψη. Διαφωνώ, αλλά έτσι έχουν τα πράγματα. Περισσότερο, νομίζω, ακούγεται για το ray tracing, το οποίο, μεταξύ μας, βρίσκεται στα σπάργανα.

2)Η ένσταση όλων έγκειται στο ότι για αυτό το ρημάδι το +30% ζητούν +50-60% παραπάνω. Ε, δεν το λες και deal. Ουδείς είπε ότι οι επιδόσεις συνιστούν απάτη, γιατί ουδείς αναφέρθηκε αποκλειστικά στις επιδόσεις.

3)Μισό λεπτό να φέρω την αγιαστούρα. Βρε, και χάρη μας έκανε η nvidia που έβγαλε καινούργιες κάρτες.

4)Ασχολίαστο. @fatalara Ηλία πες τίποτα....

5)Προς το παρόν, βλέπω κάτι τιμές μούρλια. 1.200-1.300 ευρώπουλα η 2080ti, 800-900 η 2080. Ειδικά η τιμή της 2080 είναι από άλλο ανέκδοτο καθώς, καταπώς φαίνεται, θα είναι στα ίδια επίπεδα με τη 1080ti.

6)Όλοι οι άνδρες είμαστε γουρούνια. Οπότε, τι να κάνουμε, σκούζουμε. Το ότι γκρινιάζουμε για τις αισχρές τακτικές της πράσινης, είναι μια μικρή λεπτομέρεια που δεν αρκεί για να χαλάσει μιαν όμορφη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα βαζεις μπλοκ και στις custom. Απλα γιαυτες βγαζει μονο η EK και η Phanteks και ειναι απαισια. Βεβαια οι reference δεν θα ερθουν Ελλαδα γιατι τις δινει μονο μεσω του site της και δεν υπαρχει η χωρα μας στις επιλογες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.