Jump to content



"RTX 20x0 & 16x0" Turing architecture


Recommended Posts

11 hours ago, minast said:

Για DLSS (antialiasing) σε ενδιαφέρει ή για computing? Το πρώτο δεν με έχει πείσει, για το δεύτερο δεν περιμένω να είναι πολύ καλή...

 

Αντί για AA, δεν θυμόμουν τα αρχικά του DLSS ..

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος def έγραψε:

Υπάρχει (μεγάλο) απόθεμα λέμε :hehe:

Ο πασχάλης (pascal) θα μας συντροφεύει για mid-low range τουλάχιστον μέχρι κι αρχές του 19.

Το σενάριο 1080ti πλησιάζει περισσότερο :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος idonthave έγραψε:

Υπάρχει (μεγάλο) απόθεμα λέμε :hehe:

Ο πασχάλης (pascal) θα μας συντροφεύει για mid-low range τουλάχιστον μέχρι κι αρχές του 19.

Το σενάριο 1080ti πλησιάζει περισσότερο :p

Ε, όχι και mid-low range ο πασχάλης. Εκτός αν αναφέρεσαι γενικά στις pascal. Μια χαρά high-end είναι οι 1080/1080ti. Μην κοιτάς εμάς εδώ που συζητάμε σοβαρά για κάρτες των 1000+ ευρώ....:p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ε, όχι και mid-low range ο πασχάλης. Εκτός αν αναφέρεσαι γενικά στις pascal  :T: Μια χαρά high-end είναι οι 1080/1080ti. Μην κοιτάς εμάς εδώ που συζητάμε σοβαρά για κάρτες των 1000+ ευρώ....:p

 

Θα το γράψω καλύτερα (όσο μπορώ :tongueout:), όταν υπάρξουν στα ράφια οι RTX οι πασχάληδες αλλάζουν κατηγορίες,

  • mid προς "low"

           2060/2050 γιοκ για φέτος (μπορεί και καθόλου), το γράφει στο άρθρο

           και αν ίσχυαν οι επιδόσεις όπως παλιά 2060→1070 (ανάλογα και πόσες θα έβγαζε 3gb,6gb :hehe:),

           2050ti→1060 3gb,6gb δεν ξέρω κι εγώ ποια απ'όλες :p

           2050→ 1050ti

  • high προς mid

           1080→1080 πρέπει να έχει λίγα κομμάτια

           1070ti (αντικαταστάτης 1080)

  • 1080ti (hight)
  • απ'τα 900€+ (2080,2080ti) τα αφήνω πάνω σας (enthusiasist .....)
Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος idonthave έγραψε:

 

Θα το γράψω καλύτερα όσο μπορώ :tongueout:), όταν υπάρξουν στα ράφια οι RTX οι πασχάληδες αλλάζουν κατηγορίες,

  • mid προς "low"

           2060/2050 γιοκ για φέτος (μπορεί και καθόλου), το γράφει στο άρθρο

           και αν ίσχυαν οι επιδόσεις όπως παλιά 2060→1070 (ανάλογα και πόσες θα έβγαζε 3gb,6gb :hehe:),

           2050ti→1060 3gb,6gb δεν ξέρω κι εγώ ποια απ'όλες :p

  • high προς mid

           1080→1080 πρέπει να έχει λίγα κομμάτια

           1070ti (αντικαταστάτης 1080)

  • 1080ti (hight)
  • απ'τα 900€+ (2080,2080ti) τα αφήνω πάνω σας (enthusiasist .....)

Ρε, δεν σε κατηγόρησα. Επεξήγηση έκανα. Οι 2080ti δεν μπορούν να θεωρηθούν high end. Μάλλον golden end (πληρώνεις σε χρυσάφι την αξία τους και end τα λεφτά μετά?).

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Ρε, δεν σε κατηγόρησα. Επεξήγηση έκανα. Οι 2080ti δεν μπορούν να θεωρηθούν high end. Μάλλον golden end (πληρώνεις σε χρυσάφι την αξία τους και end τα λεφτά μετά?).

 

το ξέρω κι εγώ επεξήγηση έκανα

:hehe::rofl:

Spoiler

κομμένα τα ρε

:rofl::rofl:

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά, ρε, μην βαράς... Ουπς....

Μόλις τώρα, το μέλος DEADLAZARUS έγραψε:

Καλά, ρε, μην βαράς... Ουπς....

Spoiler

Κάνω παράθεση τον εαυτό μου. Το "ρε" το χρησιμοποίησα για πλάκα, επειδή είπες (επίσης για πλάκα) "κομμένα τα ρε". Μάλλον χαθήκαμε στην επεξήγηση:p.

 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτι που μου χτυπάει άσχημα στο μάτι: Στα διάφορα demos που δείχνουν τη σκηνή "με" και "χωρίς" RTΧ, ξαφνικά λες και δεν έχει καθόλου αντανάκλαση μια λακούβα με νερό ή μια γυαλιστερή επιφάνεια. Δηλαδή μέχρι τώρα που βλέπαμε τις διάφορες επιφάνειες να αντανακλούν ό,τι φαίνεται τί ήταν; Για ποιόν λόγο τώρα ξαφνικά έρχεται το RTX να σώσει την κατάσταση.

 

Αισθάνομαι πως μας δουλεύουν ψιλό γαζί, που λένε και στο χωριό μου. Για μένα η σωστή σύγκριση θα ήταν μεταξύ ενός προσεγμένου shader με ανάκλαση και ενός ειδικού shader με RTX κτλ, όχι αυτά τα σχεδόν κενά shader που μας δείνουν χωρίς σχεδόν καμία αντανάκλαση και σου λένε, να κοίτα με RTX ΓΑΜΑΕΙ ΦΙΛΕ. Τί σκατά παίζουμε τόσα χρόνια...

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Παντός στο fsx με την 1080ti που έπαιζα η αντανάκλαση ήταν πολύ αληθοφανές. Ίσως στα νέα παιχνίδια που υποστηρίζουν το RTX να χτυπάει περισσότερο στο μάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τοσο εξοφθαλμες οι παπατζες που πανε να μας πουλησουν, που λες κ το κανουν επιτηδες για να σπρωξουν να αγορασουμε πασχαληδες(οσοι δεν εχουμε)...δεν εξηγειται αλλιως :hehe:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έγινε και με το PhyX. Μόλις η Nvidia άρχισε να προωθεί το PhysX, όλοι οι προγραμματιστές ξέχασαν να προγραμματίζουν σωστά physics στον επεξεργαστή. Ένα απλό εφέ το κάνανε επιστήμη και μετά έβλεπες, νομίζω, κάποιο demo του 2001 που είχε φτιαχτεί για μονοπύρινο επεξεργαστή στο 1GHz και κάρτα γραφικών π.χ. 6600GT να έχει απόλυτα αληθοφανή εφέ και καταλάβαινες ότι σε δουλεύουν.

  • Like 4
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Αντανακλάσεις είχαμε και θα έχουμε. Απλά άλλο οι προυπολογισμένες αντανακλάσεις και άλλο οι real time με οτι γίνεται στο χώρο.

Σε κάποιες περιπτώσεις ίσως η διαφορά να είναι έντονα εμφανής όπως πχ με το φλογοβόλο στο Ροτερνταμ που εδειξε η DICE. Τώρα αν η φωτιά δεν αντανακλάται στο νερό της λακούβας...ε δε χάθηκε κ ο κόσμος.

Τα physics είναι πολύ πιο σημαντικά από το raytracing. Ήδη το BF5 με λίγο καλύτερο destruction model , δείχνει αρκετά καλύτερο από το BF1. Αν η Frostbite είχε και κάποια της ''θεωρητικής'' Snowdrop μηχανής δε θα συζητούσαμε καν για raytracing στην παρούσα φάση.

Link to comment
Share on other sites

NVIDIA changes GeForce RTX 2080 reviews date to September 19th :hehe:

Παράθεση

  Long story short, there is a problem. Most reviewers we spoke with are experiencing difficulties in securing their samples. Some are expecting them this week, some even today. However, that would essentially mean that they have less than a week for full, professional review to be made (if September 17th was to be considered).

  NVIDIA has responded to this situation by pushing back NDA date to September 19th, the same day GeForce RTX 2080 Ti reviews will go live. That said, reviewers will publish their RTX 2080 and RTX 2080 Ti reviews on the same day.

 

:rofl:                                                         RTX ON

tenor.gif?itemid=7420001

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Haha 6
Link to comment
Share on other sites

Πολύ μαγείρεμα και ίντριγκα, ρε παιδί μου.

Α, το ανέκδοτο της ημέρας: https://www.techspot.com/news/76347-nvidia-confirms-pascal-turing-gpus-co-exist-but.html

Σαν να λέμε "θα έχουν τέτοια διαφορά στην τιμή, που θα είναι αδύνατος ο μεταξύ τους ανταγωνισμός". Αναβαθμίστε εσείς με τον πασχάλη και μόλις τελειώσει το απόθεμα, θα σας ρίξω και ένα γενναίο price drop της τάξεως των 100 ευρώ:sarcastic:....

πριν 3 λεπτά, το μέλος def έγραψε:

τι να δουμε το εργο το εχουμε ξαναδει:bleh:

 

πριν 5 ώρες, το μέλος idonthave έγραψε:

NVIDIA changes GeForce RTX 2080 reviews date to September 19th :hehe:

 

:rofl:                                                         RTX ON

tenor.gif?itemid=7420001

Sequel ο Τάκαρος:rofl:;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.